Totul despre payoneer si alte metode de plata?!?!

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Lavinelu
Mesaje: 31
Membru din: 24 Aug 2014, 15:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna!
Pentru a putea fi platita de toaaate site-urile, mi-am facut un cont payoneer. Bun, cardul mi-a ajuns acasa , l-am activat, am setat ca metoda de plata pe diferite site-uri respectivul card Payoneer.
Ei bine, azi am primit mail cum ca mi-a venit prima plata (yeey) de 27$ (Inca nu am intrat serios pe site-uri, astept sa fac asta dupa ce incep facultatea, ca sa fiu mai singura :)
Am incercat sa ma informez despre comisioane si alte taxe ce trebuiesc platite pentru ca banii sa imi ajunga in mana, si am descoperit tot felul de informatii (toate diferite) - Cum ca, la prima plata ei imi vor lua un comision de activare a cardului de aproximativ 15$ , la retragere (Acel standard load) 2$ sau 5$, depinde cat de rapid vrei sa se intample asta, apoi ca banii sa imi ajunga in mana la orice bancomat - inca vreo 3$. Plus alte taxe pentru intretinerea cardului, lunare, dar si anuale etc.
Vroiam sa va intreb, Ce taxe ati platit voi? Este convenabil payoneer? Sau ar trebui sa imi creez un cont in banca, ar fi mai rentabil asa, as plati mai putine taxe?
Ma gandesc ca ar trebui sa astept sa mi se faca mai multe plati, sa scot mai multi bani odata, ca sa nu platesc atatea comisioane? /Oricum, de fiecare data cand un site imi trimite banii, pentru 'standard load'va trebui sa platesc 2$..
Spre exemplu, cei 27$ . Platesc 15$ pentru activare, inca 2$ pentru standard load, apoi 3$ ca sa am banii in mana.. Mai raman cu 7$? Uhh mi-au luat peste 50% din bani, si sunt putin tematoare..
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lavinelu scrie:Buna!
Pentru a putea fi platita de toaaate site-urile, mi-am facut un cont payoneer. Bun, cardul mi-a ajuns acasa , l-am activat, am setat ca metoda de plata pe diferite site-uri respectivul card Payoneer.
Ei bine, azi am primit mail cum ca mi-a venit prima plata (yeey) de 27$ (Inca nu am intrat serios pe site-uri, astept sa fac asta dupa ce incep facultatea, ca sa fiu mai singura :)
Am incercat sa ma informez despre comisioane si alte taxe ce trebuiesc platite pentru ca banii sa imi ajunga in mana, si am descoperit tot felul de informatii (toate diferite) - Cum ca, la prima plata ei imi vor lua un comision de activare a cardului de aproximativ 15$ , la retragere (Acel standard load) 2$ sau 5$, depinde cat de rapid vrei sa se intample asta, apoi ca banii sa imi ajunga in mana la orice bancomat - inca vreo 3$. Plus alte taxe pentru intretinerea cardului, lunare, dar si anuale etc.
Vroiam sa va intreb, Ce taxe ati platit voi? Este convenabil payoneer? Sau ar trebui sa imi creez un cont in banca, ar fi mai rentabil asa, as plati mai putine taxe?
Ma gandesc ca ar trebui sa astept sa mi se faca mai multe plati, sa scot mai multi bani odata, ca sa nu platesc atatea comisioane? /Oricum, de fiecare data cand un site imi trimite banii, pentru 'standard load'va trebui sa platesc 2$..
Spre exemplu, cei 27$ . Platesc 15$ pentru activare, inca 2$ pentru standard load, apoi 3$ ca sa am banii in mana.. Mai raman cu 7$? Uhh mi-au luat peste 50% din bani, si sunt putin tematoare..
Taxa de activare este o singura data platita.
Crezi ca daca vin in banca , nu vor lua comisioane ? :) Banca e free? NU .
La fel are si banca ,taxa de administrare a contului, cardului, etc . DOAR ca , prin banca o sa te trezesti cu bani mai putini depinde de site, iar unele cer un minim de 100$ ca sa-i transfere. Banii fiind in dolari , trec prin banca centrala din America, ceea ce inseamna ca tot drumul asta , te costa niste comisioane. Iti dau ex de liveJasmin care trimite banii si la o suma sa zic de 20.000$ de dolari comisionul este de 800$ aprox , pleaca din Vancouver si trec pe anumite canale unde se opresc comisioanele aferente. Xlove are o taxa de 6.80euro parca pentru tranzactie , dar fiind in euro si platind din UE doar taxa aia de retine.
Sa nu uiti ca la banca pentru sume mari trebuie sa faci o programare pentru a doua zi , sa incasezi banii , ai si comision la retragere si scoti la cursul bancii , pe cand la payo scoti la cursul mastercard din ziua respectiva.
Lavinelu
Mesaje: 31
Membru din: 24 Aug 2014, 15:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hei, multumesc pentru raspunsuri!
Deci, Payoneer pare a fi o metoda buna de plata decat un cont bancar.
Si ..Am inteles, mai nou ca, daca scoti banii la bancomat ti se ia o taxa de 3$ (Indiferent de suma????) , iar la ghiseu o taxa de 2.75$ plus 1.8% din suma alta taxa. Plus.. eu credeam ca cel curs valutar al $ din ziua respectiva este stabilit de banca, gasisem undeva ca ar fi cursul valutar al mastercard -
Ideea e ca.. nu vreau sa spuneti ca ma zgarcerc la ceva, dar mi se pare normal sa stiu toate taxele pe care va trebui sa le platesc ca banii sa imi ajunga in mana, sa stiu la ce curs valutar scot banii, etc. sunt foarte enervante bancile astea ( banca, cel ai mare camatar si japcar cunoscut) -
Am vazut mai multe persoane avand intrebari si nelamuriri despre banii lor 'disparuti de pe card' si nu ma indoiesc ca orice astfel de modificare este , cu siguranta justificata cumva ( Sigur era vreo taxa de platit, vreun curs valutar forte prost.. inca o * despre care nu stiam). Incerc sa adun toate aceste detalii la un loc, si pentru cei care inca nu stiu despre ce este vorba, sau care sunt inca nelamuriti.
Sper ca am facut alegerea cea mai corecta, folosind cardul Payoneer.
La ce banca ati gasit cel mai bun curs valutar de pana acum , atunci cand scoateti banii de la bancomat?
Multumesc
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Lavinelu scrie:Hei, multumesc pentru raspunsuri!
Deci, Payoneer pare a fi o metoda buna de plata decat un cont bancar.
Si ..Am inteles, mai nou ca, daca scoti banii la bancomat ti se ia o taxa de 3$ (Indiferent de suma????) , iar la ghiseu o taxa de 2.75$ plus 1.8% din suma alta taxa. Plus.. eu credeam ca cel curs valutar al $ din ziua respectiva este stabilit de banca, gasisem undeva ca ar fi cursul valutar al mastercard -
Ideea e ca.. nu vreau sa spuneti ca ma zgarcerc la ceva, dar mi se pare normal sa stiu toate taxele pe care va trebui sa le platesc ca banii sa imi ajunga in mana, sa stiu la ce curs valutar scot banii, etc. sunt foarte enervante bancile astea ( banca, cel ai mare camatar si japcar cunoscut) -
Am vazut mai multe persoane avand intrebari si nelamuriri despre banii lor 'disparuti de pe card' si nu ma indoiesc ca orice astfel de modificare este , cu siguranta justificata cumva ( Sigur era vreo taxa de platit, vreun curs valutar forte prost.. inca o * despre care nu stiam). Incerc sa adun toate aceste detalii la un loc, si pentru cei care inca nu stiu despre ce este vorba, sau care sunt inca nelamuriti.
Sper ca am facut alegerea cea mai corecta, folosind cardul Payoneer.
La ce banca ati gasit cel mai bun curs valutar de pana acum , atunci cand scoateti banii de la bancomat?
Multumesc
Din cate vad pe forum , ING si BCR au comisione mari. uite ce iti da un user al forumului :
SFG2707 scrie:Payoneer retine pentru fiecare tranzactie $2.75+1,8% ( daca scoti direct $ de la ghiseu ) sau 3% ( daca scoti lei de la bancomat ).

