2 Camere, stream slabut

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Alex12345
Mesaje: 16
Membru din: 06 Noi 2018, 08:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Buna,

De curand m-am horat sa intru simultan pe al doilea site.
Primul este LJ iar al doilea am decis sa fie SM.
Am decis sa nu cumpar un splitter ( unul din principalele motive ar fi ca nu folosesc Windows PC ) si decat a platii 20 sau 30 de dolari pe an, cred ca este mai amortizabila investitia cu a doua camera.
Zis si facut, doar ca, pe SM dupa optimizare am ales cea mai buna rezolutie si pe LJ acea clasica de 800X600.
Problema instant a fost ca pe LJ imi ingheta stream-ul foarte repede si pe Streamate nu am cum sa ma verific ( uimitor cu VPN de state nu imi pot vedea contul ).
Am setat si SM tot la 800 X 600 si a fost stabil o scurta perioada, dar dupa la fel, am inceput sa am multe freeze-uri pe LJ.
Money maker-ul pt mine in acest moment este LJ dar as vrea sa lucrez si pe SM ... sfaturi pt configuratie sau ce as putea sa fac ca sa fie stream-ul decent ?

Mentiuni aditionale : pe ambele platforme ma conectez prin aplicatiile lor dedicate.
Am facut cerere pt fibra optica la RDS ( router inclus ) si abonamentul de 45 RON ... sper sa ajute putin ( doar ca nu mai tin minte mufa ar trebui sa fie CAT 6 sau 7 pt a obtine cele mai bune rezultate ??? )

Multumesc
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Daca vrei performanta in domeniul asta, obligatoriu windows. Splitterul e 20$ pe viata, dar poti folosi si 2 cam fara probleme. Dar repet windows, altfel te vei scarpina ... Ia-o ca atare nu-mi cere sa argumentez de ce (toate motivele), ca s-a tot spus, testat etc si nu are rost sa mai pierdem timp.

Bafta!
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Alex12345
Mesaje: 16
Membru din: 06 Noi 2018, 08:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

O sa incerc sa fac un experiment ... m-am mai jucat la setari in seara asta ... daca tot nasol e ... o sa incerc pe windows ( bootcamp )
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: E bine că folosești 2 webcam-uri simultan, cel puțin pentru Streamate nu recomand folosirea splitter-ului. Oricum dacă transmiți cu SMBroadcast nici nu ai cum. Problema de fapt nu este splitter-ul, că la o adică sunt vreo câteva gratuite la o calitate foarte bună. Dar și dacă ar fi să dai 30 dolari pe an pentru splitter, până la urmă în orice domeniu trebuie și investit, fără investiții e greu să vezi rezultate.

Problema pe care o văd eu este (ne)adaptarea la cerințele site-urilor. Pe orice site înainte să începi, trebuie să citești reguli, condiții și cerințe, și să le pui în practică. Cu rezoluție 800x600 pe Streamate, o să fii undeva probabil pe paginile 5-6 și o să ai câte un membru-doi rătăciți pe acolo. Încearcă cu 1280x720, 30 FPS și 2000-2500 bitrates.

Pe Streamate, ca și pe oricare alt site, sunt niște factori de care trebuie ținut cont. Ca să vezi dacă totul este în regulă cu video-ul tău, în timp ce ești online (înainte sau după), în contul tău pe bara de sus la REPORTS, verifici la My ranking. Acolo vezi cum stai și dacă mai e nevoie să îmbunătățești ceva.

În plus, mai citește aici pe forum despre CPU și configurații PC.

Mult succes!
These users thanked the author Mery24 for the post:
Cata.Streamate (08 Feb 2019, 16:59)
Salutând nemurirea printre muritori...
cobra1981
Veteran
Veteran
Mesaje: 501
Membru din: 29 Mai 2007, 15:59
Localitate: Targu-Mures
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Contact:

Buna dimineata,

Mery24,vin cu o completare :) ,pe SMbroadcast,noul beta cam-2-cam se poate folosi si splitter :)si se poate pune si 1080p se si vede crystal clear :)

O zi buna
These users thanked the author cobra1981 for the post:
Mery24 (04 Feb 2019, 09:14)
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand:
cobra1981 scrie: 04 Feb 2019, 08:00 Buna dimineata,

Mery24,vin cu o completare :) ,pe SMbroadcast,noul beta cam-2-cam se poate folosi si splitter :)si se poate pune si 1080p se si vede crystal clear :)

O zi buna
Bună, cobra1981!

Versiunea nouă SMBroadcast (Cam2Cam Beta) o folosesc și eu, știu că se poate pune și 1920x1080 (3372Kbps), dar am zis 1280x720 pentru că am văzut că rezoluția asta o recomandă Streamate, și în plus, în momentul de față este o rezoluție "la modă", recomandată și de alte sites. Cât despre faptul că se poate folosi și splitter cu noul SMBroadcast, asta chiar nu am știut, dar nici nu am fost interesată în acest sens. Mulțumesc pentru informație! O:-)

O zi minunată, cobra1981! Să auzim de bine! :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Bootcamp e mai bine dar nu solutia ideala. Performanta slaba... Dar daca nu sunt resurse acum pentru un PC, merge pe moment...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Alex12345
Mesaje: 16
Membru din: 06 Noi 2018, 08:48
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Din pacate pt mine, WinXPfather ai avut dreptate ... cu toate posibile ... tot nu am reusit sa am un stream curat pe cele 2 site-uri aseara ....
O sa incerc cu bootcamp ( care da, mananca destule resurse si el si sper sa vad o diferenta ) .. pana la un payout decent, nu pot sa investesc intr-un PC ( si aici am o mica intrebare, conteaza mult placa video ??? --> nu de alta dar minerii au "stricat" pretul si stiu ca voi da extrem de mult pe o placa care nu isi merita banutii ).

Multumesc
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Nu conteaza. Doar sa fie una, oricare, dar una dedicata sa degrevezi sarcina de pe CPU.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”