Configuratie PC + splitter webcam

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
dya988
Mesaje: 8
Membru din: 27 Iul 2014, 20:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,

Pe calculatorul de pe care lucrez am urmatoarea configuratie:

Placa de baza MSI GF615M-P33
Procesor AMD Athlon II X2 255 dual core Processor 3.10 Ghz
Memorie RAM Kingmax FLFE8-DDR3-2G1333 6 GB
HDD Samsung HD322HJ
Sursa Sirtec SS400H12S
Placa video integrata
Sistem operare Windows 7 ultimate 64-bit

Abonamentul la internet RDS este cel de 500 MB

Problemele pe care le intampin sunt urmatoarele:
- merge sacadat
- la 2 pagini de redare video pe format HD se blocheaza imaginea
- pot sta doar pe 2 site-uri simultan
- la 2 site-uri de video deschise, o pagina youtube CPU ajunge la 99%

O alta intrebare are fi legata de splitter-ul video: am folosit manycam, consuma destul de multe resurse si scade calitatea la video. Imi puteti recomanda altceva?

Astept un raspuns referirot la configuratia PC-ului, eu consider ca lipsa unei placi video HD ar fi problema. exemplu: http://www.pcgarage.ro/placi-video/msi/ ... r3-64-bit/ sau http://www.emag.ro/placa-video-gainward ... _right-2_1 . Nu sunt sigura daca asta este problema pentru intreruperile video si calitatea acestuia, insa astept un raspuns de la cei care cunosc aceste probleme. Va multumesc!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Buna
1.Nu are nici o treaba placa video .
2.Ce i-ti trebuie e PROCESOR ! E slab rau de tot .Am verificat pt tine , obtine doar (3DMark CPU Score):1860.E abia un dual core de generatie veche ! Fata de unele de top(mediu +) , intel i7 4770 de ex care are (3DMark CPU Score):9150
3.E normal sa stea in Task Manager in peste 90 % din cauza procesorului care nu stie/poate sa faca multe .
4.Recomand visit x Video Splitter , consuma cel mai putin .Totusi la procesorul ala nu prea ai ce-i face .Pacat de cei 6 GB de RAM totusi , nu au cum sa ajute .Chiar sistemul de operare(care e bun , nimic de zis ) "omoara " CPU .
Sa auzim de bine ,
Bye
PS : Pt ca sa iesi mai ieftin , sa pastrezi tot,inclusiv placa de baza ar trebui sa iei un procesor AMD FX-9590 Black Edition Octa Core CPU Socket (AM3+, 4.7GHz, 16MB, 220W, FD9590FHHKWOF, Turbo Core 3.0 Technology) . Are (3DMark CPU Score:)7830 .Sa verifici mai inainte daca placa ta suporta acest CPU .Nu am timp acum , sorry .
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Tot sistemul este de generatie veche. E de mirare ca iti merg 2 site-uri in acelasi timp ( depinde ce site-uri ) . Daca doresti o configuratie cu un raport calitate/pret optim pentru ce ai nevoie te pot ajuta cu cea mai mare placere.

P.S. Nu cumpara procesorul recomandat de googlefun...pret exagerat, consum de curent si caldura disipata exagerate.
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Smart ai dreptate ,
Am verificat dupa ce am scris :pretul e mare si consumul de asemenea .Ideea era sa pastreze ce are si sa ia doar un procesor la ce are , pt a plati cat mai putin ca banuiesc ca daca avea bani lua deja un alt pc.
Si eu m-am mirat ca tine totusi 2 sites ...
Salutari .
PS :Smart crezi tu ca maine facea si comanda online ? Eu nu am verificat cat costa acel CPU , am vazut dupa, ca ....costa peste $300 si ca consuma curent cat Sidex .
Daca ai solutii ieftine la configuratia ei ..be my guest bro ! Ai scris alarmist ca si cum am dat si un link de magazin :lol:
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Placa de baza fara sa ma uit pe net pun pariu ca e AM3 ( fara + ) deci...alt calculator complet :)
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
dya988
Mesaje: 8
Membru din: 27 Iul 2014, 20:33
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut, ma bucur sa vad ca mi-ati raspuns asa repede.
Va multumesc frumos, insa imi puteti spune ce as mai putea pastra din el ? Ce upgrade as putea sa-i fac ? din ce inteleg procesorul si placa de baza este buba, vreau sa stiu daca merita sa schimb la asta ceva sau sa cumpar un alt pc!!! ma gandesc ca totusi are ddr3 6gb. coller ok! ce mi-ati recomanda ? va multumesc!
mike2414
User Junior
User Junior
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mai 2013, 19:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

