Taxe. TIN code. Jasmin

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
Magnolia
Mesaje: 8
Membru din: 30 Apr 2021, 05:05
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Buna seara tuturor.

De doua zile Jasmin a trimis un mesaj conform caruia, trebuie furnizat codul de autentificare fiscala, respectand directiva DAC7. Pana la furnizrea acestuia, platile fiind suspendate.
Stiti cum se obtine acesta? Trebuie declarate veniturile inregistrate retroactiv? Mai trebuie creat Pfa sau trecut prin contabil? Pana acum nu am declarat nimic. Stiu, este reprobabil si scandalos, dar am avut motivele mele. Fiecare are motive. Cand am castigat mult, nu era atat de stringenta treaba cu taxele. Cand am castigat mai putin, nu am mai gasit rostul impartitului castigului si cu site-ul si cu statul si cu...motivele mai sus neprecizate.

M-as bucura daca cei care au trecut prin pasii acestia, mi-ar oferi un raspuns. De orice fel.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

These users thanked the author WinXPfather for the post:
Magnolia (20 Noi 2023, 20:28)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Buna,
Ai incercat sa bagi CNP-ul de pe CI ca si cod de autentificare fiscala pe Jasmin sa vezi daca ti se accepta sau nu?
Intreb pentru ca la deschidere cont pe cams/streamray pe formularul W-8BEN se accepta CNP-ul din CI la "Foreign tax identifying number" si pare a fi practic acelasi lucru.

Sper sa revii cu update, merci.
Avatar utilizator
Magnolia
Mesaje: 8
Membru din: 30 Apr 2021, 05:05
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

WinXPfather scrie: 20 Noi 2023, 11:40 https://www.fonoa.com/blog/dac7overview

Cam asta...
Multumesc , WinXP. Cam asta spune si Jasmin, in mail-ul trimis.
Eu voiam sa stiu cum au procedat altii.
Avatar utilizator
Magnolia
Mesaje: 8
Membru din: 30 Apr 2021, 05:05
Has thanked: 3 times
Been thanked: 0

Memsy scrie: 20 Noi 2023, 18:21 Buna,
Ai incercat sa bagi CNP-ul de pe CI ca si cod de autentificare fiscala pe Jasmin sa vezi daca ti se accepta sau nu?
Intreb pentru ca la deschidere cont pe cams/streamray pe formularul W-8BEN se accepta CNP-ul din CI la "Foreign tax identifying number" si pare a fi practic acelasi lucru.

Sper sa revii cu update, merci.
Buna, Memsy. Multumesc pentru idee.
Nu stiu sa dau reply la mesaj fara quote. Nu am incercat. Ma tem ca Jasmin sunt mai strcti cu astfe de treburi, asa ca am contactat Suport care mi-a zis ca da, ca vor trebui platite taxe si, pentru lamuriri ulterioare, sa contactez departamentul comercial dedicat. Ceea ce am si facut azi. Cand vou primi raspuns, voi reveni aici.
P.S. Si xcams acceptau CNP, da, despre jasmin, intuitia imi spune ca nu va fi asa usor. Sa speram ca ma insel.
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Eu nu am primit nici un mail, imi apare doar in cont pe site sa completez acel TIN (Tax Identification Number) la payment info asa ca m-am gandit automat la CNP din experienta anterioara cu cams/streamray dar nu am completat nimic pentru ca eu nu mai activez in domeniu de ceva timp asa ca nu are rost, dar as vrea sa stiu daca se accepta CNP in caz ca voi activa din nou.
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Update de pe alt forum: se accepta CNP -ul peste tot deci nu trebuie demonstrat de catre model la site-uri ca are forma de legalitate dar site-urile vor raporta la Luxembourg Tax Authorities in fiecare an si mai departe nu se stie.. daca Luxembourg trimite autormat in RO lista cu persoanele si cu incasarile respective, sau daca trimite doar daca RO cere asta, nu se stie.. Dar se pare ca site-urile nu vor raporta direct in RO.
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Asta este explicatia de pe xlove:


Directive (EU) DAC7

The new DAC7 directive and what it means for you


The DAC7 Directive was introduced by the European Union (EU) to improve tax cooperation between EU member states, including transparency of income generated by sellers (you, our clients ) via digital platforms. Ultimately, this directive aims to simplify tax collection by local tax authorities.As part of this, we (as an exploitant of a digital platform) must report information about you being our client providing your commericial services to your customers (the Users) via our platform. We will report this information to the Luxembourg tax authorities, who may then share this information with the tax authorities of other EU member states.
How do we collect and share DAC7 data?

A data collection form is available in your account management interface.
You have until December 15th of the current year to check the information about yourself contained in the form, fill in any missing fields, and validate the information.

*If by December 15th of the current year you have not completed and validated the form, we will display a simple reminder in your account management interface.

*If you have not completed and validated the form by January 15th of the year following the first reminder, your account will still remain active and you will still be able to continue selling your services on our platform, but your potential earnings will be blocked until you have validated the form dat as set out above. .
You can find the information we report to the Luxembourg tax authorities, sorted by year, in your account management interface.
When do we collect and share DAC7 data?

From January 1st, 2023, the DAC7 directive requires us to report the information about you on an annual basis. Data collected under the DAC7 directive need to be communicated to the Luxembourg tax authorities no later than January 31rd following the reference year. For example, we have to communicate data no later than January 31st, 2024 for the calendar year 2023, and no later than January 31st, 2025 for the year 2024, and so on.

Your prompt cooperation is highly appreciated.
Suzzy2945
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2023, 03:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna! Stie cineva pe ce data trimit siteurile informatiile noastre? Nu de alta dar renunt definitiv de la 15 decembrie ca nu se mai merita. Din cate am inteles, pe 1 ianuarie sau ma insel? As vrea sa nu trimita datele mele daca numai lucrez oricum, de asta intreb ca eu nu am platit nimic pana acum sau suntem obligate noi sa declaram chiar daca renuntam definitiv?
Multumesc.
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

Suzzy2945 scrie: 25 Noi 2023, 03:18 Buna! Stie cineva pe ce data trimit siteurile informatiile noastre? Nu de alta dar renunt definitiv de la 15 decembrie ca nu se mai merita. Din cate am inteles, pe 1 ianuarie sau ma insel? As vrea sa nu trimita datele mele daca numai lucrez oricum, de asta intreb ca eu nu am platit nimic pana acum sau suntem obligate noi sa declaram chiar daca renuntam definitiv?
Multumesc.
nu intru in polemici dar ar fi bine sa fie multe modele care gandesc ca tine, sa renunte la chat decat sa platesca 9% taxe pt ca nu se mai merita , asa am avea mai putina concurenta online :)
in alta ordine de idei se stie ca anaf cauta in disperare sa aduca bani la buget ca nu au pt pensii si salarii,... stiu de la dna contabil ca s au pus rau sa afle cine nu plateste taxe in domeniu si probabil din 2024 vor avea ei cumva informatii despre cine incaseaza ilegal . Sa speram ca vor primii informatii cu doar ce se incaseaza din 2024 incolo si nu din urma.. sa speram pt cine nu a platit taxe pana acum..
These users thanked the author anabeauty37 for the post:
Shambala (19 Feb 2024, 00:05)
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

sa nu mai spun ca vor sa ofere daca ai vazut la stiri 1% din banii gasiti nejustificati , catre persoana care ii toarna pe cei ce nu platesc txe ... spunea coafeza mea ca oricare clienta i se pare duboasa ca are bani si nu munceste o va turna :)) va fi jale pe foamea asta, mai bine platiti taxe ca in ro sunt inca mici ...mai bine 9% pe an decat 70% cat for opri din ianurie pentru cine e prins .
Suzzy2945
Mesaje: 2
Membru din: 25 Noi 2023, 03:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai atat se plateste din ianuarie, 9% din totalul cat facem?
Eu citisem ca undeva la 40% dar pe ce platim ca nu avem pensie, asigurare de sanatate si nici carte de munca plus ca noi suntem angajate la site, nu este siteul nostru si ei platesc deja taxe acolo. Banii veniti din afara nu se impoziteaza si cand or sa imi faca carte munca, pensie,asigurare, atunci platesc.
9% e ok, nu stiu pentru ce ar putea fi dar in fine..ideea e ca eu stiam ca undeva la 40% iau nemancatii aia care stiu doar sa cerseasca bani de la noi....
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

Suzzy2945 scrie: 25 Noi 2023, 17:22 Pai atat se plateste din ianuarie, 9% din totalul cat facem?
Eu citisem ca undeva la 40% dar pe ce platim ca nu avem pensie, asigurare de sanatate si nici carte de munca plus ca noi suntem angajate la site, nu este siteul nostru si ei platesc deja taxe acolo. Banii veniti din afara nu se impoziteaza si cand or sa imi faca carte munca, pensie,asigurare, atunci platesc.
9% e ok, nu stiu pentru ce ar putea fi dar in fine..ideea e ca eu stiam ca undeva la 40% iau nemancatii aia care stiu doar sa cerseasca bani de la noi....
pai vezi , nu stii nimic iar noi vorbim despre asta de ani de zile . Fiecare model isi face firma pentru a lucra legal ,, pentru ca sunt costuri mai mici , iti faci contract de munca, unde ai pensie si sanatate este obligatoriu . dai 250euro lunar ..dar ai pensie si sanatate cum spuneai . , . iar in rest impozitul pe venit este de 1%pe an si ce scoti pe dividente este 8% . in total taxele sunt de 9% . plus acesta carte de munca sa ai sanatate si pensie . banii veiniti de afara se impoziteasa ,nu conteaza ca muncesti pt firma romaneasca sau straina .. nu stiu pe ce lume traiesti .. scuze! sunt zeci de mii de IT sti care au cotnract cu firme de afara, sau alte domenii, banii se afara se impoziteaza pt munca prestata din statul in care locuiesti .. tu locuiesti in romania de aici prestezi aici platesti taxe. ca ai vrut tu sa stai la negru cat s a putut e treaba ta , dar sustragerea de la platit taxe e si puscarie vreo 7 ani nu doar recuperarea creantelor ...sfatul meuprincipal e sa afli pe ce lume traiesti.
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

tu nu esti angajata la site tu colaborezi cu un site care iti da comision, nu salariu ...situl pt partea lui isi plateste taxe, tu incasezi partea ta si trebuie sa platesti taxe in tara in care lucrezi., vei taia factura pentru fiecare incasare prima catre site .
These users thanked the author anabeauty37 for the post:
WinXPfather (26 Noi 2023, 01:04)
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Suzzy2945 scrie: 25 Noi 2023, 03:18 Buna! Stie cineva pe ce data trimit siteurile informatiile noastre? Nu de alta dar renunt definitiv de la 15 decembrie ca nu se mai merita. Din cate am inteles, pe 1 ianuarie sau ma insel? As vrea sa nu trimita datele mele daca numai lucrez oricum, de asta intreb ca eu nu am platit nimic pana acum sau suntem obligate noi sa declaram chiar daca renuntam definitiv?
Multumesc.
E de ajuns sa citesti un post mai sus de ce citez si ai raspunsurile. Pana la 31.ian.2024 pentru 2023. Deci daca te lasi pe 15.dec.2023, in principiu pana pe 31.01.2024 se vor raporta incasarile tale de pe 01.01.2023 pana pe 15.12.2023. Care-i smenul sa te lasi pe 15.12.2023? De curiozitate intreb sa inteleg un mod de gandire.

@ana37, nu stiu cat de buna e sharuirea unui numar de telefon. Inclin sa cred ca nu. Daca e nevoie de argumente o pot face...
These users thanked the author WinXPfather for the post (total 2):
anabeauty37 (26 Noi 2023, 01:23) • Shambala (19 Feb 2024, 01:11)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

anabeauty37 scrie: 25 Noi 2023, 18:01 tu nu esti angajata la site tu colaborezi cu un site care iti da comision, nu salariu ...situl pt partea lui isi plateste taxe, tu incasezi partea ta si trebuie sa platesti taxe in tara in care lucrezi., vei taia factura pentru fiecare incasare prima catre site .

Ca angajat ar fi avut si program fix de 8 ore. Imposibil! Ar fi fost goale siteurile ;). In general colaboratorii vor libertatea de colaborator si drepturile de angajat, fara obligatiile aferente, vezi si tu...
These users thanked the author WinXPfather for the post:
anabeauty37 (26 Noi 2023, 01:22)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

WinXPfather scrie: 26 Noi 2023, 01:08
anabeauty37 scrie: 25 Noi 2023, 18:01 tu nu esti angajata la site tu colaborezi cu un site care iti da comision, nu salariu ...situl pt partea lui isi plateste taxe, tu incasezi partea ta si trebuie sa platesti taxe in tara in care lucrezi., vei taia factura pentru fiecare incasare prima catre site .

Ca angajat ar fi avut si program fix de 8 ore. Imposibil! Ar fi fost goale siteurile ;). In general colaboratorii vor libertatea de colaborator si drepturile de angajat, fara obligatiile aferente, vezi si tu...
da, eu stau 2 maxim 3 ore on ca atat ma mai tine spatele,,, dar in contract munca am 8 ore .. shh :P bine ca platesc taxe pt 8 :)
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Memsy scrie: 22 Noi 2023, 00:00 Update de pe alt forum: se accepta CNP -ul peste tot deci nu trebuie demonstrat de catre model la site-uri ca are forma de legalitate dar site-urile vor raporta la Luxembourg Tax Authorities in fiecare an si mai departe nu se stie.. daca Luxembourg trimite autormat in RO lista cu persoanele si cu incasarile respective, sau daca trimite doar daca RO cere asta, nu se stie.. Dar se pare ca site-urile nu vor raporta direct in RO.
Rectific, ca nu mai pot sa editez.. eu m-am documentat mai mult azi si am ajuns la concluzia ca eu personal sunt intr-o confuzie si ca nu stie nimeni exact..
Acum se spune pe celalat forum ca de fapt siteurile vor raporta si direct in RO , cineva a pus un print in care Irina de la streamate a zis ca vor raporta direct la la ANAF Romania !!
XLove a zis ca va raporta la Luxembourg dar nu stiu despre celelalte siteuri daca vor raporta tot acolo. Pe grupul de telegram a scris cineva ca toate siteurile vor raporta catre UE respectiv catre tara unde modelele europene au domiciliul dar ca nu se stie procedura exacta - cam vaga explicatia.
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

anabeauty37 scrie: 25 Noi 2023, 16:37 ... decat sa platesca 9% taxe ...
1% pe profit + 8% pe dividende daca ai SRL cu minim 1 angajat (din ce stiu eu) dar in acest caz se plateste si CAS si CASS pe salariul angajatului + contabil lunar + bataia de cap aferenta cu SRL care nu se merita la sume mici.

Persoana fizica fara SRL, PFA sau Drepturi de Autor, care declara prin Declaratia Unica 212 plateste 10% + CAS si CASS daca depaseste plafoanele minime si plateste in functie de ce plafon minim depaseste: de 6, de 12 sau de 24 salarii minime brute.

Ce este nou în Declarația Unică din 2023?

Începând cu 2023, se modifică baza de calcul a contribuțiilor la pensie (CAS) și se adaugă un plafon de 24 de salarii minime brute. Astfel dacă venitul net va fi:

Mai mic de 12 salarii - nu este obligatorie contribuția la pensie.
Între 12 și 24 de salarii - Contribuția se calculează raportat la plafonul de 12 salarii (36.000 lei) și este de 750 de lei pe lună.
Peste 24 de salarii - Contribuția se calculează raportat la plafonul de 24 salarii (72.000 lei) și este de 1.500 lei pe lună.

Din 2023 se modifică baza de calcul a contributiilor sociale de sanatate (CASS), coborând de la 12 salarii minime brute la 6 salarii minime brute. Ca și în cazul pensiei, a fost introdus și un plafon de 24 de salarii. Astfel, dacă venitul net va fi:

Mai mic de 6 salarii - nu este obligatorie contribuția la sănătate
Între 6 și 12 salarii - Contribuția se calculează raportat la plafonul de 6 salarii (18.000 lei) și este de 150 de lei pe lună.
Între 12 și 24 de salarii - Contribuția se calculează raportat la plafonul de 12 salarii (36.000 lei) și este de 300 lei pe lună.
Peste 24 de salarii - Contribuția se calculează raportat la plafonul de 24 salarii (72.000 lei) și este de 600 lei pe lună.

https://www.solo.ro/blog/noutati-declaratie-unica-2023

Daca tot dam informatii atunci macar sa le dam complete ca Suzzy a scris pe celalat forum si mai confuza zicand ca "unele persoane scriu ca vom plati 9% din totalul pe 2023, altele ca 40%"
These users thanked the author Memsy for the post:
Shambala (19 Feb 2024, 00:07)
anabeauty37
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 06 Mai 2017, 11:28
Has thanked: 17 times
Been thanked: 46 times

eu nu sunt contabil ., eu iti spun din experienta mea si a celorlalte fete de pe forum care lucram legal .
exact, avem srl cu un angajat, dar ai dreptate incasam sa se merite, eu nu vorbesc de cine face 300$ pe luna .. asta am si spus , impozitul 1% , dividente 8% , si cartea de munca separat .. ca se plangea ca n are pensie si sanatate .. uite ca avem ..
pfa am inteles ca e pagubos si nerentabil toate fetele care aveau pfa au renuntat au trecut la srl , o fata din forum nu pot da eu nume, a avut pfa ani de zile, nu stiu ce incurcaturi a avut ., acum are de dat 25000 euro la stat ..
una peste alta chiar daca incasezi 300 sau 20000 lunar, tot trebuie sa platesca taxe . acum fiecare sa isi caute varianta , si nu o va gasi pe forum , tot cu un contabil cel mai bine sa discute ..
din pct meu de vedere sa nu am probleme cu legea e mai important decat cat dau la cartea munca sau la dividente ..
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Memsy scrie: 28 Noi 2023, 13:00
Daca tot dam informatii atunci macar sa le dam complete ca Suzzy a scris pe celalat forum si mai confuza zicand ca "unele persoane scriu ca vom plati 9% din totalul pe 2023, altele ca 40%"
E foarte bine ca ai dat informatia completa. Nu prea se apleaca nimeni s-o dea pentru ca e la un click distanta, detaliat, in scris, video etc. Ana a zis 9% in mare, si cu cat incasarea e mai mare cu atat celelalte dari conteaza mai putin ca procent fiind fixe. Mai mult a recomandat documentarea fiind si atat de facila. Dar dupa cum vezi unii prefera confuzarea decat sa dea acel click si sa se lamureasca. Nu cred ca vor citi si nici nu se vor lamuri daca e 9 sau 40. Iar daca le zice cineva ca poate fi si ~10 cat si 40 sau 50 sau 60 le explodeaza o grenada in creier :).
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Memsy
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 139
Membru din: 19 Mar 2019, 03:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

anabeauty37 scrie: 28 Noi 2023, 14:55 pfa am inteles ca e pagubos si nerentabil toate fetele care aveau pfa au renuntat au trecut la srl , o fata din forum nu pot da eu nume, a avut pfa ani de zile, nu stiu ce incurcaturi a avut ., acum are de dat 25000 euro la stat ..
Eu m-am referit ca se poate declara prin declaratia unica 212 in calitate de persoana fizica pur si simplu - fara a fi PFA (Persoana Fizica Autorizata), fara alta forma de legalitate (deci si fara SRL sau Drepturi de Autor) ideea e ca exista aceasta posibilitate si fara sa te legi la cap cu forma de legalitate ca sa poti declara si plati toate acele taxe.
These users thanked the author Memsy for the post (total 2):
Ilse (03 Dec 2023, 22:20) • Shambala (19 Feb 2024, 00:13)
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”