Postare de la Octav paxum.com in alt forum despre PAXUM

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
arabu
Mesaje: 42
Membru din: 12 Mar 2016, 21:40
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Buna Ziua,

Cu aceasta ocazie as dori sa salut membri forumului si sa incerc sa ma introduct si sa raspund la cateva intrebari frecvente despre Paxum. Cu riscul ca nu este politicos sa enumerez in scris diferitele puncte o sa o fac pentru ca sa fie mai clar si sa incerc sa ajut cat mai multa lume. In ultimile zile am primit extrem de multe cereri pe email si sper sa fi raspuns corespunzator la toata lumea mai ales pentru membrii forumului.

In caz de nevoie de ajutor sau lamuriri va rog trimiteti email de pe emailul cu care ati facut signup la Paxum catre emailul meu octav@paxum.com. Daca este posibil scrieti in limba romana pentru ca sa fie mai usor de inteles in primul rand si in al doilea rand am intervenit si vreau sa ajut in prioritate membri din Romania si multe emailuri in engleza le trimit la suppport normal pentru ca nu am timp sa ma ocup personal ne stiind ca sunteti romani sau straini.

Intrebarile frecvente care am intilnit sunt urmatoarele:

1- Pentru a verifica contul paxum trebuie sa uploadati buletinul sau pasaportul ca proba de ID. Ca proba de adresa va rog sa uploadati o factura de utilitati (gaz, apa, electricitate) sau de telefonie sau extras bancar. Toate documentele uploadate trebuie sa fie pe numele personei care a deschis contul paxum nu pe alt nume. Daca adresa actuala este cea din buletin puteti uploada inca o data o poza a buletineului. Aceste poze trebuie sa fie cele originale ne alterate si sa se vada toate marginile documentului nu taiate sau editate. O data ce ati uploadat in paxum.com documentele va rog trimteti email la octav@paxum.com ca sa fie verificat in prioritate si o sa ma ocup personal sa trimit la compliance sa se verifice contul.

2- pentru a primi banii in paxum nu este necesar sa fie verificat contul trebuie sa cereti la cine va plateste sa va plateasca prin paxum si sa dati username (email) de la contul paxum sa trimita plata prin paxum. Puteti primii bani in paxum si fara sa fie verificat contul paxum.

3- o data ce ati primit bani prin paxum si contul este verificat puteti retrage banii prin diferite metode de plata: wire trasnfer in usd, eft in euro sau ron, external card in euro, usd sau ron sau cardul emis de paxum.

4- pentru wire transfer in usd durata de a primi banii este de 7-14 zile de la momentul cand faceti wire prin usd si pana ajunge in contul bancar iar costul este de $50.00 usd indiferent de suma.

5- pentru retragere prin EFT in ron sau euro timpul de a primi banii este de 5-7 zile lucratoare si costul este de $5.00 USD.

6- pentru a retrage banii prine External Card Witdraw, puteti pune orice numar de card emis de o banca din romania inafara de BCR si BRD si banii ajung pe cardul dvs inntre cateva ore si maxim 2 zile, este metoda cea mai rapida de retras banii.

7- puteti aplica pentru un card emis de paxum prin click pe "apply for card" in dreapta sus in contul dumneavoastra. Cardul va fi imprimat in 10 zile maximsi pe urma trimis prin posta normala. Pentru moment nu trimitem prin express post din cauza numarului foarte mare de cereri ca sa poata primi cat mai multa lume cardul Paxum. Daca optati pentru cardul paxum costul de emitere si de trimis prin posta normala de $0 (gratis) si nu aveti nevoie de bani in cont ca sa faceti cererea. Recomand la toata lumea care doreste card sa aplice ca nu costa nimic si pe urma decideti daca doriti sa activati cardul si sa platiti taxa anuala sau sa nu il activati si sa folositi metodele de retras banii din paxum explicate mai sus. Marea majoritate a user paxum nu au avut card paxum si retrag banii prin wire/eft/external card dar inca o data este la discretia dvs. Costul anual de maintenance a cardului paxum este de $44.95 dar nu aveti nevoie sa platiti aceasta suma decat la activarea cardului nu cand se face cererea. Contul va intra in negativ cu suma de maintenanta anuala ca sa ajunga cardul cat mai rapid la dvs si abia la activare aveti nevoie sa platiti acea suma de bani.

