Lumini?!?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Amirra
Mesaje: 22
Membru din: 21 Aug 2014, 22:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello!Poate v-am zapacit cu atatea intrebari dar de fiecare data raspunsul bun ,l-am gasit la voi!Am citit articolul lui Adrian despre lumini,foarte interesant si l-am pus in practica,dar spre surprinderea mea tot prost se vede!Vreau acea claritate pe care o au fetele de pe jasmin,culori vii ,lumina ok,foarte clare!Desi lucrez acasa ,de la primul post si pana acum am reusit sa investesc 4000$ in camera de lucru,pat+decor+o oglinda,sa nu mai trebuaisca sa ma intorc etc...!Acum ultima data am primit bad pe jasmin,si am intrat sa il intreb pe nenea de la suport ce schema sa folosesc pentru a arata ca cele de acolo!Raspunsul a fost:she uses :professional lighting and simple colors,si mi-a dat un wiki despre curatarea lentilelor etc.PROBLEMA este:Am 1000$ pentru lumini ,dar nu stiu ce sa imi iau,cine ma poate ajuta?Poate chiar tu Adrian....!
Atasez si 2 poze cu camera mea de lucru ,ca sa stiti despre ce e vorba...In momentul de fata folosesc 2 neoane sus si 1 umbrela cu 2 becuri,iar videocamera nu mai este accea ,ci un logitech c920 !Nu ma intereseaza acea schema de lumini de la xlove aia cu luminile atarnate,pentru ca nu are cine sa ma ajute,iar daca chem pe cineva,trebuie sa scot pcul si etc,plus ca isi va da seama,si nu vreau sa ma complic...Ma intereseaza ceva ce pot sa fac eu singurica:)
http://postimg.org/image/aw0s37zkl/
http://postimg.org/image/81dbvs2tn/
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna Amirra@

Frumos decorul tau .Ca un amanunt interesant ,vad ca ai plinta aia alba intre perete si parchet foarte ok, in genul anglo saxon .Adica ,nu se mai vede de la o posta decorul East Europe .Misto .
Daca ai pune o si priza englezeasca (fake,doar aplicata ) la vedere, pe peretele din spate ai putea pretinde ca esti de oriunde si nu din Ro .
Nu ma pricep la setari de lumina , totusi lumina e indicat sa-ti vina doar din spatele webcam + 2 lumini din lateral ,sa atenuiezi umbrele . Hai sa mai spunem si ceva lumina de pe tavan ca in schemele clasice .
In nici un caz nu cred ca e bine ca lumina sa vina (si) din spate - cum observ la tine in poza - chestiile alea care fac sa luceasca peretele roz .
Mai pe scurt ,sa nu vina lumina perpendicular pe obiectivul webcamului .E ca si cum ai face poze cu obiectivul spre soare .Incearca sa le stingi pe cel din spate si montezi eventual 2 lumini pe trepied din lateral ,stanga/dreapta . Sunt sigur ca si cu +2 veioze din lateral , avandu-le pe cele din spate stinse ,te vei vedea mai bine .
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

amira, poate ratingul de la livejasmin si din cauza acelui roz tipator...pai unde ai vazut tu fete cu decor fain sa aiba culoarea asta? culorile mai inchise absorb lumina...eu te sfatuiresc s aluccrezi al decor, cromatica e cam varza, acel roz de pe perete nu se combina in nici un fel cu fotoliul rosu, capul de pat de bej si lenjeria maro....trebuie sa ai culori din aceeasi gama ca sa fie class....daca nu te pricepi vopesete peretele in alb sau ia-ti tapet scum nuanta deschisa ceva baroc dar class nu prea inzorzonat, lenjerie de pat class, fotoilul ala ori ii faci vant si iei unul fain ori il imbunatatesti,perne luxoase tre sa ai etc etc Tu la decor inca esti la jumatate sa stii, asta e opinia mea
eu personal am rating good la jasmin si folosesc sus un bec cu putere de 50 W economic iar in fata am doua umbrele de reflexie cu cate un bec de 50 fiecare voila sper sa ajute schema mea. Lumina este alba. Eu folosesc on logich 930.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Intradevar trompi ,cromatica nu e inspirata .Cum nu poate schimba culoarea patului ,trebuie un tapet asortat cromatic cu patul si parchetul .Tapetul se lipeste foarte usor nu trebuie cine stie ce indemanare. In acest caz trebuie sa dispara fotoliul ala rosu ,care e frumos dar nu merge acolo .
Eu cred ca e si din cauza luminii lipsa (sau gresit pozitionata, fiind o singura umbrela ) si mai ales a luminilor de pe perete care bat in obiectivul camerei.
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Pune 3 umbele de difuzie cu 3 becuri de aceeasi culoare, una perpendicular pe tine si 2 la 30 de grade stanga-dreapta.

Culoarea de pe perete trebuie trecuta intr-o nuanta mult mai slaba (pastel).

