Jasmin nu isi mai plateste modelele pt. functia Sneak Peak

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Acum ma bag si eu ca "musca in lapte" si sper sa reusesc sa fiu cat mai scurt dar in acelasi timp sa-mi exprim punctul de vedere si TOT LA VEDERE sa-mi ofer ajutorul sau macar sa-mi impart experienta probono ( ce-mi place expresia asta ) in ceea ce priveste intelegerea colaborarii dintre site-urile mari si modele/studiouri

Idei generale despre situatia actuala a acestui topic si a relatiei modele/studiouri cu Jasmin :

- anul asta si anul trecut am participat la niste intalniri cu cei de la Imlive si Flirt4free , in trecut ( 2006 - 2010 ) am participat la cateva summituri ( Amsterdam si Budapesta ) - tot in perioada aia am participat in Bucuresti la o intalnire cu cei de la Cams - tot in perioada aia am fost in Budapesta si mi-am sarbatorit ziua de nastere in birourile Livejasmin primind cadou un fel de zi a usilor deschise cu plimbat si palavragit prin toate departamentele .Cu toate aceste ocazii i-am ascultat pe reprezentantii site-urilor , le-am multumit pt zambete si politeturi DAR am observat o realitate incredibil de vizibila ( e de ajuns sa cititi orice agrement sau contract si o sa vedeti ca realitatea este si legala toate modelele si studiourile fiind de acord ca site-ul sa schimbe cand vor si cum vor TOS-ul , procentele , modalitatile de plata si cam orice fara nici o obligatie de a anunta in prealabil singurul lucru la care se obliga fiind nedivulgarea datelor personale catre terti bla bla ) ..... NU SUNTEM PARTENERI CU EI , NE LIPIM DE EI SA FACEM SI NOI UN PROFIT , tocmai am urmarit o emisiune de 1 ora in care se contraziceau o reprezentanta a marilor hipermarketuri cu un reprezentant al producatorilor si procesatorilor locali si SITUATIA ESTE FOARTE ASEMANATOARE , vrei ca model/studio sa fi pe piata ....platesti si indeplinesti conditiile jucatorilor mari de pe piata ( Jasmin , Imlive , Cams , Streamate , Myfreecams , Chaturbate , Ifriends , Flirt4free , Adultwork , Webcams si cam atat ...nu cred ca am omis nici un site care sa aibe minim 10 modele care sa faca minim 5 mii / perioada in fiecare perioada ) la fel de bine cum daca vrei sa-ti vinzi produsul in hipermarketuri accepti toate conditiile impuse de ei ( ca si asemanare ...marii jucatori de pe piata de retail nu mai sunt demult romani ) so ...end of the line ...pe mine unu nu ma poate convinge nimeni si nu-mi poate explica o cale cel putin teoretica prin care noi sa-i deranjam pe ei

- urmatoarea idee .... admir si incurajez orice forma de asociere chiar si de idei dar aici in romania si in domeniul asta chiar e PREA DEVREME pentru asa ceva si o sa ma si explic chiar daca majoritatea o sa credeti ca am vrut sa zic PREA TARZIU .... a) spre deosebire de alte domenii precum it-ul si munca in constructii ( ca sa dau doua exemple cat mai diferite ) nivelul de profesionalism si seriozitate este foarte scazut si pot face pariu pe orice cu oricine ca 80% dintre studiouri si 80% din modelele independente SUFERA GRAV la aceste 2 capitole asa ca e PREA DEVREME ca cei 20% sa URLE "Bai nene noi suntem cei mai seriosi si cei mai buni si voi nu ne tratati cu respect ) b) datorita punctului a oricine din categoria celor 20% NU-SI PERMITE decat sa actioneze individual si sa incerce sa obtina strict pentru el conditii mai bune sau intelegeri mai profitabile pentru ca daca ar vorbi la modul general sau principial si-ar lua "in carca" toata neseriozitatea si toate "magariile" facute de ceilalti 80%

- este absolut normal ca discutiile intre noi si ei sa fie total haotice si parca degeaba din urmatoarele motive principale : diferentele culturale , diferentele financiare , faptul ca de obicei se discuta intr-o limba "neutra" iar ca argument final de obicei se folosesc cifrele

- sunt perfect de acord ca sunt mult mai de apreciat persoanele care ies in fata cu nume si prenume in detrimentul celor care "macane online in spatele unor nick-uri" dar iar trebuie sa acceptam REALITATEA de la noi din domeniu .... nici la Predeal , nici la Mamaia , nici la Praga , nici la Barcelona , nici la Amsterdam , nici la intalnirile pe care le-au mai oferit diverse site-uri cu diverse ocazii NU S-A DECIS NIMIC IMPORTANT LA MODUL GENERAL SI NU S-A ANUNTAT NIMIC IN PREMIERA , ca sunt niste momente perfecte pentru a) sa-si cheltuie site-urile % de bani destinat activitatilor de lobby b) sa se "autopremieze" participantii prin prezenta in grupul elitist al celor din domeniu ( DAAA m-am simtit foarte bine de fiecare data cand am facut parte din cele cateva sute de persoane din cele cateva zeci-sute de mii de persoane care activeaza in domeniu si am luat-o ca pe o recunoastere a faptului ca "da ma sunt bun si uite ca stau la masa cu cei mai buni" ) c) oportunitate cel putin teoretica sa mai "furam unii de la altii idei " d) pe baza rezultatelor personale sa obtinem niste mici intelegeri personale cu un site sau altul e) rasplatim ideea si munca organizatorilor fara de care n-am fi avut parte de a,b,c si d

Initial cand a aparut ideea petitiei si "asociatiei" datorita faptului ca 1.chiar si cand am fost manager de studio taliban am tinut partea modelelor chiar si inaintea profitului meu 2.imi place sa ma bag in proiecte noi si mi-au placut stilul si patosul lui DannySDX@ + 3.in curand termin un "proiect" si iar o sa am prea mult timp liber AM VRUT SA MA BAG PRO ACESTE 2 IDEI SI SA FIGHT pt ele DAR in ultimile zile m-am lovit de urmatoarele realitati care iar m-au facut sa-mi "bag picioarele in ei de oameni din Romania care fac ei videochat"

- datorita lu bau bau ANAF 2 studiouri maricele ( garantat peste 50 de modele constante fiecare ) au gasit ele cum sa-si prosteasca modelele si sa se spele pe maini de responsabilitate : unii le-au pus in brate modelelor declaratia 201 si le-au pus sa semneze ca o sa o depuna pana pe 25 luna asta ( asta dupa ce de la inceput pana la sfarsit le-au spus ca ei ofera 60% din care modelul nu plateste nimic ) iar ceilalti si-au anuntat modelele ca daca mai vor sa colaboreze trebuie sa-si faca fiecare model separat SRL ca doar asa ei ii mai pot plati cu 55% ......... o sa spuneti ca prea tin partea modelelor dar binenteles ca ambele studiouri se bazeaza pe Jasmin ( unde stim cu totii cat conteaza sa ai un cont vechi si cu istoric ) , Streamate ( unde binenteles ca modelele au fost anuntate de ambele studiouri ca timp de 3 luni nu mai pot lucra pe streamate ) , Flirt4free si Cams ( aceiasi situatie si pus al problemei ca pe streamate )

- un alt studio NOU , LEGAL SI DE LUX tocmai i-a facut unui model ( un contract am vazut eu pt ca s-a nimerit sa cunosc modelul respectiv , cica deja studioul are 6-8 modele ) un contract LEGAL de exclusivitate pe 30 de ani in care se specifica ca daca ea cu id-ul , cnp-ul , bla bla se decide in urmatorii 30 de ani sa lucreze independent sau la alt studio trebuie sa le plateasca daune morale de 10 mii dolari + dupa primele 3 ture de lucru cand a vrut sa-si vada banii facuti ( lucreaza exclusiv cu Jasmin ) a avut acces doar la un tabel frumos colorat in care era suma de 520$ total facuti minus 140$ penalizari site minus 80 taxe si comisioane de transfer electronic ( e payment ) egal 300$ , garantie site 30$ , comision studio 135$ comision .......( nume real ) 135$

la realitatea de mai sus sincer nici acum nu stiu daca sa fiu revoltat de ei ca studio NOU , LEGAL SI DE LUX sau de ea ( care in trecut a mai lucrat pe Jasmin si-si vedea incasarile normal ) care cand i-am spus ca PUTE SI E TEAPA mi-a spus "Bai Dani daca vezi ce lux e plus ca au intelegere cu Jasminul si au membrii care intra doar la fetele de la ei din studio"

- vad in continuare zeci sute de anunturi cu oferim 60-80% comision si 500 euro avans + promitem castiguri de jdemii de euroi

- persoane pe care le cunosc de 5-10 ani si care au facut si fac bani frumosi din aceasta activitate ma suna sa-mi ceara ajutorul sa le invat cum sa intre in legalitate si dupa ce le explic cat pot de bine imi spun "hai ma termina , spune-mi si mie cum sa fac sa nu platesc nimic ca prefer sa-ti dau tie 10% ca ma inveti si stiu sigur ca nimeni nu face asta legal"


ACUM .... cat se poate de sincer eu pe langa faptul ca nu ma mai bag ...DannySDX@ tu chiar crezi ca ai pentru cine sa-ti irosesti timpul si nervii ?

Va doresc un weekend minunat la toti si ca sa inchei totusi in spirit de gluma :

- DannySDX si Glamour data viitoare vreau si eu un platou de cafea cu voi ....sunt linistit si nu va faceti de ras cu mine oriunde ne-am vedea
- googlefun@ crezi ca daca ne intalnim s-o caftim pe domnisoara cu BDSM-ul o sa ne cunoastem si face to face sau vrei sa ne tinem mastile de dominatori pe toata durata sesiunii online de romanianamatoristicbdsmamacecafteala ?
- alexiss@ daca sunt de acord sa fiu prezent cu nr 351 pe tricou la Mamaia , promit sa nu ma cert cu nimeni , promit ca-mi aduc tequila proprie , promit ca nu hartuiesc mai mult de 2 hostese pe zi , nu vreau si cazare , ma descurc cu transportul , jur cu mana pe rosu ca nu am nici un interes ascuns , ma poti folosi la curatenie sau PR 4 ore pe zi ( maxim pana la ora 16 ca de obicei la 16:15 imi amintesc de sticlele de tequila pe care mi le-am adus cu mine ) si TINAND CONT ca ti-am laudat sincer in stanga si in dreapta ideea si munca din spatele acestui summit imi dai si mie te rog o invitatie de 2 persoane gratis ?( 1 ca sa ma conving personal inca odata ca sunt si oameni calumea in domeniul asta si daca vin acolo o sa intalnesc / reintalnesc cativa si a 2-a sa-l iau si pe googlefun cu mine ca sa planificam urmatoarea cafteala a domnisoarei cu ceva sfaturi de la profesionistii BDSM prezenti pe la summit )
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Ce animat e topicul asta...

@Danny ... pe mine nu m-ai invitat la cafea :((

@eldiablo ...corect cam tot ce spui cu o singura remarca...hypermarketurile importa...si ce nu importa daca vor pot importa la aceleasi costuri probabil...site-urile de unde sa importe?....
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
DannySDX
VIP
VIP
Mesaje: 210
Membru din: 29 Noi 2013, 01:35
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

:D :D eldiablo ... te urasc! Eram gata sa ma duc la somn...si acum imi dai de lucru! iti respect punctul de vedere, dar simt nevoia sa raspund unora dintre afirmatiile tale....

NU SUNTEM PARTENERI CU EI , NE LIPIM DE EI SA FACEM SI NOI UN PROFIT , tocmai am urmarit o emisiune de 1 ora in care se contraziceau o reprezentanta a marilor hipermarketuri cu un reprezentant al producatorilor si procesatorilor locali
Uite cu chestii de genul se pierde din context, nu conteaza ca suntem "lipitori" sau cum ne-om numi, impreuna avem un agreement, fie el si futut cum este, dar il avem. Un agreement se face intre parteneri, altfel eram angajati sau salahori. Deci termenul de partener este cat se poate viabil si perfect aplicabil in cazul nostru.
In exemplul dat de tine situatia este EXACT ca a noastra. Nici acolo lumea nu intelege ca daca producatorii si procesatorii locali dau MUIE in loc de produse hipermarketului acesta din urma nu va avea de ales decat sa asculte ce naiba are procesatorul de spus. :)
- este absolut normal ca discutiile intre noi si ei sa fie total haotice si parca degeaba din urmatoarele motive principale : diferentele culturale , diferentele financiare , faptul ca de obicei se discuta intr-o limba "neutra" iar ca argument final de obicei se folosesc cifrele
Perfect de acord, toate aceste diferente ne fac sa fim raspanditi ca oile pe tarla. INSA, aceleasi oi manate corespunzator pot face chestii magnifice!
https://www.youtube.com/watch?v=D2FX9rviEhw
Asadar lipsurile de mai sus NU CONTEAZA cand faci parte dintr-un grup MARE! From your powers combined, i am Captain Planet! gen... :)
Initial cand a aparut ideea petitiei si "asociatiei" datorita faptului ca 1.chiar si cand am fost manager de studio taliban am tinut partea modelelor chiar si inaintea profitului meu 2.imi place sa ma bag in proiecte noi si mi-au placut stilul si patosul lui DannySDX@


Multumesc pentru apreciere! :)
- persoane pe care le cunosc de 5-10 ani si care au facut si fac bani frumosi din aceasta activitate ma suna sa-mi ceara ajutorul sa le invat cum sa intre in legalitate si dupa ce le explic cat pot de bine imi spun "hai ma termina , spune-mi si mie cum sa fac sa nu platesc nimic ca prefer sa-ti dau tie 10% ca ma inveti si stiu sigur ca nimeni nu face asta legal"
:lol: :lol: :lol: :lol: Noi suntem romani, noi suntem romani.... :)
- DannySDX si Glamour data viitoare vreau si eu un platou de cafea cu voi ....sunt linistit si nu va faceti de ras cu mine oriunde ne-am vedea
Anytime my friend, sunt deschis la orice fel de intalneala in RL... dupa atatia ani de calculator o iesire face to face e mai mult decat binevenita! Putem stabili in prealabil, vin la Buc.... stiu eu cu Glamour un loc in care cafeaua face minuni, mergi la cafea si ajungi sa mananci de behai!
ca ti-am laudat sincer in stanga si in dreapta ideea si munca din spatele acestui summit imi dai si mie te rog o invitatie de 2 persoane gratis ?
Make that 3! 8) Culmea cat de protestatar sunt eu, nu ma dezmint... astia cu stomacul gol urla tare! :lol: :lol:
ACUM .... cat se poate de sincer eu pe langa faptul ca nu ma mai bag ...DannySDX@ tu chiar crezi ca ai pentru cine sa-ti irosesti timpul si nervii ?
Aici cred ca voi posta ceva mai mult, e o intrebare care mi s-a mai adresat, care mi se adreseaza inca si una pe care mi-o pun eu singur zilnic.
Raspunsul e simplu, in primul rand fac treaba asta PENTRU MINE. Nu aveti idee cat de bine ma simt de cand am incetat sa mai inghit in sec si am inceput sa spun lucrurilor pe nume!
In al doilea rand fac acest lucru pentru zecile de modele care inca spera ca exista o sansa sa le fie mai bine, chiar sunt cateva care mi-au demonstrat in timp ca sunt decente, bine intentionate si gata sa imi fie alaturi in aceasta nebunie!
Ce castig? Sincer eu consider ca si daca pe noua platforma vor fi 10 oameni inscrisi voi avea un castig, voi castiga 10 oameni in care pot avea incredere si alaturi de care poate la un moment dat voi putea face lucruri misto. Ideei am multe, deci ... orice e posibil.
As mai puncta un lucru, noua platforma este in engleza...si am fost intrebat de cineva "de ce?", rasunsul e simplu. In randul in modelele din afara Romaniei am avut si am cea mai mare sustinere. In timp ce modelul din Romania trebuie sa fie rugat si trebuie sa i se explice de ce e bine sa facem ceva, cele de afara m-au cautat sa ma intrebe daca ma pot ajuta cu ceva, daca pot dona bani sau alte chestii... am refuzat, nu fac treaba asta pentru bani. Normal ca daca va iesi ceva ..o sa accept 1 milion de euro premiu, dar pana atunci tot ce vreau este sa reusesc sa mut CARCOTA dintre noi... in tabara adversa. Daca tot e sa fim carcotasi, hai sa fim cu ei!

Chiar daca nu mai susti proiectul, iti multumesc ca ai facut-o la inceput! :)

Felicitari celui care citeste astea doua posturi, rescriem Shogunul! :lol: :lol:
Avatar utilizator
DannySDX
VIP
VIP
Mesaje: 210
Membru din: 29 Noi 2013, 01:35
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Smart scrie:Ce animat e topicul asta...

@Danny ... pe mine nu m-ai invitat la cafea :((
Pai nu a fost nimic mega planificat, am ajuns in Buc 2 zile.. printre picaturi stabilisem cu Glamour ca poate ne vedem...iar duminica daca tot am prins 2 ore fresh, a avut loc minunea! :)
Ne vedem oricum, o sa fiu la summit... dar daca ajungi prin Buc inainte, da-mi un semn... ma sui in tren si vin! ( Rusine mie, n-am permis! :lol: )
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Ne vedem la mamaia...am zis ca o sa te filmez la seminarul celor de la jasmin :)))
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
Lourdes
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 115
Membru din: 12 Noi 2012, 09:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time
Contact:

eldiablo scrie:
- datorita lu bau bau ANAF 2 studiouri maricele ( garantat peste 50 de modele constante fiecare ) au gasit ele cum sa-si prosteasca modelele si sa se spele pe maini de responsabilitate : unii le-au pus in brate modelelor declaratia 201 si le-au pus sa semneze ca o sa o depuna pana pe 25 luna asta ( asta dupa ce de la inceput pana la sfarsit le-au spus ca ei ofera 60% din care modelul nu plateste nimic ) iar ceilalti si-au anuntat modelele ca daca mai vor sa colaboreze trebuie sa-si faca fiecare model separat SRL ca doar asa ei ii mai pot plati cu 55% ....
Si asta inseamna ca modelele din acel moment nu mai sunt in subordinea studioului care le impune un program de lucru, care le pune la dispozitie spatii cu inzestrare corespunzatoare si echipament de lucru? BULL SHIT.

Va mai aduc aminte inca odata ceva ce am mai spus:
“Conform Art. 7 Cod Fiscal:
Definitii ale termenilor comuni
(1) In intelesul prezentului cod, cu exceptia titlului VI, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
1. activitate - orice activitate desfasurata de catre o persoana in scopul obtinerii de venit;
2. activitate dependenta - orice activitate desfasurata de o persoana fizica intr-o relatie de angajare;
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderata ca activitate dependenta daca indeplineste cel putin unul dintre urmatoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se afla intr-o relatie de subordonare fata de platitorul de venit, respectiv organele de conducere ale platitorului de venit, si respecta conditiile de munca impuse de acesta, cum ar fi: atributiile ceii revin si modul de indeplinire a acestora, locul desfasurarii activitatii, programul de lucru;
b) in prestarea activitatii, beneficiarul de venit foloseste exclusiv baza materiala a platitorului de venit, respectiv spatii cu inzestrare corespunzatoare, echipament special de lucru sau de protectie, unelte de munca sau altele asemenea si contribuie cu prestatia fizica sau cu capacitatea intelectuala, nu si cu capitalul propriu;
c) platitorul de venit suporta in interesul desfasurarii activitatii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizatia de delegare-detasare in tara siin strainatate, precum si alte cheltuieli de aceasta natura;
d) platitorul de venit suporta indemnizatia de concediu de odihna si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca,in contul beneficiarului de venit.
2.2. In cazul reconsiderarii unei activitati ca activitate dependenta, impozitul pe venit si contributiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate si virate, fiind datorate solidar de catre platitorul si beneficiarul de venit. In acest caz se aplica regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate in afara functiei de baza.”


Cand toate studiourile vor incheia contracte individuale de munca pe bune (adica cu toate castigurile modelelor pe statul de plata) abia atunci se va intra in normalitate si nu va mai fi nimeni “hartuit” de ANAF.

Eu nu inteleg de ce este asa de greu de acceptat legea care este foarte clara. Sa nu ma luati cu: "Da mie ce imi foera statul?", ca asta e alta mancare de peste. In Germania, de exemplu, exista la fel aceiasi lege care se refera la conditiile cand trebuie incheiat un contract de munca OBLIGATORIU. Ceea ce fac studiourile in Romania, si nu numai (ca am vazut ca e plina tara de drepturi autor) se numeste la nemti “Scheinselbständigkeit”, tradus in engleza “fictitious self-employment” care aduce numai necazuri. Cel mai nasol este cand aceste necazuri se ivesc dupa ani de zile si iti dai seama cat ai de platit din trecut dupa recalculare.

Un share de 50% din incasari cu modelul inseamna cel putin 35,07% NET PE STATUL DE PLATA. In functie de cheltuielile, investitiile si obligativitatile fiscale ale firmei, isi poate calcula fiecare cu ce dividende ramane studioul. Statul bineneteles ca se alege si el cu cca. 30-35% daca studioul nu are cheltuieli mari.

Peste 50% share nu se mai merita efortul studioului din punctul meu de vedere. Pus lacat la usa si gata.

Am spus cel putin 35,07% pentru model, pentru ca nu foarte multi stiu ca exista un plafon (4 x salariul mediu pe economie, adica 12065ron) pentru CAS-ul de 10.5% din brutul angajatului, astfel incat modelul nu va plati in veci mai mult de 1268ron CAS indiferent de cat de mare este salariul brut (asta in cazul in care salariul mediu pe economie ramane la 2413ron pe luna cum este in acest an). Cu alte cuvinte, cu cat sunt mai mari incasarile modelului, cu atat mai mare este procentul lui net din totalul de incasari care se duce undeva spre 38%-40% NET. Cred ca este foarte frumos si linistitor pentru modele, cand stiu ca acei 35%-40% sunt albi ca zapada. Motivul pentru care studiourile nu vor sa colaboreze decat cu SRL-uri sau PFA-uri sau drepturi autor este faptul ca ele nu vor sa contribuie ca angajator la taxe( CASS 5.2%, SOMAJ 0.5%, CAS 15.8%=pensia modelelului :D (si aici e buba) si inca cateva fonduri de vreo 2-3%). Le anunt pe aceste studiouri ca si pentru ele exista un plafon de CAS, daca nu stiau care se calculeaza astfel: Nr angajati x 5 x 2413(salariu mediu pe economie) x 0,158. Peste aceasta suma atinsa nu se mai contribuie la CAS. Deci in concluzie castigurile sunt variabile pentru ambele parti. IDEEA CEA MAI MISTO este urmatoarea: Cu cat mai multe incasari si trecut cele doua plafoane pentru ambele parti, cu atat mai mare procentul NET in buzunarul fiecaruia, ALB CA ZAPADA. Vedeti in imaginea de mai jos prima pagina din ultimul nostru stat de plata si calculati procentul NET al modelelor dupa o luna de munca.