8- Pentru studiouri sau utilizatori cu volum mai mare, paxum este si o banca, PAXUM BANK cu licenta bancara in Dominica dar deschide conturi bancare pentru utilizatori din orice tara din lume. Daca aveti nevoie de cont bancar comerical sau de imprumuturi/investitii puteti deschide cont de banca la paxumbank.com

In rezumat stiu ca multa lumea pe forumul acesta a fost obijnuita cu FCP/Payoneer/Cosmo sau alte firme afiliate cu ei care au dat faliment in trecut. As dori sa clarific ca paxum este total diferit de ce ati fost obijnuiti cu ei. Paxum este o firma Canadiana de transfer de bani si sistemul este total diferit de ce ati fost obijnuiti cu FCP: In Paxum nu ai nevoie sa astepti cardul ca sa folosesti contul tau paxum (cum am mentionat mai sus) de aceea paxum este in business de peste 10 ani. Paxum este diferit, noi nu te obligam in ce fel si cum sa-ti primesti si retrage banii. Tu esti platit prin paxum de la siturile la care ai muncit, banii intra in contul tau paxum. De acolo tu decizi cand sa retragi banii si ce suma sa retragi si ce metoda de retragere. Poti retrage cum am explicat prin external card pana vine cardul tau emis de paxum sau prin cont bancar , etc. Sunt banii munciti de tine tu decizi ce faci cu ei nu te obligam noi ce sa faci cu banii tai e la discretia ta cand retragi si cat retragi si prin ce metoda retragi. Poti ori retrage ori trimite prin paxum la orice alta persoana fizica sau morala care are cont paxum pentru a platii diferite servicii nu exista nici o restrictie.

Va multumesc pentru atentie si imi cer scuze pentru postul lung de introducere, o sa incerc sa fiu activ pe forum si daca cumva nu imi permite timpul nu ezitati inca o data sa-mi scrieti in romana pe email daca este o nelamurire privata care nu se poate sa se scrie aici imi dau tot posibilul sa raspund la toata lumea si sa ajut cat pot.

Multumesc din inima,

Octav
SoulCams Models Studios wanted
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Ce este EFT este prescurtarea de la ce mai exact cum se găsește denumirea EFT in contul paxum ?! External card merge de primit in RON ,USD sau euro daca am inteles bine?deci poate fi cont de RON atasat la card. Multumesc
MyScrew
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2017, 22:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

sweetgirl scrie: 29 Apr 2018, 12:49 Ce este EFT este prescurtarea de la ce mai exact cum se găsește denumirea EFT in contul paxum ?! External card merge de primit in RON ,USD sau euro daca am inteles bine?deci poate fi cont de RON atasat la card. Multumesc
electronic founds transfer :) EFT
Avatar utilizator
arabu
Mesaje: 42
Membru din: 12 Mar 2016, 21:40
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

sweetgirl scrie: 29 Apr 2018, 12:49 Ce este EFT este prescurtarea de la ce mai exact cum se găsește denumirea EFT in contul paxum ?! External card merge de primit in RON ,USD sau euro daca am inteles bine?deci poate fi cont de RON atasat la card. Multumesc
eft e transfer bancar external merge primit in RON da poate fi cont de ron atasat de card
cu plecere
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

La pct. 4 - withdraw pe external card...deci cu exceptia BCR si BRD.... ok, dar cardul trebuie sa fie VISA , trebuie sa fie MasterCard sau nu conteaza ?
Intreb fiindca am citit pe un forum ca trebuie sa fie neaparat VISA, asa e ?

