Streamate TIN/VAT no

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
georgiana123
Mesaje: 5
Membru din: 27 Noi 2023, 21:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ! Ma puteti ajuta cu o informatie ? Sunt model independent pe streamate , primesc plata prin paxum , si am primit notificarea sa declar TIN/VAt number pana la sf anului . Nu am idee exact ce este , am citit ca este ba cnpul , ba ca tre sa ti faci o declaratie la anaf pt impozitare , sunt in ceata....
SoulCams Models Studios wanted
Ilse
Mesaje: 17
Membru din: 28 Mar 2022, 21:03
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Baga CNP.Merge sigur pe Streamate pt. ca si eu am facut la fel si nu-mi mai apare mesajul ala cu Dac7.
georgiana123
Mesaje: 5
Membru din: 27 Noi 2023, 21:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, merci! Banuiam de cpn, problema e de legalitate. Odata ce pui cnpul, toata suma pe anul 2023 este declarata de catre site. Sa fac asta in decembrie pare o alegere proasta.
Alternativele sunt ori sa inchid contul independent curand si sa il fac pe studio de la anul( daca imi permit ei) , ori sa depun declaratia unica sa fiu in evidenta anaf , ori sa merg la risc sa vad daca se intampla ceva sau e doar o procedura pt ei. Am plecat de la studio din cauza taxelor de firma si acum a aparut asta.
Sunt putin in dubii cum e cel mai bine sa fac. Sugestii?
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

georgiana , nu sunt model pe streamate dar nu inteleg de ce trebuie sa inchizi contul de model independent .. probabil pe el faci bani, te stiu deja membrii.. cand si daca decizi sa intri in legalitate cum e normal altfel risti si simti si tu ca nu e de bine.. in contul de model trebuie doar sa adaugi contul bancar al firmei sau contul paxum busness la plata , si atunci esti legal . legalitatea nu are legatura cu contul pe site ci cu plata taxelor la sumele incasate . inca o data, sfatul meu pt oricine, platit 200lei o discutie cu contabil si va lamureste cu ce e de facut pe 2023si ce sa faceti din 2024 ..bafta!
legat de cnp asa este. in orice tara cnp reprezinta codul fiscal al fiecarei persoane fizice .
These users thanked the author anabeauty37 for the post:
Shambala (19 Feb 2024, 01:35)
Ilse
Mesaje: 17
Membru din: 28 Mar 2022, 21:03
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

georgiana123 scrie: 01 Dec 2023, 23:54 Buna, merci! Banuiam de cpn, problema e de legalitate. Odata ce pui cnpul, toata suma pe anul 2023 este declarata de catre site. Sa fac asta in decembrie pare o alegere proasta.
Alternativele sunt ori sa inchid contul independent curand si sa il fac pe studio de la anul( daca imi permit ei) , ori sa depun declaratia unica sa fiu in evidenta anaf , ori sa merg la risc sa vad daca se intampla ceva sau e doar o procedura pt ei. Am plecat de la studio din cauza taxelor de firma si acum a aparut asta.
Sunt putin in dubii cum e cel mai bine sa fac. Sugestii?
Georgiana,daca inteleg eu bine tu ai lucrat pentru un studio cu SRL facut pe numele tau? Daca asta s-a intamplat anul asta si ai platit pana acum la stat taxele iar apoi ai decis sa pleci de la studio,sa inchizi SRL ul si sa fii pe cont propriu-atunci ar mai fi de plata doar pe perioada cat ai muncit fara sa declari. Mergi la anul si depui declaratia 212 pe ce nu ai declarat la stat si platesti taxele aferente. Daca in schimb ai terminat-o cu studioul si SRL-ul de anul trecut iar tot anul asta ai lucrat la negru,cel mai sigur e sa mergi la anul sa declari veniturile de pe site-urile care ti-au cerut CNP-ul.
georgiana123
Mesaje: 5
Membru din: 27 Noi 2023, 21:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am avut srl, apoi drepturi de autor pana anul asta. Speram sa scap de decl pt 2023 pt ca directivele cu tin/vat au venit la sf anului si am zis ca pot taragana si sa declar sumele incasate incepand din 2024 . Dar se pare ca nu. Stiti daca este vreun risc de track al incasarilor in conturile Paxum?
Multumesc frumos de raspunsuri, apreciez .
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

Georgiana, eu nu vreau sa te sperii ca esti destul de stresata, se pare ca anaf va primi informatiile de la paxum.. cel putin asa mi a spus contabila astazi ... iar acea declaratie 212 nu se mai poate depune din ce am inteles . Cred ca oricare din voi care scoateti pe paxum ar trebui sa sunati la paxum ca ei raspund in romana sa intrerbati daca banii primiti de voi se vor raporta catre anaf? Poate raspund ei si va lamuresc primii... sa nu uitam ca paxum are datele fiecarui client cu id cu fata cu adresa cu absolut tot ..
georgiana123
Mesaje: 5
Membru din: 27 Noi 2023, 21:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, o sa discut si eu cu contabila zilele astea. Imi e greu sa cred ca exista acces la carduri externe sau ca se verifica individual fara motiv, dar totusi preferam sa nu figurez nicaieri cu incasari.
De ce nu se poate depune declaratia unica?
Pt incasarile de anul asta, se depune pana la anul in mai, din ce stiu.
Merci de raspuns
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 154
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

georgiana, maine merge michelle la dansa, daca doreste dupa sa iti explice si tie legat de acea declaratie, aflam maine.. acum cu cardurile, nu stim nimic noi,, dar posibil chiar daca nu au ei acces la informatii de la situri, posibil sa aiba informatii de la banci, cine ce bani scoate de pe aceste carduri, stiu doar ca se lucreaza la asta, cu totii stim.. Maine daca spune Michelle cum sta treaba cu declaratia si cu ce e de facut pe 2023 , te anunt ! maine afla ea toate detaliile ...
georgiana123
Mesaje: 5
Membru din: 27 Noi 2023, 21:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Perfect, o sa discut si eu cu o contabila zilele urm si revin daca am noutati .
Cred ca suntem putin alarmate degeaba, anaf cere extrase si altele daca esti anchetat penal, nu asa de capul lui la orice persoana foloseste un bancomat, basca euronet. Daca nu era streamateul cu TIN- ul, nu era bataia asta de cap, pana o sa existe o transparenta in tot o sa mai treaca ani lumina . Oricum, merci pt info 😘
Michelle123
User Junior
User Junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Noi 2011, 23:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Acum vin și eu de la contabila.Ideea sta în felul următor nu este vorba despre bancomate sau carduri este vorba despre faptul ca platformele online sunt obligate sa transmită către autoritățile fiscale din tara unde avem domiciliul toate vânzările membrilor(noi fiind vânzătorii în cazul nostru)Asa ca paxum cosmpo etc etc nu își prea mai au rostul dacă ei acces la situația financiara direct de la sursa(site)Este posibil sa nu te bage nimeni în seama la anul sau peste 2ani...Dar la cum evoluează lucrurile și la cum procedează anaful poate sa vina după 5 ani și sa te ia din urma ținând cont ca au acces începând cu anul 2023.Din ce în ce mai multe site-uri confirma ca raportează veniturile conform DAC 7...
These users thanked the author Michelle123 for the post (total 2):
anabeauty37 (07 Dec 2023, 19:38) • Shambala (18 Feb 2024, 23:28)
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna dimineata fetele , stiu ca nu are legatura aici cu ce scriu , dar nu ma pot conecta pe streamate .
Ajung pana la pasul "O sa poti intra de indata ce verificam conexiunea ta " , si apoi imi da eroare; asta avand in vedere ca internetul e ok , alte site-uri functioneaza .
Aveti si voi aceeasi problema?E picat streamate cumva sau sunt probleme ?
multumesc frumos
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”