Adobe flash player consuma mult CPU

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello ! Am si eu nevoie de ajutor.
Tocmai mi-am luat un laptop Dell cu Windows 8.1 pe el. Modelul este cel de aici : http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... d-touch-l/
Credeam ca va fi super scula, laptopul dar pana acum sunt cam dezamagita. In fine...Problema mea este ca, incercand sa broadcastez pe 2 site-uri simultan, in Firefox, Adobe flash player-ul imi consuma foarte mult CPU, oscileaza intre 40 si 62% doar Adobe-ul, plus celelalte processes, se duce si la 95-100% cpu-ul total si imi freezeaza camera.
Am incercat si cu o versiune mai veche de Adobe, 11.7, 11.3, aceeasi problema. Am incercat si cu adobe mai vechi si FF 25.0, la fel. Apoi am incercat in Chrome (ultima versiune), e mai binisor, dar tot imi arata ca Google Chrome foloseste in jur de 45% CPU.
Folosesc o camera Logitech C920, o tin pe 800x600 ca daca o mut pe 1280x960 deja incepe sa freezeze rau.
Nu stiu ce sa mai incerc...sunt foarte dezamagita. Credeam ca laptopul asta o sa fie extraordinar si ca nu voi avea probleme cu el, insa sunt tare dezamagita. Urasc Win 8.1, bleah.
Pe laptopul mai vechi, Dell N7110 aveam Win 7 Home Professional, parca, si tineam camera numai pe 1280x960, tinand chiar si trei sesiuni deschise, iar aici nici macar doua nu pot sa tin ca imi freezeaza.
Aveti vreo idee, sugestie? Ce sa fac sa rezolv problema?
Mai am cateva zile si imi expira perioada in care pot returna laptoul, nici nu stiu daca sa il mai tin sau nu. Degeaba are specificatii wow daca nu este compatibil cu ce imi trebuie mie. :(
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salut PIMP@,

Acel laptop e frumos , dar nu (prea) este pentru videochat din pacate .Sa nu mai vorbim de pret (6149 lei !!! ).Eu zic sa-l returnezi imediat daca poti .
Uite ieri am gasit pentru cineva un laptop ,care e aproape dublu ca performanta ,fata de cel cumparat de tine si costa doar 2599 lei , tot pe cel.ro .

Link : http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... b-black-l/

Tu ai platit pentru touchscreen,carcasa aluminiu si ce se mai considera ca fiind specificatii wow ,dar din pacate sta foarte prost (raportat la pret) la capitolul CPU ,iar tie tocmai asta iti trebuie .
Cu acel Lenovo si cu un Windows 7 Pro ,garantat va zbarnai ,iar procesorul cu cele 2 sites cu tot cu Adobe si ce mai vrei tu sa tii deschis , nu va urca mai mult de 25 % . Fa schimbul ca tot e la cel.ro si mai vorbim.
Bafta acolo .
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mersi mult pentru raspuns, GoogleFun.
Ai dreptate, cred ca m-am lasat impresionata de niste caracteristici prea putin importante (desi, am crezut ca i7 + 16gb de ram suna f bine) si nu am facut destul research inainte de a cumpara. Abia acum am aflat ca procesorul 4710HQ e mult mai bun si cu rezultate mai bune in benchmarks, decat 5500U :(
Adevarul e ca am vrut neaparat Dell, deoarece am avut tot Dell inainte si eram obisnuita cu el.
Multumesc pentru recomandare. E ok laptopul dar mi se pare foarte mic la 15,6"si are doar 8 GB de ram, eu vreau sa fac si editare video pe el, si cred ca imi trebuie mai mult RAM.

De asta ce zici ? Are acelasi procesor, dar 12 GB de RAM cu posibilitate de upgrade pana la 16 GB , si in plus are ecran mare asa cum imi doresc, de 17.3". Sunt cam chioara :( Dar cred ca tot Win 8.1 trebuie pus pe el, sa fie asta o problema ? Eu as baga si Win 7 daca se poate, dar nu stiu daca o sa gasesc drivers pentru 7. La Dell, de exemplu, nu erau :/

http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 850-4gb-l/
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Pimp, foarte buna alegerea ta.

