Laptop Asus

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Jessica21 » 04 Aug 2014, 21:04

Buna tuturor. Astazi am innebunit cautand un laptop nou. Momentan detin un acer. Mi-a mai facut ceva probleme dar a mers acceptabil pana acum. Insa acum incepe sa o ia razna. Am tot citit forumul de la cap la coada si totusi stau in dubii cu alegerea laptopului. Initial vroiam un Sony vaio dar m-am razgandit si am ramas la Asus.
Va rog are cineva vreo idee daca acesta este bun?:
Laptop ASUS R501VB-S3115D, Inte Core i5-3230M pana la 3.2GHz, 15.6", 750GB, 4GB, nVidia GeForce GT 740M 2GB DDR3, Free Dos

Ceea ce ma deranjeaza pe mine e acel "pana la 3.2 Ghz", la specificatii produs fiind scris defapt asa:
Frecventa procesor (GHz) 2.6
Frecventa maxima (GHz) 3.2

Imi cer scuze ca nu ma pricep absolut deloc la asta, dar imi dau silinta sa invat.
Eu lucrez doar pe cams acum in hd. Din cate am vazut eu acolo la ei cer 3 Ghz. Eventual as mai pune inca un site pe langa, dar cams sa ramana principalul.
Va rog frumos sa-mi spuneti e ok sau nu? Ghz astia m-au innebunit. Multumesc
Jessica21

Mesajde googlefun » 04 Aug 2014, 22:45

Buna
Cam cat costa laptopul ala Asus cu CPU i5-3230M ? Si Sony Vaio e varza(pt VCH ) , daca nu are CPU capabil .
Sa mai discutat pe aici cum ca un desktop e mai indicat pt VCH ( mai robust si mai ieftin(cam ) la aceleasi specificatii ) .
Dar dara vrei laptop pt mobilitate de exemplu , adica sa te plimbi cu el prin casa (bucatarie /baie/balcon ) ..asus-ul ala e un pic varza .
In teste gen CPU benchmarks obtine doar 3964 score .Adica modest .
Un laptop bun cred eu, este pe cel.ro marca HP si cu CPU Intel Core i7-4700MQ [at] 2.20GHz In CPU benchmarks obtine un scor cam cat un desktop bunicel adica 7913 .Pe Cel.ro laptopul ala HP costa in jur de 3000 lei si frecventa CPU este 2,2 Ghz iar in Turbo Speed: 3.2 GHz
"Eu lucrez doar pe cams acum in hd. Din cate am vazut eu acolo la ei cer 3 Ghz"
Ei sigur se refera tot la un desktop acolo , cand se refera la 3GHz .Tu ai zis de laptop aici .
PS :acum am vazut tot pe cel.ro , ca asus-ul tau costa 2689 lei are doar 4 G de ram si e de fapt un dual core si cu toate astea e la (aproape)jumate ca si performante .
PS 2 :uita-te si aici si fa comparatie intre ele
http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 50m-2gb-l/
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 05 Aug 2014, 00:12

Cand specificatiile se refera la : "pana la 3.2 Ghz" producatorii se refera la tehnologia implementata in CPU dar numai incepand de la i5 si i7 (fara i3 ) .
Mai pe romaneste Frecventa turbo procesor (GHz): Frecventa maxima la care poate ajunge procesorul daca in caz ca este necesara o performanta mai ridicata in aplicatii.Adica va "urca " pana la frecventa specificata numai daca e solicitat .
Si Asus-ul specificat de tine "urca " binisor in frecventa numai ca, din pacate in teste privind performanta lui , nu sta prea bine .Sta chiar prost vs pret .
Sper ca te-am mai lamurit putin cum sta treaba cu Turbo boost si cu CPU Benchmarks test performanta pt CPU .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Jessica21 » 05 Aug 2014, 10:26

Da asa e acel asus e 2600. Nu m-am uitat neaparat la pret ci daca ar fi bun. Stiu ca un desktop e cel mai indicat inca in aproximativ 1 luna, 2, plec din tara si imi trebuie ceva ce pot lua cu mine, ca daca nu, nu mi-as fi luat laptop.
Iti multumesc mult ca m-ai ajutat si cred ca o sa iau HP-ul ala daca e bun. Acerul meu de 2 zile se inneaca tare si asa ca imi trebuie neaparat altul. Multumesc mult de tot
Jessica21

