Calculator sau laptop?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,numele meu este Loredana si sunt noua in acest domeniu.
Citesc acest forum de mult timp insa de abia acum m-am hotarat sa incep aceasta activitate de acasa.M-am gandit si la varianta sa incep cu un studio insa timpul nu-mi permite si as dori sa-mi fixez eu orele pe care vreau sa lucrez(la studio sunt 3 ture si eu doresc sa lucrez in fiecare noapte dar sa imi permit sa intru si ziua cand vreau iar acest lucru la studio nu se poate).
As dori daca se poate sa-mi spuneti parerea voastra cu ce ar fi mai bine sa cumpar:calculator sau laptop.Intentionez sa cumpar cu procesor i5 sau i7.
M-am gandit ca un calculator este mai potrivit insa ma gandesc si la un laptop deoarece cu el este mai usor sa schimbi camera de exemplu...daca vrei sa faci un show la dus iti e mai simplu cu laptopul :lol: .
Cam ce imi recomandati?Multumesc!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Buna Loredana, bine ai venit printre noi,

Iti recomand desktop din mai multe motive cum ar fi, este mai usor de upgradat, nu se incalzeste la fel de mult ( repede ) ca un laptop / curatarea de praf o poti faci acasa, si nu in ultimul rand pretul...

Datorita mobilitatii iti recomand laptop, cu desktopul e mai greu sa te foiesti prin casa (dar nu imposibil daca este pe o masuta cu roti il misti fara probleme, asta inainte de a intra online) pe partea cealalta trebuie sa te gandesti cat de des ai sa faci show prin alte parti ale casei gen dus.
Depinde doar de tine 100% si de cum ai sa abordezi activitatea,
Ma voi plimba ff des?? Este simplu, laptop. nu ma voi plimba asa de des desktop.

Recomand sa mergi direct pe i7 pentru a nu avea probleme cu deschiderea sesiunilor multiple sau pe viitor cu cerintele siteurilor.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc! Atunci merg direct pe desktop.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Loredana95 scrie:Multumesc! Atunci merg direct pe desktop.

Pt nimic Loredana! ma bucur ca team ajutat sa iei o decizie, dacă mai sunt întrebări le poți adresa.

Spor acolo


P. S. Un mesaj scurt scriu de pe telefon
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Loredana95 scrie:Multumesc! Atunci merg direct pe desktop.
E bine ca ai stabilit ca vei merge pe desktop .Te asteptam cu detalii depre buget ,ce performante vrei sa aiba s.a.m.d , ca sa putem sa-ti configuram ceva la cel mai bun raport pret-calitate .
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am inteles ca ar fi mai ok sa il fac pe componente,insa exista o problema...nu ma pricep la asamblarea calculatorului :?:
As vrea sa stau in HD pe mai multe site-uri daca se poate(minim 3)...acum nu stiu...momentan dispun de 2000 lei insa incerc sa mai fac rost de ceva bani.
Sau ma gandeam sa incep cu i5 si sa stang ceva mai multi bani si sa-mi cumpar dupa 2 luni un i7 mai performant?
Ceva pareri..? Va multumesc!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Loredana95 scrie:Am inteles ca ar fi mai ok sa il fac pe componente,insa exista o problema...nu ma pricep la asamblarea calculatorului :?:
As vrea sa stau in HD pe mai multe site-uri daca se poate(minim 3)...acum nu stiu...momentan dispun de 2000 lei insa incerc sa mai fac rost de ceva bani.
Sau ma gandeam sa incep cu i5 si sa stang ceva mai multi bani si sa-mi cumpar dupa 2 luni un i7 mai performant?
Ceva pareri..? Va multumesc!
Poti sa rogi pe cineva sa il asambleze sau la magazinul de la care cumperi componentele poti sa ceri asamblare ( pc garage stiu ca ofereau acest serviciu dar nu sunt cei mai ieftini )

Gata eu nu ma mai bag il las pe Google Fun ca el este sef peste asamblari i7 i9 placi videos si memorii,

Spor acolo.

P.S. daca nu ai experienta ( cel putin asta reiese din postul anterior ) iti recomand sa nu te arunci pe 17 siteuri diferite deodata pt ca ai sa faci totul praf.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Don't worry , Loredana .
Nu trebuie sa te pricepi , pentru asta suntem noi aici ! :lol: . Daca nu eram aici , multi dintre noi sigur am fi fost , pe langa niste biserici( nu ortodoxe ca astia ciordesc tot ) /fundatii / spitale de copii . Doar sa ajutam , acolo unde vedem pasiune ,determinare ,vise de indeplinit ,chef de munca ,bun simt .
Si nu glumesc ,vorbesc serios .

Am inteles ce spui acolo .Tot ce ar mai trebui tu sa faci , este sa mai fii dispusa sa mai adaugi 2-300 lei peste acel buget si-ti vom gasi ceva brand , care sa zbarnaie pentru ce-ti trebuie ,pur si simplu sa fii surprinsa de cum merge totul .

Conteaza oarecum si pe ce sites vrei sa lucrezi si ce webcam ai + internetul .
Asteptam raspunsul tau detaliat , pentru ca si noi sa putem veni cu ceva concret /verificat /valabil /testat deja .Asta este tot :wink: .

[Later edit ] glamour@ exagerezi , oricine fiind binevenit .Important e sa-i gasim ce este mai bun de bugetul disponibil .Eu raman la parerea ca Pc-urile brand sunt The best ,fiind deja supuse la mii de teste de compatibilitate (intre componente ) si functionare in cei mai buni parametri posibili .Cel mai bun argument este lipsa butonului restart pe carcasa .Nu au nevoie ! :lol:
Evident ca tragedia nu este asa mare daca se asambleaza pe componente , fiind si mai ieftin pana la urma . E alegerea fiecaruia .

P.S. Ca si sfat : sa nu cumperi nimic de la nimeni, indifferent de pret , pana nu ne dam cu parerea aici ,presupunand ca nu te dau banii afara din casa si ai nevoie urgenta de un Pc bun ,sa incepi sa lucrezi .
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@googlefun corect...nu ma dau banii afara din casa insa in cel mai scurt timp posibil doresc sa nu mai am loc sa intru in casa de ei :lol:
Pot sa mai adaug niste bani insa maximul pe care il pot oferi la inceput pentru un pc este de 2500 lei :lol:
@GlamourFoto nu voi sta pe multe site-uri,mi-am facut o lista cu site-urile de la cele mai bune la cele bunicele(hmm..presupun ca e ok ce am zis).
M-am gandit sa stau 2 saptamani pe 2 site-uri la diferite ore (pe langa programul de noapte sa stau si cateva ore ziua)ca sa vad cand imi merge mai bine si sa-mi notez pe care site imi merge bine si la final sa-mi aleg 2-3 site-uri pe care sa stau,hai maxim 4 ca poate pe celelalte prind o perioada neagra.
Principalele site-uri ar fi streamate,jasmin(pe jasmin am inteles ca trebuiesc niste poze profi....insa nu am cum sa-mi fac poze profesionale...exista vreo problema daca imi fac singura poza acasa? :lol: ),imlive.
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am uitat sa adaug: ca si camera...chiar daca logitech c920 e mai ieftina as inclina mai mult spre logitech BCC950 deoarece e mai practica+are telecomanda ceea ce este perfect :mrgreen:
Si internet de la digi net fiberlink 1000.
Avatar utilizator
BabyMe
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 161
Membru din: 23 Sep 2009, 09:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

da, pozele pe Jasmin chiar sunt o mare problema.
eu am avut o groaza de probleme cu pozele de-a lungul timpului...desi erau facute de cineva care se pricepe destul de bine la foto, cocheteaza cu fotografia de ani de zile...tot mi-au fot scoase pozele de profil. si chiar erau dragute.
nu o sa am liniste pana nu imi fac niste poze profi, si unde, daca nu la Glamour :D
nu vreau sa sune a reclama...cred ca nu e un secret aici ca este cel mai indicat pt asa ceva.
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@BabyMe si eu am "pus" ochii pe Glamour :mrgreen: :lol:
Dar asta normal dupa ce incep sa castig si imi cumpar cele necesare :lol: ca pozele ...la unele site-uri merg si cele mai ...neprofesionale sa zic asa...pana incep sa castig :mrgreen:
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Loredana95 scrie:@BabyMe si eu am "pus" ochii pe Glamour :mrgreen: :lol:
Dar asta normal dupa ce incep sa castig si imi cumpar cele necesare :lol: ca pozele ...la unele site-uri merg si cele mai ...neprofesionale sa zic asa...pana incep sa castig :mrgreen:
Poate poate il convingem pe @glamour sa-ti faca o reducere in cinstea postului lui cu nr 1000 ca nu mai are mult :) + MAI ALES DACA ESTI LA INCEPUT nu pleca pe premiza ca "lasa ma ca merge si asa " - asta referitor ca ai nevoie de poze profi doar pentru Jasmin ....este o regula de aur , "sfanta" ca sa zic asa : cu cat tratezi un site mai bine ( poze , profil , orar prelungit si constant , atentie maxima , ....) cu atat sansele sa "faci cariera" si bani pe site-ul respectiv cresc si CULMEA ...cele mai importante sunt lunile de inceput


Bafta si SPOR LA BANI
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@eldiablo...ai dreptate ca inceputul este cel mai important,ca na atunci sunt toti membrii "pe tine" :lol: ca esti noua etc...dar presupun ca in prima luna pot fi scuzata legat de poze nu? si din a doua luna sa incep cu poze mai profi...
Incepem sa deviem de la subiect :lol: :lol: este permis?
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Loredana95 scrie:@eldiablo...ai dreptate ca inceputul este cel mai important,ca na atunci sunt toti membrii "pe tine" :lol: ca esti noua etc...dar presupun ca in prima luna pot fi scuzata legat de poze nu? si din a doua luna sa incep cu poze mai profi...
Incepem sa deviem de la subiect :lol: :lol: este permis?
NOP ...nu poti fi scuzata legat de poze pentru ca ele te ajuta destul de mult si o sa-ti dau un exemplu mic mic : membrul x are un privat cu tine , chiar ii place privatul si la cateva ore ar vrea din nou , te cauta si tu esti offline ....singurul lucru pe care il poate face de dorul tau e sa-ti rasfoiasca ca sa zic asa profilul si acolo in loc sa dea de tipa aia sexy si glamour pe care a cunoscut-o in privat ( asta daca esti pusa la punct foarte bine din punct de vedere tehnic si estetic cand intrii online ) vede niste poze "cat de cat" de inceput ,,,mai cu cam-ul , mai cu telefonul , mai decupate ....citeste bine : VREI PERFORMANTA ? INCEPE CAT DE BINE POTI DIN PRIMA SECUNDA CAND INTRII ONLINE PE UN SITE SI TINE-O TOT ASA .S-ar putea sa fiu contrazis pe buna dreptate DAR daca ar fi sa dau unui model incepator un sfat ce sa aleaga intre a avea un calculator de 2500 ron ( i7 si bla bla ) + poze si profile amatoristic facute SAU un calculator de 1500 ron ( I5 si bla bla ) + poze si profile "tzatza de maimutza , fitzosica de fitzosica ) i-as recomanda varianta 2 .... stai doar pe 1-2 site-uri ca-ti duce si calculatorul de 1500 Ron si sigur dupa o perioada de lucru castigi atat de bine incat upgrate-ul spre cel de 2500 ron nu mai reprezinta o problema

:lol :lol nu stiu daca ne este permis ...eu mai sunt si casatorit asa ca ma panicheaza mai mult sanctiunile de acasa decat astea de pe forum dar nu strica sa cerem si parerea adminilor , apropo ... de ce nu esti la mare pe plaja ?
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Atata timp cat se vorbeste despre laptop si calculator ,eu cred ca e in regula .Ca ai mai dat-o si-n poze , nu este decat ca sa-i explici cum vezi tu ca ar fi mai bun startul .

Si eu sunt de parere ca un i5 4th luat la 1500 + poze excelente + C920 (personal prefer B 910) + décor + profile bune + 2 sites (doar unu cu free ) ,pot avea mult mai mult success vs un i7 (2500 si peste ) + BCC + fara poze + décor comun + net slab + 4 sites .

P.S. Ce sa faca la mare pe frigul asta ? Inca din prima zi , hai pana a doua zi la pranz ,vor fi fost terminati banii de pc (i5) ,cluburile vor face sa dispara si diferenta de bani pana la i7 .Nestiind daca are deja banii de BCC nu mai ma aventurez sa-i spun unde s-ar fi dus .Cat despre cei de poze,stiu ca nu sunt ,asa ca iarasi tac .
Mai fa-ti un nick pentru "jumatate " : gogudelavrancea(@aol.com) .Pe acesta vei vorbi doar cu mine si cu inca vreo 2-3 si gata .Pui aceiasi poza la avatar !! Confuzia va fi atat de mare incat , oricand vei putea sa dai vina ca a scris "celalalt" :lol: :lol:

Nu ma crezi pe cunant ? Uite link aici : http://www.vremea.net/Vremea-in-Constan ... -pe-7-zile

[Later edit] O urare " invechita " pentru eldiablo@ !
Munca nu a omorat niciodata pe nimeni, dar de ce sa risti? Distractie placuta de 1 Mai!
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