(inteleg ca moneda in care este facut cardul (externalul) nu conteaza fiindca se face schimbul valutar din USD in moneda ATM-ului , in interiorul ATM-ului, la cursul bancii ATM-ului)

Multumim MAXIM pentru explicatii !!
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
MyScrew
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2017, 22:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

andromaca_mulge_vaca scrie: 29 Apr 2018, 22:07 La pct. 4 - withdraw pe external card...deci cu exceptia BCR si BRD.... ok, dar cardul trebuie sa fie VISA , trebuie sa fie MasterCard sau nu conteaza ?
Intreb fiindca am citit pe un forum ca trebuie sa fie neaparat VISA, asa e ?

(inteleg ca moneda in care este facut cardul (externalul) nu conteaza fiindca se face schimbul valutar din USD in moneda ATM-ului , in interiorul ATM-ului, la cursul bancii ATM-ului)

Multumim MAXIM pentru explicatii !!
Cred ca VISA e vazut mult mai bine :)
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Nu sunt sigura dar EFT este EUROPEAN Funds Transfer, si anume Uniunea Europeana a constituit un fel de galeata financiara generala, se numeste comunitatea SEPA, deci vin banii in moneda internationala (deobicei USD, Ruble sau Yuani) sunt preluati ca si moneda in aceasta galeata care da destinatarului EURO in loc de moneda respectiva...in felul asta UE isi face un stoc de valuta internationala pe spinarea schimburilor membrilor UE care primesc in schimb euroi... pentru ca valuta internationala e greu de facut rost de ea , mai ales fara sa depui si o activitate economica efectiva ca sa o obtii, acest gen de transfer financiar este incurajat prin tarife foarte mici de genul 10-15% fata de un wire transfer, in cazul paxum 5 euro in loc de 50 $....eu cam asa am priceput zilele astea.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
MyScrew
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2017, 22:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

andromaca_mulge_vaca scrie: 29 Apr 2018, 22:14 Nu sunt sigura dar EFT este EUROPEAN Funds Transfer, si anume Uniunea Europeana a constituit un fel de galeata financiara generala, se numeste comunitatea SEPA, deci vin banii in moneda internationala (deobicei USD, Ruble sau Yuani) sunt preluati ca si moneda in aceasta galeata care da destinatarului EURO in loc de moneda respectiva...in felul asta UE isi face un stoc de valuta internationala pe spinarea schimburilor membrilor UE care primesc in schimb euroi... pentru ca valuta internationala e greu de facut rost de ea , mai ales fara sa depui si o activitate economica efectiva ca sa o obtii, acest gen de transfer financiar este incurajat prin tarife foarte mici de genul 10-15% fata de un wire transfer, in cazul paxum 5 euro in loc de 50 $....eu cam asa am priceput zilele astea.
EFT - ELECTRONIC FOUND TRANSFER :*
Avatar utilizator
Mery24
VIP
VIP
Mesaje: 474
Membru din: 16 Dec 2015, 13:02
Has thanked: 98 times
Been thanked: 135 times

:writing_hand:
andromaca_mulge_vaca scrie: 29 Apr 2018, 22:07 La pct. 4 - withdraw pe external card...deci cu exceptia BCR si BRD.... ok, dar cardul trebuie sa fie VISA , trebuie sa fie MasterCard sau nu conteaza ?
Intreb fiindca am citit pe un forum ca trebuie sa fie neaparat VISA, asa e ?

(inteleg ca moneda in care este facut cardul (externalul) nu conteaza fiindca se face schimbul valutar din USD in moneda ATM-ului , in interiorul ATM-ului, la cursul bancii ATM-ului)

Multumim MAXIM pentru explicatii !!
Acceptă și Visa și MasterCard.

Pe site-ul lor la Withdraw to Credit Card scrie așa: „Withdrawals to External cards are done in local currencies only, regardless if your bank account is in USD. Your credit card issuer may apply currency conversion fees”.