dya988 scrie:Salut, ma bucur sa vad ca mi-ati raspuns asa repede.
Va multumesc frumos, insa imi puteti spune ce as mai putea pastra din el ? Ce upgrade as putea sa-i fac ? din ce inteleg procesorul si placa de baza este buba, vreau sa stiu daca merita sa schimb la asta ceva sau sa cumpar un alt pc!!! ma gandesc ca totusi are ddr3 6gb. coller ok! ce mi-ati recomanda ? va multumesc!
dya din pacate nu il poti pastra e prea depasit :) iti trebuie minim un i3 daca ti mai multe siteuri deschise.... poti economisi cativa banuti pastrand carcasa, sursa de alimentare ,hardul si eventual ramii restul trebuie inlocuit. Iti recomand sa il cumperi pe bucati in nici un fel deja asamblat ( costa mai mult pentru ca are piese care tie nu iti trebuiesc - placa video , cd-room). Tie iti trebuie o placa de baza mai bunicica pe care o poti gasii incepand cu 200 de lei si un procesor minim i3 ( trebuie sa chiemi pe cineva cu un pic de indemanare pentru asamblare- la montarea procesorului poti stramba pinii de pe placa de baza si sa o strici practic :) ). toate astea nu ar trebui sa te coste mai mult de 1500 de lei. bafta la banuti
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

mike2414 scrie:
dya988 scrie:Salut, ma bucur sa vad ca mi-ati raspuns asa repede.
Va multumesc frumos, insa imi puteti spune ce as mai putea pastra din el ? Ce upgrade as putea sa-i fac ? din ce inteleg procesorul si placa de baza este buba, vreau sa stiu daca merita sa schimb la asta ceva sau sa cumpar un alt pc!!! ma gandesc ca totusi are ddr3 6gb. coller ok! ce mi-ati recomanda ? va multumesc!
dya din pacate nu il poti pastra e prea depasit :) iti trebuie minim un i3 daca ti mai multe siteuri deschise.... poti economisi cativa banuti pastrand carcasa, sursa de alimentare ,hardul si eventual ramii restul trebuie inlocuit. Iti recomand sa il cumperi pe bucati in nici un fel deja asamblat ( costa mai mult pentru ca are piese care tie nu iti trebuiesc - placa video , cd-room). Tie iti trebuie o placa de baza mai bunicica pe care o poti gasii incepand cu 200 de lei si un procesor minim i3 ( trebuie sa chiemi pe cineva cu un pic de indemanare pentru asamblare- la montarea procesorului poti stramba pinii de pe placa de baza si sa o strici practic :) ). toate astea nu ar trebui sa te coste mai mult de 1500 de lei. bafta la banuti
Foarte bine punctat mike ,
As avea un singur amendament referitor la CPU .E totusi slab un i3 .Daca pastreaza tot si va cumpara doar placa de baza si alt CPU se si incadreaza lejer in bugetul estimat de tine dar totusi trebuie un i5-4670K 3.4 GHz Socket 1150 Box ,care pe cel.ro vad ca costa 949 lei .Mai raman si bani pt placa de baza buna + alte maruntisuri .Cu CPU si noua placa de baza poate merge la un centru de reparat Pc si cu 20 lei face transferul /asamblarea pe loc . Va avea un pc care zbarnaie pe langa cel de acum .Eu cu CPU ca asta pot tine lejer 3 in HD si sta doar in 45-50 % cu 8 GB RAM .Binenteles optimizat la maxim pc , fara alte gunoaie .
Sa auzim de bine .
PS : Eheyy ..daca as avea si eu un CPU sa zicem un Intel Core i7-4960X (si sa am 32 GB de RAM :lol: ) care in 3D mark Score are 13200 , cu 2 monitoare care le am as avea alt chef /motivatie sa stau online .Sa vad eu,cu ochii mei cum sta CPU asta 4960x in doar 20 % cu vreo 6-8 sites in HD !!!! Sa ma rog eu de sites atunci : hai fratilor numai evoluati si voi deloc ,deloc... ca pc-ul meu scoate limba la voi acum . Pana una alta scot ei limba la mine :wink:
lol
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

googlefun...un singur lucru iti spun...daca procesorul tau sta in 20% cand il folosesti cel mai intens...atunci inseamna ca ai aruncat 80% din banii dati pe el pe fereastra si ca nu lai luat din necesitate ci din snobism/grandomanie/etc...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Smart scrie:din snobism/grandomanie/etc...
Lol, nu are nici o legatura cu astea. Poate cu preventia. Mai bine risipesc resurse hardware decat sa stau la limita, la cati bani se fac in domeniu.

Oare din cauza ca se gandeste asa, e asa mare saracie in domeniu? Si studiouri si modele? Cine stie....voi mai studia...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
CamVideo.ro
Mesaje: 40
Membru din: 10 Noi 2013, 20:34
Localitate: Galati & Braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Smart, unii preferam sa ne stea procesoarele in 20% si sa fin considerati snobi, decat sa ne stea calculatoarele in 101% si sa plangem pe langa ele ... Asa suntem unii, mai snobi din fire ;)
CamStudio - Studio Videochat Galati
"We work; You play"
0748.400.200 / 0743.525.525
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Smart scrie:googlefun...un singur lucru iti spun...daca procesorul tau sta in 20% cand il folosesti cel mai intens...atunci inseamna ca ai aruncat 80% din banii dati pe el pe fereastra si ca nu lai luat din necesitate ci din snobism/grandomanie/etc...
Salutare Smart
I-mi pare rau de postarea ta , incepusem sa te iau in serios ! Asa pareai cand mimai ca vrei sa-l ajuti pe userul care a initiat topicul .
Din fericire mi-am revenit :Nu te mai iau in serios :wink:
Poate nu ai citit bine , mai ai o sansa (si o scuza ) .Eu am spus daca as avea si eu un CPU ca ala descris de mine si care costa 4.500 lei !! ...banuiam ca, cu 80 !!!! (opt zeci ) :lol: sites deschise in Full HD i-mi statea in 20 % .Am spus "daca" NU CA SI AM (din pacate ) . :(
Daca voi spune vreodata ca vreau sa zbor pe Luna , tu vei intelege ca deja am fost ?
PS : Si daca as avea un asemenea CPU nu , nu este snobism tinere !
Sa auzim de bine .
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

CamVideo.ro scrie:Smart, unii preferam sa ne stea procesoarele in 20% si sa fin considerati snobi, decat sa ne stea calculatoarele in 101% si sa plangem pe langa ele ... Asa suntem unii, mai snobi din fire ;)
Salutare Camvideo.ro ,
Asa este ai dreptate , numai ca din pacate nu e cazul meu ci doar asa a citit Smart@
Sa auzim de bine .
ness01
Mesaje: 4
Membru din: 28 Mai 2014, 22:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Un intel i 4770 cu 8 Giga de ram ,ssd ,fara placa video ,cu video integrat in procesor pe 4 site-uri HD nu trece de 20%
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

ness01 scrie:Un intel i 4770 cu 8 Giga de ram ,ssd ,fara placa video ,cu video integrat in procesor pe 4 site-uri HD nu trece de 20%
Salutare ness01@
Insemna nici mai mult nici mai putin ca :" daca procesorul tau sta in 20% cand il folosesti cel mai intens...atunci inseamna ca ai aruncat 80% din banii dati pe el pe fereastra si ca nu lai luat din necesitate ci din snobism/grandomanie/etc..."
LOOOOOOOOOOOOOOOOOL
Bafta acolo ,Grandomanule :wink:
mike2414
User Junior
User Junior
Mesaje: 96
Membru din: 22 Mai 2013, 19:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Googlefun am zis I3 pentru ca e mai ieftin si din cate nea dat de inteles e cam pe muche cu banii :). e adevarat i3 este si el deja depasit noi ne mai lucrand nici macar cu i5 ci numai cu i7 4770k. In privinta snobismului ma facut sa rad un pic :) a iti lua un pc mai performant decat necesitatile nu se numeste snobism ci investitie pe termen mediu si lung :lol: pentru ca nu mai esti nevoit sa schimbi pc la 6 luni :D.
Suntem o tara de experti ce sa mai :lol: :lol:
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Nu am fost atent...era ora tarzie...Eu in materie de pc-uri intotdeauna merg pe raport pret/performanta...si niciodata nu o sa platesc dublu pentru cei 10% in plus ca performanta pe care il ofera topul...

P.S. Nu mimez nimic...

googlefun scrie:
Smart scrie:googlefun...un singur lucru iti spun...daca procesorul tau sta in 20% cand il folosesti cel mai intens...atunci inseamna ca ai aruncat 80% din banii dati pe el pe fereastra si ca nu lai luat din necesitate ci din snobism/grandomanie/etc...
Salutare Smart
I-mi pare rau de postarea ta , incepusem sa te iau in serios ! Asa pareai cand mimai ca vrei sa-l ajuti pe userul care a initiat topicul .
Din fericire mi-am revenit :Nu te mai iau in serios :wink:
Poate nu ai citit bine , mai ai o sansa (si o scuza ) .Eu am spus daca as avea si eu un CPU ca ala descris de mine si care costa 4.500 lei !! ...banuiam ca, cu 80 !!!! (opt zeci ) :lol: sites deschise in Full HD i-mi statea in 20 % .Am spus "daca" NU CA SI AM (din pacate ) . :(
Daca voi spune vreodata ca vreau sa zbor pe Luna , tu vei intelege ca deja am fost ?
PS : Si daca as avea un asemenea CPU nu , nu este snobism tinere !
Sa auzim de bine .
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