Imagine

Sa aveti o zi buna!

Lourdes
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Eu cand aud de asociatii mi se face parul maciuca in cap,ma iau fiori pe sira spinarii si imi vine sa fug,parerea mea o stii Dani,nu ma feresc sa spun si am mai spus-o,industria asta nu va fi niciodata unita pentru ca unde intra banul in conjunctura se alege praful din start.
Mi se pare foarte logic ca orice om vrea sa-si ia partea de cascaval fara sa o imparta cu nimeni,asta e practic tot ce ne dorim toti,unii o recunosc,altii nu.Cand eram mai mica,proasta si naiva,imi imaginam ca suntem o mare familie si vroiam sa fac lucruri,cand am crescut si am vazut cum se calca pe cadavre si cand esti la pamant mai vin si cativa ''prieteni'' sa te ''ajute'' sa mori mai rapid,mi-am bagat picioarele.
Consider eu ca nu degeaba am atatia ani in industrie,stiu exact ce poate cam fiecare om cu care intru in contact,cateodata ma mir cum isi imagineaza unii ca ma pot prostii,ma rog poate totusi nu ma ajuta fata dar ii asigur ca mintea imi functioneaza la cel mai inalt nivel si poate o sa radeti dar am o lista cu oameni si in dreptul fiecaruia am scris lucruri,daca le-as arata ar fi uimiti si ei cate poti afla doar dintr-o discutie la o cafea in care poate nu spun nimic.
Toate treburile vor functiona perfect in uniunea oamenilor pana cei din jur isi vor da seama ca de fapt ei sunt doar niste contribuabili,atunci se vor schimba la 180 grade treburile pentru ca asta e firea umana.Este o industrie facuta pentru profit,fizic nu cai verzi pe pereti.
Tu vrei sa faci lucruri si spui ca lumea te va sprijini,eu spun inainte de a incepe ca nu o vor face decat daca profitul unei astfel de asociatii nu va fi unul considerabil,atunci vei ramane singur si postul asta va ramane aici,deci poti recitii cand se va ajunge acolo,una vor disparea cand vor constatat ca tu castigi bani,2 vor disparea cand vor vedea ca ei nu au nici un castig,asta in cazul in care vei misca lucruri.Stiu ca nu este normal sa faci totul gratis dar lumea asta asteapta,treburile astea sunt pentru idealisti,toti cei care au facut lumea sa se miste au facut-o gratis sau pe sume infime.In industria asta nu exista asa ceva si o mai spun inca odata NU EXISTA ASA CEVA si nu va exista.Oameni antrenati de o idee vor fi mereu dar nu vor face probono la nesfarsit,de ce ar face-o?
Eu as plusa grav cu oamenii dar nu mai am chef de jocuri,deja stiu si nu mai e antrenanta idea plus ca prefer sa fac lucrurile sa se miste pentru mine decat pentru restul,restul care oricum don't give a fuck si mai mult isi urmaresc doar interesul personal chiar daca se bat cu pumnii in piept ca fac si dreg.
Ai 300 de semnaturi,intreaba pe fiecare in parte cati sunt dispusi sa iasa in fata sa sustina idea ta,oricare ar fi ea face2 face?Sa te uiti bine in jur ca o sa fi inconjurat de mult spatiu:)
Sa te bati cu un site,oricare ar fi el,este o lupta pierduta din start si nu este vorba de lasitate,stat cu capul in pamant sau alte bazaconii,este vorba de business,ai vazut reactia jasmin,orice business la nivelul asta este asemanator cu politica Americii vis a vis de teroristi,platirea rascumpararilor,etc,ai platit esti mancat,ai cedat esti mancat,este foarte simplu,chiar nu stiu cum de nimeni nu vede.
Poate te vei ridica la summit la seminarul Jasmin sa spui lucruri,iti doresc multa bafta sa apuci sa termini vreo idee dar sa nu uiti ca vei fi singur in batalia asta sau ma rog cu ceva adepti la fel de idealisti.Cum ai spus chiar tu,nu ai nimic de pierdut si este foarte usor sa faci valuri dar lasand ipocrizia la o parte daca ai avea ceva de pierdut ai mai face-o?Nici nu trebuie sa-mi raspunzi doar sa te gandesti.
Daca in urma operatiei sotului meu,in functie de evolutie va fi bine o sa vin la summit si nu voi rata sansa sa-ti dau palma aia peste ceafa pe care ti-am promis-o:))

Bafta acolo si gandeste-te la ce ti-am spus,daca lasi la o parte elanul de revolutionar sunt convinsa ca ai capacitatea de a vedea lucrurile mult mai clar si foarte diferit de cum le vezi acum.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

eldiablo scrie: - datorita lu bau bau ANAF 2 studiouri maricele ( garantat peste 50 de modele constante fiecare ) au gasit ele cum sa-si prosteasca modelele si sa se spele pe maini de responsabilitate : unii le-au pus in brate modelelor declaratia 201 si le-au pus sa semneze ca o sa o depuna pana pe 25 luna asta ( asta dupa ce de la inceput pana la sfarsit le-au spus ca ei ofera 60% din care modelul nu plateste nimic ) iar ceilalti si-au anuntat modelele ca daca mai vor sa colaboreze trebuie sa-si faca fiecare model separat SRL ca doar asa ei ii mai pot plati cu 55% .........

- un alt studio NOU , LEGAL SI DE LUX tocmai i-a facut unui model ( un contract am vazut eu pt ca s-a nimerit sa cunosc modelul respectiv , cica deja studioul are 6-8 modele ) un contract LEGAL de exclusivitate pe 30 de ani in care se specifica ca daca ea cu id-ul , cnp-ul , bla bla se decide in urmatorii 30 de ani sa lucreze independent sau la alt studio trebuie sa le plateasca daune morale de 10 mii dolari + dupa primele 3 ture de lucru cand a vrut sa-si vada banii facuti ( lucreaza exclusiv cu Jasmin ) a avut acces doar la un tabel frumos colorat in care era suma de 520$ total facuti minus 140$ penalizari site minus 80 taxe si comisioane de transfer electronic ( e payment ) egal 300$ , garantie site 30$ , comision studio 135$ comision .......( nume real ) 135$
La prima parte cel mai trist este studiourile in cauza le-au oprit modelelor din toate paymenturile 10% pentru "taxe si impozite" si nu au dat un leu la stat. Ca furi statul hai sa zicem, e o alegere dar ca furi modelele e magarie si nu face deloc bine industriei.

La cea de-a doua si noi am angajat in ultimul timp 2 colege din asemenea studiouri, le-am explicat ca sunt nule clauzele de exclusivitate sa se relaxeze. Si o colega trainer la fel, avea "daune" nu stiu cate zeci de mii de euro daca mai lucra in domeniu. I-am aratat deciziile Curtii Europene de Justitie care sunt destul de clare pe tema asta, asemenea clauze sunt valabile doar cu oferirea unor compensatii materiale "rezonabile" pe toata durata perioadei de exclusivitate (80% din salariul mediu pe perioada de angajare in anumite cauze).

Altfel spus: mincing are picioare scurte si este datoria noastra sa le scurtam si mai tare!
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Avatar utilizator
AlexandraGeorgia
VIP
VIP
Mesaje: 410
Membru din: 10 Noi 2008, 20:57
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Business Woman of The Year Winner BucharestSummit Awards 2017-2018
YNOT 2015-2016-2017 Businesswoman of the Year Nominee
XBIZ 2016-2017 - Live Cam Model of the Year Nominee
AVN 2017 - Best Solo Girl Website Nominee
AVN 2016-2017- Favorite Cam Girl Nominee

http://domsociety.ro
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Acum sunt sigur ca printre primele 53427392 lucruri pe care le va face Mister Michael H. Klein va fi sa citeasca acest topic si sa suspende Jasmin TV datorita faptului ca 35472 modele independente au decis sa-si stearga contentul si sa refuze canalul tv ......

cam aceiasi informatie am gasit-o si pe yahoo news

http://finance.yahoo.com/news/luxembour ... 00925.html
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
AlexandraGeorgia
VIP
VIP
Mesaje: 410
Membru din: 10 Noi 2008, 20:57
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Aia e știrea veche, de la lansarea Jasmin TV, nicidecum aceeași știre cu ce am postat eu.
Business Woman of The Year Winner BucharestSummit Awards 2017-2018
YNOT 2015-2016-2017 Businesswoman of the Year Nominee
XBIZ 2016-2017 - Live Cam Model of the Year Nominee
AVN 2017 - Best Solo Girl Website Nominee
AVN 2016-2017- Favorite Cam Girl Nominee

http://domsociety.ro
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

BrattyPrincess scrie:Aia e știrea veche, de la lansarea Jasmin TV, nicidecum aceeași știre cu ce am postat eu.
1.iti dadeam dreptate in ideea in care ei ( Jasmin ) isi vad linistiti de treaba si isi dovedesc inca odata public puterea financiara si planurile de viitor
2."cam aceiasi informatie am gasit-o si pe yahoo news" ma refeream la informatia cuprinsa in stire nu la faptul ca sunt doua stiri identice si am postat si link-ul de la yahoo in ideea ca este mult mai cunoscut si de incredere publicului larg "yahoo news" decat http://www.prnewswire.com/
3. recunosc ca iar am fost prea glumet cu un subiect serios , ce vroiam sa spun prin ultima mea glumita este ca "lupta asta pentru drepturi si obligatii parteneriale" sa da de fapt intre un grup ( considerand ca initiatorul petitiei deja a adunat in jurul lui un anumit numar de modele si studiouri ) constituit online si alcatuit mai mult din nick-uri decat din persoane si un gigant economic european ( valoare de piata de 1.8 Miliarde Euro ) care tocmai s-a decis sa "cucereasca" piata din USA cu niste noi produse ( produse din cauza carora ca sa zic asa a inceput toata revolta )

Acum eu recunosc ca nu am nici cunostintele si nici functia ta in domeniul asta dar parca nici sa ma certi public pentru faptul ca nu ai citit atenta postarea mea nu se cade + daca tot ai scos la lumina si ne-ai anuntat ce se intampla "Meanwhile..." ar fi fost foarte de ajutor usserilor ca mine la care se aplica "nu am nici cunostintele si nici functia ta in domeniul asta" sa ne faci si o mica dar concisa sinteza a ce inseamna stirea si cum ne afecteaza

Un weekend cat mai placut si scuze retroactiv daca ai considerat ca "ti-am poluat" postul sau mai stiu eu ce
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Studio20 scrie:
eldiablo scrie: - datorita lu bau bau ANAF 2 studiouri maricele ( garantat peste 50 de modele constante fiecare ) au gasit ele cum sa-si prosteasca modelele si sa se spele pe maini de responsabilitate : unii le-au pus in brate modelelor declaratia 201 si le-au pus sa semneze ca o sa o depuna pana pe 25 luna asta ( asta dupa ce de la inceput pana la sfarsit le-au spus ca ei ofera 60% din care modelul nu plateste nimic ) iar ceilalti si-au anuntat modelele ca daca mai vor sa colaboreze trebuie sa-si faca fiecare model separat SRL ca doar asa ei ii mai pot plati cu 55% .........

- un alt studio NOU , LEGAL SI DE LUX tocmai i-a facut unui model ( un contract am vazut eu pt ca s-a nimerit sa cunosc modelul respectiv , cica deja studioul are 6-8 modele ) un contract LEGAL de exclusivitate pe 30 de ani in care se specifica ca daca ea cu id-ul , cnp-ul , bla bla se decide in urmatorii 30 de ani sa lucreze independent sau la alt studio trebuie sa le plateasca daune morale de 10 mii dolari + dupa primele 3 ture de lucru cand a vrut sa-si vada banii facuti ( lucreaza exclusiv cu Jasmin ) a avut acces doar la un tabel frumos colorat in care era suma de 520$ total facuti minus 140$ penalizari site minus 80 taxe si comisioane de transfer electronic ( e payment ) egal 300$ , garantie site 30$ , comision studio 135$ comision .......( nume real ) 135$
La prima parte cel mai trist este studiourile in cauza le-au oprit modelelor din toate paymenturile 10% pentru "taxe si impozite" si nu au dat un leu la stat. Ca furi statul hai sa zicem, e o alegere dar ca furi modelele e magarie si nu face deloc bine industriei.

La cea de-a doua si noi am angajat in ultimul timp 2 colege din asemenea studiouri, le-am explicat ca sunt nule clauzele de exclusivitate sa se relaxeze. Si o colega trainer la fel, avea "daune" nu stiu cate zeci de mii de euro daca mai lucra in domeniu. I-am aratat deciziile Curtii Europene de Justitie care sunt destul de clare pe tema asta, asemenea clauze sunt valabile doar cu oferirea unor compensatii materiale "rezonabile" pe toata durata perioadei de exclusivitate (80% din salariul mediu pe perioada de angajare in anumite cauze).

Altfel spus: mincing are picioare scurte si este datoria noastra sa le scurtam si mai tare!
EXACT : "este datoria noastra sa le scurtam si mai tare!" .... cam aici bateam si eu .... orice studio serios si legal precum si orice model independent serios mai nou sau mai vechi ..... toti suntem mult mai afectati de ce fac "ai nostrii" ( studiouri neserioase/ilegale si modele independente neserioase ) decat de ce fac "ai lor" ( site-urile in general ) .... de-asta am spus ca este PREA DEVREME pentru o asemenea initiativa si organizatie pentru ca primul si primul pas ar fi sa gasim o modalitate de a ne delimita si dezice de cei 80% dintre "ai nostrii"

Ca sa nu se inteleaga gresit , vorbesc pur si simplu din punct de vedere teoretic si recunosc ca pana de curand am facut parte cu succes din cei 80% ( chiar daca nu am mintit sau vrajit sau pacalit niciodata fostele colaboratoare sau colaboratori pur si simplu prin oferirea unor intelegeri cu 51-85% oferiti modelelor am incurajat aceasta stare de fapt si indirect , nepozitionat clar in timp si spatiu am afectat si cei 20% care au invatat sa fie corecti si legali mult mai devreme precum si persoanele carora "le-am facut un bine" oferindu-le comisioanele mentionate mai sus ) + Isa a punctat foarte bine "Eu cand aud de asociatii mi se face parul maciuca in cap,ma iau fiori pe sira spinarii si imi vine sa fug,parerea mea o stii Dani,nu ma feresc sa spun si am mai spus-o,industria asta nu va fi niciodata unita pentru ca unde intra banul in conjunctura se alege praful din start " ca sa nu mai spun ca singurul si maximul de ajutor pe care il putem "fura" momentan este gestul mai mult decat laudabil pe care l-a facut LourdesStudio@ postand dovada CLARA ca se poate si legal si nici nu se munceste "pe degeaba" prin legalitatea asta castigand in timp mult mai mult decat prin haiducia si nebunia care se practica in prezent ....Daca cei care AU REUSIT si fac chestia asta legal si cu profesionalism ar fi ascultati si urmati de restul in maxim 5-10 ani de zile 1.site-urile ne vor trata cu mai mult respect si ne vor oferi conditii mai bune + 2.Deja in 20 de ani ar aparea prima generatie de pensionari din videochat care in loc sa se contrazica pe aici pe forum s-ar relaxa in croaziere de 4 si 5 stele din pensia LEGALA

GATA ..va cer scuze daca am postat prea mult pe acest subiect dar m-a tot lovit impresia citindu-l ca ne cam ascundem in spatele unei nedreptati teoretice facute de Jasmin ( DA , MI SE PARE INCA O NEDREPTATE FAPTUL CA MEMBRII PLATESC SI MODELUL NU IA NICI UN % - dar in acelasi timp nu-i pot contrazice cu argumente cand spun ca "aceasta schimbare face parte dintr-un plan mai mare care va duce la cresterea veniturilor pentru toate modelele/studiourile care colaboreaza cu noi in noile conditii " pentru simplu fapt ca de cand au aparut pe piata au cam dovedit o viziune corecta bazata pe cresterea veniturilor tuturor ) absolut toate defectele si neajunsurile noastre ca si comunitate de oameni care practica videochatul fiecare cum vrea si cum poate.
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
AlexandraGeorgia
VIP
VIP
Mesaje: 410
Membru din: 10 Noi 2008, 20:57
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

eldiablo scrie:
BrattyPrincess scrie:Aia e știrea veche, de la lansarea Jasmin TV, nicidecum aceeași știre cu ce am postat eu.
1.iti dadeam dreptate in ideea in care ei ( Jasmin ) isi vad linistiti de treaba si isi dovedesc inca odata public puterea financiara si planurile de viitor
2."cam aceiasi informatie am gasit-o si pe yahoo news" ma refeream la informatia cuprinsa in stire nu la faptul ca sunt doua stiri identice si am postat si link-ul de la yahoo in ideea ca este mult mai cunoscut si de incredere publicului larg "yahoo news" decat http://www.prnewswire.com/
3. recunosc ca iar am fost prea glumet cu un subiect serios , ce vroiam sa spun prin ultima mea glumita este ca "lupta asta pentru drepturi si obligatii parteneriale" sa da de fapt intre un grup ( considerand ca initiatorul petitiei deja a adunat in jurul lui un anumit numar de modele si studiouri ) constituit online si alcatuit mai mult din nick-uri decat din persoane si un gigant economic european ( valoare de piata de 1.8 Miliarde Euro ) care tocmai s-a decis sa "cucereasca" piata din USA cu niste noi produse ( produse din cauza carora ca sa zic asa a inceput toata revolta )

Acum eu recunosc ca nu am nici cunostintele si nici functia ta in domeniul asta dar parca nici sa ma certi public pentru faptul ca nu ai citit atenta postarea mea nu se cade + daca tot ai scos la lumina si ne-ai anuntat ce se intampla "Meanwhile..." ar fi fost foarte de ajutor usserilor ca mine la care se aplica "nu am nici cunostintele si nici functia ta in domeniul asta" sa ne faci si o mica dar concisa sinteza a ce inseamna stirea si cum ne afecteaza

Un weekend cat mai placut si scuze retroactiv daca ai considerat ca "ti-am poluat" postul sau mai stiu eu ce
Te-ai încins un pic dar nu e rău deloc :))

Eu sunt model și forumista înainte de toate, ce-i drept nu lucrez cu Jasmin ca și model, de aia m-am abținut să îmi dau cu părerea în legătură cu Sneak Peak, rating și alte schimbări.
Cât despre ceea ce înseamnă știrea, nu pot decât să îmi dau cu părerea: se vrea a se construi un imperiu media, pentru a deduce asta nu e nevoie de conștiințe și funcție.
Ce schimbări va aduce Klein pentru Jasmin TV vom vedea în timp, am avut plăcerea să îl întâlnesc de 2 ori la evenimentele precendente și pot spune că este un om capabil și un adevărat profesionist, cu un background solid, jobul precedent fiind la Hustler, automat așteptările sunt foarte mari.
Ai interpretat greșit "Meanwhile" al meu, nu era deloc un "țara arde și baba se piaptănă" - la fel cum ai interpretat greșit și corecția cu știrea, nu te-am apostrofat deloc, doar am afirmat că nu este cam aceeași informație.

Shaking hands? :))
Business Woman of The Year Winner BucharestSummit Awards 2017-2018
YNOT 2015-2016-2017 Businesswoman of the Year Nominee
XBIZ 2016-2017 - Live Cam Model of the Year Nominee
AVN 2017 - Best Solo Girl Website Nominee
AVN 2016-2017- Favorite Cam Girl Nominee

http://domsociety.ro
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

BrattyPrincess scrie:
eldiablo scrie:
BrattyPrincess scrie:Aia e știrea veche, de la lansarea Jasmin TV, nicidecum aceeași știre cu ce am postat eu.
1.iti dadeam dreptate in ideea in care ei ( Jasmin ) isi vad linistiti de treaba si isi dovedesc inca odata public puterea financiara si planurile de viitor
2."cam aceiasi informatie am gasit-o si pe yahoo news" ma refeream la informatia cuprinsa in stire nu la faptul ca sunt doua stiri identice si am postat si link-ul de la yahoo in ideea ca este mult mai cunoscut si de incredere publicului larg "yahoo news" decat http://www.prnewswire.com/
3. recunosc ca iar am fost prea glumet cu un subiect serios , ce vroiam sa spun prin ultima mea glumita este ca "lupta asta pentru drepturi si obligatii parteneriale" sa da de fapt intre un grup ( considerand ca initiatorul petitiei deja a adunat in jurul lui un anumit numar de modele si studiouri ) constituit online si alcatuit mai mult din nick-uri decat din persoane si un gigant economic european ( valoare de piata de 1.8 Miliarde Euro ) care tocmai s-a decis sa "cucereasca" piata din USA cu niste noi produse ( produse din cauza carora ca sa zic asa a inceput toata revolta )

Acum eu recunosc ca nu am nici cunostintele si nici functia ta in domeniul asta dar parca nici sa ma certi public pentru faptul ca nu ai citit atenta postarea mea nu se cade + daca tot ai scos la lumina si ne-ai anuntat ce se intampla "Meanwhile..." ar fi fost foarte de ajutor usserilor ca mine la care se aplica "nu am nici cunostintele si nici functia ta in domeniul asta" sa ne faci si o mica dar concisa sinteza a ce inseamna stirea si cum ne afecteaza

Un weekend cat mai placut si scuze retroactiv daca ai considerat ca "ti-am poluat" postul sau mai stiu eu ce
Te-ai încins un pic dar nu e rău deloc :))

Eu sunt model și forumista înainte de toate, ce-i drept nu lucrez cu Jasmin ca și model, de aia m-am abținut să îmi dau cu părerea în legătură cu Sneak Peak, rating și alte schimbări.
Cât despre ceea ce înseamnă știrea, nu pot decât să îmi dau cu părerea: se vrea a se construi un imperiu media, pentru a deduce asta nu e nevoie de conștiințe și funcție.
Ce schimbări va aduce Klein pentru Jasmin TV vom vedea în timp, am avut plăcerea să îl întâlnesc de 2 ori la evenimentele precendente și pot spune că este un om capabil și un adevărat profesionist, cu un background solid, jobul precedent fiind la Hustler, automat așteptările sunt foarte mari.
Ai interpretat greșit "Meanwhile" al meu, nu era deloc un "țara arde și baba se piaptănă" - la fel cum ai interpretat greșit și corecția cu știrea, nu te-am apostrofat deloc, doar am afirmat că nu este cam aceeași informație.

Shaking hands? :))
Shaking hands? = FOR SURE + EXTRA FRIENDLY HUGS FROM ME TO YOU , disputele care scot la iveala detalii importante nu pot fi decat in favoarea publicului larg , probabil mister Klein va implementa foarte profesionist conceptul Jasmin TV pe piata americana , in Europa Jasmin a reusit fara probleme sa devina lider din toate punctele de vedere , in state o sa le fie un pic mai greu pentru ca pe langa concurenta mai mare acolo si reglementarile sunt un pic mai complicate in avantajul companiilor din US
Am interpretat perfect "Meanwhile" - ul tau ..... ai demonstrat printr-o stire reala ceea ce si eu am incercat sa "evidentiez" ... toata revolta asta impotriva Jasminului este un pic falsa ( chiar au demonstrat in timp ca nu prea iau decizii proaste si sistemul lor a crescut ca si profitabilitate pentru modele/studiouri constant ) si chiar daca ar fi 100% reala si fundamentata ar fi total inegala pentru ca in nici un domeniu o asociatie/sindicat/.... tanara si de dimensiuni reduse nu va avea un cuvant de spus in fata unui imperiu de 1.8 miliarde dolari

" Eu sunt model și forumista înainte de toate " - ma inclin in fata experientei tale real , n-am mai lucrat ca model din 2004-2005 iar ca forumist abia imi fac mana ca sa zic asa
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
AlexandraGeorgia
VIP
VIP
Mesaje: 410
Membru din: 10 Noi 2008, 20:57
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Nu este o revoltă neapărat falsă, deși poate părea așa din afară, chiar și eu am afirmat că dacă aș lucra pe un site, oricare ar fi el, nu neapărat Jasmin, unde nu mi-ar conveni regimul, m-aș reorienta, recent am și făcut-o și am renunțat la site-ul de suflet pe care am lucrat 8 ani fără să mă uit în urmă o secundă, pentru simplul fapt că am fost nedreptățită. Celor care gândesc ca mine, li se poate părea o revoltă falsă, pe principiul dacă nu îți convine de ce nu bagi divorț?
Pe partea cealaltă, nu pot să nu empatizez cu celelalte modele care au fost afectate de neplata sneak peak-urilor într-o oarecare măsură, dar își doresc să lucreze cu Jasmin, datorită sumei de avantaje care poate înclină balanța mai greu decât sneak peak, rating, și ce alte schimbări ciudate s-au produs în ultima vreme.
Istoria ne-a dovedit că orice imperiu s-a clădit pe baza unor sacrificați si a unor sacrificii, idealistă fiind, sper că în cel mai scurt timp modelele care lucrează cu Jasmin să vadă schimbări în bine și să se confirme că neplata sneak peak-urilor e doar o verigă dintr-un lanț de schimbări menite ca în final să aducă beneficii, nu prejudicii.
Cât despre șansele unei organizații/asociații nu mă pot pronunța.
Aș vrea ca Danny să reușească să pună bazele, fie și numai online, ar fi un pas mare pentru că este idealist și dezinteresat, dacă ar fi altfel, s-ar schimba total ecuația.
Business Woman of The Year Winner BucharestSummit Awards 2017-2018
YNOT 2015-2016-2017 Businesswoman of the Year Nominee
XBIZ 2016-2017 - Live Cam Model of the Year Nominee
AVN 2017 - Best Solo Girl Website Nominee
AVN 2016-2017- Favorite Cam Girl Nominee

http://domsociety.ro
Avatar utilizator
DannySDX
VIP
VIP
Mesaje: 210
Membru din: 29 Noi 2013, 01:35
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am o zi extraordinar de lunga, tot citesc aici...si abia astept sa imi fac timp sa raspund, multumesc tuturor celor care discuta pe aceasta tema, ajuta mult sa vad cum este primita aceasta idee. Ce o sa iasa? NU STIU... tot ce stiu este ca sunt genul de om care daca tot a zis ca face un lucru, il face pana la capat....
Sunt sigur ca la summit cand vom vorbi live veti intelege multi mai bine ce zic eu aici, poate ca pornirile mele par uneori prea vulcanice, poate ca uneori exprimarea mea este mai acida... nu m-am dat niciodata un om elevat sau cu n`spe ani de studii superioare, din contra... sunt genul de om care a studiat mai mult la scoala vietii ( care o face toti baietii) decat la cea impusa de societatea noastra draga. Poate de aia si sunt capos, dar stiu ca nu ma las... sunt curios ce iese. Scriu mai pe la noapte dupa ce termin de editat,sters,copiat,futut,desfutut tot ce am de facut pe aici... :lol:
Avatar utilizator
DannySDX
VIP
VIP
Mesaje: 210
Membru din: 29 Noi 2013, 01:35
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

"Ce poate aduce o petitie?"
"Ce poate rezolva un tamtam online?"
"Dece sa te lupti cu morile de vant?"

Sunt cateva din intrebarile de mi se pun, de le vad si pe aici....

Hai sa facem un rezumat al acestor 2 saptamani


1. Pentru prima data cateva sute de persoane chiar s-au inhamat la ceva, chiar daca e vb de "un click" este mai mult decat s-a facut in ultima vreme.
2. S-au zgandarit putin treburile pe forumuri si au inceput oamenii sa discute. Printre mistocareli si opinii au iesit la suprafata niste posturi demne de luat in seama, ce altfel nu ar fi aparut.
3. Au inceput sa apara sugestii si proteste, ideei si manfeste ...ca sa o zic in rima. Sa nu credeti ca nu au fost luate in seama, pentru ca au fost.
4. Avem pentru prima data suportul "interesat de bunul mers al lucrurilor" :)

Ca nu au rezolvat pb cu sneakpeakul, sa fim seriosi... am stiut de la inceput ca nu se va rezolva, ce am vrut eu deja se intampla..si asta multumita voua... care fie ca sustineti, fie ca nu, discutati pe marginea acestui subiect. Stiti care e secretul oricarei relatii? COMUNICAREA!

Cei care citesc posturile astea au ceva de invatat. As vrea sa raspund tuturor care posteaza pe aici... dar ideea in mare este ca rezonez cu voi in gandire si cand vine vb de legalitate si cand vine vb de indoiala asupra proiectului meu ( sa nu credeti ca eu sunt sigur 100% ca reusesc) .

Am zis ca scriu mai mult dar sincer deja mi se bat gandurile in cap,nu mai vad monitorul..deci bag somn! Vb maine... nici numai verific ce am scris, sper sa intelegeti... daca nu, fac iu ia io!:)))

P.S. Isa ... nici tata n-a dat cu biciu`n mine! :lol: :lol: :lol:
Boudoir
Mesaje: 38
Membru din: 20 Apr 2015, 21:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Un sindicat pentru modele ar fi bun.
Un sindicat doar cu numele nu isi are rostul.
Ce vreau sa spun:
Se strang 500 de modele.
Se intampla ceva de genul neplata banilor pentru sneak peak.
Se hotaraste sa se faca "greva" o ora/doua/trei ... cinci ore.
Credeti ca vor intra 500 de modele in "greva" ?
Ma refer la 500 de persoane in ipotetic 500 locatii.
Unele modele lucreaza de acasa (nu au un sef) si de multe ori nu isi respecta programul care si l-au stabilit (vorbesc la modul general) de ce ar respecta o greva ( facuta cu scopul sa rezolve o problema)
Unele modele lucreaza pentru studiouri. In momentul in care fac greva afecteaza studiourile in primul rand si dupa aceea site urile in sine. Ownerul poate hotari ca daca ea nu vrea sa lucreze sa cheme alta fata sa ii faca tura... (ceea ce mi se pare corect pentru simplul fapt ca e detinatorul studioului si implicit al mijloacelor tehnice).
Ce poate face un sindicat real:
Poate apara modelul in cazul in care e nedreptatit ajungandu-se pana la procese.
Poate apara modele in cazul in care se intampla situatii gen "furatul" banilor din sneak peak.
Poate consilia un model in anumite situatii:
Poate sa iti spuna clar daca se impune un proces sau nu (daca sunt sanse de reusita sau nu).
Poate sa te atentioneze de anumite probleme in cazul in care semnezi un contract si sa propuna solutii pentru ca contractul sa nu te dezavantajeze.
Poate sa ofere date la zi despre legi, poate sa te consilieze vis a vis de partea de impozit si alte situatii.
Pot sa dau multe exemple in care sindicatul te poate ajuta atat in planul muncii (nu stiu alt termen) cat si in viata de zi cu zi.
Un exemplu in viata de zi cu zi:
Concediile
Daca s-ar cumpara biletele de avion sau vacantele prin intermediul unui sindicat poti avea discounturi fara a afecta in sine banii sindicatului doar prin simplu fapt ca in momentul in care tu ca sindicat cumperi 300 de bilete de avion intr-un an poti emite pretentii vis a vis de discounturi, acelasi lucru se poate intampla si vis a vis de sanatate, asigurari ... bla bla bla.
Toate astea in cazul in care sindicatul este puternic financiar si are resursele necesare : avocati, consilieri si ce o mai trebui si este constituit cumva in asa fel incat sa apere interesele modelelor.
E utopic sa crezi ca poti sa mobilizezi 500 de modele sa faca greva.
E utopic sa crezi ca un sindicat fara resurse poate face ceva.
E foarte greu sa faci un sindicat in situatia data pentru ca modele nu lucreaza toate in acelasi loc si ar trebui sa convingi modele una cate una dar poate fi FOARTE BENEFIC PENTRU MODELE.
E doar parerea mea.
Oricum eu va doresc noroc mult si sper sa reusiti (sa reusesti Dany).
Eu sunt curios daca cineva din cei care au patimit de pe urma faptului ca nu i-a fost platit sneak peak ul a fost la vreun avocat sa vada daca exista vre-o "cale de atac" pentru a rezolva situatia in instanta si care ar fi sansele (sanse ipotetice pentru ca e vorba de a da in judecata un gigant cu resurse poate de milioane de dolari).
Of topic: Din ce am inteles se fac niste schimbari pentu ca pe viitor site ul si implicit voi sa aiba incasari si vizitatori (sau cum le-o spune) mai mari.
Ce nu inteleg este de ce nu se fac pe bani lor sau in cazul in care sunteti pe bune parteneri de ce nu vi se explica despre ce este vorba ceva in genul: "Vasilica" o sa iau de la tine 5 dolari din sneak peak. Per total o sa iau de la tine si ceilalti 5000 de dolari ... mai pun si eu 3000 de dolari si vom face ca incasarile tale si ale celorlalti sa creasca cu 6 dolari in 3 luni datorita faptului ca ....
Sunt pareri personale (poate gresite) bazate pe ceea ce am citit aici.
Spor la bani!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ca sa concluzionam cam ce inseamna acest SP , putem face analogia cu o vanzatoare la un magazin alimentar de cartier . :lol:

Deci sa vorbim despre o femeie care a venit sa munceasca (pt 800 lei/luna) la acel magazin alimentar 10 ore /zi ,pentru a-si intretine cei doi copii la scoala ,salariul sotului nefiind suficient pentru acoperirea cheltuielilor unei familii , right ?

Daca tot am stabilit de ce a venit femeia la acel loc de munca , hai sa ne imaginam urmatorul scenariu :

1. Patronul magazinului cuprins el asa , de o marinimie subita ,aducandu-si aminte de singurul an petrecut la ASE , ii vine in cap un plan de marketing !! :lol:

2.Hotaraste intr-o dimineata sa impulsioneze vanzarile ,la pachet cu fidelizarea clientilor .

3. Anunta sec ,cum ca pensionarele constiincioase care-i frecventeaza pravalia ,de azi inainte vor beneficia din partea firmei de o reducere de 20 % !!

4 .Bucurie generala , se intelege .Initial ,doar printre clientii pravaliei (vanzatoarea noastra oricum nu pricepe ce sa intamplat , de unde pana unde zgarcitu' ala de patron etc ) ...

5. Cand vine ziua de salariu , vanzatoarea noastra este anuntata ca va primi cu 20 % mai putini bani (adica fix 640 lei ) , deoarece el a hotarat ca , clientii fideli trebuiesc stimulati sa revina si ca ea (vanzatoarea ) trebuie sa inteleaga schimbarea aparuta ,deoarece este si in interesul ei sa-si pastreze locul de munca !!! Ca reducerea anuntata se regaseste practic in salariul vanzatoarei , se face ca ploua ! Afacerea sa mearga , clienti multumiti sa fie , ca de vanzatoare nu-si bate capul .Sunt peste tot , right ?

6. Continuand , spune ca aceasta masura e menita sa ajute pravalia sa devina ditamai Supermarketu' in cativa ani . Adica ii da si sperante femeii ca peste cativa ani (daca va mai rezista ) va avea un loc de munca mult mai frumos , mai mare , pozitie mai in centru !! :lol: :lol:

O fi drept , no fi .........? :?
Cu ce o ajuta /stimuleaza pe femeie sa-si creasca cei 2 copii , care au NEVOIE ACUM , de toti banutii ei ?
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

exact.
am atras si eu atentia ca pe alte site-uri la un procent de 30% primesti actually 27% fiindca i-a facut cinste site-ul cu un zece la suta (inclusiv din banii modelului)..(cams.com si streamate)
sau ca in loc de 50% primesti 40%, ce e membru "veteran"....(camcontacts)
sau chiar mai putin ca e mega-super-veteran...(iFriends)
sau ca site-ul incaseaza euro dar da modelului 30% dintr-o moneda cu curs valutar inferior, adica din dolari, ca e membrul din UE ....dar de ce nu face site-ul invers : sa incaseze 50 dolari de la american si sa ne dea 15 ...euro... ca doar suntem si noi tot in UE ....(ImLive, etc.)

pe scurt, datorita lipsei unei Asociatii ne-o trag toti pe unde-apuca, asta este adevarul.
cred ca o Asociatie e binevenita dar sa nu fie contra unui anumit site ci sa fie PENTRU drepturile modelelor, nu impotriva a ceva ci pentru ceva.
o Asociatie ca orice Asociatie, bazata pe cotizatie, cine vrea se inscrie, cine nu, nu, nu trebuie sa faca adunari cu toti cotizantii ci informari si votari online, ca nu mai suntem pe timpul partidului , nu mi se pare asa o chestie imposibil de facut.

cat priveste "grevele" , eu nu sunt de acord cu ele pentru ca oricum suntem discriminate de catre site-uri fata de alte natii, nu trebuie sa le mai dam motive in plus...dar exista forme de protest LEGALE , adica cu avocat precum si forme de protest indirecte, fara greve, romanul e de o inventivitate iesita din comun sunt convinsa ca se pot gasi detalii inocente si inatacabile legal care sa le umfle ficatii.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Boudoir
Mesaje: 38
Membru din: 20 Apr 2015, 21:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Andromaca tu ii spui asociatie eu ii spun sindicat (nu stiu daca termenul are o asa mare relevanta).
Ideea de baza este ca sa nu se uite scopul ei, sa fie benefica modelului/modelelor sa fie cumva democratica si statutul sa nu lase loc la interpretari (sa nu arate precum constitutia Romaniei :D ).
Ar trebui cumva inclusi si owneri de studio, traineri sau oricine poate ajuta macar pe partea de consiliere (nu stiu cum sa ii spun) dar fara putere de decizie.
Orice studio are interesul ca modelele sa produca cat mai multi bani si au experienta necesara pentru a putea da sfaturi pertinente.
Banuiesc ca pentru a se institui aceasta asociatie va trebui facuta o gramada munca probono la inceput pentru infiintarea ei.
Daca ar fi dupa mine (parere personala) l-as pune pe Sad presedinte onorific pentru simplu fapt ca fara existenta unei asociatii a incercat (si a facut) servicii comunitatii.
Nu il cunosc personal nu am vorbit cu el niciodata doar am citit ce a scris pe forum.
Bafta sau Doamne Ajuta cu chestia asta!
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”