Xlove si noul soft Xlstreamer

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde gaby » 26 Mai 2016, 12:44

Buna
La mine noul soft merge cu webcaspiltter si xlovesplit , direct prin Webcam se vede sacadat asa cu incetinitorul si desi am chemat suport sa imi regleze ei au zis ca membrii ma vad normal doar eu ma vad asa, dar nu suport sa ma vad asa in reluare si prefer sa stau pe softul vechi..
CUm sa fac are cineva Idee?
la voi cum se prezinta?
Multumesc
gaby
User Junior+
User Junior+

Mesajde angeline » 26 Mai 2016, 14:04

Softul este inca in faza de test , lucru specificat si de ei pe pagina de profil , eu tot sacadat ma vad , intr-un foarte slow motion , probabil va mai dura putin pana va fi ok . Chiar daca membrii vad imaginea ok ,nu prea se poate lucra cu imaginea sacadata, eu una nu ma descurc :))
angeline
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 26 Mai 2016, 14:51

Buna,

Se vede sacadat pentru ca incarca imaginea direct dupa serverul Xlovecam (nu webcamul local), apare si o iconita in soft in stanga jos care indica acest aspect. In plus softul afiseaza nr de imagini reduse (fata de ce vad clientii) pentru a face softul sa nu consume prea multe resurse pc si banda.

Folosind un soft gen Xlovesplitter etc, imaginea este incarcata din soft local, si atunci te vezi in real time.

Teoretic (cred ca si practic), motivul pentru care nu merge ca softul sa arate imaginea locala, este faptul ca encoderul video deja capteaza imaginea din camera si o trimite catre server si ar mai trebui sa o capteze a doua oara pentru a o arata si modelului ... si in windows nu merge ca webcamul sa fie folosit de 2 programe simultan.. cel putin pe marea majoritate a sistemelor.. de asta e si nevoie de splitter cand se lucreaza pe mai multe siteuri..

In cazul splitterului fiind capabil sa dea imaginea mai multor surse... nu mai apare problema respectiva.. si te vezi direct din calculator.. real time..

Eu zic ca este ok sa folosesti splitter nu ar trebui sa consume foarte mult, un 10% in plus la consum (depinde si de setarile de rezolutie, cat de puternic este pc etc).

Alternativa ar fi fost sa nu arate nimic in casuta video.. cum era la Streamate cu Adobe Media Encoder (nu stiu daca in prezent e tot asa, nu am mai testat de ceva timp).

Bafta acolo sper sa te ajute aceste explicatii.

Cu stima, Ionut
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj