Problema rezolutie Camcontacts

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Buna tuturor!

Am si o problema pe Camcontacts!
Nu pot transmite in rezolutia 16:9, decat 4:3 indiferent ce as face! Am 3 laptopuri, unul mai vechi si 2 noi, am incercat pe toate, am incercat toate browserele, am incercat atat cu Verysoftul pe care il folosesc de 9 ani, cat si cu Logitech BCC950 cat si cu Logitech C930e direct fara splitter...
Am incercat sa deselectez orice alta rezolutie din Verysoft si sa las doar 1280x720 care este in 16:9... Pe CC mi-a luat 320x240 care este default si nu o pot sterge.
Pur si simplu pe site imi ia rezolutia 640x480 care este in 4:3 chiar daca verysoft este setat pe 1280x720. Daca deselectez 640x480 din Verysoft, imi ia pe site 320x240!
Am incercat pe Imlive, pe Streamate... acolo mi se ia direct 1280x720, asa ca nu inteleg de ce doar pe CC am problema asta. Lucrez de luni de zile numai pe CC, internetul nu este o problema, laptopul nu, camera nu... pur si simplu o iau razna ca nu-i dau deloc de cap. Am vorbit si cu suportul lor si astept de o saptama un raspuns de la echipa de tehnic....

A mai patit cineva asa ceva? Sau aveti idee cum as putea avea si eu rezolutie de 16:9?

Multumesc!
SoulCams Models Studios wanted
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Se vede in rezolutie 16:9 pe browserele construite pe scheletul lui Internet Explorer si nu pe scheletul lui Chrome+Firefox .... care nu prea mai sunt....

Deci, iti faci rost, de pe www.oldversion.com de oricare dintre urmatoarele :
- Opera, forma veche, versiunile 9.xx pana la 12.xx
- Maxthon, versiunea 4.xxxx
sau batranul Internet Explorer 11.
Nu cred ca vreuna din astea merge cu Windows 10, sincer... depinde si ce tip de licenta ai , toate browserele astea sunt pe 32 de biti, nu pe 64.... ti-ar merge cu Windows 7.

La browserul Opera, echipa initiala de programatori care l-a nascut s-a certat cu patronii si au plecat dand nastere browserului Vivaldi... mergea si pe Vivaldi in 16:9 pana acum cateva luni, dar de curand s-a schimbat si acolo, deci doar versiunile lui Opera alea vechi mai sunt cele construite pe Explorer.
Maxthon este browser chinezesc, multi nu il folosesc de frica ca le fura boii de la bicicleta, in fapt nu cred ca fura ceva fiindca este relativ empiric insa este foarte fluent la streaming, consuma putin CPU si RAM, da numar mai mare de fps-uri ca browserele traditionale.

In ce priveste raspunsurile echipei de la cc, eu una am observat ca daca e sa dea un raspuns prin care sa spuna ceva nefavorabil prefera sa taca din gura, probabil ca sa nu li se reproseze ceva in viitor.... am si eu un stol de lipsa de raspunsuri de la ei , lol.

Bafta.... si respect totalLLL daca reusesti sa ramai in viata lucrand DOAR pe cc ca eu nici bani de sticksuri nu am reusit acolo ever, dar am fo 3-4 membri super misto pe el si parca nu-mi vine sa-l inchid.
These users thanked the author andromaca_mulge_vaca for the post:
vdt85 (08 Apr 2020, 22:41)
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
vdt85
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 14 Apr 2011, 04:31
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Multumesc pentru sfat, Andromaca.

Am descarcat Opera varianta 9 si nu mi-o deschide.

Apoi am descarcat Explorer 11 si Maxthon. Ambele imi iau 16:9 dar doar pentru camera buil-in a laptopului, nu pentru Verysoft sau BCC950 sau 930e. Asa ca am dezinstalat camera laptopului Lenovo, sperand ca-mi va lua automat Logitech 930e. Imi ia Logitechul 930e, dar doar in 4:3!!! Deci atat Explorer si Maxthon imi ia 16:9 doar pentru camera built-in a laptopului pe care oricum n-o folosesc, necomparandu-se cu logitechurile din dotare.

Imi vine sa arunc laptopul pe geam! :grimacing:
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Intoarce-te la oldversion.com si ia-ti ManyCam versiunea 3.0.80, apoi bagi in ManyCam imaginea din webcam-ul tau data la maximum de rezolutie dar o scoti din ManyCam catre site la minimum de rezolutie, adica la 640 x 360, iar daca iti ia imaginea si ai fps-uri bune te ridici la 800 x 450 sau la 1280 x 720 , vezi ce fps-uri iti da si stai unde ai fps-urile cele mai bune, , de principiu imaginea va fi cam la fel , nu cred ca va fi la fel de cristal ca la verysoft dar ... depinde ce-ti doresti : daca tii asa de mult sa ai 16:9, e treaba ta, fiecare om cu damblaua lui :))
Alte versiuni ulterioare de ManyCam scot fps-uri mai proaste , dar poti sa mai incerci si altele daca vrei.
Deasemenea exista si ManyCam platit pe bani (ca verysoft-ul) unde claritatea e mai fruntasa.
Scoti logo-ul "ManyCam" de pe imagine daca te duci in stanga sus , dai click pe Effects, apoi pe "Text Over Video" , apoi deselectezi "Show Manycam Logo".
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Daca nu a mers Opera 9.xx, incearca Opera 12.12 .
Si de asemenea cauta pe google de unde poti sa descarci un Vivaldi vechi, de dinainte sa fie pus pe schelet Chrome si anume versiunea Vivaldi 1.15.1147.42 Stable Channel 32 bit.

Noroc ca sunt baba senila si mi le scriu pe hartie.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Cred ca ti-am dat versiune gresita a lui vivaldi, fiind deja translatata catre Chromium, dar gasesti istoricul complet aici, tioate versiunile : https://vivaldi.com/download/archive/
iar acum tocmai am testat versiunea 1.1.453.47 (Stable channel) (32-bit) care ESTE construita pe Internet Explorer.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna fetele , voiam sa va intreb daca CamContacts mai merge , ma refer la modul daca se mai fac banuti pe el
Am lucrat acum 6 sau 7 ani pe el , il tineam acolo in bara , fiind cu direct pvt si era oarecum bunicel ,dar ....nu stiu sa il reiau sau..
Multumesc .
O seara frumoasa
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”