Bani disparuti din contul payoneer

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Scrie răspuns
nifty99
Mesaje: 12
Membru din: 06 Apr 2012, 17:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pe scurt.....
aveam vreo 600 pe payoneer..mi-au disparut toti intr-o zi..extrasi undeva in polonia..in total 6 tranzactii...blochez cardul,mi-l schimba,fac cerere de chargeback..imi vine mail dupa o luna ca in loc de 600$ imi dau inapoi in semn de "good faith" doar 306$...
ce-i de facut ?
sunt sanse sa imi recuperez toti banii inapoi saudoar cat imi aproba ei?
a mai patit-o cineva? sunt convins ca da..!!
astept pareri,sfaturi..etc
multumesc anticipat!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
sweetkitty
User Junior
User Junior
Mesaje: 79
Membru din: 06 Apr 2014, 23:09
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Eu am patit la fel ..card clonat ..este prepay si in unele magazine nici macar nu este nevoie de pin ..drept urmare fff usor de folosit de catre orice persoana care il gaseste, cloneaza etc.. Eu m-am certat cu ei prin mail-uri , telefoane , am facut ca toate visele rele. Cred ca mi-au dat banii ca sa scape de mine :).. Dupa ce au oprit o mie de comisioane din 1200 disparuti am primit doar vreo 900 si ceva ..
De aunci nu mai las bani pe card , retrag tot . Am avut experienta proasta cu ei , sunt ffffff non profi cand ii suni , habar nu au de capul lor ..suportul Jasmin e lux !!!
Banii ar trbui sa fie asigurati, nu ? M-au tratat ca pe un rahat .
PandoraM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sa ma fereasca dzeu n am patit in viata mea asa ceva in 5 ani de zile


Aveti si voi grija cu cardul, cine va vede datele de pe card, nu lasati cardul pe mana nimanui , nici macar 1 minut unei chelnerite sa mearga ea la aparat , sa dispara din raza voastra....

Aveti grija la bancomate , trageti de mustiucul ala de plastic unde bagati cardul la ATM-uri, vedeti daca se misca..daca pare dubios etc....

Aveti grija online cand faceti plati pe diferite siteuri dubioase uitati-va si voi sus in bara de adrese sa va apara un " lacat" , sa nu fie siteuri clonate etc
nudaunume
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 01 Feb 2014, 20:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Imi pare rau sa aud.Sper sa-i recuperezi usor ,usor.

Dragut din partea lor totusi sa-ti returneze o suma,eu ma tem ca n-as vedea nici 1 dolar :))

Norocul meu ca nu tin niciodata banii mai mult de maxim 1 zi...si nu platesc nicaieri cu cardul ,doar cash.
Avatar utilizator
alotofLaura
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2015, 22:38
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Legat de Payoneer, eu am observat o chestie nu tocmai frumoasa:
La unele plati cu cardul, imi da un curs mizerabil de aproximativ 3.3 ron/usd, in timp ce la altele e cursul normal de 3.7-3.8 in perioada aceasta. Am observat acest lucru doar la anumiti comercianti, unde o sa evit sa platesc de acum cu payoneer, mi-am luat teapa de 3 ori.
Le-am dat un mesaj, dar inca nu mi-au raspuns.
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

alotofLaura scrie:Legat de Payoneer, eu am observat o chestie nu tocmai frumoasa:
La unele plati cu cardul, imi da un curs mizerabil de aproximativ 3.3 ron/usd, in timp ce la altele e cursul normal de 3.7-3.8 in perioada aceasta. Am observat acest lucru doar la anumiti comercianti, unde o sa evit sa platesc de acum cu payoneer, mi-am luat teapa de 3 ori.
Le-am dat un mesaj, dar inca nu mi-au raspuns.
ce sa-ti raspunda cand scrie pe site, negru pe alb:
-fiecare extragere te costa 3,15$...una e sa dai 3,15$ ca ai platit cu cardul o saorma la Mall si alta e sa dai 3,15$ dintr-o scoatere de o mie, adica 3 la mie
-payoneerul foloseste un alt curs valutar nu al bancii de cate apartine bancomatul/POS-ul , curs care este egal cu 0,962 din cursul BNR

deci daca ai in payoneer X$ pot sa scoti : (X-3,15) x 0.962 x cursbnr = .... cat iti da rezultatul .... ca daca gresesti si ceri mai multi lei decat calculul lor , te pedepseste payoneerul cu cate minus 1$ pentru fiecare incercare de extragere esuata.

in alta ordine de idei, cu cat folosesti mai des cardul la agenti economici si cumparaturi cu atat mai mult risti ca el sa-ti fie clonat si contul golit , dar e treaba ta, inconstienta costa ..... impopotoneaza-te, iesi in evidenta, fa-te gigea, mergi la mall, plateste cu cardul intr-o carciuma de fitze fara sa fii zilnic de-a casei, chelnerul se face ca scapa ceva, dispare cu el un minut, cand ti l-a adus inapoi deja stie PIN-ul si tot ce-i trebuie din cardul tau, in maxim 60 de minute ai contul golit si poti sa plangi sa te usuci , prinde orbul scoate-i ochii !

succesuri...
Avatar utilizator
alotofLaura
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2015, 22:38
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Din pacate pentru tine, vorbesti in necunostinta de cauza.
Folosesc Payoneer de peste 1 an, stiu bine cu ce se mananca. Tranzactiile cu cardul catre comercianti au comision ZERO. Indiferent ca iti cumperi o apa plata sau o canapea, tot zero e comisionul.
Cursul nu are nicio treaba directa cu BNR-ul ci este cursul oficial de schimb al Master Card.

Sa intelegi mai bine despre ce e vorba, copy/paste la trei tranzactii efectuate in aceeasi zi, la ore diferite.

Prima, curs 1usd = 3.77 ron

Transaction Type
POS PIN Purchase
Transaction Amount
218.30 RON
Withdrawal Fee
$0.00
Total Charged
$57.84

A2a (platit doua sticle de suc) - 3.79ron

Transaction Type
POS Purchase
Transaction Amount
9.00 RON
Withdrawal Fee
$0.00
Total Charged
$2.37

Si a3a, unde am luat teapa la curs 3.30ron :

Transaction Type
POS Purchase
Transaction Amount
38.97 RON
Withdrawal Fee
$0.00
Total Charged
$10.26

Daca traim dupa principiul tau, nu mai trecem strada ca ne calca masina! Dar diferenta este ca unii dintre noi stiu sa se uite stanga-dreapta chiar daca trec pe culoarea verde a semaforului.
Eu de multi ani folosesc cardurile ca si principala metoda pentru plati, asa ca stai calm si nu-mi purta mie de grija. Am metodele mele de siguranta.

Edit la ultimul post, unde am copiat gresit ultima tranzactie.
Cea corecta este:

Transaction Type
POS Purchase
Transaction Amount
36.28 RON
Withdrawal Fee
$0.00
Total Charged
$10.99

Ca si o completare, cardul de la Payoneer e unul dintre cele mai sigure pe care le am. E greu sa iti iei teapa cu el pentru ca in marea majoritate a cazurilor, cand platesti catre comerciant se foloseste cipul si nu cere codul pin, doar semnatura pe bon. Deci nu iti poate afla nimeni pinul in acest mod. Clonarea cardului devine inutila. Dar daca cineva insista si iti cloneaza banda si cipul, la randul sau poate efectua doar plati catre comerciant, unde nu e necesar codul pin, iar in cazul acesta prinzi foarte usor orbul si ii scoti ochii.
Avatar utilizator
alotofLaura
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2015, 22:38
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Intre timp s-a rezolva, si-au cerut scuze pentru neplaceri si s-au corectat tranzactiile.

Transaction Amount
36.28 RON
Withdrawal Fee
$0.00
Total Charged
$9.59

Curs 1usd = 3.78 ron in loc de 3.3 ron cum era initial.
Avatar utilizator
alotofLaura
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2015, 22:38
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Din nou am observat problema in legatura cu cursul dolar-leu. Dar de data aceasta doar cat timp tranzactia a fost in "pending". Dupa ce s-a definitivat tranzactia, cursul a fost corectat.
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”