Luminile din spate cu becuri forte mici sau mai bine puse aplice care bat doar spre perete nu si direct spre camera.
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Amirra
Mesaje: 22
Membru din: 21 Aug 2014, 22:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc tuturor pentru sfaturile voastre!Studio20 mi-ai fost de un real folos,am fost astazi si am luat 3 kituri cu umbrele 170 ron kitul si le-am montat!Ce pot sa mai spun?Senzational ,pur si simplu nu imi vine sa cred ca 3 umbrele pot avea un asa efect magnific.Acum in sfarsit am si eu claritatea celor de pe jasmin,pe care le invidiam!Multumesc si raman datoare ,cu o bere daca esti baiat,si cu un suc daca esti fata!Pupici!
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

amira, poti face o poza cu amplasarea umbrelelor te rog frumos, ca sa vedem efectul si pozitionarea? ar putea fi utila pe viitor celor care inca mai cauta o schema perfecta;) am vazut efectul before, sa vedem si efectul after!;)
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Amirra scrie:Multumesc tuturor pentru sfaturile voastre!Studio20 mi-ai fost de un real folos,am fost astazi si am luat 3 kituri cu umbrele 170 ron kitul si le-am montat!Ce pot sa mai spun?Senzational ,pur si simplu nu imi vine sa cred ca 3 umbrele pot avea un asa efect magnific.Acum in sfarsit am si eu claritatea celor de pe jasmin,pe care le invidiam!Multumesc si raman datoare ,cu o bere daca esti baiat,si cu un suc daca esti fata!Pupici!
Cu placere, oricand.
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Fas partz,alt post de cosul de gunoi..http://www.anuntul.ro/anunturi-imobilia ... 85811.html
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

trompi scrie:amira, poti face o poza cu amplasarea umbrelelor te rog frumos, ca sa vedem efectul si pozitionarea? ar putea fi utila pe viitor celor care inca mai cauta o schema perfecta;) am vazut efectul before, sa vedem si efectul after!;)
Hi-hi-hi :mrgreen:

Uite trompi ,pt ce ne-am agitat noi pe aici .Si ma miram eu, de ce mie nu-mi multumeste ca doar si eu i-am spus -din prima - de necesitatea a inca 2 lumini stanga -dreapta + de luminile alea din spate care care trebuiesc stinse, ca sa nu bata in {salon de masaj si in } obiectivul camerei web cu aceeasi intensitate . :lol:
Mai sa fie !!! :shock:
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Trebuie moderatie google, tu esti vechi, ai trait multe povesti de genul, trebuie cantarit bine inainte ce merita atentie sau nu ;). Era culmea ca amirra sa descopere apa calda, ca e vorba chiar de apa calda asta cu luminile, ca daca vrei sa stii care e lumina perfecta nu e nici un secret.

Ce ma uimeste in continuare si pe mine e ca userii chiar pe tepari ii intreaba chestii. Chiar nu inteleg fenomenul. Adica exista pe forum oameni care chiar au rezultate remarcabile si care chiar fac si stiu chestii si oamenii astia sunt uneori injurati si chiar manglitorii sunt elogiati. Oare chiar este asa greu de decantat?

Pune LJ-ul in topul ala, chiar fake?! fiind el pe una Lourdes, vine aceasta aici pe forum si o fugariti. Interesant ca dupa cum sustin unii ca topul e fake, din multitudinea de modele o aleg la un moment dat si pe asta, si nu pe maricica. Daca asta e mincinoasa atunci ramaneti cu amirra si intrebati-o pe ea cum se vede cu umbrelutele :)). Va fi bine...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

win eu am schema mea d elumini care e foarte buna, insa sutn tot impul curioasa sa vad ce au altii, cum le pun, in c eunghiuri etc etc eu n-am timp sa citesc toate posturile unei persoane sa descoper daca e mincinoasa, unde, cum, de ce, acuma scru pe fuga daca ma crezi......De fapt tot timpul scriu pe fuga, in fine....ulteriord upa ce am postat am vazut ca persoana respectiva in alt post zicea ca ea castiga 150 dolair la zece ore pai la banni astia nush cuma a investit patru mii de dlari, d eunde i'a scos si mai ales une i-ai investit ca sincer camerea mea arat mult mai bine si cu o investitie mult mai mica...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Vorbeam in general trompi, nu ma refeream doar la intrebarile de aici. De toti anii in care pana si pumpy avea expertiza sa si grupul sau de fani. Are si acum forumul lui unde se joaca singurel. El intreaba, el raspunde. Daca ar reapare ar fi iar curtat, pariez. Ceva explicatii as avea, de ce se intampla astea...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
solveit_girl
User Junior
User Junior
Mesaje: 60
Membru din: 04 Sep 2013, 13:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mie nu mi se pare sa fie aceeasi camera, dulapul de langa pat e altul, culoarea patului pare alta
Poate tipa vrea sa inchirieze vila dar momentan lucreaza ca model. In fine
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

solveit_girl scrie:Mie nu mi se pare sa fie aceeasi camera, dulapul de langa pat e altul, culoarea patului pare alta
Poate tipa vrea sa inchirieze vila dar momentan lucreaza ca model. In fine
Este fix aceasi camera,aceasi veioza,aceasi masuta,aceleasi aplice pe perete,numai ca in poza de la ziar online,lumina este stinsa si culoarea patului este aceasi daca aprinzi lumina:)
Problema nu este ca vrea sa inchirieze acea vila ca studio de vchat unde chiar ea/ei lucreaza,problema este aruncarea cu cacat in studiourile de vchat pe care au facut-o pe alt topic.Cum sa spui ca studiourile de vchat sunt de cacat si iau banii modelelor degeaba cand tu insuti ai incercat/incerci sa ai unul?Oamenii au mintit cu nerusinare pe alt topic in neconcordanta cu realitatea,gratuit si aiurea,aici a fost problema.
Asta nu am inteles noi,de ce dracu sa te chinui sa construiesti o minciuna proasta cand poti sa spui un adevar bun?Probabil ca nu vom afla raspunsul.
Tind sa cred ca tu erai una pe care o prosteau cu usurinta daca aveau ocazia:)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

pocahontas scrie: Tind sa cred ca tu erai una pe care o prosteau cu usurinta daca aveau ocazia:)
Corect! :)
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”