Net rds business vs. net rds minim

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
studio_ceva
Mesaje: 11
Membru din: 19 Iun 2014, 23:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu am facut un abonament business, si pe oferta care mi-a dat-o scrie 50Mb/s garantat upload/download, si testele de viteza confirma, cel putin pe Budapesta mereu am banda, depinde de server, abonament de 50 euro/ luna plus 1 euro pentru fiecare ip, eu am cerut cate un ip pentru fiecare pc
SoulCams Models Studios wanted
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

studio_ceva, te rog sa imi spui daca acei 50mb la upload sunt cat iti arata la test sau daca deja i-ai impartit la 8.
mie la testul de pe site la rds am aprox 100mbps upload dar ca sa afli viteza reala trebuie impartit la 8 si am in jur de 2-3mb la testul din jasmin.
vreau sa stiu daca se merita sa imi fac abonament business sau sa raman asa.
multumesc frumos
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

incercati sa faceti un test aici : http://speedtest.dditservices.com/ - este speedtestul de la LJ, fiind acum in luxemburg firma, download-ul o sa fie mare depinde de banda , dar uploadul o sa se rezume la maxim 10mb si un pic , ca e limitat, in budapesta e normal sa iti dea in rds upload si download mare:) incearca in afara, in america , vezi cat ai uploadul + download. Difera de la tara la tara , dar nu da teste la vecinii nostri .
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

da, pe DoclerHolding am 10,78 mb la upload, asta cu netul prin fibra de la rds.
cosminbr
Mesaje: 38
Membru din: 10 Sep 2014, 14:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ce pachet de la rds ai costin? pentru persoane fizice sau business? cat costa? Mersi.
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Imi cer scuze pentru intarziere, am pachetul Fiberlink 2 de 1000mbps...

Am vorbit de curand cu ei sa imi fac ab business cu 50mbps download/upload, la pretul de 40 de euro. Nu stiu daca se merita, acum astept telefon de la ei sa imi puna in test pentru 3 zile sa vad cum e dupa care ma voi decide.
Eu am cerut upload garantat pe America ceea ce nu este posibil, ei garanteaza decat pentru RO. Netul meu este okay deocamdata si cu acest abonament, dar ma supara streamate. Daca am streamate si imlive si jasmin si mfc toate in HD vad cum intra si ies membrii pe streamate pentru ca asteapta prea mult sa le apara imaginea. ( ca o fi de la net sau nu acum nu stiu dar unii intra si ies de mai multe ori pana reusesc sa aiba imagine).
De asemenea la jasmin chiar daca este singur deschis ei mi-au setat bitrate la 750, probabil din cauza ca fluctueaza netul.
Daca dau test pe siteul de la rds am la download in jur de 800mb si la upload 100mb cu netul care il am acum. Am fibra optica in casa.
Am vorbit cu persoana de la rds si mi-a spus ca pentru videochat au avut multi ab de 50mb business si ca l-au marit pentru ca nu puteau tine decat 2 site-uri simultan. (eu nu i-am spus pentru ce imi trebuie dar intrasem in discutii tehnice si mi-a dat exemplul acesta).
Acum nici nu stiu ce sa fac, o sa vad astea 3 zile cum merge si daca nu imi place o sa raman tot la abonamentul de 1000mbps ca toata lumea si o sa renunt la HD pe unele siteuri.
Am vb si cu cei de la jasmin si i-am intrebat daca se merita sa imi fac ab business si mi-au spus ca doar daca am studio foarte mare cu multe calculatoare altfel nu imi trebuie ca viteza mea este mai mult decat in regula.
Mai ma gandeam si la varianta cu 2 linii de internet la aceeasi locatie. Sa impart site-urile in functie de providerul de internet pe doua calculatoare si sa imi pun internet normal si de la UPC si de la RDS. Dar asta inseamna alti bani investiti pentru inca un set de calculatoare.
Pentru upload de 150 mb mi-au cerut 130 de euro ceea ce nu cred ca se merita la ceea ce am eu.
Are cineva idee daca mai conectez o placa de retea la fiecare calculator sa pot conecta fiecare browser sau soft la internetul care il vreau? Se poate asa ceva? Inca nu m-am documentat.

multumesc
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Interesant ce spui .
Totusi sa stii ca se poate si pe un singur pc cu 2 placi de retea , doua linii de internet diferite ,de la 2 ISP-isti .
Totodata nici 40 euro (fara TVA) , nu e mult pt ceva garantat .Abonamentul de 1000 mega , nu e garantat ( fiind best effort ) si se refera doar la intern , la extern unde te intereseaza nu se poate nici macar aproxima , dapai garanta ceva .

P.S. "Pentru upload de 150 mb mi-au cerut 130 de euro ceea ce nu cred ca se merita la ceea ce am eu."

Daca ar fi "garantat " cu servere din USA cu ping mic nu e mult deloc sa stii ! Si nu 150, ci macar sa ai 20 mega garantat cu ping pana in 50 (ceea ce ma indoiesc ) .Ai avea o imagine oglinda (combinat cu un pc /web performant ) , iar 130 euro fara TVA nu ar fi mult daca ar fi asa .Eu am dubii ca si la acei bani (130) vei obtine ceea ce am scris mai sus (20 mega garantat cu servere din US /ping pana in 50 )
P.S. 'Daca dau test pe siteul de la rds am la download in jur de 800mb si la upload 100mb cu netul care il am acum'
Testul dat pe site-ul lor e zero .E doar reclama lor , e dovada pe care tu trebuie sa o vezi : Uite ca noi putem ! Nu te intereseaza pe tine asta .Am constatat pe propria piele ,dea lungul timpului ca multi ISP-isti aveau impresia ca eu i-am ales pe ei doar pt a le vizita site-ul lor oficial .ISP-istii sant o specie aparte :curiosi /mincinosi /promit fara sa aiba habar .
Spor acolo .
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Ultima oara cand am avut ghinionul sa incerc rds....aveau ceva "garantat" "bussiness" "all-inclusive" "mizerie" 10mb garantat 100mb maxim...eu recomand upc...dar upc bussiness nu home, ca ala e o panarama...cu 10mb (40euro) tii jasmin + iml + cc fara probleme...pentru siguranta mai pui un 10-15 euro si iei 20mbs si nu ai nici o problema...Eu m-am lecuit de rds...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
Nord
User Activ
User Activ
Mesaje: 254
Membru din: 25 Aug 2014, 11:22
Localitate: Maramures
Has thanked: 0
Been thanked: 13 times
Contact:

Din pacate upc-ul nu acopera toata tara :( , asa ca in unele zone rds-ul detine monopulul sau mai rau romtelecomul ! Asa ca fiecare face cum poate !
Sfaturi generale pentru webmasteri incepatori/medii :Tips for webmasters | Live Cams
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Nasol...si eu am fost fortat la propriu acum 2 ani sa semnez cu rds...dar am scapat pana la urma...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Scuze ca revin , dar vreau sa te lamuresc .
1."Am vorbit cu persoana de la rds si mi-a spus ca pentru videochat au avut multi ab de 50mb business si ca l-au marit pentru ca nu puteau tine decat 2 site-uri simultan. (eu nu i-am spus pentru ce imi trebuie dar intrasem in discutii tehnice si mi-a dat exemplul acesta)."
Daca un ins de la RDS spune indiferent ce , nu trebuie sa te iei dupa el , poate a vrut sa para si el ca stie despre ce vorbeste .

2."Am vb si cu cei de la jasmin si i-am intrebat daca se merita sa imi fac ab business si mi-au spus ca doar daca am studio foarte mare cu multe calculatoare altfel nu imi trebuie ca viteza mea este mai mult decat in regula."
Asa o fi , corect ! Totusi celor de la LJ nu le-ai spus ca in acelasi timp tu mai lucrezi si pe alte sites .
Probabil daca lucrezi doar pe LJ , e suficient .E ca si cum ai avea la o masina 200 HP .E prea mult , ajunge si 100 ..dar daca vei avea nevoie de toti(200 HP ) la un moment dat ?
Ia deschide-le tu pe toate pe care vrei sa stai si intra la support LJ si intreaba-i cum e netul tau , sa vezi daca mai spun ca netul tau e mai mult decat in regula .
3. "Acum nici nu stiu ce sa fac, o sa vad astea 3 zile cum merge si daca nu imi place o sa raman tot la abonamentul de 1000mbps ca toata lumea si o sa renunt la HD pe unele siteuri "
Eu banuiesc ca va trebui sa se vada o diferenta pozitiva cu netul garantat .Si nu e idee buna sa renunti la HD ,pt ca implicit vei renunta la $$$$ .
Tu evident ,vei face cum vei considera ca e mai avantajos /profitabil pt tine .
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Atunci cand am vb cu cel de la rds i-am spus ca vreau viteza garantata pentru america la aprox. 50 de euro (stiam ca se poate negocia cu ei si i-am zis eu din prima ce tarif imi permit maxim si ca vreau viteza de upload pentru jocuri nu pentru ceva din care scot bani ca sa ma arda). A zis ca revine intr-o ora cu un telefon sa imi spuna ce poate face. A revenit si mi-a spus ca nu se poate garanta nicio viteza mai incolo de romania pentru ca nu depinde de ei. Am trimis acte si tot si astept sa imi dea perioada de test de 3 zile cu 50mb banda simetrica garantata pe Romania in speranta ca se va misca mai bine.(astazi trebuia sa ma contacteze dar nu am primit niciun semn) nu am avut probleme sa-mi pice netul vreodata din cauza lor. Am fibra optica in casa.
Stiu ca este aiurea testul de pe siteul lor si ca nu este corect. Mie imi place la acest abonament ca downloadez torrente cu 70-80mb pentru ca sunt multi pe rds. (aici vb de viteza efectiva pe torrent, viteza reala deja impartita la 8)
La abonamentul de 130 de euro daca era 150mb garantat pe extern fi sigur ca nu refuzam.

De curiozitate, are cineva business de 130 de euro la RDS? Cum merge? Cate site-uri? Studio sau un singur calculator? Ce calitate ? etc...

Pentru doua conexiuni de la doi provideri de net exista si routere cu 2 WAN ports, a folosit cineva asa ceva in aceasta meserie?

Oricum, ne putem numara printre norocosi in ceea ce priveste raportul viteza de net/pret spre deosebire de alte tari.
Dylora
Mesaje: 29
Membru din: 29 Ian 2014, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut,

Recomand ca daca vrei extern sa cumperi internet de la o firma externa venita in Romania nu invers.

Este router la care poti sa pui 5 intrari, 6-7 cate vrei, important e sa stii sa il configurezi, aici e partea complicata. In concluzie este posibil. Eu am 3 intrari, 1 UPC Fibra Optica, 1 UPC Coaxial, 1 Provider local, merge struna.

Romania se poate numi "norocoasa" la acest capitol datorita coruptiei, asta e singura parte buna a coruptiei. Se folosesc puteri peste limitele admise la partea de radio, se trag cabluri pe unde are fiecare chef samd.

Succes
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deci, dupa o saptamana , dupa ce i-am trimis actele celui de la rds sa imi faca un cont demonstrativ business de 50mb garantat download/ulpoad cu 40 de euro, primesc e-mail sa imi spuna ca a fost in concediu si ca nu a reusit sa obtina contul demo pentru 3 zile dar imi poate da daca vreau abonamentul de 40 de euro pe 12 luni fara cele 3 zile sa vad cum merge. (eu cred ca este ceva suspect la mijloc, ori internetul business de 50mb e mai slab decat cel 1000 care il am acum si vrea sa ma prinda cu contractul ori cine stie ce s-a intamplat)
voi ce parere aveti?

Cei care aveti internet business de la rds, pe flash media encoderul la streamate ramane bitrateul constant sau fluctueaza ? ( la mine cand este 700-800 cand scade pe la 400-500 chiar si 300 uneori pentru o secunda)