1. Tu ai retras 1200 +2,75 ( comisionul fix pentru fiecare retragere ) +21,6 ( cei 1,8% pentru suma pe care ai retras-o ) = 1224,35
2. Tu ai retras 40 + 2,75 ( comisionul fix pentru fiecare retragere ) + 0,72 ( cei 1,8% pentru suma pe care ai retras-o ) = 43,47

Eu zic ca cei de la Payoneer au facut calculele destul de corect, nu ? :wink:

eu nu stiu sa iti zic ca banii vin in banca , fiind firma. :)
Lavinelu
Mesaje: 31
Membru din: 24 Aug 2014, 15:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Da, am vazut apoi . multumesc
LollitaLempika
Mesaje: 1
Membru din: 22 Iun 2015, 15:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,eu doar ce am facut comanda de card payoneer mi-a venit cardul l am pus ca metoda de plata pe mfc acum astept pe 1 iulie sa-mi intre banii,la ce banca pot scoate de la ghiseu? :shock:
PandoraM
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dar de la ATM de ce nu vrei sa scoti?

Dar daca vrei tu de la ghiseu cu orice pret mergi la Brd, dai cu subsemnatu` si gata...iti iei banii in valuta de la POS.
Avatar utilizator
eldiablo
VIP
VIP
Mesaje: 450
Membru din: 08 Ian 2010, 16:25
Localitate: Inca Bucuresti
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Dap , momentan doar la BRD poti merge cu buletinul si cardul la ghiseu sa scoti , comisionul minim este undeva la 14$ asa ca se merita din punctul meu de vedere doar la sume peste 500$ , in rest ...poti scoate de la orice ATM dar sa te astepti la niste cursuri valutare foarte proaste pentru ca daca de exemplu cursul afisat inauntru la raiffeisen este de 3.95 la bancomat pe langa cei 3.5$ comision o sa-ti calculeze un curs de maxim 3.85 si cu cat suma este mai mica cu atat cursul este mai prost ...alta varianta buna ca sa obti curs cat mai bun este sa faci plati direct cu cardul la comercianti

Spor
Carpe Diem va doresc la toti - Sunt implinit spiritual , dezinteresat si neinteresant financiar , gata de gluma oricand , ajut si critic gratis sincer cand pot iar daca jignesc nejustificat inseamna ca nu nu sunt eu
alessia_2014
Mesaje: 1
Membru din: 23 Iun 2015, 14:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna ziua,am si eu o intrebare.Mi-am facut cont pe payoneer acum 4zile si inca nu mi-au trimis mailul de confirmare.stie cineva de ce dureaza atat de mult?nu am vrut card vreau sa-mi intre direct in contul meu bancar.Mi-a venit un singur mesaj pe payoneer in care imi spune ca detaliile profilului au fost inregistrate.Trebuie sa astept mailul de confirmare sau despre mesajul asta era vorba?Daca incep sa muncesc pe liveJasmine fara sa-mi vina acel mail de confirmare imi poate explica cineva cum functioneaza si ce se intampla?multumesc mult
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”