Googlefun a avut perfecta dreptate in privinta procesorului dar nu a vrut sa-ti faca gaura in buget, nu a inteles ca tu vrei performanta si esti dispusa sa platesti pentru asta (ai si platit deja). S-a uitat doar la procesor si nu a tinut cont ca vrei un display mai mare, care sa nu fie glare, un accelerator grafic mai bun, cel de pe laptopul ales de el e net inferior si memorie cat se poate (nu te ajuta prea mult dar e mai bine sa ai rezerva decat sa dai din colt in colt).

Iar sunt de acord cu el ca touchscreenul si carcasa de aluminiu sunt foarte misto dar nu merita sa platesti pentru ele, in detrimentul puterii de procesare.

Sunt de acord si cu tine, Dell este tatal lor la laptopuri din punct de vedere al fiabilitatii, daca nu traiesti prea mult, un laptop Dell te tine toata viata.

Googlefun, stiu ca esti suparat pe mine, dar te rog eu, fa un efort si alege-i fetei cel mai bun laptop de la cel.ro in limita pretului pe care deja l-a platit. Multumesc!

PS. Cred ca poti sa-i alegi si din alta parte, in 14 zile de la achizitie poate sa returneze laptopul si sa-si primeasca banii.
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

PIMP scrie: E ok laptopul dar mi se pare foarte mic la 15,6"
....
...
si in plus are ecran mare asa cum imi doresc, de 17.3". Sunt cam chioara
Poti oricand sa conectezi un alt monitor astfel incat dimensiunea displayului sa nu mai reprezinte un impediment, mai pui si un kit tastatura mouse si gata :)

Spor acolo

P.S. Evander & Google & si un procesor :twisted:
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

You welcome ,PIMP@ :)

Da , este foarte bun Assus-ul ala .Nu banuiam ca vrei si pentru editare video ,ca nu reiesea din ce ai scris .Credeam ca e vorba , de doar cele 2 sites de care ai spus si ca vrei laptop doar pentru mobilitate iar Lenovo , chiar daca are display mic are si 2,6 kg si CPU . Un alt minus inafara de dimensiune ,ar fi fost placa de retea LAN 10/100 Mbps .
In acest ultim caz (Asus) e binevenita placa video cu cei 4 GB de RAM pe ea . Gasesti drivere pt Win 7 Pro ,dupa care ii vei face updates pentru SP1 .



Evander@ , multumesc de indemnuri ,dar nu stiam amanuntele care le stim acum .Inafara de asta cum pot fi suparat pe unu ca tine ? Inca nu m-am suparat pe tine .Mai am timp . Trebuie sa faci tu ceva :wink: , atata timp cat mai ai net chiar si pe cartela .Vei mai bantui o vreme de colo colo probabil si sa speram ca-ti vei gasi un forum unde sa te stabilesti definitv , fara sa mai intri in conflicte .

P.S Aaa nu glamour@ .Eu nu ma pricep si nu ma bag pe ce stie el , iar el ar trebui sa recunoasca ca e paralel cand vine vorba si aprofundam despre VCH .Aici nu merge sa iei copy paste de pe Google ,cum incerca cu tine ,sa vii cu filmulete expirate /insipide/anoste . Adica poti , dar nu vei putea sustine paternitatea lor .Deci clar ,nu ! :lol:
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1565
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 55 times

googlefun scrie: P.S Aaa nu glamour@ .Eu nu ma pricep si nu ma bag pe ce stie el ,
Stii tu Google ... nici eu nu ma bag nu de alta dar omul e inzestrat.... pe langa perseverenta mai are si timp si net la cartela ...

P.S. Pe asta cu cartela de unde ai scos-o ca e criminala :D
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

GlamourFoto scrie:
googlefun scrie: P.S Aaa nu glamour@ .Eu nu ma pricep si nu ma bag pe ce stie el ,
Stii tu Google ... nici eu nu ma bag nu de alta dar omul e inzestrat.... pe langa perseverenta mai are si timp si net la cartela ...

