HD pe xcam

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Andr3ea » 07 Feb 2012, 01:27

Buna seara!
Sper din suflet sa ma puteti ajuta in urmatoarea problema: abia mi-am facut cont de model independent pe xcam, si acum am citit in regulamentul lor ca nu poti avea imagine HD, daca folosesti un splitter. Teoretic, asta spun ei, insa cand lucram la studio, foloseam splitcamul, si aveam si HD pe xcam. Camera mea este Logitech C910, dar as vrea sa stau online pe mai multe site-uri, deci nu pot face asta fara un software split. Intrebarea mea este cum le pot obtine pe amandoua, sa folosesc si programul de split, dar sa fiu si HD pe xcam.
Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu raspunsuri concrete!
Andr3ea

Mesajde BABE » 07 Feb 2012, 11:36

Andr3ea scrie:Buna seara!
Sper din suflet sa ma puteti ajuta in urmatoarea problema: abia mi-am facut cont de model independent pe xcam, si acum am citit in regulamentul lor ca nu poti avea imagine HD, daca folosesti un splitter. Teoretic, asta spun ei, insa cand lucram la studio, foloseam splitcamul, si aveam si HD pe xcam. Camera mea este Logitech C910, dar as vrea sa stau online pe mai multe site-uri, deci nu pot face asta fara un software split. Intrebarea mea este cum le pot obtine pe amandoua, sa folosesc si programul de split, dar sa fiu si HD pe xcam.
Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu raspunsuri concrete!

Buna..
PAi daca ai C910 , si o bagi prin split , obtii iconita de HD, pentru ca ai rezolutia mare la cam....dar sfatul meu este sa nu te agiti cu iconitza de hd ...ca asa am facut si eu ...si n a schimbat cu nimic....doar ai grija in profile/ranking/webcam resolution sa ai 100%....trebuie sai minim 640/480...a si inca ceva...vezi ca dc intrii cu acelasi browser (eu intru cu mozilla) pe toate sitele pe care stai cu logitech nu mai ai nevoie de split.....eu asa intru fara split si mi da imagine pe toate sitele si am si iconitza de hd....
Dar ti am zis nu schimba nimic iconita de hd....doar tb sa ai grija la webcam resolution sa ai 100% ...pentru ca dc nu ai atunci te duci grav in jos in pagini
Barfta
BABE
User Junior+
User Junior+

Mesajde gaby » 07 Feb 2012, 14:27

prin google chrome merge la mine am logitech9000..incearca chrome ..bafta :wink:
gaby
User Junior+
User Junior+

Mesajde Andr3ea » 07 Feb 2012, 22:24

Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, intr-adevar, functioneaza. Am deschis toate site-urile cu mozilla, si merge fara sa folosesc programul de split. Cat despre xcam, stiam ca nu schimba prea multe faptul ca am hd, insa daca asta ma ajuta sa stau in primele pagini, automat si traficul poate fi mai crescut.
Multumesc inca o data si spor la $$!
Andr3ea

Mesajde BABE » 08 Feb 2012, 02:01

gaby scrie:prin google chrome merge la mine am logitech9000..incearca chrome ..bafta :wink:

Ah da si Chrome...da eu am avut pb cu Chrome si IML nu prea sunt compatibile...adik mi inta p sesiune totul ok pana intra membrul in pvt...cand intra in pvt nu i puteam scrie ....nu ma lasa de nicio culoare sa ii scriu si cabnd am intrebat la support mi au zis ca nu sunt compatibile....
Asta acum vreo maxim 2 luni...sper sa se schimbat d atunci ....
BABE
User Junior+
User Junior+

Mesajde Andr3ea » 12 Feb 2012, 01:23

Revin la aceeasi problema. cand incerc sa deschid simultan inca un site cu internet explorer, nu imi gaseste camera, fiind deja folosita de primul site. daca deschid cu mozilla sau cu chrome, dupa aproximativ 5 minute, imi apare "Adobe flash crashed" , si mi se inchid site-urile. mentionez ca am update-urile la zi, si pe cele Adobe, si pe cele ale browser-ului. chiar nu stiu cum sa fac, mai ales ca stiu ca, undeva, solutia exista, pentru ca la studio nu foloseam nici un program de split si transmiteam si HD, indiferent de browserul cu care lucram, nu existau probleme de genul asta.
Daca m-ati putea ajuta, raman recunoscatoare!
Andr3ea

Mesajde BABE » 13 Feb 2012, 11:29

Andr3ea scrie:Revin la aceeasi problema. cand incerc sa deschid simultan inca un site cu internet explorer, nu imi gaseste camera, fiind deja folosita de primul site. daca deschid cu mozilla sau cu chrome, dupa aproximativ 5 minute, imi apare "Adobe flash crashed" , si mi se inchid site-urile. mentionez ca am update-urile la zi, si pe cele Adobe, si pe cele ale browser-ului. chiar nu stiu cum sa fac, mai ales ca stiu ca, undeva, solutia exista, pentru ca la studio nu foloseam nici un program de split si transmiteam si HD, indiferent de browserul cu care lucram, nu existau probleme de genul asta.
Daca m-ati putea ajuta, raman recunoscatoare!

IN primul post spuneai ca la studio foloseai split...acum in al doilea spui ca nu foloseai.....deci ? foloseai sau nu?
Incearca sa reinstalezi flash player....s ar putea sa stai pe prea multe site si calculatorul tau sa nu faca fatza....mie mi aprea crash cand aveam procesorul mic si vroiam sa stau pe mai multe site.....
Dar daca tu vrei HD pe mai muklte site in primul rand conteaza sa ai net si procesor bun...altfel nu ai cum....
Hd ul de la xcams ...adik atunci cand intrii si selectezi high quality...consuma foarte multe procese ....si de accea ca sa transmiti HD si pe alte site concomitent a nevoie de un i3 zic eu si fara sa exagerez.....si la xcams conteaza f mult si banda de net....
Incearca sa intrii pe xcams in hd si pe celelalte pe normal si vezi dc problema persista si asa aflii raspunsul .
Bafta
BABE
User Junior+
User Junior+

Mesajde BABE » 13 Feb 2012, 11:31

Andr3ea scrie:Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, intr-adevar, functioneaza. Am deschis toate site-urile cu mozilla, si merge fara sa folosesc programul de split. Cat despre xcam, stiam ca nu schimba prea multe faptul ca am hd, insa daca asta ma ajuta sa stau in primele pagini, automat si traficul poate fi mai crescut.

Si nu!!! nu te ajuta iconita de HD sa stai in primele pagini ....trebuie sa ai le qebcam reolution 100% , dar HD = cu zero!!!
BABE
User Junior+
User Junior+

Mesajde BABE » 13 Feb 2012, 11:32

BABE scrie:
Andr3ea scrie:Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri, intr-adevar, functioneaza. Am deschis toate site-urile cu mozilla, si merge fara sa folosesc programul de split. Cat despre xcam, stiam ca nu schimba prea multe faptul ca am hd, insa daca asta ma ajuta sa stau in primele pagini, automat si traficul poate fi mai crescut.

Si nu!!! nu te ajuta iconita de HD sa stai in primele pagini ....trebuie sa ai le qebcam reolution 100% , dar HD = cu zero!!!

Webcam Resolution ...scz ....nu sunt obisnuita cu tastelel de la macbook inca hahahaha :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
BABE
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Discutii Tehnice