Mesajde googlefun » 05 Aug 2014, 15:18

Jessica21 scrie:Da asa e acel asus e 2600. Nu m-am uitat neaparat la pret ci daca ar fi bun. Stiu ca un desktop e cel mai indicat inca in aproximativ 1 luna, 2, plec din tara si imi trebuie ceva ce pot lua cu mine, ca daca nu, nu mi-as fi luat laptop.
Iti multumesc mult ca m-ai ajutat si cred ca o sa iau HP-ul ala daca e bun. Acerul meu de 2 zile se inneaca tare si asa ca imi trebuie neaparat altul. Multumesc mult de tot

Hi
Eu cred ca e cel mai bun pt VCH raport calitate pret , avand si 8 G de RAM (asus ala are 4 G) , e si usor avand vreo 2,2 kg cu fibra de sticla in componenta carcasei,rezistent etc etc .
Mai poti astepta si alte pareri .
Marin@ , Mike2414@ ,smart@ ,ErZr@ poate au si alte variante ,sau pot confirma daca li se pare bun HP-ul .
Spor acolo .
Bye
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Smart » 05 Aug 2014, 15:35

http://www.evomag.ro/PORTABILE-Laptopur ... 15443.html

Sunt si alte variatii...pana in suma de 3500 ron...si asta iti va rezolva toate problemele...asta daca iti permite bugetul...ca si laptopuri am lucrat cu lenovo, hp, acer, fujitsu, toshiba si putin sony...si din toate lenovo mi se pare cel mai ok....parerea mea..
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 05 Aug 2014, 15:43

Smart@
Mai bune ca cel recomandat de mine sigur sunt multe . Lenovo ala la tau e ok , de fapt e la fel ca HP.Diferenta e doar la pret in defavoarea lui Lenovo .Eu ma referam pana (sau inclusiv ) 3000 lei .
Sa no zapacim de tot , totusi :lol: .
Hai sa vedem gaseste cineva un laptop mai bun ca HP -ul "meu" pana in jurul valorii de 3000 lei?

PS : Ea a spus ca banii nu sunt o problema , dar totusi se uitase la un 2600 lei .
Sa nu abuzam de bugetul ei , ca asa ne lungim aici si o sa ajungem sa-i recomandam laptop de 3000 euro si de vreo 10 kile .Risca sa faca si hernie ,in timpul transportului :lol: al "meu " avand doar 2.26 kg.
PS 2 : Jessica , don't worry .Baietii s-au apucat deja sa rascoleasca internetul , sigur gasesc ei ceva .
Pana una alta baga-l pe al "meu " la wishlist si ..asteapta sa mai apara oferte . :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Jessica21 » 05 Aug 2014, 19:01

Este in whislist deja :P
Dupa cum am spus m-am uitat la un Sony vaio initial, era vreo 4000 lei, insa tot nu as sti sa aleg ce e mai bun. Iar acel Asus era in stoc pe site-ul care m-am uitat fata de altele care mi-au placut dar nu mai erau in stoc.
Chiar va multumesc si ma bucur ca acum am de unde sa aleg ca ma gandeam ca poate nimeresc unul mai prost fata de ce am eu acum.
Jessica21

Mesajde googlefun » 05 Aug 2014, 19:24

Uite-l aici cu 100 lei mai putin decat pe cel.ro :
Totusi aici trebuie intrebat despre perioada de garantie , ca nu scrie .
http://www.egood.ro/produs/notebook-hp- ... medium=cpc
Daca esti atenta la specificatiile CPU si RAM nu ai cum sa iei unul mai prost decat cel pe care-l ai deja .
Si Sony Vaio suna frumos , numai ca, conteaza cat de capabil este . Sony Vaio ca si nume nu garanteaza nimic in ceea ce te priveste /ce-ti trebuie tie .
Bafta la cumparaturi :)
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 05 Aug 2014, 22:50

Ca sa-ti faci o idee uite aici un "Sony Vaio " ...care va fi rupt in doua (sau in mii de bucati ) ..doar de Jasmin , sa zicem .
http://www.cel.ro/ultrabook/ultrabook-s ... gb-win8-l/

