Viteza upload garantat

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde vdt85 » 19 Oct 2011, 21:16

cand ma apuca nebunia, incep sa fac fel de fel de teste... sunt mama testelor lol...
care este problema mea? buuun... de astazi sunt posesoarea unui abonament internet prin fibra optica, 7 mb upload garantat (90 euro fara tva, Teentelecom, in Bucuresti, daca sunt interesati). mi-au dat o clasa de 8 ip-uri routate printr-un router de la ei, in casa se folosesc doar 2 calculatoare, deci 2 up-uri (pe restul le tin la naftalina :)) ) care e nelamurirea mea? pai... cand am ambele calculatoare deschise, viteza pe fiecare de upload este undeva intre 5 si 6 mb (New York). am inchis un calculator si am lasat doar unul deschis. am facut iar speedtestul pe calculatorul deschis si viteza este tot cam la fel 5-6 mb upload. este normal sa am doar atat, tinand cont ca aveam doar un calc deschis, fara nici-o alta pagina de net deschisa, si ca viteza pe contract este de 7 mb up? va intreb asta pentru ca nu pricep. vreau sa stiu daca e normal, daca nu ii sun p-astia de la care am abonamentul si ii iau la impins vagoane, daca e normal, tac din gura. nu vreau sa-i sun si sa ma fac de cacao :))) nu mi-am batut capul cu asta decat din momentul in care mi-a venit o prietena in vizita sa vada cum imi este netul. ea mi-a bagat in cap ca: daca am un singur pc deschis, chiar daca e in router, viteza mea de up trebuie sa fie minim 7 mb, ca in contract. m-a bagat in ceata...ptr ca baietii care mi-au tras fibra mi-au tot explicat cum ca cei 7 mb up se impart la cele 8 ip-uri... asa o fi, dar eu foloseam un singur pc, un singur ip in momentul testului.

vreau sa stiu parerea acelora care au un internet ca al meu... si au habar mai multe decat mine. sunt ca-n filmele cu prosti: am muncit pe fel de fel de net-uri, n-am avut probleme, dar m-am gandit eu sa ma modernizez si ete ca modernizarea imi da batai de cap :))

multumesc frumos anticipat.
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 19 Oct 2011, 21:54

La tine trebuie sa fie 7 mb upload garantat pe EXTERN!! degeaba faci testul pe New York daca ei iti ofera garantat metropolitan si nu metronet , uite , la noi situatia este asta :

post63423.html?hilit=internet%20garantat#p63423

Avem 5 IP-uri suplimentare fiecare cu aceiasi banda , nu se IMPARTE banda existenta daca adaugi un alt IP , el va avea propia banda precum IP-ul initial , acum nu stiu termenii contractului tau si ce ai tu garantat , dar ai cerut o alta opinie de la cei ce folosesc banda garantata.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 19 Oct 2011, 22:17

mersi Skins.
cand mi-am facut abonamentul, le-am spus ptr ce imi trebuie si mi-au recomandat unul de 5 up, dar eu, calica sa am ditamai uploaduuuuul, am cerut un abomanent de 7 up garantat.si uite cum scrie in contract, ca-l am in fata : acces metopolitan (Romania): 100Mb/s; canal internet (international) : 7Mb/s upload/download [b]garantat[/b]
la sediul lor, am discutat pe fata, fara ocolisuri, am cerut viteza externa, am specificat SUA si dupa mintea mea, international, cum e in contract, asta inseamna. ceea ce nu stiu eu este cum functioneaza: se imparte viteza la ip.. sau trebuie sa am 7 up pe fiecare ip.. sau mama naibii.. ca-s in ceata rau. am sa-i sun maine...
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde vdt85 » 19 Oct 2011, 22:23

sunt eu tuta dar nici chiar asa :)) adica nu platesc mai bine de 100 euro ptr upload garantat metropolitan lol... il pot avea si cu un ab de 30 lei :))) cred ca s-a inteles ce nu pricep...
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 19 Oct 2011, 22:34

Am inteles , vorbeste cu ei sa iti ofere ceea ce ai cerut si ceea ce scrie in contract :

canal internet (international) : 7Mb/s upload/download garantat

Le arati si serverul din New York cand iti vin la tine sa vada si le spui clar: imi oferiti AICI 7 mega garantat mergem cu contractul mai departe , nu, caut altii , eu cand am vorbit initial cu RTC , cand a venit pentru negocierea pretului si serviciilor le-am aratat ce vreau , adica 4 mega garantat pe serverul din New York , si baietii au spus ca nici o problema , si intradevar sub 3,99 nu imi scade nici de al dracului :mrgreen: :mrgreen: daca este banda GARANTATA nu ai voie sa ai fluctuatii , si la noi avem uneori si 7 mega pe New york dar sub 3,99 nu scade nici sa il omori.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 19 Oct 2011, 22:46

ma gandeam ca se imparte viteza la ip..dracu stie ce si cum. daca este asa cum credem noi, iti garantez ca voi avea 7 up garantat! de la ei:))) eu sunt spaima tuturor providerilor de internet. pana nu am ce vreau, nu ma las nici de-a dracu :)) astia nu stiu cu cine s-au pus :)))
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 19 Oct 2011, 22:50

Depinde de politica lor , tu , lucrand in acest moment doar pe un singur IP trebuie sa ai ceea ce este specificat in contract si anume :

canal internet (international) : 7Mb/s upload/download garantat

Sa nu te lasi pacalita ca , vezi doamne se imparte viteza la 3 sau 5 IP-uri , tu le spui clar : am un singur IP pe care lucrez acum, vreau ce este stipulat in contract!

Succes! :wink:
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde BasGLM » 31 Dec 2011, 03:40

cred ca am scris in 300 de posturi ca nu exista canal garantat extern ... NU EXISTA GARANTAM 5 UPLOAD 5 DOWNLOAD ...e o vrajeala...pe extern... mereu trebuie sa iei banda mai mare ca sa ajungi la viteza care vrei tu ...
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj