Windows failed to start ! help

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 14:14

salutare! am o problema cu windowsu,am incercat sa sterg software de la webcam logitech ca sa-l reinstalez ca aveam problema cu sunetu si in timp ce vroia sa-l stearga imi spunea ceva de windows ...in fine deci nu mai pot face nimic cu laptopu meu zice asa:

windows failed to start. a recent hardware or software change might be the cause .to fix the problem
1. insert ur windows installation disc and restart ur computer
2click ''repair ur computer''

info an error occured while attempting to read the boot configuration data.

faza e ca nu am facut recovery la os deci nu am nici un cd si am sunat la aia la service ,nu ma pot ajuta prin telefon zic sa trimit laptopu la ei ,nu as vrea sau daca cunosc pe cineva ,nu as lasa pe altcineva sa umble ,cred ca s-ar vedea softurile de la lj+filmulete salvate in softu webcamului pt paying videos!! !!

ce ma sfatuiti sa fac ,aia d ela service au zis sa fac repair,recovery si reinstalare de windows...si chiar nu ma pricep

cum sa rezolv problema ma poate ajuta cineva va rog??multumesc anticipat
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde SAD^^EYES » 16 Dec 2011, 14:42

Sunt sanse mari sa poate fi reparat fara sa reinstalezi windowsul, pentru cineva care se pricepe poate dura sub 10 min daca nu apar complicatii.
Poti incerca si tu, in cel mai rau caz strici windowsul de tot si il duci la service ori la cineva care se pricepe sa reinstaleze windowsul (asta daca nu ai ceva date importante de recuperat de prin el) - daca da, mai bine lasi pe cei de la service sa se ocupe cu specificatia ca nu vrei sa pierzi datele din el.
Am vazut ca sunt si videos pe youtube, pas cu pas cum sa rezolvi problema, foarte greu nu este doar sa fi super atenta la instructiuni. Cauta pe youtube sau google eroarea respectiva
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 14:52

ah mersi mult ,am tastat eu prin el de l-am zapacit si aparea ceva dar nu stiam sa nu stric ,nu am nimic important de pierdut asa ca incerc atunci din nou ! deja ma gandeam l aun laptop nou lol ,mersi!
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 20:58

Gasesti pe yotube tot ce ai nevoie, da un search cu:
Windows failed to start
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 21:20

skins am dat si am gasit multe ,acum deppinde si de pc eu am asus,si am gasit asa :
am dat click pe f8 -advanced boot option si click pe safe mode
am dat enter pe safe mood si incepe un afisaj lung -loading windows files -apoi apar niste boxes dupa care ASUS PRELOAD WIZARD si imi cere ce limba sa aleg -ro-si zice asa

toate aplicatiile incluse pe cd-ul de recuperare se supun termenilor acordurilor de licenta pentru software livrate cu notebookul asus utilizarea acestui cd indica faptul ca acceptati toti termenii din acordurile d elicenta bla bla
atentie toate fisierele de pe partitiile de hard disk se vor pierde in timpul procesului de recuperare -
am dat click next si aici nu stiu ce optiune sa aleg:
1recuperare windows numai pentru prima partitie
2recuperare windows pentru intregul hd
3recuperare windows pentru intregul hd cu doua partitii

oare sunt pe drumul bun?? pls ma poate ajuta si pe mine cineva va rog?
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 21:24

Recuperezi ceea ce iti trebuie, sfatul meu este:

2recuperare windows pentru intregul hd

daca dupa restart nu merge, va trebui sa reinstalezi din nou win, ca sa nu pierzi din date ( daca ai ceva de recuperat ) intra din nou in safe mod si salveaza ceaa ce iti trebuie apoi reinstaleaza win.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 21:27

deci sunt pe calea buna sa inteleg ? si dupa asta ce fac cu cd -urile lol? deci chiar sunt varza habar nu am ....
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 21:29

Dupa ce alegi optiunea se va restarta singur , si scoti CD/DVD-ul si lasi win sa booteze normal, daca nu vrea asta e, reinstalezi din nou si gata, era bine daca aveai hardul clonat sau o copie a acestui win cu toate programele, te salva rapid din situatie.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 21:30

poti sa imi spui pas cu pas te rog ,deci dupa ce aleg recuperare windows pentru intregul hd dau next si ce se intampla se salveaza pe cd nu? si dupa ?lol scuze poate par aberanta dar chair nu ma pricep...
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 21:34

pai si daca nu vrea de unde reinstalez din nou ca nu am windowsu salvat nici pe cd nici in chiloti lol
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 21:36

Daca ai CD-ul cu win pus in pc se va reface problema aparuta , daca, problema nu se poate rezolva cu CD-ul ce are win pe el atunci inseamna ca, sunt probleme mai mari si trebuie reinstalat windows din nou.

