Natura conturilor de pe site-uri studio/independent

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua tuturor!

Am ajuns intr-un moment in care prietena mea are nevoie sa mearga sa lucreze de la studio pentru o perioada de stabilizare financiara pentru ca pur si simplu am ajuns intr-o situatie in care nu mai putem duce o chirie buna din cauza cheltuielilor/ratelor pe care le avem. Planuim sa revina la statutul de model independent pentru a putea beneficia de incasari mai bune.

Ea a lucrat relativ putin doar pe MFC deci nu are o experienta solida. Ceea ce as vrea sa stiu insa e legat de natura conturilor de la studio vs. independent.
Stiu in mare cu ce site-uri lucreaza studioul pe care l-am vizat. Am intrebat la studio printr-un mail despre ce se va intampla cand modelul va alege sa lucreze pe cont pripriu si mi s-a comunicat ca va dura o perioada de cateva luni de zile pana sa se poata rezolva conturile adica trecerea de la cele de studio la cele de model independent.

Intrebarea mai e cum sa fac atat incat atunci cand va parasi studioul pentru a lucra independent sa nu-si piarda conturile de studio si implicit clientii fideli din portofoliu.

Ma gandesc sa ii deschid eu conturi pe toate site-urile vizate si sa faca o intelegere cu studioul atat incat sa lucreze de pe ele atat cat va fi angajata iar atunci cand va decide ca e timpul s-o reia independent sa poata continua sa foloseasca aceleasi conturi. Nu stiu insa daca este posibil / legal acest demers fata de site-urile cu care vom lucra.

Cand am deschis contul pe care il are parca imi amintesc ca eram intrebati daca suntem studio sau independenti.

Deci cum ne sfatuiti sa procedam?

Multumesc
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salutare Intel@ :lol:

Eu inteleg ce vrei tu sa faci , dar tu intelegi rolul studiourilor ? Scuza-ma ca te intreb , dar crezi ca ele sunt niste fundatii caritabile non profit , sunt mama ranitilor ? Nu au un plan de afacere , contabilitate s.a.m.d ?

Sa-ti explic de ce . Daca te apuci tu sa faci conturi pe toate site-urile cu care ai aflat ca colaboreaza studioul X sau Y (unde ai vrea sa lucreze ) ce interes ar avea un studio sa bage acele screen-uri pe conturile lor de studio .Asta daca ar si putea face asta . Ba mai mult , si daca ar putea de ce sa o faca stiind ca vei pleca si odata plecat mai vrei si conturile .Asa ceva nu se face ,din nenumarate motive . Nici macar sa poti pleca tu cu un screen din contul de studio sa lucrezi de acasa .Daca tu faci prostii si figurezi in contul de studio ? Cine raspunde ? Cine e penalizat ? Intelegi ?

Am mai auzit si cazuri de genul : A lucrat la studio o perioada oarecare si cand a spus ca vrea sa faca de acasa ,studioul i-a propus sa-i lase contul contra unui procent 20-25 % (ei platesc si impozit ) .In nici un caz ce speri tu sa se intample .

Intai se inchide un cont si apoi se deschide altul la plecarea acasa .

Altceva : 1. Cum sa accept eu ca si studio sa vii tu cu niste "mizerii" de screen-names facute de tine ?
2.Cum sa accept eu sa vii cu screenul de acasa ( ca si cum ai veni la croitor, cu o bucata de material :lol: ) sa pierdem si perioada de promovare ? Totul se face odata , se incepe in forta , planificat .

Sunt multe de spus in defavoarea demersului propus de tine , nu mai stam sa le enumeram acum .

Stii cum vine propunerea ta ? Te duci la BOSH si le spui : fratilor ,eu vreau sa vin sa ma angajez la voi , ca sa invat meserie .Dar va spun de la inceput , eu voi veni cu bormasina mea de acasa ( Makita :wink: ) , cu prelungitoarele mele , cu trusa de chei s.am.d .Tot ce vreau de la voi este sa ma lasati sa invat meserie , dar sa va intre bine in cap ca , in momentul cand eu am considerat ca am prins smecheria cu BOSH , eu fratilor ,voi pleca !

Si nu numai ca plec .Dar vreau inapoi bormasina /cablurile/trusa de scule /ba chiar si salopeta de la voi .Si asta nu e tot .Vreau sa ma ajutati sa deschid si un service BOSH , autorizat ...culmea tot de voi . :lol: Aaaa ,si as mai vrea ca o parte din clientii dobanditi aici sa mi-i iau inapoi la firma mea ! :lol:

Ia numai sa incerci sa suni la BOSH sa le explicit varianta de mai sus , sa vezi , ei ce zic ? :lol: :lol:

Daca vrei sa inveti metodele de interventie , a fortelor de reactie rapida , nu trebuie sa incerci sa spargi o banca cu cagula pe fata si arma (chiar si de plastic ) in mana ! E riscant . :wink:

Eu cred ca mai bine ar fi sa identifici persoane care au mai facut sau fac training pentru studiouri .Asta in mod normal costa .Fara sa ai garantii .E ca si cum duci copilu' la meditatii .La cel mai mare rector universitar poate sa fie .Daca copilu' nu baga la cap, sau nu are aptitudini sunt bani aruncati . Dar cel putin stii ca ai incercat .La fel de normal ar fi ca- profesorul dupa cateva sedinte- sa te instiinteze ca arunci banii ,daca intradevar constata asta .

Daca nici varianta de mai sus nu e buna ,nu ramane decat sa se angajeze la un studio .Dar fara pretentiile halucinante ,enumerate de tine .Sa accepte conditiile de acolo , sa faca bani , sa aiba si rezerve consistente si abia apoi sa anunte ca pleaca . Sa primeasca si acordul pentru a putea deschide mai usor de acasa ,fara sicane . Din pct meu de vedere , daca banii de chirie si rate sunt urgenti ,nu o sa ai banii necesari pentru training si cel mai la indemana va fi angajarea la un studio .

Multa bafta , va doresc .

P.S Nici nu te mai intreb de PC/internet/lumini /décor s.a.m.d .Banuiesc ca sunt perfecte si alta e problema .Oricum nu va fi relevant sa vorbim despre ele , odata ajunsi in acel punct de care spui .
Ceecee
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 133
Membru din: 06 Feb 2014, 23:03
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Buna Intel, eu te sfatuiesc sa privesti situatia putin altfel...Gandeste-te ca daca se va afla intr-un studio bun, atunci cand pleaca nu pierde membri ci castiga cunostinte, experienta, etc. Clientii fideli despre care vorbesti tu, vin si pleaca. Daca ajunge un model bun nu isi va pune niciodata problema fidelizarii membrilor sau pierderii lor.
Nu vad de ce nu iei in calcul o colaboarare cu un studio pe termen lung, poate pur si simplu nu se descurca de acasa. Sa le pastrezi pe toate, n-ai cum! Sa iei ce este mai bun si sa inveti din orice experienta, ai cum!
Bafta! :)
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@googlefun

Evident ca inteleg rolul studiourilor si bineinteles ca tot ce vreau eu sa fac e sa ma protejez pe mine in primul si in primul rand pentru ca mi-e teama ca odata ce modelul va alege sa plece de la studio la un momentdat banuiesc ca nu ii este greu studioului sa tergiverseze si sa amane la maximum lichidarea conturilor de pe studio ceea ce banuiesc ca ne va face daca nu imposibila cel putin complicata crearea de conturi aditionale pentru lucrul in mod independent.

Eu respect rolul studioului mai ales ca poate fi de mare ajutor in anumite situatii dar cu toate astea nu vreau sa ma inrobesc lui mai ales ca ii aduc si lui bani suficienti lucrand la el.

Studioul evident ca nu stie nimic de nicio plecare si nici nu va sti. Eu l-am intrebat in mod cu totul si cu totul anonim despre cum gestioneaza el situatiile de natura asta.

Stiu ca intai se inchide un cont si dupa se deschide altu atat din ceea ce am citit cat si din ceea ce am discutat direct cu studioul dar tocmai perioada asta cu lunile alea de zile cat dureaza procedura de inchidere a conturilor este mult prea mare pentru mine si pentru ce inseamna nevoia de continuitate. Probabil ca asta e una din armele studiourilor ca sa-si pastreze modelele, daca era vorba de o saptamana nu era nicio problema si nici nu mai discutam despre asta acum.


1. Sa nu pleci de la premisa ca numai la studio se pot naste screen-name-uri de calitate, e falsa. A, ca pe majoritatea nu-i duce capul sa isi faca unul decat de forma superbabe4you e problema lor, nu a noastra.

2. Pai eu pot deschide toate conturile foarte rapid atat incat perioada de promovare sa fie fructificata la studio. Problema e ca iti dau dreptate si nu cred ca se va putea negocia din acest punct de vedere cu firma. Si e afacerea lor si si-o conduc cum vor ei, nu pot sa-i acuz dar repet, eu vreau sa iau cea mai buna decizie pentru mine.

3. Eu nu vreau sa fortez pe ideea asta si nici nu-s chitit sa o aplic. Asta a fost prima idee care mi-a venit pentru a scapa de acea perioada de blocada pe care ei o impun atunci cand pleci.
Tot ce vreau eu e sa gasesc solutii ca sa nu fiu sclavul lui atunci cand vine timpul sa plec.

Sa stii ca nu de training e problema, nu de asta discutam despre studio ci pentru ca momentan e nevoie de banuti care nu sunt disponibili pentru a putea lucra independent. Sigur ca nu strica deloc ca modelul sa respire aerul de studio, sa se amestece si sa intre in contact cu modelele cu experienta si de calitate si nici sa primeasca tips-uri direct de la sursa si training-uri.

Sunt total de acord, calitatea invatacelului este cruciala iar training-ul nu vine decat s-o potenteze si asta daca are ce potenta.


Din punctul meu de vedere nu vorbim de nicio pretentie halucinanta atat timp cat am nevoie ca studioul, dupa o perioada de colaborare (speram noi fructuasa pentru ambele parti) sa nu toarne ciment in ghetele modelului pentru a-l bloca cateva luni de zile in a-si desfasura meseria pe cont propriu.
Am vazut ca unele studiouri incearca sa se protejeze prin tot felul de contracte in care interzic modelelor sa lucreze pentru altcineva sau chiar independent o perioada marisoara dupa ce modelul pleaca de la ei. Eu ii inteleg perfect, si eu as a face la fel in locul lor.

Multumim pentru idei, mesaj si urari!

P.S. Sunt in regula dar perfectibile, evident.
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ceecee scrie:Buna Intel, eu te sfatuiesc sa privesti situatia putin altfel...Gandeste-te ca daca se va afla intr-un studio bun, atunci cand pleaca nu pierde membri ci castiga cunostinte, experienta, etc. Clientii fideli despre care vorbesti tu, vin si pleaca. Daca ajunge un model bun nu isi va pune niciodata problema fidelizarii membrilor sau pierderii lor.
Nu vad de ce nu iei in calcul o colaboarare cu un studio pe termen lung, poate pur si simplu nu se descurca de acasa. Sa le pastrezi pe toate, n-ai cum! Sa iei ce este mai bun si sa inveti din orice experienta, ai cum!
Bafta! :)
Multumim pentru idei si mesaj :)

Singurul motiv pentru ca nu luam in calcul o colaborare pe termen cu adevarat lung ( ani de zile de-a randul ) este rata comisionului pe care il percepe studioul.
JohnMiles
Mesaje: 49
Membru din: 05 Iun 2014, 17:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Intel scrie:
Ceecee scrie:Buna Intel, eu te sfatuiesc sa privesti situatia putin altfel...Gandeste-te ca daca se va afla intr-un studio bun, atunci cand pleaca nu pierde membri ci castiga cunostinte, experienta, etc. Clientii fideli despre care vorbesti tu, vin si pleaca. Daca ajunge un model bun nu isi va pune niciodata problema fidelizarii membrilor sau pierderii lor.
Nu vad de ce nu iei in calcul o colaboarare cu un studio pe termen lung, poate pur si simplu nu se descurca de acasa. Sa le pastrezi pe toate, n-ai cum! Sa iei ce este mai bun si sa inveti din orice experienta, ai cum!
Bafta! :)
Multumim pentru idei si mesaj :)

Singurul motiv pentru ca nu luam in calcul o colaborare pe termen cu adevarat lung ( ani de zile de-a randul ) este rata comisionului pe care il percepe studioul.
Da, asta e mentalitatea romanului autentic, mai bine iau 100% din 500 USD decat sa iau 50% din 2000 USD , macar nu bag bani si in buzunarul altuia.
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Dupa cum intrebai acum cateva luni daca cineva poate face 1000-1500 la perioada fara sa se dezbrace,imi dau seama ca la ce nivel de vchat va situati si te inteleg perfect ca vrei sa-ti protejezi ''investitia'',prietena ta este un fel de papusa pe care o manevrezi,influentezi tu cum vrei?Pari asa un fel de manager al ei ca sa nu spun altfel.Te cred ca nu vrei sa imparti nici macar un cent cu nimeni dar se pare ca nu v-ati descurcat singuri asa cum sperai acum cateva luni intr-un alt post.Nu-i asa ca socoteala din targ nu prea se potriveste cu cea de acasa?Si din ceea ce spui acum imi pot da seama ca un studio unde chiar ar avea ce invata(le cam numeri pe degete pe astea)nu numai ca nici nu-ti raspundea la intrebarea legata de conturi dar nici nu ar primi un model care din start vine cu gandul sa plece,stiu ca te gandesti la orice altceva decat ma gandesc eu acum dar nici nu vreau sa-ti spun de ce,nu din rautate ca vezi doamne pleaca si nu mai ia burtosul procent,sunt cu totul alte cauze pe care e bine sa nu le stii.
Ca sa nu mai spunem ca in unele studiouri este posibil sa plece cum a venit,adica fara sa invete nimic fata de ce stie plus bonus conturi blocate pe cateva luni:))Asta asa un fel de ''ai grija ce-ti doresti'' si vezi sa nu ramai ''pacalit'' la final:)Pe de alta parte sunt studiouri unde trebuie sa ai grad de retard mare ca sa risti o plecare,sa pleci de la vreo 10-15 k,sa te duci acasa si sa constati ca Ghehornydick care-ti spunea ca te iubeste si vine dupa tine la capatul lumii,nu mai vine deloc,ghehornydick se duce la o alta colega din acelasi studio :wink:
Nu vreau sa crezi ca sunt o rea si o invidioasa dar in general voi independentii sunteti cumva pe dinafara in aceasta industrie sau sa spunem altfel o foarte mare parte dintre voi,cam 99%.
Eu am un mare respect pentru independente dar in ultimii ani incepe sa fie din ce in ce mai greu sa te ridici ca independent si va fi si mai greu.Singurul site pe care mai ai o sansa este MFC-ul si poate Chaturbate dar in rest trebuie sa fi smecher tare sa faci bani fara ajutor sau deja sa ai o vechime ca model independent de succes.
Chiar din bunatate va dau un sfat,sa va ganditi de o suta de ori inainte de a va duce la studio si de 200 inainte de a pleca daca prietena ta face x5 performanta pe care o face la ora actuala acasa.

Bafta acolo!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

JohnMiles scrie:
Intel scrie:
Ceecee scrie:Buna Intel, eu te sfatuiesc sa privesti situatia putin altfel...Gandeste-te ca daca se va afla intr-un studio bun, atunci cand pleaca nu pierde membri ci castiga cunostinte, experienta, etc. Clientii fideli despre care vorbesti tu, vin si pleaca. Daca ajunge un model bun nu isi va pune niciodata problema fidelizarii membrilor sau pierderii lor.
Nu vad de ce nu iei in calcul o colaboarare cu un studio pe termen lung, poate pur si simplu nu se descurca de acasa. Sa le pastrezi pe toate, n-ai cum! Sa iei ce este mai bun si sa inveti din orice experienta, ai cum!
Bafta! :)
Multumim pentru idei si mesaj :)

Singurul motiv pentru ca nu luam in calcul o colaborare pe termen cu adevarat lung ( ani de zile de-a randul ) este rata comisionului pe care il percepe studioul.
Da, asta e mentalitatea romanului autentic, mai bine iau 100% din 500 USD decat sa iau 50% din 2000 USD , macar nu bag bani si in buzunarul altuia.
Cinte te-a pacalit pe tine ca totate modelele sunt proaste de le curg balele din gura atat incat doar in mediul studio se pot finalmente erudi intr-atat incat sa performeze ?
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

IsaGlamChat scrie:Dupa cum intrebai acum cateva luni daca cineva poate face 1000-1500 la perioada fara sa se dezbrace,imi dau seama ca la ce nivel de vchat va situati si te inteleg perfect ca vrei sa-ti protejezi ''investitia'',prietena ta este un fel de papusa pe care o manevrezi,influentezi tu cum vrei?Pari asa un fel de manager al ei ca sa nu spun altfel.Te cred ca nu vrei sa imparti nici macar un cent cu nimeni dar se pare ca nu v-ati descurcat singuri asa cum sperai acum cateva luni intr-un alt post.Nu-i asa ca socoteala din targ nu prea se potriveste cu cea de acasa?Si din ceea ce spui acum imi pot da seama ca un studio unde chiar ar avea ce invata(le cam numeri pe degete pe astea)nu numai ca nici nu-ti raspundea la intrebarea legata de conturi dar nici nu ar primi un model care din start vine cu gandul sa plece,stiu ca te gandesti la orice altceva decat ma gandesc eu acum dar nici nu vreau sa-ti spun de ce,nu din rautate ca vezi doamne pleaca si nu mai ia burtosul procent,sunt cu totul alte cauze pe care e bine sa nu le stii.
Ca sa nu mai spunem ca in unele studiouri este posibil sa plece cum a venit,adica fara sa invete nimic fata de ce stie plus bonus conturi blocate pe cateva luni:))Asta asa un fel de ''ai grija ce-ti doresti'' si vezi sa nu ramai ''pacalit'' la final:)Pe de alta parte sunt studiouri unde trebuie sa ai grad de retard mare ca sa risti o plecare,sa pleci de la vreo 10-15 k,sa te duci acasa si sa constati ca Ghehornydick care-ti spunea ca te iubeste si vine dupa tine la capatul lumii,nu mai vine deloc,ghehornydick se duce la o alta colega din acelasi studio :wink:
Nu vreau sa crezi ca sunt o rea si o invidioasa dar in general voi independentii sunteti cumva pe dinafara in aceasta industrie sau sa spunem altfel o foarte mare parte dintre voi,cam 99%.
Eu am un mare respect pentru independente dar in ultimii ani incepe sa fie din ce in ce mai greu sa te ridici ca independent si va fi si mai greu.Singurul site pe care mai ai o sansa este MFC-ul si poate Chaturbate dar in rest trebuie sa fi smecher tare sa faci bani fara ajutor sau deja sa ai o vechime ca model independent de succes.
Chiar din bunatate va dau un sfat,sa va ganditi de o suta de ori inainte de a va duce la studio si de 200 inainte de a pleca daca prietena ta face x5 performanta pe care o face la ora actuala acasa.

Bafta acolo!


Nivelul este cel prin care orice model incepator a trecut, model bun sau prost.
Prietena mea este un partener de videochat la fel cum imi e partener de viata de multa vreme, suntem o echipa, fiecare cu rolul si cu sarcinile sale specifice si bine definite. Fiecare face ceea ce se pricepe mai bine. Aici probabil ca rolul de partener de afacere sau de activitate nu poate fi privit decat cu ochi rai. Mentalitatea este cauza, fiecare cu a lui.

Nu ne-am descrucat asa cum am incercat initial din motive eminamente independente de puterea/deciziile noastre, nu in sennsul ca nu am performat in domeniu ci tocmai din considerente total straine de activitatea de vdc.

Nu suntem chititi 100% pe independenta pentru ca stim care sunt potentialele plusuri si minusuri in fiecare dintre cele doua medii de lucru si stim de asemenea ca nu intotdeauna analizele, informatia si previziunile se adeveresc, indiferent cat de bine ne facem temele.

De ce afirmi totusi avantajul studiourilor in a face performanta? Asta daca presupunem decoruri, echipamente si lumini comparabile si vident ca profesionalismul e acelasi ? Eu inca nu sunt convins cat e mit si cat e adevar in spatele acestei idei. Prin "ajutor" te referi la training, machiaje, lumini si mediul de lucru de studio sau si la o eventuala promovare a modelelor de studio (in cazur unora dintre studiouri) in care se presupune ca exista intelegeri cu unele site-uri pentru promovare? Sau poate ca nu doar atat?

Ne gandim mult, tocmai in faza asta si suntem si multumim sincer pentru mesaj si pentru opiniile exprimate.


De asemenea multa bafta !
Avatar utilizator
DannySDX
VIP
VIP
Mesaje: 210
Membru din: 29 Noi 2013, 01:35
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Logica simpla spune asa :
Mai bine 50% din ceva, decat 100% din nimic. Acum, ca incercam sa mascam in 100 de mii de cuvinte postul tau cam tot aia spune : "Domne, vreau sa ma duc si eu undeva sa invat cum fac altii bani, apoi as vrea sa le dau mumu si sa imi fac singur de acasa businessul!"
Atata timp cat ai incercat singur si nu ti-a mers, inseamna ca ceva nu e bine. Nu? Eh, daca te duci undeva si iti gasesti ceva bun si e bine, pai ramai acolo si devino un partener serios de afaceri cu studioul respectiv, pe care bineinteles ti-l alegi cu mare atentie.
Daca fata ta face acum sa zicem 500$ si te duci la un studio unde ea face un minim de doua mii, deci o mie partea ei... ala e deja un business profitabil pe care trebuie sa il respecti. Cum il respecti? Mentinand o relatie de afaceri profitabila si de LUNGA DURATA. Altfel devi traseist, iar siteurile macar atata lucru bun au in comun, nu prea agreeaza traseismul nejustificat.
Stiu ca ar fi fost frumos sa vina cineva sa iti spuna "Da domne, ce vrei tu sa faci e bine!". Dar nu se intampla asa, daca iti citesti singur posturile vei descoperi raspunsurile la problema ta chiar acolo!
Mult succes in luarea unei decizii favorabile si profitabile!
Avatar utilizator
DannySDX
VIP
VIP
Mesaje: 210
Membru din: 29 Noi 2013, 01:35
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Intel scrie: De ce afirmi totusi avantajul studiourilor in a face performanta? Asta daca presupunem decoruri, echipamente si lumini comparabile si vident ca profesionalismul e acelasi ? Eu inca nu sunt convins cat e mit si cat e adevar in spatele acestei idei. Prin "ajutor" te referi la training, machiaje, lumini si mediul de lucru de studio sau si la o eventuala promovare a modelelor de studio (in cazur unora dintre studiouri) in care se presupune ca exista intelegeri cu unele site-uri pentru promovare? Sau poate ca nu doar atat?

Ne gandim mult, tocmai in faza asta si suntem si multumim sincer pentru mesaj si pentru opiniile exprimate.


De asemenea multa bafta !
Am scris postul de dinainte uitand sa iti raspund la treaba asta....
Nici nu trebuie sa te gandesti mult de ce ar avea avantaj un studio vs un model obisnuit... tu daca ai avea niste produse de vanzare si un deal cu un magazin care vinde en gros si un vanzator care vinde pe OLX ... pe cine ai avantaja? Pe cel care iti aduce mai multi bani sau pe vanzatorul respectiv?
Studioul ( ala bun, nu toate) pe langa faptul ca ii aduce siteului exact ce cere el tehnic/decor n stuff ii si aduce un numar de X modele care ii baga bani in buzunar de 10 ori mai mult decat i-ai baga tu ca model individual. Pe cine ar avantaja atunci?

Sunt modele individuale de succes, unele posteaza chiar si pe forum. Faptul ca acele modele individuale de succes le numeri oarecum pe degete ar trebui sa iti dea de gandit.Faptul ca postul asta vine de la unul care nu are studio, iar ar trebui sa iti dea de gandit!

Spor acolo...
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

O sa-ti dau cel mai tampit exemplu posibil si care nu are nici o legatura cu vchatul dar daca esti baiat destept o sa-ti dai seama despre ce este vorba.Ma uitam pe youtube la tutoriale de machiaj,cat de usor isi puneau americancele gene false,nu aveam probleme cand puneam altcuiva dar cand era sa-mi pun mie le treceam prin toate pulele posibile si ma gandeam,frate ori sunt eu proasta ori astea sunt prea profi cu toate ca unele de abia mazgalesc un ochi,de tehnici nici nu incape vorba,deci cum ma chinuiam asa ma chinuiam,evident ele foloseau gene care nu se gasesc in Romania dar arata identic ca cele din ro,ma gandeam chiar sa conteze treaba asta,wtf ca sunt tot gene si eu foloseam gene de la cele mai bune firme dar de pus la mine tot nu reuseam decat cu chiu cu vai si alea puse din multe incercari.Am zis bag piciorul,eu sunt genul care nu ma las batuta pana nu reusesc ce imi intra in cap,mi-am comandat gene exact de la firmele pe care le foloseau matracucile de pe youtube,au venit genele,uitat la ele stramb si dezamagitor dupa 2 luni de asteptare,aratau aparent ca si ale mele,am zis da,sunt retarda eu si nu stiu sa-mi pun mie gene,am luat o geana si pac revelatieeeee,am pus geana in 20 secunde,aratau la fel dar nu erau la fel ba mai mult nu au nici o treaba cu ce se gaseste la noi,matracucile nu erau asa experte,doar aveau ceva usor de folosit.Ti-am spus povestea asta ca sa-ti dai seama ca uneori ceea ce vedem si aproape suntem convinsi ca avem dreptate,neavand toate datele suta la suta murim prosti,cum se spune.Cam asa sta treaba si cu videochatul.

Bafta acolo!
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DannySDX scrie:Logica simpla spune asa :
Mai bine 50% din ceva, decat 100% din nimic. Acum, ca incercam sa mascam in 100 de mii de cuvinte postul tau cam tot aia spune : "Domne, vreau sa ma duc si eu undeva sa invat cum fac altii bani, apoi as vrea sa le dau mumu si sa imi fac singur de acasa businessul!"
Atata timp cat ai incercat singur si nu ti-a mers, inseamna ca ceva nu e bine. Nu? Eh, daca te duci undeva si iti gasesti ceva bun si e bine, pai ramai acolo si devino un partener serios de afaceri cu studioul respectiv, pe care bineinteles ti-l alegi cu mare atentie.
Daca fata ta face acum sa zicem 500$ si te duci la un studio unde ea face un minim de doua mii, deci o mie partea ei... ala e deja un business profitabil pe care trebuie sa il respecti. Cum il respecti? Mentinand o relatie de afaceri profitabila si de LUNGA DURATA. Altfel devi traseist, iar siteurile macar atata lucru bun au in comun, nu prea agreeaza traseismul nejustificat.
Stiu ca ar fi fost frumos sa vina cineva sa iti spuna "Da domne, ce vrei tu sa faci e bine!". Dar nu se intampla asa, daca iti citesti singur posturile vei descoperi raspunsurile la problema ta chiar acolo!
Mult succes in luarea unei decizii favorabile si profitabile!

Ai inteles nepotrivit, nu mascam nimic ci culmea si da, greu de crezut, exact asta e adevarul adica astazi, din motive care nu tin de abilitatile noastre de a performa in vdc nu mai avem mijloacele s-o facem de acasa.
Cui ii place sa inteleaga ce vrea si nu ceea ce scrie negru pe alb este invitat s-o faca in continuare pe barba lui. Deci problema nu e training-ul suplimentar si expertiza din studio chiar daca evident ca ne poate prinde bine ca oricui dintre cei la inceput de drum si asta pentru ca suntem autodidacti cu eficienta dovedita in alte domenii. Sub nicio forma nu vrem sa "furam" cum se fac banii la studio ca sa-i facem si de acasa pe cont propriu dupa pentru ca stim cum se fac, stim psihologia consumatorului, stim vanzari si sa negociem, stim sa deschidem conturi, sa ne scoatem carduri, sa ne punem lumini si sa ne instalam soft-uri pe pc-urile noastre de ultima generatie, si stim cu trebuie sa performam in vdc dar nu asta e scopul mesajului si demersului meu asa ca nu vreau sa-l transform intr-un post de auto elogiator ci doar sa raspund pana la capat mesajului tau ca lumea sa nu cumva sa ne inteleaga prost asa cum s-a intamplat in cazul tau.

Eu nu am nevoie sa vina nimeni nici sa imi spuna ca fac bine nici sa imi spuna ca fac rau ci caut doar raspuns la intrebarea mea si lucrul bun e ca sunt din ce in ce mai aproape de a-l dibui.

Multumim!
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

DannySDX scrie:
Intel scrie: De ce afirmi totusi avantajul studiourilor in a face performanta? Asta daca presupunem decoruri, echipamente si lumini comparabile si vident ca profesionalismul e acelasi ? Eu inca nu sunt convins cat e mit si cat e adevar in spatele acestei idei. Prin "ajutor" te referi la training, machiaje, lumini si mediul de lucru de studio sau si la o eventuala promovare a modelelor de studio (in cazur unora dintre studiouri) in care se presupune ca exista intelegeri cu unele site-uri pentru promovare? Sau poate ca nu doar atat?

Ne gandim mult, tocmai in faza asta si suntem si multumim sincer pentru mesaj si pentru opiniile exprimate.


De asemenea multa bafta !
Am scris postul de dinainte uitand sa iti raspund la treaba asta....
Nici nu trebuie sa te gandesti mult de ce ar avea avantaj un studio vs un model obisnuit... tu daca ai avea niste produse de vanzare si un deal cu un magazin care vinde en gros si un vanzator care vinde pe OLX ... pe cine ai avantaja? Pe cel care iti aduce mai multi bani sau pe vanzatorul respectiv?
Studioul ( ala bun, nu toate) pe langa faptul ca ii aduce siteului exact ce cere el tehnic/decor n stuff ii si aduce un numar de X modele care ii baga bani in buzunar de 10 ori mai mult decat i-ai baga tu ca model individual. Pe cine ar avantaja atunci?

Sunt modele individuale de succes, unele posteaza chiar si pe forum. Faptul ca acele modele individuale de succes le numeri oarecum pe degete ar trebui sa iti dea de gandit.Faptul ca postul asta vine de la unul care nu are studio, iar ar trebui sa iti dea de gandit!

Spor acolo...

Asta da mesaj bun si util ! Multumim si bafta si tie in ceea ce intreprinzi ! :D
Intel
Mesaje: 18
Membru din: 28 Noi 2014, 12:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

IsaGlamChat scrie:O sa-ti dau cel mai tampit exemplu posibil si care nu are nici o legatura cu vchatul dar daca esti baiat destept o sa-ti dai seama despre ce este vorba.Ma uitam pe youtube la tutoriale de machiaj,cat de usor isi puneau americancele gene false,nu aveam probleme cand puneam altcuiva dar cand era sa-mi pun mie le treceam prin toate pulele posibile si ma gandeam,frate ori sunt eu proasta ori astea sunt prea profi cu toate ca unele de abia mazgalesc un ochi,de tehnici nici nu incape vorba,deci cum ma chinuiam asa ma chinuiam,evident ele foloseau gene care nu se gasesc in Romania dar arata identic ca cele din ro,ma gandeam chiar sa conteze treaba asta,wtf ca sunt tot gene si eu foloseam gene de la cele mai bune firme dar de pus la mine tot nu reuseam decat cu chiu cu vai si alea puse din multe incercari.Am zis bag piciorul,eu sunt genul care nu ma las batuta pana nu reusesc ce imi intra in cap,mi-am comandat gene exact de la firmele pe care le foloseau matracucile de pe youtube,au venit genele,uitat la ele stramb si dezamagitor dupa 2 luni de asteptare,aratau aparent ca si ale mele,am zis da,sunt retarda eu si nu stiu sa-mi pun mie gene,am luat o geana si pac revelatieeeee,am pus geana in 20 secunde,aratau la fel dar nu erau la fel ba mai mult nu au nici o treaba cu ce se gaseste la noi,matracucile nu erau asa experte,doar aveau ceva usor de folosit.Ti-am spus povestea asta ca sa-ti dai seama ca uneori ceea ce vedem si aproape suntem convinsi ca avem dreptate,neavand toate datele suta la suta murim prosti,cum se spune.Cam asa sta treaba si cu videochatul.

Bafta acolo!

:) Understood, bafta si tie!
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Intel scrie:Buna ziua tuturor!

Am ajuns intr-un moment in care prietena mea are nevoie sa mearga sa lucreze de la studio pentru o perioada de stabilizare financiara pentru ca pur si simplu am ajuns intr-o situatie in care nu mai putem duce o chirie buna din cauza cheltuielilor/ratelor pe care le avem. Planuim sa revina la statutul de model independent pentru a putea beneficia de incasari mai bune.

Ea a lucrat relativ putin doar pe MFC deci nu are o experienta solida. Ceea ce as vrea sa stiu insa e legat de natura conturilor de la studio vs. independent.
Stiu in mare cu ce site-uri lucreaza studioul pe care l-am vizat. Am intrebat la studio printr-un mail despre ce se va intampla cand modelul va alege sa lucreze pe cont pripriu si mi s-a comunicat ca va dura o perioada de cateva luni de zile pana sa se poata rezolva conturile adica trecerea de la cele de studio la cele de model independent.

Intrebarea mai e cum sa fac atat incat atunci cand va parasi studioul pentru a lucra independent sa nu-si piarda conturile de studio si implicit clientii fideli din portofoliu.

Ma gandesc sa ii deschid eu conturi pe toate site-urile vizate si sa faca o intelegere cu studioul atat incat sa lucreze de pe ele atat cat va fi angajata iar atunci cand va decide ca e timpul s-o reia independent sa poata continua sa foloseasca aceleasi conturi. Nu stiu insa daca este posibil / legal acest demers fata de site-urile cu care vom lucra.

Cand am deschis contul pe care il are parca imi amintesc ca eram intrebati daca suntem studio sau independenti.

Deci cum ne sfatuiti sa procedam?

Multumesc
Tinand cont ca aveti niste cunostinte in domeniu si experienta "amestecate" - la modul ca tu doar ai impresia ca te pricepi la facut conturi ( daca chiar te pricepeai iti dadeai seama de faptul ca ce ai vrea tu sa faceti este imposibil din simplu motiv ca nu merge pe nici un site din cate stiu eu sa transferi "proprietatea" unui cont de model nici "de acasa" la studio si nici invers ) iar ea doar a "gustat" din experienta de model ( MFC - ul numai site unde un model poate invata ceva nu este ) eu iti/va recomand daca esti/sunteti convins / convinsi sa se apuce sa lucreze de la un studio ( daca ai unul "vizat" deja este perfect ) , sa faca tot posibilul sa lucreze cat mai serios si sa se formeze ca model iar in momentul in care voi considerati ca ea s-ar descurca si "de acasa" pur si simplu nu te mai gandi la fostele conturi si incepe de acasa pe conturi noi si ASTA E , daca ea ajunge sa castige peste 1500$/perioada de la un studio eu sunt convins ca va fi in stare si de acasa sa castige macar 1501$ cu conditia sa-si mentina programul si chiar sa ii fi facut pe ultimii 1500$/2 saptamani FARA NICI UN AJUTOR DIN PARTEA STUDIOULUI

Acum ca sa-ti raspund pana la capat si sa te "ghidez" putin mai departe

Flirt4free , Streamate , Cams , Webcams , Xlove si Eurolive = site-uri care cer acceptul fostului studio pentru a deschide un cont nou de model ( aici depinde foarte mult si de voi cat de bine va lasati usa deschisa la studioul "vizat" - cunosc destule studiouri care din principiu daca modelul a fost unul care n-a creat probleme nu s-au obosit nici ei sa-i toarne ciment in ghete )
Jasmin , Imlive , Chaturbate , Myfreecams si inca cateva = site-uri unde iti poti face conturi linistit chiar daca ai avut cont inainte la un studio

Ideea e ca daca iubita ta face performanta la un studio ( eu ma refer la unul cu adevarat serios ) ca sa obtina aceleasi performante de acasa este posibil sa va coste mai mult decat "rata comisionului" oprit de acel studio si o sa-ti dau doar cateva "cheltuieli" extra pe care le aveti de acasa :

- aparatura / decor ... un studio serios investeste in medie 2,5 - 5 mii euro / camera si pe langa camera respectiva mai pune la dispozitie modelelor inca x camere TOTAL DIFERITE si locatii special amenajate pt show-uri sau sesiuni speciale ( baie , bucatarie , camera de fetish , bla bla bla ) - doar daca inchiriati o garsoniera de lux va apropiati de aceleasi conditii
- taxe si timp pierdut pentru achitarea lor ( cum spune un var de-al meu ...ai di capu si picioarele mele ca m-or zapacit astia cu fiscu lor )
- faptul ca tu ca si "partener" al ei in aceasta afacere nu-ti mai permiti sa ai un alt job ( unde poate ai fi castigat si tu 1200-2000 ron cat statea ea la studio )
- cheltuieli zilnice marite pentru ca lucrand in echipa la "afacerea voastra" o sa va creasca automat si cheltuielile zilnice
- si tot asa
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
DarkBOO
User Activ
User Activ
Mesaje: 280
Membru din: 22 Apr 2015, 18:42
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu vreau sa fiu rautacioasa, dar vorbesti ca un peste gata s-o sclaveasca pe iubita lui... Tu ai impresia ca daca stii sa deschizi cateva conturi amarate gata, poti fii patron? Mi-e mila de "partenera" ta, daca as avea asa specimen langa mine (Doaaaaamne bine ca nu!!!) nu stiu, pistol la tampla :shock:
Ce inseamna "parteneriat" la tine? Deja stiu : "Du-te fa si tu la fraerii aia din studiouri, baga la cap ce-ti spun ei acolo si hai dreacu' acasa sa-mi faci mie bani (pardon-NOUA), sa nu ii mai sclavagesti pe aia acolo, mai bn muncesti PENTRU NOI! Ma ocup eu fa de tot ca oricum sunt mai destept,viata mea, tu vino cu banetul"....Offff mare e gradina ta, Doamne!!!! Cate fete de genul asta am cunoscut cand lucram in studio care lucrau pentru barbati, Doamneeeeeee da' cateee!!!!! Trezireaaaaaaaaaa!!!!
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Of ma BlondeGirl ....ai sarit imediat la gatul domnului viitor manager .... sunt sanse 90% sa fie cum spui tu dar sunt si sanse de 10% ca usserul chiar sa fie bine intentionat dar prost informat , i-as fi luat si mai mult apararea si poate ii cresteam cei 10% la 30-41% dar am observat ca "imitand" alti usseri noi de pe acest forum ...a intrat , a intrebat , a primit raspunsuri care chiar daca l-au ajutat nu i-au convenit si "s-a dat la fund" .... mai viziteaza forumul doar doar o mai afla "vreo susta"
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

eldiablo scrie:Of ma BlondeGirl ....ai sarit imediat la gatul domnului viitor manager .... sunt sanse 90% sa fie cum spui tu dar sunt si sanse de 10% ca usserul chiar sa fie bine intentionat dar prost informat , i-as fi luat si mai mult apararea si poate ii cresteam cei 10% la 30-41% dar am observat ca "imitand" alti usseri noi de pe acest forum ...a intrat , a intrebat , a primit raspunsuri care chiar daca l-au ajutat nu i-au convenit si "s-a dat la fund" .... mai viziteaza forumul doar doar o mai afla "vreo susta"
You're right ! :wink:

Dupa nick , ma gandeam : Sa vezi frate ca , userii nu vor prididi sa tina pasul cu argumentele venite in cascada . Mi-am spus atunci : Intel , va intra in Turbo Boost !!
Dar nu , dupa cadenta nu e nici P4 !! :lol:
Just Intel Celeron (single core ) "Prescott-256" (90 nm) :wink: ...

Deunazi , alt user ,cu care aveam asa un feeling , cum ca ne vom imprieteni pe vecie , a ales aceeiasi metoda .Probabil daca nu spuneam ca ar trebui sa aiba un site de prezentare pt studio si mai afirmam ca , cu un net de 15-20 lei poti tine 40 Pc-uri cu cate 10 sesiuni fiecare ...eram si astazi prieteni . E clar ca nu i-a placut raspunsul . :(
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

"Deunazi , alt user ,cu care aveam asa un feeling , cum ca ne vom imprieteni pe vecie , a ales aceeiasi metoda .Probabil daca nu spuneam ca ar trebui sa aiba un site de prezentare pt studio si mai afirmam ca , cu un net de 15-20 lei poti tine 40 Pc-uri cu cate 10 sesiuni fiecare ...eram si astazi prieteni . E clar ca nu i-a placut raspunsul . :(" - Acum mai e si vina ta ma nenea googlefun ..... el a spus adevarul de la inceput ( nickname VIStudio ) , nu era vorba de vreun studio cum te-a indus pe tine in eroare , era pur si simplu un VIS care se gandea la un TUDIO si nenorocitul de google mare l-a trimis aici pe adultvideochat.ro din cauza confuziei creata bootilor , sunt convins ca acel user este foarte activ pe forumul adulTUDIO unde intreaga comunitate specializata in tudio ii ofera sfaturi pertinente nu ce i-ai spus tu asa cu un aer de superioritate :)))
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
DarkBOO
User Activ
User Activ
Mesaje: 280
Membru din: 22 Apr 2015, 18:42
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eldiablo scrie:Of ma BlondeGirl ....ai sarit imediat la gatul domnului viitor manager .... sunt sanse 90% sa fie cum spui tu dar sunt si sanse de 10% ca usserul chiar sa fie bine intentionat dar prost informat , i-as fi luat si mai mult apararea si poate ii cresteam cei 10% la 30-41% dar am observat ca "imitand" alti usseri noi de pe acest forum ...a intrat , a intrebat , a primit raspunsuri care chiar daca l-au ajutat nu i-au convenit si "s-a dat la fund" .... mai viziteaza forumul doar doar o mai afla "vreo susta"

Mi-e mila de el... Sau nu :twisted: :mrgreen: :));))):))
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Intel scrie:Buna ziua tuturor!

Am ajuns intr-un moment in care prietena mea are nevoie sa mearga sa lucreze de la studio pentru o perioada de stabilizare financiara pentru ca pur si simplu am ajuns intr-o situatie in care nu mai putem duce o chirie buna din cauza cheltuielilor/ratelor pe care le avem. Planuim sa revina la statutul de model independent pentru a putea beneficia de incasari mai bune.

Ea a lucrat relativ putin doar pe MFC deci nu are o experienta solida. Ceea ce as vrea sa stiu insa e legat de natura conturilor de la studio vs. independent.
Stiu in mare cu ce site-uri lucreaza studioul pe care l-am vizat. Am intrebat la studio printr-un mail despre ce se va intampla cand modelul va alege sa lucreze pe cont pripriu si mi s-a comunicat ca va dura o perioada de cateva luni de zile pana sa se poata rezolva conturile adica trecerea de la cele de studio la cele de model independent.

Intrebarea mai e cum sa fac atat incat atunci cand va parasi studioul pentru a lucra independent sa nu-si piarda conturile de studio si implicit clientii fideli din portofoliu.

Ma gandesc sa ii deschid eu conturi pe toate site-urile vizate si sa faca o intelegere cu studioul atat incat sa lucreze de pe ele atat cat va fi angajata iar atunci cand va decide ca e timpul s-o reia independent sa poata continua sa foloseasca aceleasi conturi. Nu stiu insa daca este posibil / legal acest demers fata de site-urile cu care vom lucra.

Cand am deschis contul pe care il are parca imi amintesc ca eram intrebati daca suntem studio sau independenti.

Deci cum ne sfatuiti sa procedam?

Multumesc
Exista o posibilitate in acest sens, depinde si de situri si de studio. Poti selecta cateva studiouri bune si poti incepe un dialog cu ele. Nu tu, ea :)
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”