Recomandare Laptop pentru videochat

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
chat_fete
User Activ
User Activ
Mesaje: 207
Membru din: 21 Sep 2009, 15:13
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Rog persoanele amabile sa-mi spuna ce modele de laptop-uri sunt bune pentru acest domeniu.

Daca se poate sa-mi spuneti si ce configurare gen placa video, memorie ram, procesor etc.
Trebuie sa aiba camera incorporata si daca da ce megapixeli si alte detalii sunt necesare sau se poate conecta si un webcam normal la el?

Multumesc anticipat!
Missy Studio, Videochat profesional in Bucuresti. Angajam doar fete in Bucuresti.
http://www.studiovideochatbucuresti.net
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Preview: Re:" Vremea studiourilor de v-chat apune incet, incet



chat_fete wrote: Vina este integral a tuturor celor care au oferit de-a lungul timpului informatii mura-n gura pe toate forumurile de profil. Practic, daca nu am nici o treaba cu domeniul...in cateva zile daca citesc tot ce scrie pe un forum pot deveni in scurt timp un profesionist.
"


Sorry , am dat copy-paste la o postarea de a ta mai veche , de prin 2013 . Eram gata , gata sa-ti raspund la intrebarea despre laptop .M-ai pus pe ganduri ... :)

Pe undeva ai dreptate in vechea ta afirmatie din 2013 , dar numai partial cred eu .

Acum fac o comparatie intre modul de gandire american si cel rusesc in domeniul spatiului cosmic , sa spunem. Americanii au ales sa se laude 24/24 cu realizarile NASA , pe cand rusii au pastrat si inca mai pastreaza un secret infiorator de ascuns ,asupra propriilor cercetari spatiale .

Putem lua orice exemplu din cercetare /inovatie si sa comparam modelul de gandire american cu cel rusesc .Care crezi ca au ajuns mai departe cu realizarile ? Rusii sau americanii ? Daca ne gandim doar la descoperirea GPS-ului (folosit initial doar de US Army ) , crezi ca daca-l descopereau rusii il faceau si public ? Eu sunt sigur ca-l pastrau doar pentru ei . Privind GPS-ul , rusii il folosesc din greu si ei , dar se gandesc serios sa-si dezvolte propriul sistem de geolocare , constienti fiind ca americanii il pot restrictiona pentru ei , la o adica ....

Totusi , eu cred ca in zilele noastre, secretul nu mai consta in a face publica o informatie sau nu , ci in modul ei de aplicare , de intelegere 100% a mecanismelor ei de implementare .
Cum fabricarea masinilor Ferrari nu cred ca mai este un secret de foarte multa vreme , deoarece intre timp trebuie sa fi "evadat" vreun inginer/designer de acolo , furat de vreun seic bogat si cu toate astea ,nimeni inafara de ei nu sunt capabili sa produca asa ceva . :wink:

P.S Scuze de interminabila introducere , dar cum ai vrea sa actionam ,in acest caz ? Ca rusii sau ca americanii ? :lol: :lol:

P.S 2 Stii ,ce este mai grav ?? Unii vin , intreaba , primesc raspunsul (dorit sau nu) si nici ca mai binevoiesc sa intre sa povesteasca si altora .Hai poate nici asa ,ca nu e vorba de adus multumiri , dar macar Sad@ sa ne puna la dispozitie un tool sa vedem daca respectivul a citit informatia .Daca s-ar putea sa vedem si ce a facut cu informatia ar fi si mai bine !!! In sensul daca i-a folosit .. :lol: :lol:

chat_fete@ , cum nu suntem capabili ca si americanii sa putem dezactiva functionarea GPS-ului selectiv , ne mai gandim daca sa-ti impartasim info .Sper sa nu fie cu suparare , de vreme ce si noi am fost contaminati de secretomanie ... :wink:
Avatar utilizator
spia
Mesaje: 23
Membru din: 26 Noi 2014, 19:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Daca vrei un laptop high performance pentru jocuri si streaming ti-l recomand pe acesta:

Laptop ASUS ROG G750JY-T4020P, Intel® Core™ i7-4860HQ pana la 3.6GHz, 17.3" Full HD, 32GB, 2TB HDD + 2 x 256GB SSD, nVIDIA GeForce GTX 980M 8GB GDDR5, Windows 8.1 Pro

http://www.altex.ro/laptop-asus-rog-g75 ... ws-8-1-pro

Si binenteles poti conecta in portul usb 3.0 camera web dorita (exemplu Logitech c920, care desigur va functiona mult mai bine decat cea incorporata). Logitech e pregatita pentru usb 3.0.

Desi eu personal pentru streaming in acest domeniu, cu acei bani as cumpara un pc computer care desigur mereu va fi mai potent decat un laptop. Dar iti garantez ca acel laptop e de super performance deoarece e special creat pentru jucatorii online inraiti. Si inclusiv o sa iti permita sa stai lejer pe 4 siteuri in acelasi timp. Profita acum ca ii face un mic discount.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

chat_fete@ , am glumit ! Spune bugetul ... :wink:

Pana imi voi deschide eu studio in Buc , sigur laptopurile (si fetele tale ) vor fi ...out of date ! :lol:
Avatar utilizator
chat_fete
User Activ
User Activ
Mesaje: 207
Membru din: 21 Sep 2009, 15:13
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Googlefun, nu este un secret de stat sa-mi spui o parere legata de un laptop. Daca te intrebam ce-mi trebuie sa deschid un studio, cum se fac niste conturi de studio sau model, cum se desfasoara activitatea intr-un studio si asa mai departe atunci intelegeam sa faci referire la postul meu din 2013.

Spia, multumsc pentru raspuns. Intr-adevar nu se compara un laptop cu o unitate Desktop ca performanta, insa cu laptopul te mai poti deplasa si mai poti schimba decorul.
Missy Studio, Videochat profesional in Bucuresti. Angajam doar fete in Bucuresti.
http://www.studiovideochatbucuresti.net
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

chat_fete@ , se pare ca nu stii de gluma absolut deloc - si ca urmare - constatandu-se starea de incompatibilitate de ambele parti , ma vad nevoit sa renunt eu . :wink:
Imagine

Happy 4th of July !!

Vivaaaaaaaaaaaa Ameeeeeeeerica !! :wink:

........................................................................................................................
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Era și normal sa apară reacții de genul atunci când o persoana care are studio întreabă pe forum ce laptop e potrivit pentru activitate.

Am auzit ca un modelel de top folosește gama lamborghini (și nu masina)

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

GlamourFoto scrie:Era și normal sa apară reacții de genul atunci când o persoana care are studio întreabă pe forum ce laptop e potrivit pentru activitate.

Am auzit ca un modelel de top folosește gama lamborghini (și nu masina)

Spor acolo
Offtopic :
Ca are studio si intreba de un laptop nu ar fi mare pacoste .Omul poate fi investitorul care a venit cu banii in afacere si nu ar fi musai sa se priceapa chiar la toate .De fapt , poate sa nu se priceapa la nimic ,angajeaza oameni si tot merge treaba daca e sa mearga .

Interesant mi se pare interventia userului spia@ . Daca mai vine si cu un tutorial facut professional despre internet , pe mine m-a convins definitiv ! :wink: Daca tinem cont de aceste aspecte si mai punem la socoteala ca spia@ , facea prin ianuarie (conf.propriilor afirmatii ) 8200 bucks/luna ,as lua in calcul foarte serios o posibila colaborare pe termen lung , intre cei doi .Poate pe termen nelimitat ... :lol:

Singura problema pe care o vad aici - ar fi ca - colaborarea se va desfasura exclusiv in varianta .... cloud computing , sau mai pe moldoveneste "computerizare in nori " ...

... kidding ... :lol: :lol:
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

chat_fete@ ,

Gluma e gluma .Sa nu ai impresia ca gandim ruseste :wink: . Daca doresti sa afli pareri cat mai exacte trebuia sa spui cate site-uri vroiai sa tina acele laptopuri .

Pentru ca te-ai gandit la mobilitate ,sper ca nu te-ai gandit la mai mult de 4-5 site-uri HD ,caz in care urmatoarele laptopuri sunt foarte bune , tinand cont de faptul ca au diagonala de 15.6 inches.

In ordinea crescatoare a preturilor si a puterii de procesare :

1 .Lenovo la 2499 lei http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... b-black-l/

2. Asus la 2999 lei http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... b-dvdrw-l/

3 Asus la 3299 lei http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 50m-2gb-l/

Ca sa-ti faci o idee , ultimul din ele este suficient de puternic ,aproape cat un desktop cu processor Intel Core i7-3770S la 3.10GHz .Adica vei putea tine mai mult de 4-5 sites HD ,in conditii optime .
Chiar daca are , nu trebuie sa te bazezi pe webcamul incorporat. Trebuie sa cumperi webcam separat .
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

chat_fete@ , cum e cu " secretul de stat " ?

Pai, cum facem ? Sa mai trimit odata postarea de mai sus ? Sa stim si noi : sunt bune de ceva alea , sau din contra , sunt niste vechituri depasite ?

Am intrat in panica .Sper ca totul e in ordine acolo .Data trecuta ai intervenit destul de promt , acum cu toate ca au trecut vreo 5 zile nu mai spui nimic .Ia spune : sa mai trimit odata ? Nu te ingrijora , tot atat vei plati la internet , indifferent daca scrii aici sau nu scrii , daca asta ar fi fost o dilema :wink: . Cu toata starea noastra de incompatibilitate si atata timp cat nu am optiunea sa vad daca ai citit raspunsul meu ..astept un feedback :mrgreen: .Pozitiv sau negativ , nu conteaza .

P.S Vorba deputatului : furi , nu furi -vremea mandatului - trece ... :lol:

P.S 2 Scuza-mi insistenta , dar mi-am propus sa ajung la vreo 3500 de postari ... in next 2 weeks ( sa pot primi/trimite UltraPM-uri ) !!!! Hai ca mai am putin , help me ! :lol: :lol:
Avatar utilizator
chat_fete
User Activ
User Activ
Mesaje: 207
Membru din: 21 Sep 2009, 15:13
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Tocmai vroiam sa-ti spun sa apesi Shut Down la computer si sa iesi in oras sa mai socializezi ca esti prea nevorbit. Acum inteleg dc vbesti mult.

Da sunt ok laptopurile. Intre timp m-am si hotarat pe care sa-l cumpar. Mersi!
Missy Studio, Videochat profesional in Bucuresti. Angajam doar fete in Bucuresti.
http://www.studiovideochatbucuresti.net
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

chat_fete scrie:Tocmai vroiam sa-ti spun sa apesi Shut Down la computer si sa iesi in oras sa mai socializezi ca esti prea nevorbit. Acum inteleg dc vbesti mult.

Da sunt ok laptopurile. Intre timp m-am si hotarat pe care sa-l cumpar. Mersi!
WOW ! Welcome back chat_fete@ :lol:

1. Vorbind serios ...

Daca ti-a luat 6 zile , sa te hotarasti sa spui doar atata lucru , ma gandesc cat timp mi-ar trebui mie cu tine sa ajung la cele 3500 de postari ! Probabil , cel mai devreme pana prin anul 2085 (!!!) . De fapt , 70 de ani trec repede , parca mai ieri a fost cel de-al 2 lea Razboi Mondial ... :wink:
Bine ca ai spus ca sunt nevorbit si nu nef***t :) . Ma rog , in acel caz nu prea mai mergea fraza : "Acum inteleg dc vbesti mult . "... trebuia sa inlocuiesti un cuvant , alte 6 zile ... :lol:

2. In gluma ...

Ma bucur ca ai gasit ceva bun , in acele exemple . :lol:

Bafta acolo .
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”