Banca nu aproba plati provenite din videochat

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Maria26
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2019, 15:57
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Buna!

Deschid acest topic in speranta ca unul dintre voi ma poate ajuta cu un raspuns.
Mentionez ca sunt model independent iar banii ii incasez direct in contul firmei, contul este deschis la Banca Transilvania. Nu am avut nici un fel de problema pana acum 2 zile cand am fost sunata de catre cei de la banca si m-au informat ca ei nu imi pot aproba ultima plata pe motivul ca nu este in politica bancii sa aprobe plati provenite din activitati precum videochatul.
Intrebarea mea este urmatoarea, in cazul in care cineva s-a confruntat cu aceeasi problema, cu ce banca considerati ca este mai bine sa lucrez pe viitor? Pentru ca nu mi-as dori sa ma lovesc de aceeasi problema.

Va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!
SoulCams Models Studios wanted
alexiss
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 27 Ian 2007, 12:00
Has thanked: 0
Been thanked: 11 times
Contact:

Am avut fix aceiasi problema cu aceiasi banca dupa 5 ani de colaborare cu ei si bani multi .
Libra Bank nu are nicio problema cu videochat-ul . Iti recomand sa mergi acolo . Ai sa descoperi ca inclusiv schimbul valutar e o idee mai avantajos decat la BT .
Succes acolo .
These users thanked the author alexiss for the post:
Shadow (29 Mai 2021, 11:18)
AW Summit - Cel mai mare summit de videochat din lume
NightProwl - studio partener LiveJasmin :heart_eyes:
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Si Garanti accepta plati din vchat, lucram de 3 ani cu ei fara probleme.Evita BRD, BCR.
Bafta!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Maria26
Mesaje: 4
Membru din: 29 Oct 2019, 15:57
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri !!
Zi frumoasa sa aveți !
Avatar utilizator
KaylinDream
Mesaje: 16
Membru din: 05 Iul 2019, 14:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Contact:

Buna! Stiu ca am ajuns putin tarziu, dar poti incerca si la Revolut ( e banca online), ING sau Raiffeisen. Eu le-am folosit pe toate 3 :)
Avatar utilizator
manuela222
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 19 Oct 2015, 01:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Maria26 scrie: 30 Oct 2019, 11:15 Buna!

Deschid acest topic in speranta ca unul dintre voi ma poate ajuta cu un raspuns.
Mentionez ca sunt model independent iar banii ii incasez direct in contul firmei, contul este deschis la Banca Transilvania. Nu am avut nici un fel de problema pana acum 2 zile cand am fost sunata de catre cei de la banca si m-au informat ca ei nu imi pot aproba ultima plata pe motivul ca nu este in politica bancii sa aprobe plati provenite din activitati precum videochatul.
Intrebarea mea este urmatoarea, in cazul in care cineva s-a confruntat cu aceeasi problema, cu ce banca considerati ca este mai bine sa lucrez pe viitor? Pentru ca nu mi-as dori sa ma lovesc de aceeasi problema.

Va multumesc anticipat si va doresc o zi frumoasa!
Ai incercat cu o banca care nu este privata? Exemplu CEC BANK sau EXIMBANK? Fiind privata banca are politica ei si fac ce vor ei. Stiti ceva de aceste doua banci si daca convine sa primesti platile la o banca a statului roman?
Avatar utilizator
AmelieSlade
Mesaje: 28
Membru din: 11 Iul 2019, 12:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Eu folosesc Revolut si e super ok. Poti scoate bani de oriunde atat in tara cat si in afara ei.
SugarBrunette
Mesaje: 15
Membru din: 27 Mar 2014, 19:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna , da si eu am avut aceeasi problema cu Banca Transilvania. Resping diverse plati , plata din partea celor de la Skyprivate nu o accepta.Mi-au cerut factura detaliata , ulterior au sunat iara si au spus ca resping plata deoarece s-a schimbat polotica bancii:)) . In schimb , am colaborat foarte bine cu Raiffeisen Bank timp de 9 ani.
Avatar utilizator
bogdanxxx
User Junior
User Junior
Mesaje: 91
Membru din: 23 Feb 2011, 18:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Buna. Am zis sa scriu aici pentru a nu mai deschide alt thread aiurea. Acum jumatate de an banca Transilvania mi-a zis ca nu mai accepta plati de la duodecad (dupa 5 ani la ei). Bun, m-am mutat la raiffeisen cu totul. Am fost sunata astazi pentru a da niste detalii despre domeniul de activitate (am zis servicii cu clientii online, ei pareau ca vreau ceva mai multe detalii insa) si doua facturi din MAI (le-am trimis pentru ca fac totul legal, imi platesc taxele desi sunt model independent). Acum vine intrebarea. Vi s-a mai intamplat asa ceva? Sa va ceara banca? Eu tare am impresia ca va trebui sa ma mut si de aici. Dar chiar asa, noi cei din chat trebuie sa ne mutam cu catrafusele non-stop desi facem tot legal ? Pai daca ma suna din nou cred ca ma enervez si le zic videochat DOAMNA si ma pregatesc mental sa zbor la alta banca OFFF !
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Bună! Le spui franc. Fac videochat, acceptați cont/tranzacții cu bani din videochat?

E normal ca banca să știe/să vrea să știe proveniența banilor. Din câte știu eu, Raiffeisen Bank încă este adult friendly. Ok, "servicii cu clienții online", dar concret, ce le faci, ce prestezi? Că este destul de vag. "Servicii cu clienții online" pot fi mai multe: magazin online, cazinou online, webmastering, webdesign, traduceri, text, vânzare de minori, prostituție, trafic de droguri, ș.a.m.d. Fii mai specifică în detalii, mai directă. Cum ai spus și tu, e legal. ;)
These users thanked the author Mery24 for the post:
bogdanxxx (29 Iul 2020, 18:29)
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
bogdanxxx
User Junior
User Junior
Mesaje: 91
Membru din: 23 Feb 2011, 18:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Mery24 scrie: 29 Iul 2020, 18:06 :writing_hand: Bună! Le spui franc. Fac videochat, acceptați cont/tranzacții cu bani din videochat?

E normal ca banca să știe/să vrea să știe proveniența banilor. Din câte știu eu, Raiffeisen Bank încă este adult friendly. Ok, "servicii cu clienții online", dar concret, ce le faci, ce prestezi? Că este destul de vag. "Servicii cu clienții online" pot fi mai multe: magazin online, cazinou online, webmaster, webdesign, traduceri, text, vânzare de minori, prostituție, trafic de droguri, ș.a.m.d. Fii mai specifică în detalii, mai directă. Cum ai spus și tu, e legal. ;)
Multumesc mult Mery, asta voi face daca voi fi sunata iarasi cu extra detalii. Sau crezi ca ar fi mai bine sa sun eu maine si sa le zic (e trecut de programul lor acum) ? Din pacate am avut o retinere din cauza a ceea ce mi s-a intamplat cu banca Transilvania, am fost luata prin surprindere cu telefonul si asta mi-a iesit pe gura "servicii cu clienti", din teama de a trece iar prin asta in pandemie (nici nu vreau sa ma gandesc cat dureaza acum cu bancile).
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Plăcerea e de partea mea!

Da, sigur că poți să suni mâine, dar la fel de bine poți să aștepți să te resune ei. Toată treaba e să oferi detalii atunci când se cer, când sunt de dat. Ei vor să se asigure că nu faci tranzacții cu bani din activitați ilegale prin intermediul băncii lor, și deopotrivă, că utilizezi contul în conformitate cu condițiile aferente băncii.

Cu privire la Banca Transilvania, și pe mine m-au sunat în aprilie să mă informeze că ei nu mai primesc bani din transfer Paxum, respectiv din videochat. Dar era de așteptat, din moment ce scrie clar în condițiile de utilizare ale băncii că este împotriva regulilor să se primească bani din videochat, și dacă nu mă înșel eu, regula asta este de prin 2015.

https://www.bancatransilvania.ro/files/ ... g_BT24.pdf - Pagina 12, Capitolul VIII, Paragraful 8.2.5 :

Imagine

Cât despre Raiffeisen Bank, nu am citit nicăieri că ar fi împotriva tranzacțiilor din videochat. Și chiar dacă ar fi, trebuie aflat și rezolvat, să știi de o treabă, nu să stai tot cu grijă.

Mult succes! :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Nu e chiar legal daca trebuie sa minti. Si legalitatea asta 100% cum se zice e relativa. Poti fi mai legal fata de banca decat fata de tine;).
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
bebelina
User Junior
User Junior
Mesaje: 73
Membru din: 12 Ian 2008, 18:17
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Eu zic ca poate fi legal si sa minti ...o faci din rusine , multi avem jena asta de a spune ce facem , ce v-a spune casierul , ce v-a spune cutare etc .Eu nu sunt legala si mai si mint :))))
MichelleM
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 03 Oct 2015, 20:10
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna, de ce nu utilizezi cardul PAXUM si scapi de banca si de restul..?
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

MichelleM scrie: 30 Iul 2020, 07:46 Buna, de ce nu utilizezi cardul PAXUM si scapi de banca si de restul..?
Aparent poti avea iluzia ca-i asa:)). Cu Paxum banii vin pe fanta Duhului Sfant....
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
bogdanxxx
User Junior
User Junior
Mesaje: 91
Membru din: 23 Feb 2011, 18:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Winxp nu imi este rusine sa ii zic bancii ca fac videochat :). Bancii Transilvania chiar i-am zis scurt si la obiect ca e vorba de videochat cu ceva timp in urma si uite ca nu am fost informata de aceea clauza contractuala, pur si simplu ei au decis la un moment dat sa nu mai accepte platile. Legala sunt pentru ca imi platesc taxele ca sa pot dormi linistita. Faptul ca statul roman este atat de ambiguu cu privire la chat si pot zice oricand ca de fapt nu esti legal, este partea a doua.
Michelle, stiu si de paxum, vazusem un thread cu cineva cu paxum care a patit aceeasi chestie la transilvania. In plus, eu platind taxele printr-un srl - imi vine mai usor sa imi faca site-ul direct transfer. Cand nu oferea jasminul wire transfer eram nevoita sa primesc banii in payoneer si dupa sa fac eu transferul de acolo spre banca (dureaza mult timp si nu sunt sigure, uite ce a patit payoneer- nu vrei sa stii cati nervi mi-am facut atunci).
Si da, videochatul in tara asta este vazut ca pe ultimul bau-bau si unor fete le este rusine sa zica deschis ce fac desi le place ceea ce fac (ca tot militam impotriva rasismului, jos cu rasismul pentru sex workersss haha).

p.s: multumesc mery (nu numai pentru ajutorul catre mine ci si ajutorul catre aceasta comunitate in general) !
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Nu ti-e rusine dar te-ai codit sa le zici. Si asta gratuit adica fara miza. Ca oricum pot sti si oricum trebuie sa le zici ca sa poti incasa.

Problema nu e ce cred ceilalti, ci ce credem noi ca cred ceillalti, si noi vom proiecata asta inapoi. E o simbioza si un schimb care se adanceste din ce in ce mai tare. Aceeasi oameni care vorbesc urat de modele in general admira mai mult sau mai putin pe fata pe cele carora nu le pasa. Asa ca vina nu e exclusiv la "ceilalti".

Militatul se face cu nume si prenume, cu asumare, credinta si curaj.

Si cam toate posturile scrise pe aici sunt cam degeaba. Cand le zici de ani ca prin plata de taxe iesi cam la fel cu pierderile de comisioane pe alte metode, plus riscurile posibile. Chiar nu credeam sa mai tina cineva bani pe gen paxum, iar m-am inselat. S-a demonstrat cu ultimul eveniment. Orice sfat bun e degeaba. Doar daca ai soft de trafic pentru chaturbate esti luat in serios.

PS: Asta e ajutor adevarat, dar nu poate fi vazut asa pentru ca ne ascundem ca ciumatii. Cum sa fie cineva de acord cu mine cand nu mai stiu prin ce hrube sa se mai ascunda.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Mda... Asta cum a fost spusă așa a sunat de parcă ajutorul meu nu ar fi fost adevărat. Am trimis-o cumva să se ascundă în șură? Nu i-am spus și eu cam tot aceleași lucruri pe care i le-ai spus și tu? Dar poate ar fi timpul să-mi opresc aici călătoria ca să fie loc de adevăr. Adevărul adevărat.