Va multumesc !
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Ca a fost in concediu nu scuza decat mutenia lui de 1 week ,nu si disparitia celor 3 zile de proba .
Ii poti spune ca nu te grabesti si mai astepti putin (pana se prind sefii ca el sa intors ) ca sa obtina din nou cele de 3 zile , nu ?
Pai nu asa era intelegerea ? Si daca murea ...alt om ii lua locul -si oferea iarasi - cele 3 zile de proba , nu asa se intelegea ?
Nu stiu la ce garantare se refera insul de la RDS , dar sustin ca un abon.garantat (deaia era buna proba ) e infinit mai bun ca cel de 1000 (best effort) .Cum am mai spus 50 garantat e minciuna si/sau nesimtire , tie-ti trebuie doar un 5-6-7..hai poate un 10 (cu ping mic ) pe Up ,cu servere din NYC, de exemplu .Nu cu Resita/Dabuleni/Caracal .. :wink: .Daca vei avea pe NYC , vei avea si pe caracal cu siguranta , de 10 ori viteza .Nu-ti trebuie o "garantare " de mult si prost (50 mb) ci una de genul acceptabil (7-10) dar al dracului de calitativ(ping mic) .Atat.
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu initial am cerut upload garantat pe america, dar mi-a spus ca nu se poate asa ceva ca nu depinde de ei. ei nu imi pot da garantarea decat in RO, in afara RO depinde de serverele pe care le accesez, distanta etc.
chiar nu are nimeni abonamentul de 50 business sa imi spuna si mie cum merge ? eventual niste teste pe Seattle si new york?
o sa fac teste cu abonamentul care il am acum. iese destul de bine dar ping mare si fiind residential nu stiu cat de stabil este.
spk_admin
User Junior
User Junior
Mesaje: 53
Membru din: 10 Aug 2014, 02:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am explicat aici diferenta dintre un ab business si pf. cine-stie-firma-serioasa-net-t15017.html

Spor.
money - illusion of freedom
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

spk_admin scrie:Am explicat aici diferenta dintre un ab business si pf. cine-stie-firma-serioasa-net-t15017.html

Spor.
Ai explicat numai ca eu unul nu am inteles inca de atunci ,din postarea la care faci referire :
1.Conteaza sau nu internetul garantat ?
2.Acolo unde lucrezi au internet de 29 lei ? Sa nu motivezi ca fiind studio au facut business pt motivul ca sunt mai multe pc-uri !! De ce nu au facut "N" abon de 29lei x nr de pc-uri ??
La frazele astea ma refer :

-a. "Oameni buni, nu va mai bateti capul cu interneteeee super sonice de 1000Mb pentru ca nu va ajuta cu mult fata de cele de 50 sau 100 respectiv de 29/39RON.
Rds-ul spune clar ca viteza in Internet (pe tot mapamondul) poate ajunge pana in 30 Megabites adica 3.75 Megabytes Reali (30:8), indiferent de abonamentul pentru care optezi din cele 4 standard.

-b. "Diferenta dintre ab business RDS si cele standard este ca la cele business se vorbeste de MB reali pe cand la cele pe pf sunt calculate in Megabits adica valoare care va este data pe ookla.net impartita la 8. Contractele business iti garanteaza un up/dw de 2, 3, 4, 8, 10 etc Megabytes REALI indiferent ca uploadezi/dw in Romania sau in Hong Kong."
Pe de o parte spui ca "nu va ajuta cu mult fata de cele de 50 sau 100 respectiv de 29/39RON." ...iar pe alta spui ca " Contractele business iti garanteaza un up/dw de 2, 3, 4, 8, 10 etc Megabytes REALI indiferent ca uploadezi/dw in Romania sau in Hong Kong."
Deci care e faza ? E putin lucru sa ai up garantat de 2,3,4,8,10 reali indiferent ca faci upload din Ro or H k ? Da sau nu ?
Prima data cand ai postat am crezut ca te-ai incurcat putin in abonamente si te-ai grabit .Acum numai cred asta .
Daca poti raspunde punctual la ce am scris mai sus , as fi recunoscator + ca ar intelege si cei mai ..incepatori ce ai vrut sa spui acolo .
P.S. Nu stiu care e pozitia ta in acea organizatie -nici nu sunt curios - insa as pune pariu ca nu tu esti cel care sa ocupat de negocierea/configurarea/ instalarea internetului in locatie .
Salutari .
costin_yo
Mesaje: 48
Membru din: 29 Apr 2014, 22:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu unul sunt mai in ceata decat eram inainte, cred ca am citit de vreo 4-5 ori postul lui spk_admin.
El vrea sa zica de viteza de la rds business garantat ca nu se imparte la 8, asta inseamna MB/s. De aici rezulta ca eu vorbind cu cei de la RDS pentru abonamentul de 50Mbps am fix 50( ceea ce nu are cum sa fie adevarat ).
Ca sa fie mai clar, din ce am citit pe net rezulta urmatoarele:
Mbps= se imparte la 8
MB/s= nu se imparte la 8
Oferta primita pe mail de la reprezentatantul rds spune exact asa:
" - Internet Garantat 50 Mbps (min = max= download=upload ) si 100 Mbps in metropolitan \
Abon lunar : 40 euro "
Deci acolo scrie clarMbps deci se imparte la 8 asta insemnand aprox. 6,25MB/s.

Deci fraza notata "b" de catre googlefun din postul lui spk_admin nu este adevarata si la abonamentele business de la RDS tot se imparte la 8.
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Referitor la ce ai scris cu imparteala ,evident ca asa este costin@ .Incepator :wink: , dar prinzi repede si -ce prinzi/citesti -le analizezi ca sa le intelegi logica (ma refer si la alte postari ale tale) .Foarte bine , ce sa zic ? Bravo !
Si tot evident , este si cu imparteala care trebuie aplicata inclusiv la cel de 50 Mbs de 40 euros (fara TVA) .ISP-istii asa vorbesc in Mbs , pt ca pare mai "gras" , da volum impresiei de viteza .Cum unii comercianti spun 1000 gr/ml si nu 1 kg /l .
50 MB (chiar cu garantarea la care se refera ei ) ...la 40 euro e homeric , ce naiba ! Probabil nici la 2000 euro nu-ti da asa ceva -nu stiu- am zis si eu o suma .
Totusi , cei aprox. 6,25MB/s. garantati pe up non stop indiferent de cati utilizatori vor fi pe teava lor, tu (teoretic ) trebuie sa-i ai ! Si nu e putin lucru .Daca mai obtii si un ping mic cu servere de peste ocean(iar upload ,cu un sfert din 6.25 MB/s :4 = 1,5 MB/s =12Mbps) poti spune ca ai un internet bun .Acela e minim , ca de cele mai multe o sa ai si mai mult, e norocul tau .
P.S. Totusi ,ei cand spun 50 garantati (indiferent ca se refera la MB/s sau la Mbps ) fac referire la viteza de download .Foarte rar am intalnit - indiferent de ISP-ist - ca valorile sa fie simetrice down /up .
P.S.2 Fraza asta din contract Internet Garantat 50 Mbps (min = max= download=upload ) ...eu o traduc asa : 1.Minim 50 Mbps download .(adica poti obtine mult mai mult ) .
2. Maxim 50 Mbps upload .(adica nimic mai mult ) .
Oricum ,nimeni pana acum nu ia luat la intrebari ,referitor la limbajul lor duplicitar ,cand e vorba de mesajul care trebuie transmis catre consumatori.
spk_admin
User Junior
User Junior
Mesaje: 53
Membru din: 10 Aug 2014, 02:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VA ROG SA FITI ATENTI UNDE FOLOSESC "Mb" SI UNDE FOLOSESC "MB".

MB = Megabytes
Mb = Megabites

Un Megabyte(MB) are 8 Megabites(Mb).

Daca faci un test de viteza s iti da valorile 67.44Mb download si 56.42Mb upload, atentie, valoare respectiva este calculata in Megabites(latime de banda). Ca sa afli cati Megabytes Reali ai, trebuie sa imparti la 8.

De ce "Reali"? Pentru ca Megabytes (MB) este voalare in care se masoara spatiul alocat pe hard - MB, GB, TB etc. si nu Mb, Gb, Tb etc. acestia din urma fiind folositi la masurarea LATIMEI DE BANDA A INTERNETULUI. De aceea un ISP-ist o sa va dea valoarea in Megabites si nu in Megabytes, nu pentru ca au limbaj duplicitar sau nu mai stiu eu ce, ci pentru ca au un limbaj tehnic.