@eldiablo...e frig mama pentru mare/plaja....stau prost la capitolul sa suport frigul :mrgreen:
Hmm cate lucruri sunt de pus la punct pentru inceput:-? ....ideea este ca vreau sa stau pe maxim 3 site-uri(as prefera in HD) dar sa am si poze bune,profil bun etc...
M-am gandit ca : o luna sa stau pe 2-3 site-uri,vad care merge,la ce ore etc,urmatoarea luna stau pe alte site-uri si tot asa pana imi gasesc 2-3 site-uri care imi merg si la ce ora.
Pe un pc i5 nu pot sta pe 2-3 site-uri in HD? :?:
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Loredana95 scrie:@eldiablo...e frig mama pentru mare/plaja....stau prost la capitolul sa suport frigul :mrgreen:
Hmm cate lucruri sunt de pus la punct pentru inceput:-? ....ideea este ca vreau sa stau pe maxim 3 site-uri(as prefera in HD) dar sa am si poze bune,profil bun etc...
M-am gandit ca : o luna sa stau pe 2-3 site-uri,vad care merge,la ce ore etc,urmatoarea luna stau pe alte site-uri si tot asa pana imi gasesc 2-3 site-uri care imi merg si la ce ora.
Pe un pc i5 nu pot sta pe 2-3 site-uri in HD? :?:
OF OF MAI MAI ....CE MA FAC EU CU TINE ??

- care merge,la ce ore = oricare din cele "mari" si serioase la oricare ore reusesti tu sa-ti faci un program lung si stabil
- pe un I5 poti sta pe 2-3 site-uri dar exact cum spunea si budy googlefun este indicat la inceput sa stai pe maxim 2 ca sa le poti acorda atentie maxima
- in rest ? planuri pentru diseara ? vreun club calduros sau cabana plapumica cu sotzul/iubitul ?
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu stiu ce te faci cu mine ca aceasta replica o avea si fostul cand ne contraziceam la ceva :lol: :lol: :lol:
Niciun plan ...ma pregatesc ca maine am un botez si trebuie sa fiu fresh :mrgreen:
Iar la capitolul iubit...ca sa nu se supere @googlefun ca deviem de la subiect...este precum noul meu pc....in asteptare....deoarece fostul....asa cum este actualul laptop....este cam defect si nu-mi mai "satisface" sufletul :lol: :D deci nici iubit nici iesit afara...ar trebui sa-mi plang de mila? :?:
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Loredana95 scrie:Nu stiu ce te faci cu mine ca aceasta replica o avea si fostul cand ne contraziceam la ceva :lol: :lol: :lol:
Niciun plan ...ma pregatesc ca maine am un botez si trebuie sa fiu fresh :mrgreen:
Iar la capitolul iubit...ca sa nu se supere @googlefun ca deviem de la subiect...este precum noul meu pc....in asteptare....deoarece fostul....asa cum este actualul laptop....este cam defect si nu-mi mai "satisface" sufletul :lol: :D deci nici iubit nici iesit afara...ar trebui sa-mi plang de mila? :?:
Mai bine desktop I5 + set de poze profi + ales 2 site-uri mari si late + 2 luni de munca multa la aceleasi ore si gata rezolvaram si topicul in toata chintesenta lui
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Loredana95
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 143
Membru din: 30 Apr 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Adjudecat i5+poze profi!
Dar acum vine alta intrebare....sa-l cumpar de la cineva(gen olx) sau sa-l fac pe bucati? si daca il fac pe bucati...cine ma ajuta cu componentele pe care sa le cumpar?presupun ca asamblarea+piesele se iau de pe pcgarage nop? Si ma incadrez sa-l iau in 1500 lei ca sa am bani si pentru poze? :lol:
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Loredana95 scrie:Adjudecat i5+poze profi!
Dar acum vine alta intrebare....sa-l cumpar de la cineva(gen olx) sau sa-l fac pe bucati? si daca il fac pe bucati...cine ma ajuta cu componentele pe care sa le cumpar?presupun ca asamblarea+piesele se iau de pe pcgarage nop? Si ma incadrez sa-l iau in 1500 lei ca sa am bani si pentru poze? :lol:
Aici chiar imi depasesti aria de cunostinte dar am apelat rapid la google , nu googlefun si am gasit asa ceva cu garantie cu tot :

https://www.it-sh.ro/magazin/calculatoa ... gb-dvd-rw/
https://www.it-sh.ro/magazin/i3-i5-i7/h ... ddr3250gb/ ( cred ca asta e mai bun daca le spui sa mai adauge 2 giga memorie )

decat de pe olx de la cineva necunoscut mai bine de la o firma cu factura sau sa gasesti pe cineva sa te ajute sincer si dezinteresat cu asta ( chiar nu stiu pe nimeni sa-ti recomand )

dar da te inadrezi in 1500 ron cam orice varianta ai alege
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”