Provider internet

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna seara!
Este cineva pe forum care ma poate ajuta cu un sfat?
Intentionez sa ma mut in afara Bucurestiului, intr-o zona in care nu exista RDS , nu au infrastructura in zona respectiva.Este doar un provider de net gen "de cartier "cum erau acum muuulti ani.
Orange, Vodafone si Teleom au abonamente cu viteze mult prea mici fata de ce am acum( cam 1 Giga) si nu stiu exact daca au acoperire in zona.
Ce asta solutie ar exista?
De ce viteza as avea nevoie sa stau doar pe un site(Streamate HD)?
Stiti ceva despre GTS ?
Multumesc!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Pentru un singur site, Streamate în cauză, maxim 5 mbps upload stabili la rezoluțiile cerute. Poate și mai puțin, eu am rotunjit pentru că e bine să fie acolo și o rezervă.
Salutând nemurirea printre muritori...
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Viteza mai mica a internetului o poti compensa cu viteza mai mare "de citire" proprie a computerului, de transmisie adica.
In acest sens ai nevoie de o tehnologie de 14 nanometri (nm) , iar de vreo juma' de an a aparut la vanzare si computerul construit pe 12 nm , se numeste AMD Ryzen 7 , 2700X.

Deci iti cumperi cate un abonament /cablu pentru fiecare computer/ 1 site , cu cablul de net bagat direct in computer, fara wireless... stai pe 3 site-uri, compui trei seturi .

Succes.

http://www.cel.ro/calculatoare-desktop/ ... wNTQtMQ-l/
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc, Andromaca, deocamdata folosesc un i7 de 3,4 GHz dar am sa iau in calcul si varianta de a-l scimba si a lua ce mi-ai scris tu daca spui ca ajuta.
Nu ma intereseaza sa stau pe mai multe site-uri, pt mine este suficient un singur site.
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Infinity Telecom SRL -fara sa fac reclama.Sunt niste baieti destepti care iti baga internet si in Uganda.Viteza la ei este foarte mare si preturile accesibile :)!Bafta
These users thanked the author Ionela88999 for the post:
WinXPfather (23 Feb 2019, 23:13)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”