Dar depinde și de bancă. La Banca Transilvania, de exemplu, trebuie să ai contul în valuta în care primești banii: “Pentru a se putea efectua un transfer într-o altă monedă decât RON este necesar să ai deschis un cont curent la noi în valuta respectivă. În cazul în care tu dai celui care transferă banii codul IBAN aferent unui cont într-o altă valută, de exemplu RON, suma transferată nu se va recepționa în acel cont întrucat noi nu facem în mod automat conversia valutară, ci credităm contul pentru moneda în care recepționăm suma. Pentru a nu se refuza însă transferul în momentul primirii banilor, îți deschidem un cont curent în valuta respectivă, condiția fiind ca datele de transfer să fie corecte”.

Cel mai bine este să iei legătura cu banca ta să vezi ce zice ca să fii sigură. Posibil să trebuiască făcute niște formalități, posibil să fie nevoie să anunți banca dinainte asupra posibilității primirii unor sume în altă valută decât cea a contului, și să fie nevoie să îți dai acordul pentru ca banca să realizeze schimbul valutar. În caz contrar, ordinul de plată ar putea să nu fie executat, iar suma să se întoarcă la plătitor.

Sau poate să se facă automat conversia, cum am zis adineaori, depinde de bancă, dar tu trebuie să fii informată exact ce și cum, ca să nu ai surprize :relaxed: .
Salutând nemurirea printre muritori...
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Pe planeta Pamant exista doar DOUA familii de carduri adica VISA si MasterCard/MaestroCard si nici una din ele nu e mai cocosata decat cealalta.

O banca sau un dealer gen IFN poate sa emita in mod egal ori carduri din alea ori din alealalte, ori de debit ori de credit, ori in USD ori in orice moneda, dupa cum emitentul isi face contractul lui propriu de DISTRIBUITOR cu familia de carduri.
Eu stiu ce am intrebat, sper sa inteleaga si Octav.
Am citit si eu enuntul din interiorul contului Paxum din care reiese ca nu conteaza ca external-cardul e VISA sau Master dar deoarece teoria ca teoria dar practica ne-omoara, am vazut o fata suparata ca nu poate extrage bani din paxum pe cardul ei Master ba chiar i s-a spus de la customer-care de la paxum ca trebuie sa aibe external-cardul VISA.
DE ACEEA AM INTREBAT.

In alta ordine de idei, special pentru @screwed : la transferurile EFT scrie in paranteza SEPA.
Iar FOUND nu inseamna fonduri ci fundare, fundatie, fondat sau gasit.
Fonduri se spune FUND, finantare se spune FUNDING.
Inainte sa te infigi in cineva , mai intai citeste ce-a spus omul.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Acum chiar ma simt frustrat, vreau sa evazionez pe card VISA! Nici epassporte, nici payoneer, nici first choice, nici paxum, nici cosmo, nici nici, nu mi-a oferit posibilitatea asta. :(( Simt ca nici pe viitor nu-mi va oferi cineva posibilitatea asta. E o egalitate frustranta!

viewtopic.php?f=1&t=10908
These users thanked the author WinXPfather for the post:
eldiablo (30 Apr 2018, 04:05)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
MyScrew
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2017, 22:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

andromaca_mulge_vaca scrie: 29 Apr 2018, 23:40 Pe planeta Pamant exista doar DOUA familii de carduri adica VISA si MasterCard/MaestroCard si nici una din ele nu e mai cocosata decat cealalta.

O banca sau un dealer gen IFN poate sa emita in mod egal ori carduri din alea ori din alealalte, ori de debit ori de credit, ori in USD ori in orice moneda, dupa cum emitentul isi face contractul lui propriu de DISTRIBUITOR cu familia de carduri.
Eu stiu ce am intrebat, sper sa inteleaga si Octav.
Am citit si eu enuntul din interiorul contului Paxum din care reiese ca nu conteaza ca external-cardul e VISA sau Master dar deoarece teoria ca teoria dar practica ne-omoara, am vazut o fata suparata ca nu poate extrage bani din paxum pe cardul ei Master ba chiar i s-a spus de la customer-care de la paxum ca trebuie sa aibe external-cardul VISA.
DE ACEEA AM INTREBAT.

In alta ordine de idei, special pentru @screwed : la transferurile EFT scrie in paranteza SEPA.
Iar FOUND nu inseamna fonduri ci fundare, fundatie, fondat sau gasit.
Fonduri se spune FUND, finantare se spune FUNDING.
Inainte sa te infigi in cineva , mai intai citeste ce-a spus omul.
Eu zic ca te-ai aprins cam tare, fara motiv ;)
hpf2180
Mesaje: 25
Membru din: 20 Iun 2012, 16:35
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Din cate se pare nici metoda EFT nu merge la un cont BRD, dupa cele 5 zile primesti banii inapoi pe paxum:(
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

Se aude ca Ing ul ar funcționa fără probleme. Poate asa cum s a primit un feedback in ceea ce priveste colaborarea cu banci gen bcr si brd, sper ca in curând sa vina si o informare oficială din partea paxum , ce banci vor agrea acest tip de transfer fie ca e wire in local bank account fie ca e transfer pe card românesc. Ma gandesc ca ar fi si interesul lor intr o oarecare măsură, înainte ca modelele sa ajunga la exasperare cu aceste probleme si sa caute alte alternative de plata. Pe 2 vreau sa merg sa deschid cont Ing si sper sa se termine balamucul. Rog pe cei ce au experimentat ING ul cu acest tip de tranzacții sa împărtășească aici experiență lor. Poate le punem cap la cap si rezolvăm odata pt totdeauna! Baftă tuturor!
MyScrew
Mesaje: 36
Membru din: 08 Apr 2017, 22:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Pana acum Raiffeisen este impecabil ! Rata de schimb f f buna si rapiditate la trasfer :D
elena1281
Mesaje: 4
Membru din: 05 Apr 2018, 13:05
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Eu folosesc ING. Am primit si EFT si transfer direct pe card. E OK.
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

cat de repede ai primit banii ? Si pt ce ai optat wire sau card direct ?
Avatar utilizator
arabu
Mesaje: 42
Membru din: 12 Mar 2016, 21:40
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

evaeva1 scrie: 30 Apr 2018, 22:02 cat de repede ai primit banii ? Si pt ce ai optat wire sau card direct ?
buna
la raiffesen dupa 2 zile to external card si ratat de schimb peste 3.9
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

elena1281 scrie: 30 Apr 2018, 20:22 Eu folosesc ING. Am primit si EFT si transfer direct pe card. E OK.
si [e ING elena?
Darlingirl
Mesaje: 45
Membru din: 13 Feb 2018, 20:13
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Eu am facut wire transfer catre external card in ing. Mi am trimis din paxum catre card ing in lei. Am primit dolarul cu 3.62 ron
Avatar utilizator
evaeva1
User Activ
User Activ
Mesaje: 367
Membru din: 20 Apr 2013, 09:05
Has thanked: 23 times
Been thanked: 26 times

În cât timp se face transfer pe card ing?
elena1281
Mesaje: 4
Membru din: 05 Apr 2018, 13:05
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

arabu scrie: 01 Mai 2018, 00:51
evaeva1 scrie: 30 Apr 2018, 22:02 cat de repede ai primit banii ? Si pt ce ai optat wire sau card direct ?
buna
la raiffesen dupa 2 zile to external card si ratat de schimb peste 3.9
EFT mi-a intrat in 5 zile lucratoare. Transferul pe card a intrat dupa 24 ore. Wire nu am folosit. Am inteles ca wire e cel mai slow si costly. EFT are ca termen 7 zile lucratoare, pe card este instant de la paxum insa depinde de banca ta, nu cred ca intra instant la vreuna.
These users thanked the author elena1281 for the post:
evaeva1 (02 Mai 2018, 23:18)
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”