Cât despre a ține banii pe Paxumul pulii mele, da, sunt care își țineau banii pe cardul Paxum. Dar pe de altă parte, sunt și cei care atunci și-au transferat banii pe cardul Paxum, cu câteva ore înainte să blocheze cardurile. Am zis că mă abțin (abținutul nu este o soluție mereu), dar hai că povestesc cum a fost tătă treaba (adevărul adevărat). În jurul datei de 19 iunie 2020 se întâmplă să apară în presă informații despre prăbușirea procesatorului de plăți Wirecard, care reflectă cea mai mare fraudă contabilă din Germania ultimilor ani. Asta se întâmpla în timp ce "prietenul nostru", Moise, se coborâse de pe tronul lui și punea de-a vintrișul niște mici pe grătar la șuetă cu Vali Vijelie, valorosul numărul 2. Dar aici ne adresăm despre valorosul numărul 1, locul 1 numai 1! Și începe tevătura cu e-mailuri multe la valoros, de nu a mai văzut ăsta așa valuare de când mă-sa l-a pizdit din pizdă. Ce-om face, cum 'om face, zise lumea, să facem, să nu facem... "Faceți", zise gloriosul. Putea să le fi spus: da, sunt probleme, e pe pulă lucrarea, scoateți banii de pe carduri, nu mai încărcați cardurile. Nu, nici poveste, el le spune că totul este ok la Paxum, asta le spunea el vineri dimineața, iar seara cardurile erau blocate. Că cică dușmanii și gelozia și zvonurile sunt mai mari decât adevărul, asta le spunea marele CEO oamenilor cu câteva ore înainte să blocheze cardurile cu banii în ele, desigur. Ăsta da limbaj de CEO, așa se exprimă un CEO.

A garantat: "NU ESTE NICI CEL MAI MIC RISC", și în câteva ore cardurile erau blocate! Da' nu există niciun risc, nici cel mai mic risc! Nu era mai simplu și mai cinstit să spună: da, scoateți banii de pe carduri, nu mai băgați alții că sunt probleme?! Dar vezi tu, sărăcia până nu o dă în manelăreală și cocalarism nu e om! "Dujmanii îmi poartă pică și n-au valuarea mea!" Da' no, de aia fim aici noi dujmanii heităriști, să urâm "succesurile" din el. Ca să vedeți și voi ce debitează acest țăran coclit, trufaș, mincinos și analfabet pe deasupra. Asta se întâmplă când ești neam de straiță:

Imagine

Imagine

De asta aveau mulți oameni banii blocați pe cardul Paxum, pentru că li s-a garantat din sursă oficială că e în regulă să transfere.

Mai mult de atât, nu își recunoaște vina nici când treburile sunt clare. Vina e la Wirecard, el se spală pe mâini, Paxum nu are nicio treabă. Să mă duc eu acum să mă iau la feștanie cu Wirecard pentru banii mei, că eu cu Wirecard am făcut înțelegerea, eu la Wirecard am făcut card, nu la Paxum! Eu știam că sunt partener direct cu Paxum, că el este procesatorul meu, ce parteneri ai tu te privește pe tine direct. "Wirecard a blocat cardul nu are nici o legătură cu Paxum și nu este nicio o problemă cu Paxum". Păi cum drac nu e problemă și legătură când cardul tău e blocat cu banii oamenilor în el? Cardul tău Paxum e blocat, tu înțelegi că e cardul tău?! Că pe site la metoda de plată scrie Paxum nu Wirecard! Ba sigur că ai vină și legătură și problemă, tu nu știi ce se întâmplă în curtea ta? Cum drac să nu știi? Dar dacă nu știi, ia că mă rog și eu și toți să îți facă Dumnezeu rând să știi! Să știi și tu prin ce au trecut bieții oameni de vineri începând când le-ai spus tu că nu există nici cel mai mic risc, cu banii blocați pe cardul tău. Bă da' cât tupeu jegos și nesimțire crasă de jeg ordinar poți să ai!

Imagine

Și după toată mizeria asta, vrea să pară salvator, că vai cum dă el banii înapoi oamenilor. În mod normal acei bani i-ar mai fi înapoiat când ar fi avut pula mea erecție. Dar au analizat, și și-au dat seama că și-ar fi tăiat singuri craca de sub picioare. S-au gândit că ei vor să mai funcționeze și în viitor, iar fără să dea banii păgubiților și-ar fi pierdut clienții. Puteau să facă un brand nou, cum au făcut cei de la FirstChoice prin CosmoPayment, dar asta ar fi luat timp să își construiască un nume, o clientelă. Deci au făcut-o pentru ei, nu pentru noi. Asta să fie clar. Că tot aud, bravo Paxum, nu există niciun bravo, e doar bisnis. Oare nu era mai simplu să prevină, să atenționeze oamenii? Dar unde nu-i cap, vai de picioare!

Și acum să curgă, pentru toți dujmanii!

Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

De la soare cred ca ti s-a tras:) . Cred ca e cald si-n vest;). Cu venirea ploilor va fi mai bine, o sa vezi :).
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Nu e funny...
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

E doar o recomandare, sa citesti mai la rece, mai obiectiv....poate ajuta mai mult sa acoperi acolo unde scrie userul.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”