Vreau sa deschid un studio serios

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde rareshica88 » 20 Ian 2014, 12:45

Am si eu nevoie de cateva parereri in ceea ce priveste deschiderea unui studio serios de vdc. Sunt complet nou in acest domeniu si din cate m-am documentat pana akum inteleg ca nu este usor. Primii pasi in ceea ce priveste deschiderea unui SRL, gasirea unei locatii si a echipamentelor(pc, lumini, decor) nu par a fi o mare problema ... mai departe insa nu detin informatiile necesare. As dori si eu cateva sfaturi daca se poate. multumesc anticipat!!!
rareshica88

Mesajde LolaHighClass » 20 Ian 2014, 14:00

Buna,

Din punctul meu de vedere gasirea unei locatii este un factor important in deschiderea unui videochat, si desi la prima vedere pare un pas usor, vei vedea ca de fapt nu este atat de usor. Daca dai un search pe google prin cuvantul "videochat" vei observa cate studiouri exista la ora actuala - colosi ai domeniului.

Ca sa poti intra pe piata si sa fii cat de cat agreat de potentiale modele la angajare, trebuie sa vii cu macar un standard bun in materie de calitatea camerelor, si aici ma refer atat la decor cat si la echipament tehnic. Prin urmare, trebuie sa vii cu o locatie "buna" spre "foarte buna".

Pe langa locatie, trebuie sa le poti oferi modelelor informatie de calitate, care sa le ajute atunci cand sunt online. Nu doar cum trebuie sa se logheze, care ii sunt siteurile, user si parole. Din nefericire in multe studiouri inca se practica astfel de lucruri, de aceea exista si multe cazuri pierdute care ar fi putut cu o informatie data corect, sa ajunga un caz de succes.

Mai departe, ai nevoie ca toate profilele lor sa fie calitative. Pentru a obtine acest lucru, ai nevoie sa le faci poze profesionale, de preferinta inainte ca acestea sa inceapa munca - aici este un risc pe care ti-l asumi (platesti fotograful si poate fata nu mai vine). Din punctul meu de vedere fara poze profesionale la inceput de drum, conturile modelului pot ajunge un esec total. Pana la urma ele isi vind imaginea.

Trebuie sa iei in considerare si procesul de angajare al modelelor. Sa ai bine pus la punct un site, pentru a face o treaba profesionala. Si iesi cu ceva in evidenta, iar acel ceva sa atraga modelul la tine in studio si nu la concurenta.

Parerea mea sincera, este sa iei tot forumul la puricat si sa il citesti foarte atent, ba chiar sa il recitesti pentru a ajunge la un minim de cunostiinte care sa iti permita sa iti deschizi studio. De altfel ar fi bine sa nu te grabesti sa iei decizii, ori sa il deschizi in graba, pentru ca poti ajunge usor in sapa de lemn.

Ar fi bine sa iei multe carti de psihologie la citit, de aici iti pot veni foarte multe idei, despre procesele cognitive ale membrilor sau chiar ale modelelor si sa stii cum se le abordezi astfel incat sa iesiti si tu si ei/ele multumiti. Aici as avea o filosofie intreaga.

Mult succes si spor la cautat de informatie!

Alexandra.
LolaHighClass
User Junior
User Junior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj