Vintage sau Once upon a time...(early years in business)

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Apollo33 » 28 Feb 2013, 23:35

Ușor gerontofil topicul, admit, dar mă mai apucă, cîteodată, nostalgia...
Care sunt madlene voastre legate de videochat: cum ați auzit de business-ul ăsta, primul site văzut, primul payment, prima fată căreia trebuia să-i explici, sfidând penibilul, cum stă treaba ? - : )
Pe sistemul : pușca și cureaua lată, ce privat făceam odată ... :lol:
Apollo33

Mesajde alexandra1234 » 01 Mar 2013, 10:37

:)))) cum sa uit,

cand am avut primul membru de frica am inchis calculatorul ...se intampla prin 2001!!!!
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 01 Mar 2013, 11:43

eu am inceput intr-un studio unde dezbracarea era ...interzisa... trebuia sa ne muncim creierii sa-i facem din vorbe.
o tura era de 12 ore, in prima zi ...am stat 11 ore si 25 minute fara pvt apoi a venit un tip a stat la gargara despre de toate pentru toti , numai despre sex nu, wow mi se parea un vis cand vedeam cum mai curge un minut si inca unul...per total au fost vreo 37 de minute... am plecat spre casa cu speranta unui viitor tangibil, caci taman dadusem faliment cu firma si aveam facturi si datorii de platit la metru cub versus venituri zero absolut....asta era joia, caci marti am aflat ca Fat-Frumos a fost... charge-back...da, pe site-ul minune iFriends :lol:

de ce am ramas in videochat ? pentru ca am dat faliment din lipsa a circa 200,000 de euro de bagat in publicitate, din lipsa de audienta iar in avc depinde de tine si de mintea ta sa-ti faci singura si brandul si audienta si e GRATIS.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Studio20 » 01 Mar 2013, 19:09

Cel mai funny moment a fost prin 2001, cand avem niste webcam-uri faine de la intel. Evident fara zoom. Fetele isi mai faceau "zoom" intre ele, lucrand evident 2-3 intr-o camera mare pe vremea aia ... tot studioul era un apartament de 3 camere :)

Si intr-o seara pe la 7-8 eram eu prin studio si un sigur model, aud ca muge CC-ul a privat (ce iubeam sunetul ala) si dupa vreo 2-3 minute un strigat hotarat "Vreau zooooooom!". L-am facut si apoi ... o perioada am fost cel mai bun zoom din studio, ma miscam cursiv, fara intreruperi :p

Sa nu uit ... interviurile le tineam vis-a-vis, la McDonalds Obor ::)))))
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde Apollo33 » 02 Mar 2013, 06:26

Da, sunetul de trompetă înfundată al Cc-ului ( such a lovely " noise " ) :lol:
La primul payment prin Western ( că tot veni vorba de CC ) am schimbat trei taxuri până acasă. Mi se părea că sunt urmărit... :lol:
De BuZZCam își mai amintește cineva ? Era un site foarte interesant ( privaturile se cumpărau în pachete de 10 15 sau 30 de minute) A funcționat , meteoric, pe la începutul anilor 2000...Pe lângă design-ul foarte simpatic al interfeței ( o albină or something ) îmi mai amintesc și că mi-au rămas datori cu vreo 500 de dolari ...asta ca să întărească cumva vorba care spune că amintirile sunt valoroase :lol:
Apollo33

Mesajde IsaGlamChat » 02 Mar 2013, 13:22

Off,de unde ai venit sa-mi tulburi echilibrul?:))Ok,mi-am revenit :P Primul site,ifriends,prima zi ,groaznica,lesinam de cald dar nici de-a naiba nu mi-am dat jos hainele:))nu as fi renuntat nici la batista,tarziu am inteles de ce era asa cald in vila aia.Primii bani,putini ,primul membru dragut,curgeau apele pe mine si el saracul era mai speriat si cu multe probleme pe care la vremea respectiva nu le intelegeam,toata lumea cu care vorbeam imi spunea sa ma las,bine am fct ca nu i-am ascultat:))
De camania isi mai aduce aminte cineva?Aparuse imlive care gemea de membri ca stupul de miere,mi se parea ca am prins pe Dzeu de picior.Ce timpuri...
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 02 Mar 2013, 13:25

:lol: misto topicul asta :lol:
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Maddy » 22 Mar 2014, 11:05

Absolut , imi aduc aminte si de camania ( iconita albastra ) si de buzzcams si imlive la inceput , a fost primul site pe care-l deschideai in browser , fara sa downloadezi vreun soft . Pe cc cand trimiteau banii prin WU , Olga Goncarenko , Lilita Tautvida , Marina Morozova :)) lunea pe la 15.00 . Pe xcams la inceput feed-ul video era prin webcam32 si chat-ul pe un canal de mIRC ! :)) .
Maddy
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 22 Mar 2014, 23:32

alexandra1234 scrie::)))) cum sa uit,

cand am avut primul membru de frica am inchis calculatorul ...se intampla prin 2001!!!!

:arrow: Tot prin 2001 am inceput , fratele meu facea de acasa ...si ii mergea la greu $4000 /luna ffff usor !!
A durat vreo 3 luni sa-mi faca actele un amic de-al lui , care manca pe paine pc-urile spre deosebire de noi
:arrow: ..Il tot intrebam ..mai dureaza frate nu mi-a "trimis actele "? :D ..la care el cica dureaza ca le trimite prin posta in US ..cica o sa ma "verifice " :shock: :shock: aia bla bla .Intr-un final cica gata ti-a facut IDcard-ul si ai 2 screen-uri!!!!! Evident pe iF :o WOWOWOWOWOW
:arrow: ..In fine, vin la el acasa (eu nu aveam nici pc ) i-mi face el instructajul (i-mi mai explicase pe un caiet ) eram full de emotii , ce mai ! :D Asta era pe la 11 noaptea ...el i-mi deschide sesiunile ..eu in fata la pc ...dupa care mi-a zis ca sa nu ma omor din prima seara sa vad si eu cum e site-ul ..pagina etc ..si sa stau pana pe la 1-2 noaptea si sa inchid .
:arrow: ...Imediat ce a plecat el la culcare mi-am si apucat urechile in pagina site-ului ... :oops: mi-am dat seama ca nu aveam nici cea mai mica idee sa inchid sesiunea .Pe vremea aceea era cu softul if96 si nu avea nici urma de buton de pauza ....
:arrow: ...Drept urmare am stat toata noaptea la pc , cand a aparut el pe la 8 dimineata abia asteptam sa vina :D sa mi le "inchida " .Nu eram obosit doar stresat ca nu stiam sa le inchid , auzind tot felul de povesti de la el si auzite de el la altii cum ca iF te inchide chiar si fara motiv..dapai sa faci vreo tampenie .Nici la baie nu am fost decat de vreo 2 ori (de frica ) ...si cum sa zic ...a durat cel mult 5-6 secunde cu tot cu drum fiecare deplasare la baieeeeeee drum dus-intors !!! Stateam pana mai aveam 0,005 secunde si explodam abia apoi zburam pe hol si aprindeam lumina inainte de a ajunge la usa !
:arrow: ...Cand i-am spus radea sa moara ! Nu intelegea cum de uitasem de unde se "inchid" .In fine ma intreaba ai facut ceva ? Eu stiam ca intrase 1-2 ..dar sa ma uit la bani nici vorbaaaaa:) Se uita el si cica bravo ma ai facut deja $90 !!! WOWOWOWOWOWOWOW HABAR NU AVEAM CAT FACUSEM !
:arrow: ...Cand se uita si mai bine cica WOW ...ti-a intrat americanu ala de care-ti spuneam ca sta cu orele la mine bla bla :D .Bai cica sper ca nu i-ai spus ca ma cunosti etc etc ....! Eu zic : NU frate ce ai ? Crezi ca si intelegeam tot ce spune ala ? ! De unde i-ai zis ca esti ? Eu zic : ....pai i-am zis Greece !
Ufffffffff si de mine stie la fel ! In fine zic stai ma linistit ca altceva nu i-am mai zis ( nici nu cred ca eram in stare sa-i zic prea multe )
:arrow: ...I-mi si facusem calculul (stind si cat facea el lunar ) ...zic $90 x 30 zile = 2700 coco ! Hm bun !
:arrow: ...Binenteles ca nu a fost nici pe departe asa ,in cazul meu .
Nu stiam cum sa dorm mai repede si sa vin iar la PC ...era ceva magic , o magie pur si simplu , mereu i-mi face placere sa-mia duc aminte cum ma simtem atunci ....hmm
:arrow: ...In fine, ma duc la somn in cele din urma , binenteles ca am visat numai membrii ,care se certau intre ei care sa intre la mine ....
:arrow: ...Magia sa spulberat in acceasi zi .................... :!:
:arrow: ...Fara sa deschid sesiunea ceva ...se uita fratele meu la mail-ul lui ( evident ca aveam adresa lui de mail la iF ) ...si i-mi spune cu jumate de glas :TE-AU INCHIS ASTIA !
:arrow: ...Asa scrie in mail cum ca ai incalcat agreementul bla bla ! Regula FIXA si batuta in cuie la iF ..foarte laconici nu explicau nimic .. :!: :!: pa si la gara !Hmmmm
:arrow: ..Ne uitam amandoi si nu intelegeam de ce ! El intre timp si-a deschis sesiunile ( avea de facut bani seriosi nu sa planga cu mine ) .In aceeasi seara vine la el expertul care ii facuse si lui si mie IDcard-ul.Sa uitat el sa tot uitat..ma chestionat si el ca ce am vb cu ala care a stat mai mult ..i-am dat vreo adresa de mail /skype ceva ?Sau daca macar el a lasat-o pe a lui ?si eu nu l-am atentionat ca nu e ok sa faca asta etc etc ! I-am zis ca nimic din astea ( sincer sa fiu nici numai stiam prea bine de ce emotii avusesem )
:arrow: ...A gasit motivul tot tipul ala : chiar inainte de a deschide prima data sesiunile facusem niste poze cu webcam in care apaream cu un pistol langa abs :D ! Nimic de zis... pozele artistice /penumbra /nimic agresiv /degetul era regulamentar in prelungirea tragaciului bla bla ! Nu conta ca nu era adevarat pistolul (de fapt era desta de pus perete , cam turcesc ..nici Colt 45 macar ) .Si daca era din ciocolata sau zahar ars ..tot pistol era si tot aia se intampla ! Nu stiam ....
:arrow: ...In fine tipul ala expertul ,a dat niste mail-uri la If din partea mea si cica mi-au inchis numai cele 2 screenuri nu si IDcard-ul .Fara sa inteleg eu prea multe , am zis ca mai am o sansa .Mi-a facut el alte screenuri , trec peste .
:arrow: ...Deja in nici 24 de ore trecusem de la extaz :D la ..agonie :oops: :oops: ! Am vazut cum se fac rapid (credeam eu ) niste bani si am si vazut cum mi sa oprit accesul imediat !! ...Era ceva magic ...in tot ce se intampla
Vreau sa mai spun ca desi aveam niste poze pt cele 2 screen-uri inainte de a fi ON ..el a insitat sa fac poze noi ! Chiar functiona atunci ( la el cel putin ) chestia cu pozele noi mereu si mereu ! El mereu i-mi spunea :Uite sa vezi ce bataie (apropo si de sunetul classic la iF cu batutul in usa ca guest ) o sa fie deseara dupa ce vin de la sala si pun pozele facute in sala ! Atunci (2001 ) membrii chiar vroiau sa vada zilnic poze noi si mai noi
Ce vremuri ... :arrow:
Prin 2002 si eu chiar credeam, ca membrul x sau y vine doar sa vada ce i-am promis cu o zi in urma : de ex picioare umflate/definite ...brate umflate definite ca DRACU ..trageam la sala ca nebunul cu gandul ca vine omul si plateste !De multe ori chiar asa se intampla , dar totusi in cazul meu nu a fost o mina de aur chestia cu zeci de regulari innebuniti care se imbulzeau si se certau in room-ul lui pe ...care ce vrea sa vada
Ce vremuri ... :arrow:
Acum sunt 90% membri care intra direct si spune :show me ur dick dude ! I-mi vine sa le spun :'da ce eu daca-i spun lui mata asa brusc sa-mi arate pasarica ...crezi ca o sa vrea " ?
Cei mai educati membri erau pe IF ..eu asa cred
SAR de la una la alta : odata (2004) aveam si eu un regular doctor in Florida , intra zilnic si cu toate ca ne stiam adresele de mess/mail omul nu a incercat si nici eu WU sau altele ..doar pe sesiune ne vedeam .Intruna din zile a carat pc-ul langa fereastra care dadea in terasa sa vad si eu oceanul (arata superb ) ...sa mai plimbat el prin casa am mai vorbit si la un moment dat a disparut din cadru...era doar terasa cu oceanul superb si cu banii care se incasau :D :D .Am zis ca ..poate sa dus omul la baie ..dar dupa 30 minute i-mi faceam griji ca idiotul pt banii lui :D :D.Am inchis eu sesiunea dupa 30 minute cum ziceam si l-am tot cautat pe mess sa-i spun ! Omul a coborat in bara pagina si a uitat cica ...!! Nu stiu daca azi as mai face acte destea caritabile dar intotdeauna m-am gandit :Il intep acum dat il pierd .
:arrow: WOW CAT AM SCRIS !!!!!!!!!!!! Scuzeeeeeeeeee ! Mii de scuze ! Ma luat valul cu topicul asta ! Hm
Bye bye :?
--------------------------------------------------------------------------------
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde WinXPfather » 22 Mar 2014, 23:56

Asa se intampla cand scrii cu pasiune Marian, scrii mult ;).
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde fetish » 23 Mar 2014, 16:28

si eu si eu ca nu putea sa lipseasca Martie din Post :

CamMatrix-am lucrat multisor pe el , vre-o cateva luni bune , prima data cand mi s-a ratacit un wire Franck , cred ca asa il chema pe patron , sustinea ca l -a trimis in contul meu de BancPost nu aparusera , pana la urma mi i-a retrimis pe epass si si-a rec greseala

am amintiri frumoase legate de site ul asta , mi-au trimis o transa de bani taman in timpul nuntii noastre , io cu sarmaua in gura vine al meu sa imi zica suav ca intrara bani de pe Cam Matrix

Nude 24/7 - eu cu site ul asta am colab din prima lui zi de existenta online , un site pe principiul Mfc ului , unde stateai nude sau topless in free insa primeai intre8-10 dolari pe ora pt asta plus banii efectiv din pvt uri , a rez cred pana acum 6-7 ani ,dar spre final plateau infinit mai putini bani online trafic nexam

la inceput erau destul de ok si la trafic faceai 30-70 de dolari in 8 ore din pvt care erau destul de ieftine

Tjeeze ,cred ca l -am scris corect ,primul boom al siteurilor olandeze , cu un soft extraordinar de greu de instalat , plateau clasicul wire si un trafic zici ca era metrou , intrau olandezii in group carca , unii ca si acum nici macar nu vb engleza practic nu puteai comunica cu ei la nimic , stateau si se chiorau cu minutele , chiar orele , pret micut pe minut dar la final de tura ieseai cu un bunzunar plin , siteul a fost inghitit de xcams

Girltime-primul meu site , prima zi de vdc , pret bun pe minut , fix ,2.99, trafic asa si asa se mergea in special pe regulars , aveau un program daca stateai online 30 de ore pe saptamana intr -un interval orar propus de site luai 100la 100 din banii facuti , mancatorie mare intre fete , sg site unde adminul intra la greu in pvt si mai si platea , site ul inca exista

Live24-7 cred , nu mai retin denumirea corecta, site ul unui evreu , a inceput cu hourly 8 dolari pe ora online , a tinut aprox un an poate si mai mult , la un mom dat avea 20-25 de modele online la moment de varf al traficului , 15 in restul timpului , ore cate puteai face , stiu ca la un moment dat efectiv ma mutasem online , gateam , citea, invatam , ma vopseam totul pe 8 dolari x cate siteuri aveam 3 , 4 deci banii curgeau

Cyber mate tv , primul site care mi-a dat teapa de 60 de dolari nu i-am mai recuperat never

am dat copy-paste de pe postul asemenator de pe celalt forum ca mi-a fost lenuta sa re scriu atatea tarznai din cauza de multe cokteil uri aseara :lol:
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde Maddy » 24 Mar 2014, 10:24

Sa nu uitam partea hardware : Pentium II , procesor 233Mhz , 32MB RAM , HDD 2,1 GB :)) , sau abonamentul la RDS : 360 usd lunar !! :) , sau ca nu exista splitcam si tineam 3 webcamere pe monitor . Mai tin minte si partea mai putin placuta : descinderile jandarmilor si jurnalele de stiri numai cu vorbe de aur : '' fetele lasa mandria la usa cand intra in aceste bordeluri virtuale '' sau jandarmii cu spume la gura cand urlau ca au gasit webcamuri care se lipesc pe monitor :))) .
Maddy
User Activ
User Activ

Mesajde IsaGlamChat » 24 Mar 2014, 11:50

Toate ca toate dar calculatorul era ceva special:)))Ii dadeai drumul,faceai cafea,dus,te imbracai ,machiai si el de abia se incarca:)))Acum facem spume daca nu deschide 30 de pagini pe secunda:)))
Pana se incarca pagina de la if trecea un minut :lol: Eu nu sunt sigura ca am lucrat pe pentium 2,cred ca era 1 totusi:)))
Ma intreb daca toate fetele astea care vin in ultima vreme in industrie ar fi lucrat in conditiile in care lucram noi ,cu partea tehnica greoaie,cu netul scump si destul de prost si cu zero informatii despre domeniu ar fi facut ceva...si cand mai vad cate una care vine si spune '' vai draga voi v-ati nascut invatati '' doar pentru ca nu are timp sa citeasca,ii este lene sau pur si simplu crede ca i se cuvin toate la nas,imi vine sa-mi doresc timpurile cand vchatul nu era chiar pentru oricine :idea:
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde Maddy » 26 Mar 2014, 09:15

Imagine

tehnica din 2002 ...
Maddy
User Activ
User Activ

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri