Blur in Background-Cum si ce camera trebuie?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
SweetDeea24
Mesaje: 6
Membru din: 31 Ian 2021, 02:11
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Hello! in ultimul timp vad multe modele cu blur pe spate si imi place mult cum se vede insa nu stiu cum sa obtin acel efect.
Acum folosesc un PTZ pro 2 in OBS dar nu pare sa pot obtine rezultatul dorit. Help please!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

SweetDeea24 scrie: 31 Ian 2021, 02:22 Hello! in ultimul timp vad multe modele cu blur pe spate si imi place mult cum se vede insa nu stiu cum sa obtin acel efect.
Acum folosesc un PTZ pro 2 in OBS dar nu pare sa pot obtine rezultatul dorit. Help please!
Nu functioneaza acest efect cu o cameră web, ci doar cu anumite aparate foto profesionale, setate ca si camera web. Este o configurație care duce undeva pe la 10.000 Ron. Însă ai nevoie de cineva care stie exact cum se face , pentru că există riscul ca atunci cand te vei îndepărta de camera sa nu mai ai imaginea focalizată si sa te pierzi in blurr. La fel funcția de zoom in zoom out poate fi o problema.
These users thanked the author evaeva1 for the post:
SweetDeea24 (28 Feb 2021, 04:41)
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

P.s. postase cineva o varianta cu sony aparat foto. Caută in forum.Varianta aceea e mai ieftina însă nu stiu daca obții ceea ce doresti.
These users thanked the author evaeva1 for the post:
SweetDeea24 (28 Feb 2021, 04:41)
Avatar utilizator
REMiXDJ
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2021, 00:40
Localitate: GL-RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Referitor la functia de BLUR pe imagine a fundalului sau cum i se spune corect > BACKGROUND BLUR ( Blur Background) - acesta functie de a face in ceata adica neclar fundalul din spatele subiectului este folosita in foto - in editoarele foto, in video - in editoarele video, iar ca functie in real time in live o au anumite camere video de tip Sony ca exemplu, unele tipuri putin mai scumpe de webcam si functia aceasta de blur este regasita in special pe aparatura de filmat a cameraman-ilor in tv pe modele de handcam comerciale si profesionale.Pentru modelele de videochat nu recoman folosirea acestei functii BLUR BACKGROUND pentru ca nu ajuta la nimic ca sa fie un show de calitate in room iar odata ce a fost Blurat fundalul o sa ai mici umbre la contur face sau corp iar daca o sa misti mana rapid o sa vezi ca si ea este neclara adica v-a fi putin blurata.In cazul in care voi ca fete vreti nebunii in camera voastra si sa va jucati cu efecte pe imagine acesty luru se face cu programe specializate de webcam cum ar fi: WEBCAMMAX - este un program pentru videochat online cu webcam - suporta foarte multe modele de webcam - are o gramada de functii-efecte gratuite in site pentru a face camera amuzanta (WebCamMax.com) Cu WebCamMax puteti sa puneti in webcam direct din PC filme video avi-mp4 si poze pentru a face play online in camera de chat, nu multe programe au asa ceva. Un alt program specializat pentru webcam-uri si pentru videochat online care este si un program de top profesional este YouCAM de la CYBERLiNK ( https://www.cyberlink.com/products/youc ... en_US.html ) - YouCam 9 este compatibil cu orice fel de tip de webcam si ca si program dispune de o gramada de functii si efecte pe video cu care te poti juca online in live in chat in camera ta de model.Tot de la CYBERLiND este un alt program profesional pentru webcam-uri > PerfectCam , un program pentru webcam cu multe functii si efecte, are si blur, daca ai o camera web buna atunci poti spune ca prin acest program > PerfectCam de la CyberLinK vei avea o imagine cristal de clara si foarte stabila indiferent cat de rapid te misti in webcam. Link-ul este acesta > https://www.cyberlink.com/products/perf ... _US.html.n final aici ca raspuns la BLUR EFFECT un bonus-site care este de fapt tot un program pentru videochat si care e de top si ca amuzament in webcam online asta daca vreti sa faceti ceva deosebit ce nu a mai facut nimeni ca modele de videochat > site-ul este: http://www.FACERiG.com , programul este FACERiG ( https://store.steampowered.com/developer/facerig ) studiati site-ul si daca va place ce face acest program pe anumite site-uri cu ajutorul lui GOOGLE cu search o sa gasiti si versiunea full pentru download.Daca ce v-am postat aici va este de ajutor ca modele de videochat erotic nu pot sa va spun decat ENJOY si la la multi 💰 $$$ 😉
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

REMiXDJ scrie: 02 Apr 2021, 16:55 Pentru modelele de videochat nu recoman folosirea acestei functii BLUR BACKGROUND pentru ca nu ajuta la nimic ca sa fie un show de calitate in room iar odata ce a fost Blurat fundalul o sa ai mici umbre la contur face sau corp iar daca o sa misti mana rapid o sa vezi ca si ea este neclara adica v-a fi putin blurata.
Mi as permite sa te contrazic putin. Acest efect se poate obține cu câteva aparate foto profesionale care au un focus permanent pe subiect. Așa cum am mai spus nu toate aparatele profesionale pot face asta. Tocmai ce am implementat aceasta varianta si pentru mine si nu am niciun fel de problemă apropo de umbre, focalizare etc indiferent cat de aproape sau departe sunt de camera. Iar imaginea este wow! Membrii sunt super încântați. Parerea mea este ca daca esti model ar trebui să nu mizezi pe faptul că ești pe un site adult si ca se doreste lumina ca la stadion . Nu showul in sine sau faptul că ești 90/60/90 iti vor aduce sume frumoase. Ci felul in care te comporți, ce transmiți, ce gândești, cum esti in stare sa faci acel membru sa uite unde e si sa uite de ce probleme are in viata de zi cu zi. Sa creezi o atmosferă intimă, plăcută, lumina difuză ce cheamă la relaxare, o imagine cristal ca si cum s ar uita la un film de calitate sunt un must pentru un model care se respecta. Nu spune nimeni ca acel show nu conteaza . Conteaza! Dar ar fi bine sa ai in vedere multe aspecte care tin de imagine si de calitate. Te reprezinta ca si model. Pe de alta parte gandeste te cum e sa vezi 3000 de camere care arată la fel sau cum e sa mergi la un hotel unde ai un bec in tavan care luminează liniar toata camera cu lumina alba rece , și cum e sa intri intr o camera de hotel unde ai lumini difuze care sa te ajute sa te relaxezi. Eu prefer a doua variantă cu certitudine.
Pe de alta parte efecte traznite in camera , over layuri etc mi se par kitch si nu as recomanda. Cred ca membrii vor ceva cat mai real nu desene animate. Acum asta tine doar de fiecare model in parte si ce imagine isi doresc sa creeze.
As spune ca inainte de a ajunge la acel erotic menționat de tine , la show ...primul impact este cel vizual. Calitatea imaginii, cum te prezinți tu ca model si aici ma repet : nu ma refer la cat esti de slaba sau grasă ci daca esti o femeie ingrijita. Cum arata decorul , care iti este atitudinea. În free toate acestea contribuie major la decizia membrului de a intra în privat sau nu.
Deci da, încurajez modelele sa foloseasca tot ce pot pentru a oferi o calitate superioara , pentru a aduce ceva nou. Astfel iti poti permite oricand sa lucrezi pe un pret mare pentru ca membrii deja vizual vad ceva net superior si pretul se justifică. Investiți în voi, în imaginea voastră, în calitate si căutați mereu sa oferiți altceva decât miile de modele care sunt online cu voi in acelasi timp. Cu siguranta costa, însă va va aduce infinit mai mult inapoi , atata timp cat stiti cum sa profitati la maxim de investitiile facute. Baftă tuturor!😉😊
These users thanked the author evaeva1 for the post:
WinXPfather (03 Apr 2021, 10:26)
Avatar utilizator
REMiXDJ
Mesaje: 10
Membru din: 26 Mar 2021, 00:40
Localitate: GL-RO
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

🌹Da EVA, perfect adevarat ce spui tu, nu am de ce sa te contrazic.Un model de videochat este un actor de film si daca stie sa asi joace bine rolul si sa face o seductie erotica de buna calitate in webcam toate vor rezulta in a face $$$ 💰😉
danezuL
Mesaje: 33
Membru din: 12 Noi 2015, 23:58
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

evaeva1 scrie: 17 Feb 2021, 15:27 P.s. postase cineva o varianta cu sony aparat foto. Caută in forum.Varianta aceea e mai ieftina însă nu stiu daca obții ceea ce doresti.
Buna, oare ma poti ajuta cu un link. nu gasesc prin search informatia aceea, as dori sa fac streaming prin camcorder si cu splitter, pe jasmin si streammate, ce camcorder mi-ai recomanda si splitter pentru o imagine cat mai buna? Multumesc anticipat!
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand:
danezuL scrie: 13 Apr 2021, 09:50 Buna, oare ma poti ajuta cu un link. nu gasesc prin search informatia aceea
Link-ul cu aparatul foto Sony este acesta: viewtopic.php?f=27&t=17803.
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

danezuL scrie: 13 Apr 2021, 09:50
evaeva1 scrie: 17 Feb 2021, 15:27 P.s. postase cineva o varianta cu sony aparat foto. Caută in forum.Varianta aceea e mai ieftina însă nu stiu daca obții ceea ce doresti.
Buna, oare ma poti ajuta cu un link. nu gasesc prin search informatia aceea, as dori sa fac streaming prin camcorder si cu splitter, pe jasmin si streammate, ce camcorder mi-ai recomanda si splitter pentru o imagine cat mai buna? Multumesc anticipat!
Daca citesti bine , eu am mentionat acolo SONY insa APARAT FOTO nu handycam. Deci setarile de acolo nu au nicio treaba cu camerele video. Totusi , ai putea lua in considerare acea varianta de aparat foto , daca totr te ai orientat la un Sony pe la 5000-6000 lei. Calitatea va fi mai buna decat pe un handycam si efectul este wow ! Am vazut ca acel sony promovat in linkul lasat de Mary , este pe net pe la acei bani sau poate chiar mai ieftin. Eu am renuntat la handycam ( e old school , cand sunt variante pentru o calitate net superioara )
Succes !
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”