Kilobiti si Kilobytes -???

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Dorian
User Activ
User Activ
Mesaje: 294
Membru din: 08 Aug 2005, 20:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Toti providerii pe care i-am contactat ofera in oferta abonamete in kilobytes(Ex. 128, 256, 320, 512)Discutand insa cu cineva i-mi spune ca de fapt viteza de download si de upload reala ar fi de 32Kilobiti/sec.
Intrebare este urmatoarea?
Care este de fapt rata necesara de transfer pentru 1 singur site(Ex. iFriends), pentru a nu avea reprosuri din partea clientului?
Este aceasta rata de transfer conditionata si de tipul camerei folosite?Ex. camera USB si camera miniDV?
Pentru cine foloseste camera miniDV ce banda e recomandata?
V-ati intalnit cu clienti care au intrerupt sesiunea din cauza ca nu erau multumiti de calitatea imaginii, deci implicit a conexiunii?
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
videochat_father
VIP
VIP
Mesaje: 304
Membru din: 16 Mai 2005, 04:59
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Bit: unitatea de baza pentru stocarea informatiei. Un bit poate avea numai doua stari reprezentate prin valorile 1 sau 0, Adevarat (True) sau Fals (False). In scrierea curenta se prescurteaza cu b (litera mica) si este utilizat drept unitate de masura. Exemple: Kb - kilobiti Mb - megabiti ;

Byte: sau octet reprezinta o succesiune de 8 biti. In scrierea curenta se prescurteaza cu B (litera mare) si este utilizat drept unitate de masura pentru datele stocate. Exemple: aici


KB kilobytes : 1 KB = 1024 B
MB megabytes : 1 MB = 1024 KB = 1046576 B
GB gigabytes
TB terabyte

Toti providerii fac oferte in Kb si Mb (litera mica) deci 256 de kb reprezinta (256/8) 32 KB

pentru Ifriends e de ajuns sa lucrezi doar daca nu folosesti easycam (streaming) si 16KB adica 128Kb dar sa fie garantat.
Exista lucruri care stim ca sunt imposibil de realizat, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. Albert Einstein
Avatar utilizator
videochat_father
VIP
VIP
Mesaje: 304
Membru din: 16 Mai 2005, 04:59
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mai faceti fratilor un search pe net ca e plin netu de tutoriale si de explicatii la orice .... sunt zeci de forumuri in limba romana pt IT&C...
Exista lucruri care stim ca sunt imposibil de realizat, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. Albert Einstein
Avatar utilizator
videochat_father
VIP
VIP
Mesaje: 304
Membru din: 16 Mai 2005, 04:59
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Dorian scrie:Intrebare este urmatoarea?
Care este de fapt rata necesara de transfer pentru 1 singur site(Ex. iFriends), pentru a nu avea reprosuri din partea clientului??
pentru o singura sesiune pe IF cu IFsoft (still image) pt video pe un singur calculator e deajuns net de 30$ dar recomand net mai bun tot timpul mai bun nu trebuie sa ne zgarcim la acesta resursa

ca sa poti folosi easycam sau media encoder (cu care faci streaming adica ""vezi acolo buffering ..%"" ) iti trebuie net buuuuuuuuun tare de mai mult de 512 garantat up/down si daca ai si o camera miniDV succesul este garantat poti sari "cred" direct la HDTV (high definition TV) :shock:
Dorian scrie: Este aceasta rata de transfer conditionata si de tipul camerei folosite?Ex. camera USB si camera miniDV?
Pentru cine foloseste camera miniDV ce banda e recomandata?
nu conteaza ce tip de camera folosesti transmiterea datelor utilizeaza capacitatea bandei si atentie la unii care nu stiu recalibrarea porturilor de usb in anumite cazuri sa aloce 100% din resursele portului camerei pt ca in diferite cazuri de calculatoare sau de windowsuri..... OS isi opreste 20-30 % din resurse portului pt el aiurea, cand aceste ar puteai fi folosite de camera...... (sper sa nu gresesc ... ca ma fac de rusine) :D
Dorian scrie: V-ati intalnit cu clienti care au intrerupt sesiunea din cauza ca nu erau multumiti de calitatea imaginii, deci implicit a conexiunii?
sigur toti zic cam assa: "ure cam is fozen" aici e vb numai de net :)
Exista lucruri care stim ca sunt imposibil de realizat, pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. Albert Einstein
Avatar utilizator
Dorian
User Activ
User Activ
Mesaje: 294
Membru din: 08 Aug 2005, 20:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Merci inca o data pentru sfaturi.
Ai dreptate ca, la intrebarea mea pur tehnica as fi gasit raspuns si pe forumuri de IT&C, insa m-am gandit ca poate va mai fi si altcineva interesat sa citeasca aici un astfel de raspuns.

Pe cand un Topic cu raspunsuri clare la problema "lumina folosita"??
Avatar utilizator
Dorian
User Activ
User Activ
Mesaje: 294
Membru din: 08 Aug 2005, 20:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am incercat sa caut ceva pe net despre, subiectul deschis de tine, recalibrarea porturilor USB.
Nu am gasit nimic.
Ma poti ajuta cu ceva sfaturi practice in legatura cu aceasta problema?
Ori un link catre ceva documentatie care sa ma lamureasca in aceasta chestiune...
Avatar utilizator
Dorian
User Activ
User Activ
Mesaje: 294
Membru din: 08 Aug 2005, 20:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

In Device Manager, Imaging Devices, Properties la device-ul folosit de voi, selectati Bandwidth, debifati cele 2 optiuni si miscati la dreapta Maximum packet size.
Sper sa va fie de folos aceasta setare, desi e cam stangace prezentarea.
Cred ca despre aceasta setare vorbveai si tu, nu???
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”