Intra aici si cauta exact problema ta si urmeaza pasii:

http://answers.microsoft.com/en-us/Sear ... tion=false
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 21:39

sweetgirl scrie:pai si daca nu vrea de unde reinstalez din nou ca nu am windowsu salvat nici pe cd nici in chiloti lol

Ai raspuns in PM!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 21:43

Aici ai pasii cum sa iti faci win bootabil cu image burn in caz ca nu ai nero..

Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Dec 2011, 21:58

Incearca asta :

http://support.microsoft.com/kb/304449

To start System Restore using the Command prompt, follow these steps:
Restart your computer, and then press and hold F8 during the initial startup to start your computer in safe mode with a Command prompt.
Use the arrow keys to select the Safe mode with a Command prompt option.
If you are prompted to select an operating system, use the arrow keys to select the appropriate operating system for your computer, and then press ENTER.
Log on as an administrator or with an account that has administrator credentials.
At the command prompt, type %systemroot%\system32\restore\rstrui.exe, and then press ENTER.
Follow the instructions that appear on the screen to restore your computer to a functional state.
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 22:07

in primu rand ca eu apas pe f8 imediat dupa ce se deschide si in toate felurile si nu d animic fac pian pe el si se deschide rahatu ala care am spus mai sus cu safe mode aleg safe mode si apoi imi baga recuperare windows cu alea 3 variante !

chiar nu unteleg ce trebuie eu sa fac ?sa recuperez windowsu cu una din alea 3 variante d emai sus ?sa fac repair windows?? boots?? ce e aia boots?? recovery?? reinstalare? preinstalare?
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Dec 2011, 22:07

Daca metoda nu da rezultate incearca asa :

http://helpdeskgeek.com/how-to/fix-mbr-xp-vista/
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde sweetgirl » 16 Dec 2011, 22:11

lasa ca nu mai fac nimic il arunc ca nu se merita sa dai bani pe licente si pe toata balariile lor,halal windows dupa 2 luni folosit cu antivrus si totu ca la carte ! mersi tuturor
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 16 Dec 2011, 22:12

Nu cred ca , vei reusi cu toate indicatiile oferite, cheama un prieten sa incerce sa refaca secventa de bootare ori sa iti reinstaleze win si faci totul cap coada cum trebuie si iti faci si o copie de siguranta cu ocazia asta dupa ce instalezi win, drivere si programele aferente , sincer imi pare rau ca, nu te pot ajuta mai mult.

PS!

Daca erai in Videle te rezolvam in 10min.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 16 Dec 2011, 22:13

selecteaza Safe mode with a Command prompt option

At the command prompt, type %systemroot%\system32\restore\rstrui.exe, and then press ENTER.

Nu ti recomand sa reinstalezi windows in acest moment pentru ca o sa fie necesar ulterior sa instalezi drivere si tot si probabil nu este necesar si daca metoda 1 nu da rezultate in mod cert metoda 2 o sa ti rezolve problema fara sa fie nevoie sa reinstalezi sistemul de operare .

How to fix MBR in Windows XP and Vista

http://helpdeskgeek.com/how-to/fix-mbr-xp-vista/
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde sweetgirl » 17 Dec 2011, 00:19

ok.mersi !
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde sweetgirl » 01 Ian 2012, 06:51

salutare si la multi ani ! pana la urma am butonat la el si mi s-a deschis windowsu ,dar am urmatoarea problema imaginea foarte lata si pare asa ''veche'' ,iconsurile sunt mari de tot ,am umblat pe la control panel dar nu reusesc,am reinstalat si logitechu ,unde ma vad tot asa lata -si cu foarte multi purici.deci imaginea per total e infecta,oare ce sa i fac?un sfat va rog

am umblat la rezolutie sunt pe smaller 100%,1024/768 ,dar imaginea tot e lata ,si icnurile le am mari cat pumnu,nici nu pot sa ma uit ca ma ia ameteala,si e si putin in ceatza
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj