Laptop videochat

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna...cam ce caracteristici ar trebui sa aiba un laptop bun pentru a duce 2 siteuri(jasmin,imlive)?e suficient un i3 sau trebuie neaparat i5?
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
LolaHighClass
User Junior
User Junior
Mesaje: 64
Membru din: 10 Noi 2012, 00:22
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna,

Cele doua siteuri pe care le-ai mentionat sunt doua siteuri care consuma destul de multe resurse, mai ales in situatia in care vrei sa redai HD, personal iti recomand un laptop cu core i5, generatia a 3a sau a 4a, ai putea merge chiar pe a 4a, din ce stiam ultima data cand am verificat nu este foarte mare diferenta de pret, pe langa asta ti-as recomanda sa pui si un ssd pentru a rula repede sistemul de operare si a nu avea diverse probleme ce apar la hdd-uri. Asta daca insisti sa mergi pe laptop.

Parerea mea este ca un desktop ar fi mai potrivit, si iese de multe ori mai ieftin in functie de componente si de unde le achizitionezi.

O zi frumoasa!
Alexandra.
Echipa l.o.l.a.a. studios
Dream Outstanding!

Mail: manager@lolahighclass.ro
Telefon: 0753.114.479 / 0753.114.469
Website: www.lolahighclass.ro
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

wildcouple20 scrie:Buna...cam ce caracteristici ar trebui sa aiba un laptop bun pentru a duce 2 siteuri(jasmin,imlive)?e suficient un i3 sau trebuie neaparat i5?
Salutare ,
Arunca o privire la discutiile de aici , posibil sa gasesti ce cauti :

laptop-asus-t14921.html
desire21
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mar 2015, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna!

Nu am vrut sa deschid un topic nou pentru aceeasi intrebare..cum nu s-a postat de mai bine de un an in acest topic intreb...ce laptop sa-mi iau? :D
http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 2gb-red-l/
asta, s ar incadra in bugetu meu de exemplu, dar habar nu am daca e ok sau nu..? in orice caz pe la un 2500 ron sper sa gasesc ceva satisfacator!?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Nu e prea rau laptopul ,pentru acel buget .Dar nici din cale afara de performant daca ne referim la CPU .Depinde si pe ce sites vrei sa stai .
desire21
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mar 2015, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

n-am batut in cuie bugetul..da cam atat ar fi accesibil.pot sa ma intind daca e necesar si spre binele meu :) pei mie mi s-a recomandat d o groaza de lume streamate in principal.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

desire21 scrie:n-am batut in cuie bugetul..da cam atat ar fi accesibil.pot sa ma intind daca e necesar si spre binele meu :) pei mie mi s-a recomandat d o groaza de lume streamate in principal.
Uite aici altul , tot Lenovo (pret identic ) dar cu CPU mult mai puternic ,aproape dublu ca performanta (stiu ca cel rosu este mai frumos :lol: ) .Cei drept acesta are doar 4 G RAM .Indiferent de marca /magazin sa cauti sa fie echipat cu acest gen de processor .

http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... b-black-l/
Cu cel de mai sus ,sunt de parere ca poti lucra pe 3-4 sites in conditii excelente .
desire21
Mesaje: 3
Membru din: 04 Mar 2015, 14:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc :D
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

desire21 scrie:Multumesc :D
Yw,anytime ! :lol:
aliciakeys
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mar 2015, 15:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

googlefun scrie:
desire21 scrie:Multumesc :D
Yw,anytime ! :lol:
Buna Googlefun :) pari a avea ceva mai mult experienta in domeniu si as vrea sa te intreb - pentru a profita la maxim de caracteristicile unui laptop de genul astuia si a tine 2-3-4 siteuri, ce splitter ar trebui folosit? Am citit si ceea ce s-a scris legat de splittere, am verysoft-ul insa am probleme cu el - daca intru si pe LJ si pe imLive cu el, nu mai am audio pe nici unul si imaginea pe LJ aparea prea cropuita dupa parerea mea - ca si cum ar fi zoomed in f mult. Crezi ca ar putea fi de vina calculatorul la treaba asta sau splitterul in sine? Ma gandesc ca fiind si contra-cost si destul de recomandat pe siteuri, ar trebui sa fie bun. Problema mea momentan e calculatorul care nu e la nivelul celui recomandat de tine, deci e posibil sa nu mearga splitterul cum trebuie din cauza asta?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salut aliciakeys@
Nu stiu ce sa spun , la prima impresie asa ...
Ce stiu e ca Jasmin recomanda ca splitter pe cel de la visit-x .Dupa ce dezinstalezi webcamsplitter, poti incerca sa vezi cum merge cel de la visit-x .
Splitterul poti sa-l iei de aici .Link http://sur.ly/o/faq.visit-x.net/goto.ph ... 0/AA001290
Scroll down pana la VXsoftware >>>>click on VX-Splitter !
Ma indoiesc totusi sa fie de la splitter 100 % problema de care spui . Nu stim in ce stadiu este sistemul de operare ,daca ai flash playerul instalat corect ,ce browser folosesti s.a.m.d .Nu ai spus in cat sta CPU cu LJ si IM .Cu un calculator slab cum banuiesti ca e al tau , trebuie sa ai si alte simptome negative inainte de a constata lipsa semnalului audio si imagine "cropuita" .
Mai multe detalii ca se ne putem da cu parerea : ce CPU are/ cat RAM /ce windows /ce webcam .
Ca sa scapi de o grija cu splitterul ,dezinstaleaza-l si instaleaza-l pe cel recomandat de jasmin , dupa care revino si vorbim :wink: .

P.S Am citit si postarea ta cealalta .Daca deschizi cu verysoft doar un singur site e in regula ?
aliciakeys
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mar 2015, 15:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,

Mersi mult de raspuns GoogleFun@
Tot asa e si daca intru pe un singur site cu splitterul. O sa incerc sa il dezactivez si sa testez cu celalalt, poate merge. Am webcam Logitech C920 deci aici stau bine, iar laptopul e un Lenovo cu Intel I3 - procesor de 2.2 GHz si are spatiu de 4 GB RAM.

Stiu ca Jasmin mananca aprox 1 GHz deci ar trebui sa fie ok si cu 2 siteuri simultan, dar..nu e :) E adevarat ca pentru performanta maxima, procesorul ar trebui sa fie la 40-50% mereu? In general, cam sare de 60% daca stau pe LJ si IM.

Am observat ca pe webcams.com unde iti testeaza ei broadband & co. atunci cand dai click sa te conectezi, imi afiseaza viteaza de upload doar 1.5 pe cand pe speedtest e un pic peste 2...e posibil sa fie si de aici ceva problema. Ca sistem de operare, e Windows XP.

Sincera sa fiu, nu prea am inteles treaba cu rezolutiile din Spitterul verysoft...ca in softul propriu-zis imi da doar optiunea de a bifa diversele rezolutii care sa fie transmise mai departe, iar pe LJ adapteaza automat rezolutia in functie de splitter...cand intru fara splitter, imi iau ei automat 720x576 si pot sa dau scroll down sa aleg alte optiuni. Cand intru cu splitterul, insa, nu mai am nici o optiune inafara de aia cu 320 x 240 (fff mica) pe care o seteaza ei automat.

E posibil sa fie ceva o setare de care nu ma prind eu sau calc nu e suficient de puternic, pentru ca pe MFC nici fara splitter si doar pe asta daca intru nu am sunet...sau am, dar e sacadat si aiurea. Pe LJ insa merge brici cand stau numai pe el...la fel si pe webcams, dar innebunesc sa stau pe cate unul odata :)))

Mai fac niste incercari zilele astea cu alt splitter si revin :) daca are cineva vreo idee care n-a ajuns inca la creierasul meu de blonda, let me know :P

Mersi mult
aliciakeys
Mesaje: 7
Membru din: 06 Mar 2015, 15:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hei voiam sa iti spun mersi frumos ca imi merge cu Visit X acum - pe Jasmin si webcams.com in acelasi timp. Nu am mai luat un al treilea deocamdata ca nu am nici upload bun nici calculator, dar pe viitor o sa incerc. O intrebare - stii cumva daca am doua siteuri care au nevoie de encoder - ex. Stream si Webcams - pot lansa Adobe Encoder pentru amandoua in doua ferestre separate fara sa creeze probleme?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

You welcome :wink: .
Va functiona fara probleme .La device selectezi evident, Visit-x pentru ambele .Nu stiu insa ce versiune de encoder se foloseste pt webcams .
Mira
Mesaje: 1
Membru din: 22 Mai 2015, 01:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna. Sunt model pe cam4 de 1 an, iar laptopul care l-am folosit pana acum l-am spart. Poti te rog frumos sa imi spui ce laptop as putea cumpara pana in 3.000 lei, pentru a transmite in acelasi timp pe cam4 si chaturbate, fara a se bloca? Camera mea este logitech c920, iar cu vechiul laptop nu puteam lucra pe Ambele site uri, deoarece se bloca. As vrea sa te mai intreb ce parere ai despre cam4. Mie mi-a Mers foarte bine pe el, dar de vreo 2 luni, cam slabut. Ai putea sa imi sugerezi si alte site-uri?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Mira scrie:Buna. Sunt model pe cam4 de 1 an, iar laptopul care l-am folosit pana acum l-am spart. Poti te rog frumos sa imi spui ce laptop as putea cumpara pana in 3.000 lei, pentru a transmite in acelasi timp pe cam4 si chaturbate, fara a se bloca? Camera mea este logitech c920, iar cu vechiul laptop nu puteam lucra pe Ambele site uri, deoarece se bloca. As vrea sa te mai intreb ce parere ai despre cam4. Mie mi-a Mers foarte bine pe el, dar de vreo 2 luni, cam slabut. Ai putea sa imi sugerezi si alte site-uri?
Inainte de toate : bine ai venit pe forum ! :)

Mai in gluma : Cum adica ai spart laptopul ? Doar nu este un bec pe care l-ai scapat pe gresie . Vrei sa spui ca sa facut praf ,l-ai adunat cu farasul de pe jos :lol: ? Ma gandesc ca ,in cazul in care ar fi fost unul performant se puteau repara /inlocui componentele "sparte" ,doar daca pagubele nu au fost prea severe .

Te poti uita tot la acest laptop .Procesor puternic ,doar display-ul de 15.6 ar fi un neajuns .Costa 2599 lei.Cu acel laptop -nu numai ca nu se va bloca - dar va zbarnai ! :lol:

link : http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... b-black-l/

P.S Nu cunosc Cam4 .Cei care lucreaza cu el iti pot spune mai bine .
Cu , chaturbate si cam4 nu prea mai merg alte sites .Poate doar MFC ,fiind cam acelasi sistem .In combinatia ta de sites nu putem vorbi de jasmin/f4f/streamate /imlive and so on.
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Mira scrie:Buna. Sunt model pe cam4 de 1 an, iar laptopul care l-am folosit pana acum l-am spart. Poti te rog frumos sa imi spui ce laptop as putea cumpara pana in 3.000 lei, pentru a transmite in acelasi timp pe cam4 si chaturbate, fara a se bloca? Camera mea este logitech c920, iar cu vechiul laptop nu puteam lucra pe Ambele site uri, deoarece se bloca. As vrea sa te mai intreb ce parere ai despre cam4. Mie mi-a Mers foarte bine pe el, dar de vreo 2 luni, cam slabut. Ai putea sa imi sugerezi si alte site-uri?
Bine ai venit

- Sincere condoleante pentru laptop ( sunt convins ca n-a fost vina lui dar decat sa-ti faci rau tie sau partenerului mai bine asa + daca nu tinea nici 2 sesiuni e clar ca nu era vreun varf al tehnologiei )
- recomandarea lu googlefun iti asigura linistea pt 3-4 sesiuni simultane
- pe langa cam4 si chaturbate mai poti incerca si http://bongamodels.com/?fuid=7215713 - e vorba de bongacams iar link-ul de inregistrare imi asigura si mie un venit pentru ca ti-am recomandat tie sa colaborezi cu ei , momentan ei au o campanie prin care platesc modelele cu 1$/ora DAR asta daca stau in asa numita VIP area ( o categorie a site-ului unde nu ai voie nuditate in free ) , ca sa nu te incurce cu chaturbate si cam4 poti lucra linistita in zona free chat ( acolo e permisa nuditatea si show-ul pentru tips-uri )

Spor in tot si fugi de-ti cumpara mai repede laptop ca fiecare zi pierduta = bani pierduti
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Mira@

Uite aici altul HP , acelasi processor puternic dar cu 8 giga de RAM si cu diagonala mai mare ,de 17.3 inch .Pret 3.049,00 RON .
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Apropo , mai trebuia si link-ul :lol: .Mea culpa .

Link : http://zelix.ro/laptop-hp-4540s-i5-3210 ... axx-2.html >>> Laptop HP 17.3'' Probook 470 G1, Procesor Intel® Core™ i7-4702MQ 2.2GHz Haswell, 8GB, 1TB, Radeon HD 8750M 2GB + geanta inclusa.
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna , revin dupa multe cautari pe net asupra unul laptop pentru videochat 2-3 site-uri sa tina
Am gasit asa ceva ,nu stiu daca e ok sau nu?
Va rog frumos sa ma ajutati .Multumesc

https://www.emag.ro/laptop-asus-gaming- ... DYBSXYMBM/

sau
https://www.emag.ro/laptop-ultraportabi ... DM2WY3MBM/
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Buna Michelle, eu sunt cam in urma cu cerintele, iti dadusem un raspuns si am fost avertizat de un bun prieten ca nu o sa faca fata nici unu din laptopuri cel putin nu la rezolutii full hd. Raspunsul a fost ceva de genul, citez "Am laptop de 140 de mil, lenovo care abia face fata pe 2 siteuri cu obs ca split"... Sincer cred ca cel mai bine este sa mergi pe generatie cat mai noua de intel chiar si second hand daca e, dar desktop nu laptop, si placa video cat mai buna... Poate mai vin alti utilizatori cu sfaturi. Bafta acolo!
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Multumesc frumos .
Eu sunt de moda mai veche sa zic asa,stau pe 2 site-uri cu visit-x ca si splitter.
Stau pe PC i7, 3.60GHZ si 8 GB RAM si duce bine
Voiam laptop pentru diverse plecari prin tara sau in afara si sa pot fi online ,cu visit -x ,cel putin.
Sa inteleg ca cele 2 nu ar fi bune deloc la ce am eu nevoie?
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”