ness01 scrie:Un intel i 4770 cu 8 Giga de ram ,ssd ,fara placa video ,cu video integrat in procesor pe 4 site-uri HD nu trece de 20%
Este ok sistemul dar totul este in functie de buget...suna bine 4770 dar...mai are buget de o placa de baza de 700-800 de ron ca sa fie in rand cu procesorul?..are bani de o sursa capabila?...o carcasa buna? un cooler de procesor compentent...
Totul se invarte in jurul bugetului pe care persoana respectiva il are si de aici trebuie facut un sistem echilibrat si in functie de necesitati...fara un buget eu personal nu am cum sa promovez o configuratie...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Welcome back Smart@ :D
Ora tarzie zici ? lol
Ok , am inteles ! Iertat deja :)

Dar acum nu e ora tarzie :Eu si mike@ comentam despre sistemul celui care a initiat postul asta .
Tu ...te-ai bagat peste ness01@ cu postarea lui despre 4770 si despre ai lui 20% in task manager .E alta persoana, Smart ! Nu a cerut nici o parere /ajutor userul ness 01 , el doar a dat exemplul lui personal .
Nu cred ca-l impartaseste si userul care a initiat postul asta .Nu-i amesteca te rog , nici ei cred ca nu vor sa fie amestecati :) .Au cu totul alte probleme , diferite unu de altul :)
Eu nu ma supar .
Dar sa nu se supere ei (ness01 & Dya988 ) :D :D
PS : Mie ,nici prin cap nu mi-a trecut sa-i recomand un 4770 lui Dya988 (Saraca poate citeste si se minuneaza ce a ajuns din postarea ei ) :)
Caldura mare ...mon cher !
Avatar utilizator
Smart
VIP
VIP
Mesaje: 369
Membru din: 19 Noi 2013, 19:18
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times
Contact:

Eu ma refer strict in ideea ca topicul este pentru recomandarea unui sistem pentru cineva care vrea sa lucreze pe el...sincer citesc din 2 in 2 propozitii...dar eu asta pricep din titlul topicului...
www.smartchat.ro - We are not the best...That's why we try harder!
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Smart scrie:Eu ma refer strict in ideea ca topicul este pentru recomandarea unui sistem pentru cineva care vrea sa lucreze pe el...sincer citesc din 2 in 2 propozitii...dar eu asta pricep din titlul topicului...
Smart ,
Fata sau femeia respectiva , a spus clar ce sistem are si ce probleme . Nici prin cap nu-i trecea(initial ) sa ceara pareri pentru recomandarea unui sistem .Ea cauta placi video , crezand ca acolo e problema . Eu si mike@ ne-am dat cu parerea , dupa cum vezi fara prea mare cooperare din partea ei .Dar nu e nimic , va raspunde ea .Fiind noua sigur are un alt e-mail atasat la forum si uita sa mai "intre " sa vada ca se discuta aici .

".....sincer citesc din 2 in 2 propozitii...dar eu asta pricep din titlul topicului.."

Bingo ! Aici se pare ca e problema !!!!!!!!!!!!!!!!

Totusi cei care citesc repede si pe sarite o fac nu din graba ci din cauza ca au cel mai tare CPU in creier
neinventat inca :) Cum zicea MRU intr-o discutie : " Parcurg zilnic (prin citire la viteze mari ) ..peste 2000 (doua mii ) de pagini diverse " .La el se vede clar :La emisiunea raspopitului ala , i se aburise ochelarii interlocutorului .Nu stia ce sa faca ..sa puna mana pe un DEX ..ar fi pus mana ..dar nu avea timp pt ca MRU il bombarda cu atat de multe neologisme si fraze colosal mestesugite ..si asta la viteze incredibile ....
..Ca si cum ai merge prin Bucuresti la orele 15.30 cu o masina numai cu 150 km /h si asta fara sa atingi pe cineva /ceva ...si sa faci asta cel putin 2 ore ! Asa si discutia lui din studio atunci :)
Mi-a placut MRU acolo ! Virtuozitate lingvistica la cel mai inalt nivel ! Doar raposatul Pruteanu si Andrei Gheorghe mai reuseau asa ceva , parca la un nivel inferior lui MRU ,totusi .
Ca sa evitam conflictele lingvistice eu zic sa te mai temperezi si sa citesti tot ! Adica (esti ) foarte bine intentionat dar risti sa fii inteles gresit .
Sa auzim de bine .
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

E alunecos MRU ... la cat unguent pare sa foloseasca, se strecoara cu usurinta pe oriunde :))

Scuze de "offtopic" ... Nu m-am putut abtine :oops: :lol:
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”