Acoperire legala pana cand pot depune declaratia 201 ?

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
ImEnia
Mesaje: 5
Membru din: 04 Sep 2018, 11:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua, lucrez pe srl dar deoarece nu ma avantajeaza as vrea ca de la anul sa incerc si varianta de a declara veniturile obtinute de la sites prin declaratia 201. Intrebarea e ce acoperire legala am in aceasta perioada de 1 an pana cand pot depune declaratia 201 privind veniturile realizate din strainatate? Daca in timpul anului voi fi luata la intrebari ce zic, cum justific banii? Se pot scoate banii in timpul anului fara nici o problema, fara sa justific pe ce ii cheltui cum trebuie sa fac pe srl? Fara sa imi blocheze banca contul si fara sa ma ia la intrebari? Asta in cazul in care aleg sa fac transfer intr-un cont bancar din Ro. Ma intereseaza sa pot scoate banii fara teama de repercusiuni legale, pentru impozitele datorate statului voi avea grija sa am banii cand va trebui sa le platesc.

Ce metoda de plata ar fi recomandat sa aleg daca voi declara veniturile prin 201 :
1 - Sa incasez prin payoneer (de ex) + card payoneer ? Si cand declar prin 201 sa atasez print-screen-urile din payoneer?
2 - Sa incasez prin payoneer si apoi imediat ce intra sa fac transfer in cont bancar pe persoana fizica din Ro ? Si cand declar prin 201 sa atasez print screen din payoneer + extras de cont bancar de la banca din Ro ?
3 - Sa incasez de la sites direct in cont bancar pe persoana fizica din Ro? Si cand declar prin 201 sa atasez doar extras de cont bancar de la banca din Ro ?

Sper sa primesc cateva pareri pe acest forum ... Multumesc.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Sa stii ca depunerea declaratiei 201 pentru o activitate care are continuitate fara a te legaliza nu este legala! Tu trebuie sa tii o contabilitate a veniturilor de aceea iti trebuie o forma de organizare juridica sau fizica! Asa ca trebuie sa-ti faci pfa, dar din punct de vedere a taxelor o sa platesti mai mult decat la un SRL insa la capat dupa ce tragi linie s-ar putea sa fii tot pe acolo! Ca si SRL ai unele avantaje cum ar fi raspunderea limitata , in cazul unui PFA raspunzi cu tot ceea ce ai tu (inclusiv bunuri personale)!
Insa daca te hotarasti sa mergi pe varianta PFA poti simplu sa primesti banii prin Payoneer, Paxum etc. la incasari o sa atasezi statement-ul, iar cand depuii declaratia nu trebuie sa anexezi nimic aceasta fiind pe propria raspundere, ei o sa-ti trimita un control o data la cativa ani si o sa-ti verifice contabilitatea unde o sa ai acele statement-uri (si facturi emise de tine e ideal) plus registrul jurnal de incasari si plati (incasarile le treci obligatoriu in lei la cursul BNR din ziua precedenta incasarii)! Deci mare diferenta intre un SRL si o persoana fizica nu e doar ca o persoana fizica trebuie doar sa depuna o singura declaratie pe an, isi poate folosii banii oricand, trebuie sa isi tina contabilitatea doar in partida simpla, deci nu are de intocmit balante si bilanturi!
Acum tu vezi ce e mai bine si mai potrivit pentru tine!
Succes !
These users thanked the author Nord for the post:
WinXPfather (04 Sep 2018, 21:08)
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Avatar utilizator
manuela222
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 19 Oct 2015, 01:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Dar nu te-ai gandit sa iti infiintezi un PFA inainte de a iti infiinta SRL-ul?
ImEnia
Mesaje: 5
Membru din: 04 Sep 2018, 11:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nord scrie: 04 Sep 2018, 18:25 Sa stii ca depunerea declaratiei 201 pentru o activitate care are continuitate fara a te legaliza nu este legala! Tu trebuie sa tii o contabilitate a veniturilor de aceea iti trebuie o forma de organizare juridica sau fizica! Asa ca trebuie sa-ti faci pfa ..
Succes !
Imi poti indica articolul de lege care impune asta daca te rog frumos? Pe srl nu ma avantajeaza, pfa e jaf la drumul mare din ce am inteles.. Daca o sa trimit la impozite sau ma duc sa depun personal print screens cu toate sumele care imi intra fie in payoneer fie in cont bancar din Ro si am banii de impozite stransi.. care ar fi problema? Am mai vb cu cineva, mi-a zis ca teoretic ar trebui sa se dovedeasca intentia mea de a nu plati impozitele (asta fiind ilegalitatea) ceea ce mi se pare absurd din moment ce ma duc sa declar..
De ce trebuie neaparat sa tin contabilitate? Ma gandeam ca as putea considera ca fac o activite independenta gen freelancing atata timp cat nu este reglementat concret si la obiect.. sa lucrez asa un an si apoi cand ma duc sa declar veniturile la impozite sa vad ce imi zice acolo.. pareri?
:P
ImEnia
Mesaje: 5
Membru din: 04 Sep 2018, 11:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

manuela222 scrie: 04 Sep 2018, 19:31 Dar nu te-ai gandit sa iti infiintezi un PFA inainte de a iti infiinta SRL-ul?
SRL ni s-a impus de catre studio dar pe mine sincer nu ma avantajeaza, ii avantajeaza doar pe ei si pe cele care fac foarte multi bani, eu iau cam cat luam pe CIM doar ca acum treb sa dau explicatii ce fac cu banii ceea ce mi se pare o bataie de cap si de joc, facturi, bonuri, drumuri la contabil; etc, eu vreau sa fac pe cont propriu si incerc sa gasesc o varianta sa ma avantajeze pe mine
Chiar daca pe srl platesc impozite aparent mai mici atata timp cat nu pot scoate banii legal in timpul anului e vax, daca ii scot o fac pe riscul meu in cazul unu eventual control . Prefer sa platesc impozit mai mare pe 201 dar sa pot scoate banii fara bataie de cap si fara sa dau explicatii si justificari.
Avatar utilizator
manuela222
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 19 Oct 2015, 01:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Formularul 201 e pentru persoanele care primesc in mod sporadic niste bani (ex de la o ruda din strainatate (dintr-o tara care nu apartine UE, pt ca daca e din UE exista convenția privind dubla impunere) care a vandut un apartament si ii trimite acelei persoane din Romania o parte de bani. In concluzie ceva sporadic o data intr.-un an.
Insa nu e cazul daca tu desfasori o activitate cu continuitate (primesti incasari in fiecare luna in contul bancar). In acest caz trebuie sa fii inregistrata ori ca SRL ori ca PFA.
These users thanked the author manuela222 for the post:
WinXPfather (05 Sep 2018, 16:13)
ImEnia
Mesaje: 5
Membru din: 04 Sep 2018, 11:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am mai citit si alte topics de pe acest forum si pe net despre declaratia 201 si n-am gasit nicaieri asa ceva: cum ca ar fi doar pentru a declara veniturile primite din an in paste din strainatate, in schimb am citit ca declaratia de depune de catre cine realizeaza venituri din strainatate, impozitabile, cum ar fi :
venituri din profesii liberale;
venituri din activităţi de producţie, comerţ, prestări servicii;
etc..
Totusi nu m-am lamurit ce acoperire legala am pana cand pot depune aceasta declaratie.. se pare ca nici una.. lol, declaratia in sine fiind de fapt acoperirea si in acest caz probabil ca va trebui sa aleg ca metoda de plata payoneer sau paxum cu card atasat, fara legatura cu vreo banca din Ro ca sa nu fiu luata la intrebari in timpul anului, in fine..
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Poti scoate banii la 3 luni,e data legea de vreo 2 luni,pentru care nu stiati,pe SRL.Google it.
Misto gluma cu studiourile avantajate de colaboratori SRL,eu vreau numai CIM-uri ,nici aici nu pare ca stii prea bine cum sta treaba avand in vedere ca e la 1 ian 2018 angajatul plateste aproape toate taxele,angajatorul plateste f putin ,aproape inexistent,un SRL care colaboareaza cu alte SRL-uri nu plateste 1%+5% plateste 16%+5%=21%,poate ne explici unde este avatantajul ca eu vreau numai CIM-uri dar cum zice legea.
These users thanked the author GlamChatStudio for the post (total 2):
WinXPfather (07 Sep 2018, 01:22) • SAD^^EYES (07 Sep 2018, 11:45)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
ImEnia
Mesaje: 5
Membru din: 04 Sep 2018, 11:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Inteleg. Doar ca nu as mai vrea pe SRL ca e bataie de cap si nici sa ma leg la cap a doua oara cu PFA dar as vrea totusi sa fiu in regula cu taxele & impozitele ...
Ce risc daca aleg o metoda de plata virtuala cu card atasat fara legatura cu vreo banca din Ro si declar la sfarsitul anului prin declaratia pentru venituri din strainatate ?
Mersi
Avatar utilizator
MassEffect
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 112
Membru din: 10 Iun 2017, 06:44
Localitate: Bucharest
Has thanked: 14 times
Been thanked: 9 times

ImEnia scrie: 07 Sep 2018, 08:00 Inteleg. Doar ca nu as mai vrea pe SRL ca e bataie de cap si nici sa ma leg la cap a doua oara cu PFA dar as vrea totusi sa fiu in regula cu taxele & impozitele ...
Ce risc daca aleg o metoda de plata virtuala cu card atasat fara legatura cu vreo banca din Ro si declar la sfarsitul anului prin declaratia pentru venituri din strainatate ?
Mersi
mergi pe burta si cu nebagare de seama .... pana reusesti sa faci cum vrei tu , fooseste paxum , epayments si alte modalitati :)
atunci cand politicienii nostrii o sa fie corecti ......atunci o sa fim si noi :)
Avatar utilizator
beyoustudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 50
Membru din: 19 Apr 2015, 12:37
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

MassEffect cand eram eu mai mic ... era o vorba .... fa ce zice popa nu ce face popa , asa si treaba asta cu politicienii , problema la noi este ca si daca vrem sa ii dam pastia jos nu ai altii mai buni , din pacate a devenit sport national treba cu " dositul banilor "

scuze de offtopic spor la treaba tuturor bani sa facem si vedem noi ce facem si cum ii declaram :))
Chose To Be Different ..... BeYou

https://www.beyou-studio.ro/
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”