Si cica e Sony Vaio :lol: .Intradevar arata ca o mica bijuterie tehnologica .
Nu e deajuns ca se numeste Sony Vaio si ca , costa cu nesimtire 4234 lei .In teste are un amarat de 2442 score .Numai ca din pacate il mananca pe paine Jasmin :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde ErZr » 06 Aug 2014, 17:17

Sa ai mare grija cu frecventa turbo ca e foarte inselatoare. Un procesor care pleaca de la 2.4 de exemplu poate ajunge la 3.4 doar pe un singur core. In timp ce frecventa turbo creste, numarul de core-uri pe care le mai poate folosi procesorul scade. Un alt motiv pentru care nu se merita sa achizitionezi un laptop este faptul ca platesti foarte mult partea video. La procesoare performante, se ataseaza placi video performante (sunt facute si pentru gaming sau macar light gaming) in schimb la un desktop investesti strict in necesitati.
ErZr

Mesajde googlefun » 06 Aug 2014, 20:26

ErZr scrie:Sa ai mare grija cu frecventa turbo ca e foarte inselatoare. Un procesor care pleaca de la 2.4 de exemplu poate ajunge la 3.4 doar pe un singur core. In timp ce frecventa turbo creste, numarul de core-uri pe care le mai poate folosi procesorul scade. Un alt motiv pentru care nu se merita sa achizitionezi un laptop este faptul ca platesti foarte mult partea video. La procesoare performante, se ataseaza placi video performante (sunt facute si pentru gaming sau macar light gaming) in schimb la un desktop investesti strict in necesitati.

Bunadimineata ErZr :wink:
Nu ai citit ca fata vrea musai laptop ? Nu are de gand sa care un sistem pc (desk+ monitor ) de 80 kile si nici nu discutam aici despre desktop vs laptop !
Nu ai citit ca a spus ca nu se pricepe ? De ce sa mai aiba grija si cu frecventa turbo ? Si cat de mult ar trebui sa aloce acestei griji ?
In timp ce frecventa turbo creste iar numarul de core-uri pe care le mai poate folosi procesorul scade , ce spui e bun laptopul HP sau lenovo recomandat de smart@ ..pentru ce vrea ea ?
DA sau NU ?
De discutia si de grija referitoare la frecventa turbo ne putem ocupa noi doi , trei in alte postari viitoare .Vrei ?
Nu auzi ca e urgent sa cumpere laptop ? Acum noi ar trebui de fapt, sa o combinam cu un desktop ? Sau, sa-i recomandam un laptop capabil , asa cum a intrebat ?
Rugamintea mea aici era :
"Hai sa vedem gaseste cineva un laptop mai bun ca HP -ul "meu" pana in jurul valorii de 3000 lei?"
Te bagi ErZr ? :wink:

PS : Daca vei raspunde peste alte n zile ...laptopul achizitionat risca sa se apropie de iesirea .....din garantie
:lol: :lol: :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde ErZr » 07 Aug 2014, 16:41

Ma bag :

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... 2gb-black/

Este generatie mai noua, este mai rece si este chiar si mai frumos decat HP-ul. Legat de Lenovo nu ma pronunt ca am o slabiciune pentru marca si design insa ca generatie este si peste Lenovo.
ErZr

Mesajde googlefun » 07 Aug 2014, 18:25

Mda , recunosc ...pare mai frumos asta al "tau " + frecventa mai mare .:mrgreen:
Cum de l-ai gasit ? :oops: :oops: :oops:
looooooooooool
PS :Totusi te-am prins :lol: ! Are "doar " 4 G de RAM .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde ErZr » 08 Aug 2014, 12:33

BUSTEEEED! da observasem si eu cei 4gb de ram insa nu stiu daca e o diferenta notabila. Urmaresc piata in materie de PC/Notebook/Telefoane. Imi cer scuze pentru raspunsul venit cu intarziere dar eram la work :) . Jessica dintre cele 3 tu poti alege ce doresti, la ce il vei folosi tu, diferenta notabila va fi doar de design, insa ca performante toate cele 3 jucarii isi vor face treaba cu brio. Repet, din punctul meu de vedere Lenovo e mai frumos, dar aici intervine fetish-ul meu pentru laptopurile celor de la IBM care au un aspect mai business insa pentru o fata cred ca HP-ul sau Asus-ul sunt mai potrivite ca girliness.
ErZr

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj