Xlove scade comisionul de la 45% la 40%

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Strawberry07 » 20 Aug 2015, 04:50

Any sales made by you from September 1st, 2015 will be paid at the new revenue sharing (rev- share) amount or rate of 40% to all Models and Studios.
Ce parere aveti?
Strawberry07

Mesajde GlamChatStudio » 20 Aug 2015, 09:59

Pai ce parere sa avem?Ne pregatim de razboi,facem greva,revolutie,inchidem sitele:))Ce parere am putea sa avem sau mai bine zis de cand putem sa emitem pretentii sau cand am putut sa o facem vreodata impotriva unui site?
Muncim in continuare sau daca nu ne convine ne mutam pe alt site,simplu.
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde mihai_richG » 20 Aug 2015, 12:18

Facem petitii ca la Jasmin si nu rezolvam mai nimic :)) Din pacate nu prea avem ce face....lucram cu ei sau ne mutam pe alte site-uri....:|
mihai_richG

Mesajde trompi » 20 Aug 2015, 17:24

5 la suta nu e un capat de tara.....sunt siteuri care au procent si mai mic si tot se munceste pe ele, pana la urma traficul e cel mai important, la ce foloseste un procent de 70 la suta sa zicem pe un site unde sufla vantul ?
Personal cel mai calumea sistem de comision mi se pare la jasmin, mi-ar place ca xlove sa adopte aceasta idee si sa modifce comisionul in functie de incasari, in felul asta ar fi avantajate modelele muncitoare si nu marmotele.....
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde oanar » 23 Sep 2015, 16:04

Xlove scrie pe 18 august ca nu mai trebuie platit TVA.
"On your revenue share, no VAT is due anymore, the new company Shoshoro NV will absorb any of your VAT tax liability for you."
Apoi pe 15 septembrie revine si zice ca ar trebuie sa platim TVA
"However the Models&Studios based in Europe remain responsible for the payment of the VAT over entertainment service in their country on their EU sales if they are subject to VAT."

Din moment ce e un export de servicii inafara tarii, nu e TVA 0 ?
Ce parere aveti ?
oanar

Mesajde classy » 23 Sep 2015, 23:39

"...the payment of the VAT over entertainment service in their country on their EU sales if they are subject to VAT."

Depinde de regimul tau.
Esti societate ? Esti PFA ? In micro antrepriza ? Ai ales plata TVA cand te-ai declarat la finante ?
Ce obiect de activitate este declarat ?

In cazul meu : Societate individuala (aici in Fr am dreptul).
Am tot interesul sa declar TVA. Deoarece recuperez mai mult de la stat decat platesc.

XLove tocmai ce au mutat toata afacerea in UE (respectiv in Tarile de Jos). (Directiva UE din ianuarie sau Directiva Google).
Nu mai era interesant pentru ei sa ramana in Curaçao, deoarece oricum erau obligati sa plateasca TVA-ul per fiecare tara - per memebru - fiecarei tari - cu % pe fiecare tara in parte...

Lucrurile intra in normalitate...
Crede-ma ca UE, dar mai ales Germania si Franta nu glumesc cu TVA-ul. (ca dealtfel cu nici-o taxa).

De specificat ca :
- se plateste TVA numai pentru cifra de afaceri UE. NU alte tari.
- cand cumperi ceva dintr-o alta tara UE (marfuri sau servicii) in valoare de +10 000€ - factura se elibereaza fara TVA (o alta directiva UE)

Ca sa fiu inteleasa :
XLOVE este in NL (NL care are o anumita cota TVA)
Un membru din FR care cumpara minute Xlove (in NL) cumpara cu TVA francez.
Un alt membru din US cumpara minute cu TVA NL
Si tot asa.
Xlove este obligat sa plateasca TVA-ul tuturor tarilor si sa faca declaratii TVA intracomunitar catre toate ministerele de finante de origine a tranzactiilor.

Ce ma mira este Imlive-ul, deoarece nu a implementat pana acum sistemul de facturi.
Chiar daca sunt declarati fiscal in Andorra, m-as mira sa nu aiba clientela UE....

Am avut norocul cu agentul de vama (aici vama are o persoana care face consiliere pentru tranzactiile europene si internationale). Mi-a explicat totul, deoarece contabila mea se lua de par in fiecare luna...

PS. Mare atentie, daca se semneaza in curand acordul de liber schimb cu USA... nu va mai fi de glumit....

Bon courage,
Classy
classy

Mesajde oanar » 24 Sep 2015, 09:30

Pana la 1 septembrie 2015 Xlove a fost in Olanda : AC Webconnecting B.V,Beurs-W.T.C.,Beursplein 37,Postbus 30006,3001 DA Rotterdam,Netherlands, Company's registration number 52306054 Rotterdam, Intracom VAT: NL850386470B01
De la 1 se schimba in Shoshoro N.V.,E-commerce Park Vredenberg unit 23, Willemstad, Curacao, Netherlands-Antilles, RC: 122760

Eu sunt SRL neplatitor de TVA cu cifra de afaceri sub 65000 euro.
oanar

Mesajde videochatbrs » 16 Noi 2015, 15:22

Am nevoie de ajutor. Cum procedez cu factura la XLove? Ei imi trimit cu totu alceva pe alta suma dar nimic pe suma care o primesc eu si nu pot sa bag in contabilitate ce trimit ei. creez eu factura pe suma primita? si o trimit la webmaster? si aia o folosesc la contabilitate?. mentionez ca sunt SRL si nu sunt platitor de TVA. va multumesc
videochatbrs

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj