Limita lunara/anuala de primit la Raiff pt a fi safe

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Anna89
Mesaje: 32
Membru din: 29 Apr 2018, 02:00
Has thanked: 13 times
Been thanked: 1 time

Am si eu o curiozitate...observ ca aici sunteti multi care sunteti foarte informati asa ca voua ma adresez: aveti idee care este limita lunara si cea anuala de primit bani la Raiffeisen/sau alte banci ,fara a fi luat in vizor sa zic asa? Eu am inteles ca cea lunara este de 10 000 euro ,dar ,de cea anuala nu stiu nimic.Daca stiti ceva va rog sa ma ajutati:)
Multumesc anticipat si bafta la banuti ;)
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Realistic vorbind nu exista asa ceva! Se stie tot despre orice transfer bancar! Insa banca este obligata sa declare in timp real la anaf orice cont ce depaseste 5000 de euro! Daca primesti bani in mod regulat in contul tau pana la urma o sa te intrebe cineva de unde provin acei bani! Nu ma intereseaza sa creez panica ci doar expun situatia reala! Daca tot vreti sa nu declarati nimic cel mai bine folositi carduri(paxum, cosmo, etc) si poate .... poate nu o sa se prinda nimeni ... poate!
Mult succes!
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Avatar utilizator
manuela222
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 19 Oct 2015, 01:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Cred ca suma anuala maxima este de 10.000 euro. Si fiecare plata primita (daca nu vrei sa fii sunata) nu trebuie sa depaseasca 2500 euro.
These users thanked the author manuela222 for the post:
Anna89 (08 Aug 2018, 13:23)
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

La 10.000 euro, e prea tarziu, esti deja in defect.

Limita maxima este deci 9.999 euro pe an calendaristic , adica intre 1 ianuarie-31 decembrie , respectiv la cursul de vanzare al bancii in care au aterizat banii , din momentul aterizarii lor (cursul acela care valoreaza mai multi lei)

Limita maxima per suma individuala , la acelasi curs, este 1.999 euro .

Asta este valabil numai si numai pentru o persoana fizica fiindca pentru o persoana juridica nu exista asa ceva.

Aceleasi limite sunt valabile si pentru transferuri WesternUnion sau Money Gram, chiar si cu caracter intern prin posta intre 2 persoane , tot trebuie sa scrii despre ce sunt banii.
Acestea sunt pragurile "de atentie" peste care orice suma , pe orice cale, este monitorizata.
These users thanked the author andromaca_mulge_vaca for the post:
Anna89 (09 Aug 2018, 14:43)
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
manuela222
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 19 Oct 2015, 01:58
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Corect Andromaca. Am vrut sa zic ca limita maxima e 10.000 euro. Deci 9.999 euro pe an calendaristic.
Atunci in cazul unei tranzactii unice, daca siteul iti trimite o plata directa in contul tau bancar (cu detaliile de la firma iti vine si provenienta) trece pragul acela de 1.999 per tranzactie vei avea probleme? Sa aici ma insel?
Sunt siteuri care iti trimit direct in contul tau bancar in euro (fara intermediari). Imi poti da mai multe detalii despre acest lucru? Mersi
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Platile care pleaca de la o persoana juridica din tara ei se fac dupa ce persoana juridica a completat (in tara ei) formulare tip DPV (Declaratie de Plata Valutara) unde trebuie sa scrie DE CE scoate bani din tara aceea, moment in care cel care primeste banii devine atasat la respectivul cadru de plati ...adica trebuie sa scrie platitorul ce destinatie vor avea platile lui (cumpara avioane, bomboane sau ce anume plateste) ...ati vazut ca si la cardurile din istoria vietii noastre trebuia sa avem LINK cu site-ul, adica site-ul practic declara bancii cardului pe cine si DE CE plateste... aceste declaratii sunt obligatorii pe tot Pamantul si se fac pentru prevenirea comertului cu arme, droguri, etc.

Deci cand o persoana fizica sau juridica INCASEAZA bani de la alta persoana juridica din afara, deja ea este conexata cu ce-a declarat platitorul si oricine este interesat afla totul in 5 minute.

Daca insa ai cont de PFA (sau firma) din start te noteaza inspectorul de cont la banca cu ce te ocupi si primesti bani de la o persoana juridica fara probleme.

Problemele incep cand o persoana FIZICA (nu juridica) primeste bani : daca e de la rude, daca e de la cine e si pentru ce e, fiindca inspectorul de cont (orice cont deschis are un responsabil care vegheaza asupra contului) nu te-a notat cum noteaza despre o firma cu ce se ocupa....
Eu am facut importuri si plati externe cu firma mea si a trebuit nu doar sa completez acel DPV in 3 exemplare ci si sa aduc factura pe care o platesc, contractul in incidenta caruia platesc factura iar contractul sa fie si inregistrat in Registrul unic al contractelor externe al Administratiei financiare de sector , ca si acolo e un catastif unde primesti un numar si predai o copie a contractului cu strainezul.

Nu exista plati pe Pamant la care sa nu se scrie si MOTIVUL platii, ce reprezinta suma si nici o tara nu lasa sa iasa bani de pe teritoriul ei fara justificari foarte clare.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”