P.S. Pe asta cu cartela de unde ai scos-o ca e criminala :D
Pai , banuiesc ca someaza omul ,chaturbate ia inchis usa in nas ,ceva sa intamplat .Probabil i-au oprit si netul ,ca-l duce capul sa bantuie pe net stealth . Si uite asa ,o fi ramas doar cu netul de pe cartela . :lol:
Nu sta el linistit ,sigur o va comite si de pe telefon .Cand nu va mai posta deloc ,ne vom da seama ca i la oprit si pe ala . :lol: Drept compensare sau substituire ,ii vor da minute in loc de traffic .Vestea buna e ca nu vorbim la telefon ,deci vom scapa :lol: !

[Later edit] Vezi ,ca acum nu are semnal !? O fi la tara si merge greu sau deloc netul ! Asta pana cand se va urca pe vreo magazie ceva .
looooool
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc mult, baieti, pentru recomandari.

Este foarte ok Asusúl recomandat de tine, Evander, dar nu stiu daca este cazul sa il iau, tinand cont ca eu oricum le cam schimb la fiecare 3 ani. Imi plac gadgeturile noi, simt nevoia de ceva nou dupa o perioada de timp. Si are acelasi procesor ca si celalalt Asus, cred ca are in plus memoria de 16 GB cu upgrade posibil pana la 32. Nu prea fac gaming pe laptop, am si un desktop bun, daca vreau sa ma joc. Te rog sa ma contrazici daca gresesc, poate bat campii cand spun ca nu merita sa iau Asus G751JM-T7043D i7-4710HQ. Practic, in afara de RAM, ce alte diferente notabile ar mai fi intre :
http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 60m-2gb-l/
si
http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 850-4gb-l/

Si am mai gasit un competitor demn de luat in considerare, pe emag, Toshiba Satelite Qosmiox70b10t : http://www.emag.ro/laptop-toshiba-satel ... DZNGYMBBM/

Are un procesor peste cel al celor doua Asus, 4720HQ, 16 GB ram, DDR5, placa wireless cred ca e putin mai buna decat cea pe de Asus N751JK. Si vine cu Win 8 pe el.

Tragand o linie....pe mine cel mai mult ma atrage Asus N751JK, dar nu stiu daca dintre astea trei este cea mai buna alegere. Asus G751JM-T7043D i7-4710HQ mi se pare o investitie inutila, e prea puternic, prea de gaming, nu cred ca o sa il folosesc la adevarata valoare. Iar despre Toshiba nu stiu nimic, nu am mai avut Toshiba pana acum si nu am avut ocazia sa citesc review-uri despre laptopurile produse de ei. Sincer, Toshiba este ultimul in topul preferintelor mele :/

Trebuie sa aleg urgent unul dintre astea trei. Topul preferintelor mele este clar, Asus N751JK, Asus G751JM si ultimul, Toshiba Satelite Qosmiox70b10t. In mod clar ar fi mai usor sa aleg ceva tot de pe Cel.ro, ca sa nu mai astept 14 zile pana imi returneaza ei banii in cont si abia apoi sa pot cumpara alt laptop.

Asa ca ma bazez pe voi sa elucidez dilema. Pe care sa il aleg?
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

googlefun scrie:You welcome ,PIMP@ :)

Da , este foarte bun Assus-ul ala .Nu banuiam ca vrei si pentru editare video ,ca nu reiesea din ce ai scris .Credeam ca e vorba , de doar cele 2 sites de care ai spus si ca vrei laptop doar pentru mobilitate iar Lenovo , chiar daca are display mic are si 2,6 kg si CPU . Un alt minus inafara de dimensiune ,ar fi fost placa de retea LAN 10/100 Mbps .
In acest ultim caz (Asus) e binevenita placa video cu cei 4 GB de RAM pe ea . Gasesti drivere pt Win 7 Pro ,dupa care ii vei face updates pentru SP1 .



Evander@ , multumesc de indemnuri ,dar nu stiam amanuntele care le stim acum .Inafara de asta cum pot fi suparat pe unu ca tine ? Inca nu m-am suparat pe tine .Mai am timp . Trebuie sa faci tu ceva :wink: , atata timp cat mai ai net chiar si pe cartela .Vei mai bantui o vreme de colo colo probabil si sa speram ca-ti vei gasi un forum unde sa te stabilesti definitv , fara sa mai intri in conflicte .

P.S Aaa nu glamour@ .Eu nu ma pricep si nu ma bag pe ce stie el , iar el ar trebui sa recunoasca ca e paralel cand vine vorba si aprofundam despre VCH .Aici nu merge sa iei copy paste de pe Google ,cum incerca cu tine ,sa vii cu filmulete expirate /insipide/anoste . Adica poti , dar nu vei putea sustine paternitatea lor .Deci clar ,nu ! :lol:
Greseala mea, GoogleFun, am uitat sa mentionez. In afara de cele doua site-uri, fac in acelasi timp si editare video cu un program care are nevoie de ceva resurse, in special cand face rendering, si produce video-ul. Atunci imi cam freeza si laptopul vechi Dell N7110, daca eram si online in acelasi timp. Nu foarte mult, dar mergea destul de greoi. Mai fac si editare foto, mai am deschise si vreo 10-15 tab-uri de Firefox. Folosesc multe programe simultan. Scuze ca nu am precizat de la inceput, cred ca eram foarte stresata din cauza ca am dat o groaza de bani pe o porcarie de laptop :( Nici acum nu imi vine sa cred ce prostie am facut :(
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Pe googlefun l-am insarcinat si vad ca s-a dus sa nasca. De la el de la Văscăuți pana dai de asfalt, mananci vreo doua paini.

G751JM-T7043D, in afara de memorie mai are un HDD 7200rpm fata de 5400rpm cat au celelalte, un sistem de racire foarte performant si mai ales foarte silentios, posibilitatea conectarii a maxim 3 monitoare pentru capabilitati de multitasking suplimentare (asta pentru ca ai zis de randare, probabil ca faci modelare 3D). Nu inteleg totusi de ce pe alte siteuri memoria video este de 4GB iar la cel.ro de doar 2GB. Si ca sa nu uit, are si carcasa de aluminiu :P.

Stiam ca nu o sa-l alegi pe asta si e ok, am vrut doar sa-ti arat care e cel mai performat laptop cu dispaly de 17,3" pentru bugetul dat. Sa stii ca exista si asa ceva, ca sa nu patesti ca prima data. Intotdeauna ma uit la laptopuri de gaming atunci cand caut ceva performant pentru ca sunt facute mai cu simt de raspundere, respectiv, putere de procesare mare, accelerare grafica buna, HDD rapid, corelate cu o racire corespunzatoare. Nu sunt gamer, sau mai bine zis, zilele mele de gamer s-au incheiat acum foarte mult timp. Dar un laptop creat special pentru gaming, poti sa-l folosesti la orice.

Cum am zis si in mesajul anterior, alegerea ta e foarte buna chiar daca are doar 12GB memorie, poti oricand sa-l schimbi pe ala de 4GB cu unul de 8GB si sa ajungi la 16GB. In rest are tot ce-i trebuie. E si argintiu, am observat ca preferi culoarea asta.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Salut PIMP@,
Arata bine ,are CPU i7-4710HQ si e tot la cel.ro , acel Asus N751JK ,prin urmare nu vei mai astepta returnarea banilor . Numai sta pe ganduri ,e o alegere foarte buna -banii tai fiind la ei de fapt - nu-ti mai ramane decat sa iei acel laptop :wink: .



Offtopic.
Nu mai sta nici dupa Evander@ .Nu v-am mai spus ca e la tara ,in weekend ? Abia luni dupa pranz , mai apare pe forum .El acolo merge mai mereu, sa nu mai fie tentat sa faca cine stie ce prostii pe internet .Constientizand probabil ce bazaconii poate face online ,se autoexileaza pe perioada sfarsitului de saptamana mai mereu .
In weekend s-au anuntat ploi /intensificari ala vantului , intelegeti ca omul mai are internet doar pe telefon ,cablul fiindu-i anulat de ISP-ist pentru folosirea neautorizata a vreunui IP , naiba stie (!!??). Nu are semnal acolo . E destul de greu sa stai cocotat pe o magazine /sopron sa prinzi o liniuta la semnal , cu umbrela intr-o mana si cu telefonul in cealalta , pe ploaia asta si sa mai si scrii mesaje . In atari vitrege conditiuni si de citit poate fi dificil .
Daca o mai avea si ghinionul sa nu-I tina nici bateria , va puteti da seama ce chin : Incarci telefonul (pare plin ochi :wink: ) , pui scara ,urci pe magazie ,apare o liniuta la semnal ,intri pe forum ...cand sa citesti PAC BATERIA ! :lol: ...
Poate aluneca, Dumnezeului pe o scandura umeda si pica de acolo cu tot cu umbrela /telefon ....si cu bateria (sic!) ,sarita cat colo .....de telefon ! La asta ,nu va ganditi deloc ????!!! Numai insistati , lasa-ti omul in pace .Parca stati in apa , zau asa ! :lol:

loooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

[Later edit ] Uite-l ca aparut !! Sigur a intrat la un vecin .Prin efractie , cum altfel ?! misca-te repede bro si sterge cu batista urmele de pe tastatura ! :wink:
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ok, cred ca ramane Asus N751JK :)

Dar parca tot am o mica strangere de inima in legatura cu Asus-ul de gaming :D E numai vina ta, Evander, ca imi bagi lucruri din astea in cap :D
Pe site-ul producatorului scrie ca ar avea : Graphic : NVIDIA® GeForce® GTX860M with 2GB GDDR5 . Nu zice nimic de 4 GB. Poate au gresit celelalte site-uri.
Mi-ar fi placut sa il iau, mai ales ca are ventilatie buna...eu la vechiul Dell am avut probleme cu ventilatoarele cred, imi ajungea temperatura pe la 80 grade celsius si imi flickerea (nu gasesc termenul in romana) si imi dadea eroare de la graphics card. A fost un laptop foarte bun, procesor bun...daca nu intervenea problema asta, ma mai multumea cel putin 1-2 ani.

Cat despre Asus N751JK, citind review-uri pe net, am gasit un user care scrie ca ar avea 7200 rpm hard-ul, nu 5400 rpm cum este specificat pe magazinele online. Dar in fine...

Imi place si negru, nu doar argintiu. Sincer, mai mult as fi preferat negru glossy, decat argintiu. Dar nu negru cu suprafata aia soft touch ca la Asus G751JM, meh, asa am la paletele de farduri suprafata aia, si se murdareste foarte tare. :D

Ok, o sa il schimb cu Asus N751JK. Sper sa nu obiecteze ceva, astia de la cel. Trebuie sa sterg toate datele din el. Exista vreo posibilitate sa restaureze fisierele sterse , daca nu formatez hard-ul ?

Si ca sistem de operare, ce sa bag pe Asus N751JK ? As vrea un Windows 7, dar voi gasi drivers pentru el ? La Dell-ul asta nu erau drivers decat pentru Win 8 :(
Mi se pare un sistem foarte aiurea Win 8...atatea aplicatii inutile, parca e telefon sau tableta. Ce nevoie am eu de aplicatiile alea care mai consuma si CPU, spatiu si etc? Pentru asta am telefon, tableta. Ori e laptop or e smartphone. Argh, urasc schimbarile....ma adaptez mai greu :(

Multumesc mult pentru sfaturi, mi-ati fost de mare, mare ajutor. :) Ma inclin !
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Cu multa placere, PIMP@ :wink:
Nu-ti mai pune problema driverelor .Dupa caracteristicile placii de baza , le poti lua foarte usor de la producator de pe site , nu trebuie sa-ti dea ei absolut nimic .Evident ca vanzatorul promoveaza un sistem de operare mai nou ,dar fii sigura ca Win7 SP1 merge excelent pentru VCH .

In privinta formatarii HDD-ului , eu sunt de parere ca trebuie facuta - fiind si mai sigur - plus ca il predai asa cum l-ai achizitionat ,adica curat atat pe dinafara cat si pe dinauntru . :) .Atentie la cutie ,ambalaje,cabluri ,folii etc.Sa-l pregatesti sa arate ca atunci cand l-ai cumparat si in mod normal nu au ce sa obiecteze ,cu atat mai mult cu cat vei lua altceva tot de la ei .

Acestea fiind spuse , sa-ti uram bafta !!
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pffff....am mai vazut unul : http://www.cel.ro/laptop-laptopuri/lapt ... 60m-4gb-l/

Ma hotarasem la Asus N751JK, cand am dat de asta. :shock:
Are in plus, sau in schimb 7200 rpm, Blue-ray Combo si placa video Nvidia putin mai buna, GTX860M. In rest, acelasi procesor, tot 12 GB RAM cu maxim 16 GB, etc.
Acum pe care il aleg intre N751JK si G771JM ? Sunt foarte indecisa , din nou :(

Este foarte mare diferenta intre ele? Conteaza mult alea 7200 rpm ?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Offf PIMP@ , :lol:

Tu acum profiti ca Evander@ e impotmolit si numai poate urca pe magazia aia, sa prinda o liniuta la telefon ? Pai aia a fost toata zbaterea lui , ce credeai ? Credeai ca te poti baza pe el ? Daca era program non stop la cel.ro ce te faceai ? :lol: :lol: :lol:
Just kidding :wink: .
..........................................................................................................................

Acum vorbind serios .Da si asta arata parca si mai bine .Rotatiile alea vor permite timpul de acces /cautare mai rapid , cu toate ca nu vad de ce la banii astia nu au pus un SSD .Unii sunt de parere , ca cele de 7200rpm au performante crescute cu 5% pana la 40% (fata de un 5400) .
Alege-l pe asta Asus G771JM .Sper sa ramai la el :lol: .
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ce cray cray sunteti : )))) :lol: :lol:
Pai noroc ca esti tu aici, sa ma lamuresti :wink:

Pe site scrie ca are SSD 256 GB. Te refereai sa aibe SSD , toti aia 1 TB ? :P


Da, si eu sper sa raman tot la asta. Imi place si ca este din Aluminiu negru, nu e soft touch, ca este mai usor decat Asus G751JM-T7043D, dar parca ma incanta si ala, ca are 16 GB RAM si ventilarea mai buna . Nu imi plac tastele si outline-ul ala rosu, dar in fine, ma intereseaza mai mult performanta decat design-ul.
In afara de mai mult RAM si ventilarea mai buna, Asus G751JM-T7043D nu mai are nimic in plus, nu ? :|

Scuze ca va bat la cap, mi-e greu sa ma hotarasc, mi-e teama ca ulterior, sa nu imi para rau ca nu am luat cealalta varianta :?
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Tu chiar nu vrei sa intelegi ca omul nu poate urca noaptea pe magazia aia cu lemne ude, alunecoase ? lol
Nu mai vorbi la plural ,ti se pare ca suntem mai multi ? :lol: :lol:

Poate nu ai sesizat ,dar Evander@ e in scutece de la orele 9:23 pm (!!!) .Eu unul ,nu ma asteptam sa se culce ....cu gainile ?!! :o Momentan ,imi scapa cum se numeste .Ce stiu , e doar ca unii spun ca e grav :shock: .

Sa trecem la laptop :lol: .

Nu observasem in ditamai lista aia, ca are si SSD .Mea culpa .In acest caz nu te mai intereseaza 7200 rpm ,de vreme ce sistemul de operare va fi pe SSD .Superfast .

Pai ce sa aibe mai bun/in plus , Asus G751JM inafara de RAM si ventilare mai buna ? Nu e deajuns ? Acum ca o mai fi un butonel mai altfel pus ,ca vopseaua e din alt lot ,sau alte amanunte insignifiante - eu zic ca - numai conteaza .Nici sa treci in tabara cealalta a superexigentilor nu e bine , asta dupa ce pe primul l-ai luat in orb , el aratand fix ca o tableta mai mare (touchscreen /win 8/CPU slabut) ,right ?

Cu toate astea ,nu am inteles nici pana acum ,de ce vrei sa faci editare foto /video concomitent si in acelasi timp cu munca pe sites .Au intrat zilele in sac ? Oricum ,nu ma bag e treaba ta .
Avatar utilizator
Evander
User Junior
User Junior
Mesaje: 77
Membru din: 02 Feb 2015, 11:23
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Cum vorbiti voi ca fetele, pardon, ca modelele la ceas de noapte. In weekend la ore mici eu sunt la distractie, iar googlefun la munca, n-are saracu' nici bani de paine. :)

Mintea lui googlefun e pe la Periprava. Sunt foarte multe inadvertente in mesajele lui, e foarte greu sa fii coerent daca pricepi greu si uiti repede.

La inceput nu a inteles ca e vorba despre un laptop cu display de 17,3" desi era postat linkul. Dupa aia nu a inteles ca laptopul a venit cu sistemul de operare instalat: "In privinta formatarii HDD-ului , eu sunt de parere ca trebuie facuta - fiind si mai sigur - plus ca il predai asa cum l-ai achizitionat ,adica curat atat pe dinafara cat si pe dinauntru."
Nu a priceput nici ca laptopul vine cu SSD pentru sistem. Oare a priceput ca e vorba despre un laptop, dar stie ce e ala?! :D

N-ar fi mai bine sa citesti de 2, 3, 5, 10 ori pana cand pricepi si tu ceea ce e la mintea cocosului?! N-ar fi mai bine sa ai si tu habar despre ce vorbesti in loc sa te lansezi in tirade despre lumea ta imaginara?! Cu prietenie ti-am spus toate lucrurile astea!

Pimp, ai facut ce ai facut, sau am facut ce am facut si te-ai indragostit de laptopurile pentru gaming. Topul meu este urmatorul: G751JM-T7043D, G771JM-T7044D, N751JK-T7176D. Probabil ca o sa alegi calea de mijloc. :)

Am si o veste proasta, se pare ca Asus, la fel ca Dell, are drivere doar pentru Win 8.1. Si inca una la fel de proasta, probabil ca e mai bine sa formatezi HDD-ul (grija mare la ce mai baga Dell-ul pe HDD, daca le stergi pe alea, foarte greu le mai pui la loc), mai nasol e ca dupa aia trebuie sa reinstalezi windowsul.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Total offtopic ,

:lol: :lol:

Evander , eu nu inteleg de ce , iar ai aparut cu mutra aia marxista , mimand seriozitatea unui popa de la tara .Te chinui prea mult sa respecti forma - cand ai putea cu mult mai putin efort- sa spui , pur si simplu ce ai de spus .Asta binenteles ,in cazul in care nu esti pus pe copy/paste . :lol: , cum ai aparut deunazi (dupa alte 2 zile de cautari ) cu niste scheme expirate de prin manualele de fizica cuantica , gasite cel mai probabil in interminabilele tale rataciri prin zone rulale .
Ce oi cauta pe acolo ,nu-mi dau seama .Probabil pe acolo treci drept ...dom'Profesor .

looooooooooooool

Informatia trebuie predata (la cheie,daca se poate ) ,imediat ce se identifica nevoia ei ,sau la cerere .In foarte putine situatii e nevoie de prevenire/avertizare ( in cazul tau , cam DA :lol: ) . De regula cand mai scriu aici ,am deja cateva sites deschise ,mai vobesc cu bunica-mea la telefoane , mai beau cafea ,and so on .Intr-un cuvant nu-mi fac un timp special pentru asta :wink: .Asta nu este nicidecum o scuza ,ci doar ca sa intelegi pana si tu, care sigur acum ai o figura mirata :shock: ...

Iar nu o sa inteleg in veci ,de ce ti-ai luat un speudonim de boxer , atata timp cat, tie-ti ia 2-3 zile sa scrii un mesaj .Cel mai probabil inainte iti faci manichiura ,dai unghiutele cu lac ,pui mansetutele la coate ,asta dupa ce ti-ai dat parul cu gel si ai verificat in prealabil sa ai o mutra de hatru !!! :lol: :lol: :lol: Sper ca nu-ti vopsesti si parul :wink: .Mai bine-ti tragi o peruca ,caz in care vei dezvolta vrand- nevrand si ticul ala specific de aranjare a parului ...cand scrii . :lol:

Obraznicatura mica ce esti ! :P Tot mai ai net ..? OMG !
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Guys..piua ca va trimit la crepusculara sa va intindeti muschii nitel:))
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”