Cum intri in legalitate ca model independent

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Salutare,

Am tot dezbătut în ultimii ani acest aspect aici pe forum si m am gandit ca ar fi un lucru bun sa împărtășesc cu cei interesati pașii care sunt relativ simpli . Mi a luat ceva timp si nu am gasit chiar toate răspunsurile aici deși poate de unii erau demult cunoscute:-)
Ma adresez celor care sunt un situația in care am fost si eu nu demult si care nu stiu de unde sa înceapă.
Eu am procedat asa
1 am angajat o firmă pe net care s a ocupat de înființare pfa. Le am furnizat actele necesare ai au facut toate demersurile
Cam in 1sapt jumate am avut actele pfa. Pt coduri Caen domeniu de activitate sunt cele povestite pe forum. Cel mai bine e să le spuneti ce activitate vreti sa desfasurati ca sa va poata Ajuta cat mai corect. Actele toate m au costat aprox 300 lei .Au venit prin curier si le am achitat.
2 deschis conturi pe site uri. Conturi nu neaparat de studio si pe pfa, ci in nume propriu. Nu va foloseste la absolut nimic sa le faceti pe ora pt ca nu toate site urile emit facturi si nici nu ii intereseaza sa primească facturi
3 deschis cont paxum sau care vi se pare mai ok. Eu pe ei i am ales. Legate plățile pe el. Contul trebuie sau ar fi bine sa fie pe Pfa. Dati cui buletin si o factură de utilități care sa aiba același adresa din CI si se deschide cont
4 mers la contabil si facut contract.Pt o contabilitate atât de simpla e cam 80 lei pe lună
5. Deschis cont bancar pe pfa . De preferat ing sau reiffaisen pt cei ce folosesc paxum. La ing eu am primit plățile in decursul a câtorva ore in timpul saptamanii.
6 banii din paxum transferați în cont bancar pe pfa si de acolo dat extras de cont contabilui pt plata taxe : 650 lei Cas +Cass +10 % impozit pe sumele încasate - asigurările sociale.
Asta e cam tot.
Sper sa fie cu folos
These users thanked the author evaeva1 for the post (total 2):
azraelle (06 Mai 2018, 10:58) • Mery24 (07 Mai 2018, 21:39)
SoulCams Models Studios wanted
Agnes
Mesaje: 20
Membru din: 11 Apr 2018, 11:49
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

O intrebare : daca stam in chirie avem nevoie de acordul proprietarului pentru a face pfa?
multumesc
Pacino
Mesaje: 30
Membru din: 13 Apr 2018, 18:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Merci mult mult!Se plateste anual?
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Agnes scrie: 06 Mai 2018, 10:21 O intrebare : daca stam in chirie avem nevoie de acordul proprietarului pentru a face pfa?
multumesc
Ce iti pot spune astea faptul că sediul social si punctul de lucru nu pot fi același. Ptr punct de lucru sigur ti ar fi trebuit aco5d vecini însă îl poți declara la terți si asta iti da voie să poti lucra de oriunde.Hotel, acasa, etc.
Cel mai bine ar fi sa declari sediul social acolo unde locuiești cu chirie. Si da, vei avea nevoie de acord proprietar, proprietatea nefiind pe numele tau. Cred ca se numeste contract de comodat.
Nu cred ca ar fi vreo problema pt proprietar sa semneze asta pt ca nu scrie exact ce faci si cu ce te ocupi . Plus ca nu e punct de lucru, cel puțin nu în acte.
Cel mai bine te poate lamuri firma care face pfa ul. Mai exista posibilitatea de a plăti firmei care face pfa ul o taxă anuală pt închiriere sediu social daca nu vrei sa implici proprietarul. Si firma iti pune in acte sediul social oferit de ei. Nu costa o avere, parca era vorba de câteva sute de lei pe an, nu mai stiu exact.
Cel mai bn gaseste o firmă serioasă și pune i la treaba . Eu am lucrat cu regnet.ro. Cu siguranta mai sunt si altii. Ăștia sunt maricei, verificați si pricepuți zic eu in urma experienței proprii.
Baftă acolo
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Pacino scrie: 06 Mai 2018, 12:37 Merci mult mult!Se plateste anual?
Da , taxele se plătesc anual.
Avatar utilizator
beyoustudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 50
Membru din: 19 Apr 2015, 12:37
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Contact:

Din experiența mea ( neplăcută) nu recomand Raiffeisen Bank când ajungi la anumite sume banca intermediara refuză plățile și te pot trezi Intr o situație de ... Nedorit
Chose To Be Different ..... BeYou

https://www.beyou-studio.ro/
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Salut ! Foarte bine ca ai mentionat aceste lucruri aici! Contributiile CAS si CASS se platesc trimestrial iar 10% impozit pe venitul net se plateste la sfarsitul anului dupa ce depui declaratia 211! Teoretic nu ai nevoie de contabil dearece contabilitatea se tine in partida simpla si nu ai de incheiat balante si bilanturi dar ca sa fii sigur ca nu te incurci poti apela la un contabil nu o sa te taxeze mult! Daca mergi singur si iti faci toate actele te costa foarte putin infintarea unui PFA!

Daca nu ai sediu social faci un contract de comodat cu propietarul locuintei unde stai in chirie, eu recomand un astfel de contract si daca ai casa ta iti faci sediul social doar intr-o camera deoarece se plateste impozit pe cladiri cu pana la 8 ori mai mult decat in mod normal asa ca o sa platesti doar pentru o camera nu pentru toata cladirea eu asa am procedat!

Impozitele sunt foarte mici incepand cu anul acesta doar 10% pe venit plus contributii sociale de minim 665 de lei lunar! Daca doresti poti plati pentru o suma mai mare dar minim este 665 de lei iar daca ai venituri mai mici de 22800 de lei anual atunci acestea nu se mai platesc! Nu vad nici un motiv sa nu va platiti impozitele si sa stati cu fruntea sus! Daca va faceti SRL taxele sunt si mai mici doar ca treburile sunt mai complicate!
These users thanked the author Nord for the post:
Mery24 (07 Mai 2018, 21:44)
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Pacino
Mesaje: 30
Membru din: 13 Apr 2018, 18:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

E foarte important ca acele conturi sa fie business?Intreb pentru ca folosesc cosmo pentru ifriends si nu au optiunea de business.Iar ifriends nu au decat cosmo sau cecuri.
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Am sa incerc si eu sa va spun cum sta cu deschiderea unui srl si sa raspund si la intrebarea lui pacino.
Treaba sta in felul urmator .
1.deschizi un srl pe numele tau ,cu cod caen principal:
CAEN 8299 Alte activităţi de servicii suport pentru întreprinderi (inclusiv activitatea de videochat pe site-uri adult)
Din ce am inteles este ok ,totusi eu l-am mai trecut si pe asta:
COD CAEN 6312 Activităţi ale portalurilor web.
De chestia asta la mine s-a ocupat firma de contabilitate.
Ca si actionar al firmei esti tu,ca si administrator tot tu,iar mana de lucru tot tu(cam asa este la mine)
Cum se desfasoara,asta e partea tricky:
Faci sa zicem luna asta 10.000$
eu foloseam payo :e ma duceam si scoteam de pe cardul de payoneer(poate fi paxum,sau cosmo,nu conteaza) banii si pastram bonurile de la bancomat.
dupa ce scoteam toti banii de pe payo,depuneam in contul firmei totii banii scosi de pe payoneer si tot asa pastram chitanta de la atm.
In continuare ma duceam si scoteam o factura de la mine catre chaturbate(multimedia llc)cu suma in dolari pe care ei mi-au trimis-o,exemplu 10.000.
mai scoteam un extras bancar de la banca
e si cu toate astea:
-chitante bani retrasi payoneer
-chitante depunere bani in firma
-factura catre chaturbate(multimedia llc)
-extras bancar
te duci frumos cu ele la contabil si de acolo stie el ce si cum
Ca sa scoti bani din firma:
1.Cazul meu -am bani stransi pe anul 2017 ,si imi ajung cat sa imi acopere cheltuielile pe tot 2018 deci eu nu scot nimic din firma ,decat depun
2.Iti faci o carte de munca la firma ta cu ce salariu vrei tu:
daca faci cu 3000 lei ,1774 ii virezi din firma catre un cont bancar pe numele tau si diferenta pana la 3000 la bugetul de stat.
Acum taxele:
taxele sunt de 1% din suma facuta pe parcursul a 3 luni ,de exemplu faci 20000 de lei in 3 luni,(ianuarie,februarie,martie)e in luna aprilie pana pe 25 platesti 1% din bani deci:200 de lei .
iar la sfarsitul anului din tot ce ti-a mai ramas dupa plata impozitelor mai platesti 5,5% reprezentand dividente
exemplu :faci 20000 de lei la 3 luni :
20000*4=80000
din 80.000 de lei -800lei(impozitul,cel de 1%) rezulta ca tu ai ramas cu 79200.
din aia 79200 mai dai 5,5% deci 4356 lei.
rezulta ca dupa un an de zile din 80.000 de lei facuti de tine ,ramai cu 74844(bani curati legali cu care poti face tot ceea ce ai tu chef fara sa te intrebe nimeni de sanatate.)

Impozitele(in cazul meu le platesc din internet banking) sunt niste foi(ordine de plata) pe care le vrei primi de la contabil:
in care scrie :
-in ce cont trebuie trimis impozitul
-ce valoare are impozitul
-catre cine platesti
si cam asta e tot
daca mai aveti intrebari anunta-ma si va raspund cu cea mai mare placere.

Update:dupa caderea fcp,am trecut la metoda wire de la cb-> contul meu bancar
Mai simplu:
Bati factura
Scos extras cont
Fuga la contabil
Si de acolo procesul e acelasi
These users thanked the author Ionela88999 for the post:
Mery24 (07 Mai 2018, 21:39)
Pacino
Mesaje: 30
Membru din: 13 Apr 2018, 18:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Deci e important ca contul(paxum,cosmo etc)sa fie business?
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand: Evaeva1, Ionela88999 și Nord, vă mulțumim pentru informații! :relaxed:
Salutând nemurirea printre muritori...
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Pacino scrie: 07 Mai 2018, 16:26 Deci e important ca contul(paxum,cosmo etc)sa fie business?
Eu zic ca asa trebuie . Eu una asa am facut. Ideea e ca in paxum scrie ca nu ai voie sa faci transfer intr un cont ce nu iti apartine pt a se impiedica evaziunea fiscala. Deci cred ca e mai bine sa coincida datele din contul paxum cu cele din contul bancar din Ro
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Pacino scrie: 07 Mai 2018, 12:18 E foarte important ca acele conturi sa fie business?Intreb pentru ca folosesc cosmo pentru ifriends si nu au optiunea de business.Iar ifriends nu au decat cosmo sau cecuri.
Tocmai asta am spus in post ul anterior ca nu este necesar . Aceeasi problema am avut o si eu la inceput. :) E ok sa il faci in nume proriu fie ca e Individual account sau de Studio . Inregitraat cu nume si prenume. Platile le pui in paxum si de acolo in contul de PFA sau SRL.
Pentru cosmo nu stiu ce sa spun, mai bine ii intrebi pe ei. Da le un mail si iti vor spune
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

@pacino.
Cand deschizi cont in ro,fie ca e de firma fie ca e de pfa,contul este in numele tau(tu,care esti administratorul firmei,sau pfa-ul),deci in concluzie nu ai nevoie de cont bussiness.
La mine pe cardul firmei de la ing scrie :
Videochat srl Ionela blablabla.
Deci titularul cardului,chiar daca e pe firma sunt eu.
2.Eu una fac ceva pe paxum(sunt plini de reviewuri proaste),si ca sa va dau asa un hint,stiti cat ia cb sa-mi transfere banii in contul meu bancar?2$,chiar daca scrie ca 45.De ce?pentru ca ei iau 45 daca contul e in lei ca sa faca conversia...
Din contul lor($) in contul meu($) taxa 2$.Pentru ce sa ma leg la cap cu paxum?Sincer cred ca asa e la orice site,nu doar la cb.Bafta.
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Ionela nu toate siturile au opțiunea de wire direct in cont bancar. Probabil ca încet încet vor pune si optiunea asta având în vedere ce se intampla cu intermediarii.
Pacino
Mesaje: 30
Membru din: 13 Apr 2018, 18:48
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Ce bine ca existati;)I-am contactat pe cei de la regnet si incepem procedurile.Deci cand deschid cont pfa la banca,ma vor intreba exact cu ce ma ocup?Am cont la ing,deci voi ramane la ei.
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Pe mine cand m-au intrebat le-am spus ca ofer suport al portalurilor web pentru o companie din afara,si chiar asa si bat pe factura:suport portaluri web .
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Nu cer sa fii foarte explicit si exact. Important e ca explicatia pe care le o dai sa re regăsească în codurile Caen trecute pe pfa
Ei se folosesc de informatia asta la introducerea datelor in calculator in momentul creării contul pt a stii unde sa te incadreze ci nu pt ca sunt ei ft curioși de ceea ce faci tu cu exactitate.
anda88
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2018, 23:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna tuturor.Ionela,am vazut ca in trecut iti scoteai banii de pe cardul payoneer/fc,pastrai chitantele si ii depuneai in contul firmei.Imi poti spune te rog ce scriai la motivul depunerii?incasare factura x?sau?multumesc mult.
Ionela88999
User Junior
User Junior
Mesaje: 78
Membru din: 06 Oct 2017, 05:18
Has thanked: 4 times
Been thanked: 11 times

Buna anda.
Pentru intrebarea ta:
1.da,se bate factura.
2.Nu imi cerea nimic,pentru ca ii scoteam de la bancomat ing,si ii depuneam tot la bancomat pe cardul firmei,deci nu imi cerea motivul depunerii.
Dar daca ai nevoie de motiv:
Scrii si tu:incasare factura 16.05.2018
Sau incasare factura multimedia llc sau cum se numeste firma care administreaza siteul(ex:jasmin-Doudecad it)
anda88
Mesaje: 3
Membru din: 13 Mai 2018, 23:32
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc mult pentru raspuns.Nu stiam ca exista posibilitatea sa i depuni folosind bancomatul in contul firmei(in Roni).M am informat putin si am vazut ca la Banca Transilvania ii poti depune tot cu ajutorul bancomatului in contul firmei dar si in valuta,adica cred ca este mai avantajos sa retragi in $ folosind POS UL si dupa sa i depui in $(in cazul in care nu ai alta optiune de payment).Seara buna tuturor!
alexxxandra
Mesaje: 21
Membru din: 28 Ian 2017, 11:40
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Buna,
Am tot cautat informatii pe diverse forumuri si tot nu imi gasesc raspunsul la o intrebare. Ce este mai bine, SRL sau PFA?
Am citit si despre cei 5,5% CASS + 25% CAS in cazul in care imi deschid un PFA. Ideea este ca eu sunt deja anagajata cu forme legale in cadrul unei companii. Trebuie sa platesc si la deschiderea PFA-ului cei 5,5% CASS + 25% CAS?
La intrebarea aceasta as ruga sa nu fiu judecata, trebuie sa platesc si din urma sau din momentul in care am PFA-ul? Fac videochat de cativa ani si pana acum nu am platit nicio contributie catre stat.
As vrea sa intru cat mai repede in legalitate, doar ca sunt putin nedumerita, nici nu cunosc vreun avocat sau contabil priceput in domeniu, care sa ma sfatuiasca.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri. :* :*
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”