Recomandare configuratie pc maxim 1400 ron

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,mi s-a recomandat sa cumpar acest pc https://www.it-sh.ro/magazin/calculatoa ... ws-7-home/ insa tocmai am vorbit cu fata de acolo si mi s-a spus ca nu il mai au.
A ramas sa o sun eu ca sa stabilim ce pc vreau.
Intrebarea mea este....si sper ca eldiablo,googlefun si Glamourfoto sunt on acum ca sa ma ajute si ei....daca este mai ok sa mi-l faca pe bucati....in sensul sa-mi puna doar cele necesare(procesor si tot ce mai este necesar in aceasta activitate)
Daca da,va rog sa-mi spuneti ce configuratie ar trebui sa aiba un pc sa faca fata la 4 site-uri in HD.
Nu am cum sa arunc cu banii pe pc de la inceput deoarece sunt cam stransa la punga si de aceea incerc sa cumpar ceva mai ieftin ...(maxim 1400 lei pt pc).
Multumesc frumos.Sau daca puteti sa-mi recomandati un pc pana in pretul acesta si mai bine.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Loredana95 scrie:Buna,mi s-a recomandat sa cumpar acest pc https://www.it-sh.ro/magazin/calculatoa ... ws-7-home/ insa tocmai am vorbit cu fata de acolo si mi s-a spus ca nu il mai au.
A ramas sa o sun eu ca sa stabilim ce pc vreau.
Intrebarea mea este....si sper ca eldiablo,googlefun si Glamourfoto sunt on acum ca sa ma ajute si ei....daca este mai ok sa mi-l faca pe bucati....in sensul sa-mi puna doar cele necesare(procesor si tot ce mai este necesar in aceasta activitate)
Daca da,va rog sa-mi spuneti ce configuratie ar trebui sa aiba un pc sa faca fata la 4 site-uri in HD.
Nu am cum sa arunc cu banii pe pc de la inceput deoarece sunt cam stransa la punga si de aceea incerc sa cumpar ceva mai ieftin ...(maxim 1400 lei pt pc).
Multumesc frumos.Sau daca puteti sa-mi recomandati un pc pana in pretul acesta si mai bine.
Salut,

1.A trecut ceva timp de cand ti l-am recomandat ....
2.Am sunat eu acum sa ma conving . Gasisem alt pc cu acelasi processor si RAM ,dar la 1150 lei .Evident ca si acesta nu era pe stoc .Intradevar sunt putin depasiti de situatie .
3 Varianta care a ramas valabila vorbind cu duduia aia la telefon ( dupa ce i-am explicat ca tocmai de aia am sunat ,vazand configuratia si pretul ) a ramas ca au alt pc dar in alta carcasa mai mare si la alt pret ,adica 1350 lei .
link : https://www.it-sh.ro/magazin/calculatoa ... gb-dvd-rw/

P.S O poti suna acum pe duduia aia sa-l rezervi . Vezi ca e posibil sa dai si mai putin daca nu vrei sa-l cumperi cu Windows .Cel putin , asa am inteles din discutia cu ea .
Bafta acolo .

P.S 2 Asta e .Nu prea ai ce sa le faci , neavand inclus in site optiunea de a arata cand unele produse ajung pe stoc zero .Lasa produsul acolo ieftin ca sa atraga cumparatorii iar daca suni iti gasesc altceva ,de obicei mai scump .
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mersiii frumos!
Da stiu ca a trecut ceva timp de atunci,am avut niste probleme si acum am reusit sa imi mai cumpar din cele necesare(mai am webul,boxele si mouse-ul )
Cred ca am vorbit amandoi cu aceeasi "duduie" :)) ca si mie mi l-a recomandat pe asta.L-am cumparat pe asta.Astazi sau maine trebuie sa ajunga.
De curiozitate...ce reprezinta la model procesor ,de exemplu,intel i5 2500? acel 2500 ce reprezinta? ca am vazut ca la unele este scris ori 650 ori alt numar.
In aceasta activitate trebuie neaparat 2500 sau mai mare?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Loredana95 scrie:Mersiii frumos!
Da stiu ca a trecut ceva timp de atunci,am avut niste probleme si acum am reusit sa imi mai cumpar din cele necesare(mai am webul,boxele si mouse-ul )
Cred ca am vorbit amandoi cu aceeasi "duduie" :)) ca si mie mi l-a recomandat pe asta.L-am cumparat pe asta.Astazi sau maine trebuie sa ajunga.
De curiozitate...ce reprezinta la model procesor ,de exemplu,intel i5 2500? acel 2500 ce reprezinta? ca am vazut ca la unele este scris ori 650 ori alt numar.
In aceasta activitate trebuie neaparat 2500 sau mai mare?
Nu este nevoie sa-ti incarci memoria cu asa ceva , sa afli ce reprezinta .Nu-ti va folosi la absolut nimic . Doar ca si curiozitate : daca spui cuiva ca ai vazut o masina Dacia trebuie sa-i si specifici de care (Logan /sandero/logan MCV /lodgy/dokker/duster s.a.m.d ) .Asta daca vrei sa-si faca o idee ce fel de masina ai vazut , ce putere motor ,nr de locuri etc .Sa-i spui doar Dacia , nefiind suficient ,cum daca spui doar i5 la fel , nu e :lol: .

P.S Normal ca am vorbit amandoi cu acceiasi duduie .Doar ea raspunde la telefonul ala pe Vodafone .I-am mai spus : vedeti ca o sa sune o fata Loredana si o sa va intrebe de un pc cu i5 2500 !! Sa-I recomandati tot pe cel de care mi-ati spus si mie .In acest fel , vom scapa cu totii ( si ea si noi si ...dvs de un produs ) :lol: :lol:

loooooooool
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lol :lol: :lol: :lol:
Mersi de recomandare...fix pe ala l-am comandat :lol:
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

BRAVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO sa speram ca nu mai trece o luna pana iti iei si restul necesarului
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mai am camera web si boxele de cumparat si sa fac abonamentul la net :lol:
Ca sa nu mai deschid alt topic...
ce program trebuie sa instalez ca sa ma vad in HD si sa ma "clonez" :lol: ?
Adica sa apar pe mai multe site-uri...
Mi-am notat ca visit x-ul este bun pt a reda imaginea pe mai multe site-uri si HD streamer liveencoder pt a reda HD...mai am nevoie si de alte programe?
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

NU :) , ai grija la boxe , sa nu-ti iei ca alea mari din clipul lu Michael Jackson ca la primul sunet de privat iti muti vecinii + la webcam in functie de buget alege c920 sau bcc-ul de la logitech nu face to experimente sau doamne-fereste sa mai ceri sfaturi ca sa gasesti ceva si mai optim
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Merci! Am luat camera logitech c920 momentan....o sa trec dupa pe bcc.
boxele ma duc mai tarziu sa le iau si pe alea si gata in sfarsit ca m-a disperat de cap...nu credeam ca e asa...obositor si de lunga durata :lol:
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Daca dura putin si nu te obosea deloc iar erai nemultumita ...jur ..parca ai fi femeie :))
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Justine
User Junior
User Junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mai 2015, 18:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Imi cer scuze ca ma bag si eu in seama .
Am rugamintea sa imi spuna cineva daca am ales pc-ul potrivit , am facut comanda si imi ajunge luni .
http://www.it-sh.ro/magazin/i3-i5-i7/ga ... z4gb640gb/ ( sper sa nu fac reclama )
Acesta e cel care l-am comandat ( unitatea ) si pot sa il ridic luni cand imi ajunge , dar am mare nevoie de cineva care sa imi spuna e Ok , sa nu cumva sa-l ridic sa arunc asa banii ca mi-a fost foarte greu sa adun aceasta suma .
Multumesc mult !
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Justine scrie:Imi cer scuze ca ma bag si eu in seama .
Am rugamintea sa imi spuna cineva daca am ales pc-ul potrivit , am facut comanda si imi ajunge luni .
http://www.it-sh.ro/magazin/i3-i5-i7/ga ... z4gb640gb/ ( sper sa nu fac reclama )
Acesta e cel care l-am comandat ( unitatea ) si pot sa il ridic luni cand imi ajunge , dar am mare nevoie de cineva care sa imi spuna e Ok , sa nu cumva sa-l ridic sa arunc asa banii ca mi-a fost foarte greu sa adun aceasta suma .
Multumesc mult !
Salut Justine@

In principiu , poti cauta si pe alte site-uri ,nu neaparat acolo .Aici s-a nimerit sa gaseasca un user un pc bunicel si ne-am dat cu parerea .
Acel Pc e slab din punct de vedere al performantei procesorului , sa nu-l cumperi . Uite mai jos ,un altul , tot cu procesor i5 ,cu alt cod si anume > 2400 , dar dublu ca performanta si care costa 1250 lei :

http://www.it-sh.ro/magazin/calculatoar ... ws-7-home/

Sau altul , cu procesor i5 2500 care costa 1350 lei , fiind cu o idee mai puternic ca cel de mai sus :

http://www.it-sh.ro/magazin/calculatoar ... gb-dvd-rw/

Oricum trebuie sa-i suni sa vorbesti cu ei , deoarece nu au actualizat in timp real stocul de pe site .Orice ai cumpara , sa le spui ca vrei unul din cele 2 procesoare i5 2400 sau i5 2500 .
Justine
User Junior
User Junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mai 2015, 18:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Ok . Multumesc mult de tot !
Justine
User Junior
User Junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mai 2015, 18:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Cu un procesor precum i5 2500 , as putea sa folosesc 2 siteuri de videochat in acelasi timp ?
Cel putin jasmin ( de pe aceea aplicatie HD ) si streamate ?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Da, sigur vei putea . Va conta si cat de optimizat va fi sistemul de operare pt VCH , dar banuiesc ca , cu cele 2 sites , procesorul nu va sari de 50-60 % .Cu cel ales initial de tine nu se putea ,decat poate sa fi stat la limita cu utilizarea resurselor CPU ,ceea ce nu era indicat .

P.S Incearca totusi sa le spui ca nu ai nevoie de sistem de operare , probabil il vei achizitiona mai ieftin PC-ul. Sa insisti in schimb , sa-ti dea CD-ul cu driverele placii de baza .Te va scuti pe tine de cautat online pe site la producator . Nu ca ar fi mare problema daca ti-l livreaza fara CD-ul placii de baza , dar in cazul in care il vei putea lua fara sistem de operare (adica mai ieftin ), dupa instalarea Windows va trebui sa ai alt pc sa cauti si sa iei driverele placii de baza . Sa ne spui ce ai facut .Bafta !
Justine
User Junior
User Junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mai 2015, 18:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Mi-ai explicat foarte bine si am inteles totul , iti multumesc frumos !
Am sa revin sa spun ce am facut si cu eventuale nelamuriri , multumesc inca o data !
Justine
User Junior
User Junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mai 2015, 18:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Astazi am ridicat de la firma de curierat unitatea si pana acum sunt foarte multumit de ea .
E ceea recomandata de tine ( multumesc mult ) , avea windows 7 pe ea dar i lipsea cateva driverele, dar le-am rezolvat .
Am vorbit cu ei si cei de acolo de unde am cumparat pc-ul am spus ca nu au niciun cd cu driverele .
Am facut foarte greu rost de bani , m-am bagat in datorii de numa .. iar acuma trebuie sa fac pe cat posibil sa lucrez cat mai mult sa imi acopar datoriile .
Singurul lucru la care o sa sper sa ma descurc o sa fie atunci cand o sa vreau sa stau si pe jasmin si pe streamate , sa ma " clonez " . Am vazut tot aici pe forum cum se procedeaza , sper sa nu fie asa de greu sa instalez si sa folosesc unul din acele programe , in caz ca nu o sa ma descurc pot apela la tine googlefun@ ?
Multumesc inca o data pentru tot , apreciez mult faptul ca m-ai ajutat !
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Cu placere .Ma bucur ca iti place PC-ul :) .

Pt a te "clona " cum spui tu , iti trebuie un program de splitter .Sunt multe programe , care fac treaba asta bine .Eu iti recomand splitterul de la visit x ( nu mai stiu daca e valabil , dar era recomandat de Jasmin ) .E unul din spitterele care consuma cele mai putine resurse si are suficiente rezolutii pe care le poti seta .

Daca nu te descurci , revii si cautam link-ul de unde-l poti lua gratis .

Bafta acolo .

P.S .Pentru streamate recomand sa folosesti Adobe Flash Media Live Encoder 3.2
De fapt , sa deschizi cu FMLE 3.2 , iar la Video Device trebuie selectat Visit-X Video Splitter si nu webcamul pe care-l ai .
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Mai sus , s-a strecurat o greseala .Mea culpa :( .

Era vorba de FMLE 3.1 si nu de 3.2 .
Noroc cu un user care mi-a atras atentia in PM , caruia ii multumesc (si ) pe aceasta cale :) ...

P.S Ca sa repar greseala definitiv :wink: , iti las un link , unde vei vedea pas cu pas cum trebuie sa setezi encoderul .

Link : https://www.youtube.com/watch?v=-Thrm0R ... MjXkgAg6LQ
Justine
User Junior
User Junior
Mesaje: 57
Membru din: 27 Mai 2015, 18:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Multumesc mult de tot !
Totusi pe streamate e aiurea sa zic asa .. , nu e precum cei de la jasmin cu private room etc , acolo e doar sa platesti sa vorbesti si am stat ceva timp acolo dar degeaba .
Mi-ai putea recomanda un alt site gen cu " private room " sau care as putea fi in paralel cu jasmin , mai ales ca sunt baiat , ca am avut alte subiecte in care se discutau care siteuri mergeau cu altele , dar erau mai mult pentru fete ..
Am descarcat split cam dar nu cred ca am sa stiu sa-i fac acele setari ..
Ar fi oare mai bine daca am vorbi prin pm sa nu dam in alte subiecte aici sau o alta varianta ?
Multumesc mult de tot
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Mda, vroiam sa-ti spun ca mi se pareau cam mult cele 2 sites in free , mai ales ca incepator .Poti tine totusi jasmin ( cu toate ca nu cred sa faci bani in acest mod ,fiind necunoscut ) in member chat si streamate ,neavand de ales in free .

Nu la spit trebuie sa-i faci cine stie ce setari , ci la FMLE 3.1 .Nu ai cum sa nu te descurci , eventual pui 2 monitoare (sau un monitor mai mare ) la pc si " faci in oglinda" , ai acel video acolo .Unele lucruri trebuie sa inveti sa le faci singur , fiind singura modalitate de a invata si-ti va prinde bine oricum .Nimeni nu va sta sa-ti configureze asa ceva , asta se face la studio . :wink:

Eventual mai poti incerca Imlive ,daca mai vrei un alt site .

P.S Din pacate nu am asa de mult timp sa stau pe chat-uri .Cand sunt la pc , am treaba si mai intru doar pe forum .
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”