Ce carti ati mai citit?

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente!
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Daca tot s-a deschis un topic despre filme hai sa vorbim putin si despre carti :D mare dreptate avea diriga cand spunea ca e foarte important sa citesti carti de calitate,in opinia mea nimic nu se compara cu cartile secolului 19 si ale primei parti a secolului 20...ce obisnuiti sa cititi?eu am citit totusi o carte destul de misto pe net anul trecut "Jurnalul unei prostituate de lux" daca aveti sugestii astept cu mare drag...genul ala de carti pe care le citesti si cand termini parca totusi ai o alta perspectiva asupra vietii:p Good luck
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

barbatii de pe canapeaua mea - Brandy Engler....interesanta cartea(merita citita)
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Stilet cu sampanie -Rodica Ojog Brasoveanu
Al 5 lea as-Rodica Ojog Brasoveanu
Un blestem cu domiciliul stabil -Rodica Ojog Brasoveanu
Ciuma-Albert Camus
Vinovatul -Lissa Balantyne
Maigret a fost pradat -George Simenon

o sa incep azi sa citesc Barcelona Connection -Andreu Martin

am in plan sa recitesc Un veac de singuratate de Gabriel Garcia Marquez si Numele Trandafirului de Umberto Eco

eu daca am carti destule sunt in stare sa citesc o carte pe zi , pacat ca pt gustul meu sunt mereu prea putine

depinde f mult de ce tipuri de carti cauti , mie imi plac f mult romanele noir , cu mistere detective , eventual care sa aiba actiunea prin 1800/1950, dar citesc cu placere si romane istorice , de groaza , fluviu , de consum , avenuri depinde de cat de bine scrie respectivul
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Imi plac cartile care reflecta psihologia personajelor pt ca de obicei astea sunt cele care iti da de gandit,te fac sa devii mai profund si sa ai o alta perspectiva asupra vietii...Proust scrie extraordinar,am citit o parte din Swann si e atat de bine detaliata incat ajungi la un moment dat sa te intrebi daca ti s-a intamplat tie chestia respectiva sau e din carte...daca sunteti mai sentimentale Invitatie la vals a lui Mihail Drumes e extraordinara si Tess d'Uberville a lui Thomas Hardy
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Am citit trei asi in mana si doi popi de jos aseara ... imi place cum sunt scrisi dar mai ales ca am avut noroc si nu citea nimeni doi popi in mana in acelasi timp cu cei trei asi ai mei :)
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am terminat Barcelona conecticut , acum m -am apucat de Andreea Delfin de Hayes , primul castigator al Premiul Nobel pt literarura , a fost asemnat ca stil cu Goether , vedem mai incolo ce si cuum daca mi-a palcut

cam subtire topicul asta .....
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

fetish scrie: ... cam subtire topicul asta .....
Eu ma mir ca exista :lol:

Cartile iti "da" de gandit dar nu iti DAU de mancare :lol: Ne mai erudim când iesim la pensie, iertata ne fie ignoranta pana atunci ...
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

facui o greseala am vrut sa scriu Goethe nu Goether , big like SFG
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu ma bucur totusi ca sunt si oameni care citesc pe aici avand in vedere incultura generala din Romania....in plus o carte buna poate sa modeleze frumos caracterul unui om si ajuta la o exprimare mai ampla a ideilor,implicit iti poate creste incasarile in chat...
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Asta cu cartile nu pare a fi asa de simpla. Mult mai naspa e ca unii citesc si cu siguranta nu inteleg nimic. Ma gandesc ca daca tot zic ca citesc mult ar trebui macar sa fi invatat sa scrie corect. Macar prin imitatie si tot inveti. SFG, are dreptate... cartile da de gandit!
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mama,nu cred...face omu' un cacat de greseala si ii sariti in cap....nu prea se vede ca cititi din moment ce nu sunteti in starte sa ganditi analitic...poate am scris de pe telefon,poate nu m-am uitiat avand in vedere ca e o discutie neoficiala...poate nu mi-am dat seama...daca am facut un cacat de greseala nu inseamna ca sunt agramata,insa e bine ca sunt oameni open mind care sar pe tine de la prima chestie...obisnuiam sa fac si eu asta pana mi-am dat seama cat de penibil e.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Nu era targetat pentru cineva in special dar daca tot s-au sesizat unii e bine primit. :). Greseli mai fac postacii, nu asta e problema grava, ci ca nici macar nu incearca sa scrie cat mai corect. Si ma refer in general la nivelul forumului. Ca nu au respect de sine si implicit nici pentru restul asta nu ar fi asa mare branza, dar multi sunt praf din oricare unghi i-ai privi. Ma gandeam, daca nu are chef cu scrisul poate stie cu matematica :). Dar nu, nu au nimic, nici logica elementara si unii sunt si caractere infecte.

Thx God ca sunt penibil "asa" si nu retard!
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
constantina
User Junior
User Junior
Mesaje: 75
Membru din: 11 Apr 2012, 17:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ieri am citit o carte de credit . Impresionant, superb caracter Master Card asta care a scris-o. Merge la suflet cand simti ca nu mai faci fata membrilor.
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

@wildcouple20: Când spui ca incultura e generala in Romania, macar incerci sa nu te exprimi ca o manelista care tine sa ne spuna noua cat o fascineaza pe ea psihologia personajelor. Pe noi nu ne mai impresioneaza psihologia personajelor inca de pe vremea când scriam comentarii literare si trebuia sa parem profunzi. Acum privim cu profunzime doar cartile de credit, vorba Constantinei. Riscul meseriei! Ia aminte ca asta te asteapta si pe tine! :mrgreen:

Ca o curiozitate, de ce ai deschis topicul asta? Ne-ai vazut mai necititi asa si ai vrut sa faci o gluma sau ne-ai vazut cultivati ( spre deosebire de restul populatie din Romania ) si ai vrut sa auzi opiniile noastre literare cu privire la tipologia personajelor caracteristice unui curent ( literar desigur ) sau altul?
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am deschis topicul pt ca sunt curioasa ce carti citeste o fata care face videochat,ce mentalitate si-a format...sincer ma gandeam ca daca sunteti atat de "inteligente" nu venit aici sa jigniti pe cineva care e inca la liceu...bravo voua ca va plac cartile de credit si vorbiti romana impecabil....tin sa va asigur ca stiu mai multe decat voi cu toata romana si toate facultatiile voastre terminate pe bani(acum sigur o sa fie una gen:"de unde stii tu ca am facut facultatea pe bani?")...vedeti-va scumpelor de cartile de credit si de viata in loc sa cautati cu lupa greselo gramaticale...sunt unii care scriu de 10000 de ori mai prost ca mine si va pot cumpara in orice moment la cati bani au...apropo,imi exersam eseul pt romana pe topic,ma ajuta sa ma exprim,nu am nevoie neaparata sa raspundeti,raspunde mai bine la topicul "ce filme ati mai vazut"
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

wildcouple20 scrie:sunt unii care scriu de 10000 de ori mai prost ca mine si va pot cumpara in orice moment la cati bani au...
Cineva care chiar ar intelege ce pretinde ca a citit nu ar fi facut afirmatia citata niciodata... Poate vei intelege vreodata ce ti-am zis acum. Mi-as dori pentru evolutia ta spirituala...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sa inteleg ca tu cunosti exact tipologiile oamenilor si daca inteleg ceea ce pretind ca am citit nici sa nu ma gandesc sa afirm asa cwva...ai dreptate,e destul de deplasata afirmatia mea,nu va cunosc,nu stiu cine sunteti...dar te rog nu imi spune ca dacq iti intra un incult in privat si scrie gresit sari cu gura pe el sau il dai afara...sunt noua aici si ma gandeam ca dau de altfel de oameni dar serios...e prea multa mancatoriw,chiar nu puteti sa ganditi ca alta persoana(nu spun ca eu pot,doar ca nu judec)...din cate vad cautati mai mult cearta,sunt cateva raspunsuri de calitate,restul sunt critici...shame
nudaunume
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 01 Feb 2014, 20:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salutari !

Stie cineva de unde pot comanda intreaga colectie "Game of Thrones" a lui George R.R.Martin ,in limba engleza??
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ai incercat elefantul .ro ? sau nemira.ro , poti comanda carti direct in engleza , sau amazon
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

wildcouple20 scrie:Am deschis topicul pt ca sunt curioasa ce carti citeste o fata care face videochat,ce mentalitate si-a format...sincer ma gandeam ca daca sunteti atat de "inteligente" nu venit aici sa jigniti pe cineva care e inca la liceu...bravo voua ca va plac cartile de credit si vorbiti romana impecabil....tin sa va asigur ca stiu mai multe decat voi cu toata romana si toate facultatiile voastre terminate pe bani(acum sigur o sa fie una gen:"de unde stii tu ca am facut facultatea pe bani?")...vedeti-va scumpelor de cartile de credit si de viata in loc sa cautati cu lupa greselo gramaticale...sunt unii care scriu de 10000 de ori mai prost ca mine si va pot cumpara in orice moment la cati bani au...apropo,imi exersam eseul pt romana pe topic,ma ajuta sa ma exprim,nu am nevoie neaparata sa raspundeti,raspunde mai bine la topicul "ce filme ati mai vazut"
Nu suntem doar inteligente, suntem sclipitoare! :D
Faptul ca tu esti inca la liceu nu e o scuza, conjugarea unui verb se face inainte de a implini varsta necesara pentru a putea face bani din sex pe net. Daca vrei sa fii tratata ca o scolarita, ai gresit forumul. Deocamdata, eu deduc doar ca ai invatat sa ti-o tragi pe net inainte de a invata sa conjugi un amarat de verb. Nu ca ai fi singura dar mi-ai sarit in ochi pentru ca ai vrut sa pari o citita, o ganditoare, o profunda care se contopeste cu firul epic al cartilor pe care le citeste incat nu mai realizeaza daca citeste o carte sau isi vede propria traire oglindita narativ in paginile acelei carti ...
Give me a break ....
wildcouple20
User Junior
User Junior
Mesaje: 93
Membru din: 18 Apr 2014, 20:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Un singur lucru am de spus:nu ma cunosti si te iei dupa aparente.Ciao
nudaunume
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 108
Membru din: 01 Feb 2014, 20:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

fetish scrie:ai incercat elefantul .ro ? sau nemira.ro , poti comanda carti direct in engleza , sau amazon
Pe nemira am vazut ca au reduceri :D
Multumesc !
Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”