Latimea de banda a internetului este masurata in Mb (Megabites)
Spatiul alocat pe hard este masurat in MB (Megabytes)

Explicatie pe intelesul tuturor:

download-ul iti baga in calculator pe hard, Megabytes (MB Reali)
upload-ul iti scoate din calculator de pe hard, Megabytes (MB Reali)

De ex daca tu ii trimiti o poza la prietenu` din America si poza are 6 MB pe hard, cu un upload de 3MB (Reali), poza ajunge in 2 secunde. Daca avea upload de 3Mb o trimitea in 16 secunde (3Mb:8)=0.375MB Reali, 6 : 0.375 = 16. Daca avea un upload/download de 6MB adica 48Mb, poza sau orice alt fisier de aceasta marime, putea sa il trimita sau sa il primeasca intr-0 secunda.

Ok. Chestiile astea transpuse in videochat sunt aproximativ la fel.
In loc de poza, in fiecare secunda se trimite din calculatorul vostru, video+audio etc. care toate la un loc insumeaza sa zicem 1.2MB reali pe hard. Daca viteza de upload (ca sa le poata trimite pe site) este mai mica de 1.2 MB adica (1.2X8) 9.6Mb, clar ca da rateuri. Pachetele video+audio o sa ajunga mai tarziu si o sa va vedeti cu intreruperi(nu o sa mai fie video-ul fluent pe site).
" - Internet Garantat 50 Mbps (min = max= download=upload ) si 100 Mbps in metropolitan \
Abon lunar : 40 euro "
Deci acolo scrie clarMbps deci se imparte la 8 asta insemnand aprox. 6,25MB/s.
Nush exact ce ti-a scris in mail dar daca a specificat "garantat 50Mb cu urcare in 100Mb IN METROPOLITAN" nu e ok. Trebuie sa iti garanteze viteza in INTERNET, nu in METROPOLITAN.
Desi ma mira faptul ca au oferta de 50Mb garantat in INTERNET cu 40e. Daca bine imi aduc aminte de abonamentele de genu, aveau parca 1 sau 2MB in INTERNET si 10MB in METROPOLITAN.

INTERNET - extern, pe toata lumea
METROPOLITAN - intern, pe Ro

In cazul tau, de fapt in cazul tuturora, cel mai simplu e sa voresti cu suportul sitului pe care lucrezi si sa ii intrebi: Tataa, cati mega imi trebuie sa mearga brici?? ..si fi atent ce iti raspunde, Mb sau MB, pentru ca ei stiu ce vorbesc.
Sa zicem ca ai nevoie de 6Mbps si 10 Mbps de la altul. Ai nev in total de 16Mb, sau 2MB (E ACELASI LUCRU CA SI VITEZA). Mergi la ISP-isp si ii ceri garantare in INTERNET(atentie) de 2 Megabytes sau 16 Megabites si ai rezolvat!
Pe de o parte spui ca "nu va ajuta cu mult fata de cele de 50 sau 100 respectiv de 29/39RON." ...iar pe alta spui ca " Contractele business iti garanteaza un up/dw de 2, 3, 4, 8, 10 etc Megabytes REALI indiferent ca uploadezi/dw in Romania sau in Hong Kong."
Deci care e faza ? E putin lucru sa ai up garantat de 2,3,4,8,10 reali indiferent ca faci upload din Ro or H k ? Da sau nu ?
Ai pus frazele in context diferit, de aceea da cu virgula. In prima fraza ma refeream ca un ab de 1000Mb (Megabites) nu te ajuta cu mult fata de un ab de 50/100Mb daca este vorba de dw/up pe extern, unde RDS-ul spune clar ca viteza poate ajunge MAXIM pana la 30Mb(Megabites) indiferent de abonament. In a doua fraza ma refeream la faptul ca, daca un ISP-ist iti granteaza 2,4,6 MB (Megabytes) in contract, atat trebuie sa ai indiferent ca downloadezi din Ro sau etc.
Sincer nush ce sa raspund la intrebarea ta, daca e putin sau mult, eu am explicat doar diferenta dintre abonamente:)
"1.Conteaza sau nu internetul garantat ?"
daca www.dooh.com care are serverele in State, iti cere 10Mb upload ca sa ai streamul perfect si ISP-ul iti garanteaza 10Mb pe extern, conteaza.
P.S. Nu stiu care e pozitia ta in acea organizatie -nici nu sunt curios - insa as pune pariu ca nu tu esti cel care sa ocupat de negocierea/configurarea/ instalarea internetului in locatie.
de ce crezi asta? :)

PS: "s-a"
money - illusion of freedom
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”