Articol importanta calitatii HD pe siteuri!

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Dupa cum se stie foarte bine produsele/serviciile de calitate tot timpul vand (sau se vand) mai bine decat cele un pic mai slabe calitativ, de aceea in acest topic articol am sa tratez importanta calitatii HD (high definition) pe siteurile de videochat si in ce fel poate ajuta sau afecta activitatea desfasurata de modele.
Acest articol este adresat in special persoanelor noi ( fara experienta ) sau modelelor independente care nu au avut suportul si nici indrumarea necesara cand au inceput activitatea, (dar se pot corecta acum)

Pentru ca experienta dumneavoastra in lecturarea acestui articol sa fie una cat mai usoara am structurat articolul in cateva capitole principale si cateva subpuncte

1 Introducere.
2 Importanta Hd-ului pe siteurile de videchat:

  1. Iconita Hd - cand se artibuie si care sunt partile ei pozitive
  2. Cum poate iconita Hd sa influenteze pozitiv incasarile
  3. Softurile siteurilor si calitatea HD
  4. De tinut tot timpul sub observatie starea generala tendintele
  5. Promovarea de care beneficiaza modelele care ofera calitate buna
  6. Ce se intampla daca ramai fidel unui sistem vechi ( eu iubesc pro9000)


3 Calitatea oferita de Pc
4 Calitatea oferita de camcorder - webcam
5 Calitatea oferita de lumina
6 Calitatea oferita de decor
7 Calitatea oferita de internet viteza upload.
8 Splitcamul si calitatea HD
9 Incheiere




1 Introducere.

Dupa cum se stie in videochat ca in orice alt domeniu unde se castiga bani exista o competitie acerba. Competitia exista pe toate planurile, de la siteuri care se lupta pentru acelasi segment de piata, la webmasterii care aleg sa colaboreze cu un site sau mai multe pana la nivelul care ne intereseaza pe noi si anume competitia intre modelele de videochat / studiourile de videochat.

Ce cauzeaza aceasta competitie? Este simplu dorinta de a castiga mai mult, mai mult decat in jobul normal, mai mult decat perioada trecuta, mai mult decat modelul X.

Cum ajungem sa castigam mai mult decat perioada trecuta si mai mult decat modelul X... ehh aici intrevin asa zisele "probleme" in primul rand daca este sa ne comparam venitul de pe o perioada cu cel de pe alta perioada si exista diferente mari in minus, trebuie sa vedem care sunt cauzele care ne trag inapoi si sa le eliminam. (ex: zile multe nelucrate, ore putine online, lipsa calitatii, etc )
Daca cumva vrem sa ajungem un anumit model (la incasari) lucrurile devin un pic mai delicate pentru ca inainte de a face acest lucru trebuie un raspuns corect si sincer la intrebare: "Am eu ce trebuie pentru a depasi modelul X?" ( de la fizic, brain, naturalete, tehnic, program, vechime in site, popularitate etc etc) cand la marea majoritate din aceste mici aspecte raspunsul este unul favorabil atunci ai sanse reale.
Daca din nefericire raspunsul nu este unul pozitiv atunci nu este nici o problema fixam anumite targhet-uri realizabile si facem tot ce ne sta in putinta sa le atingem.
Chiar daca nu pot atinge rezultatele modelului "x" care este in top, atata timp cat modelul de videochat isi creste constant incasarile nu vad in acest lucru un lucru rau ci din contra este foarte pozitiv.

Sa ne intoarcem la ale noastre, pentru a obtine rezultatele bune ai nevoie de o platforma tehnica adecvata, ai nevoie de calitate pe toate planurile, de la decor frumos la echipamentul tehnic care sa asigure o calitate buna pe siteuri.

Trebuie ca voi (modelele/studio owneri) sa intelegeti ca membrii de pe siteurile de videochat sunt pusi in situatia de a cumpara un show de la tine (un model de videochat) sau a cumpara un show de la oricare din celelalte 1000 de alte modele care sunt online in acelasi timp cu tine, trebuie sa ai acel ceva care sa il determine sa te aleaga pe tine.
Tot timpul trebuie sa te pui in locul membrului sau macar sa te gandesti la o situatie asemanatoare, sa luam un exemplu banal: esti la un magazin cu dulciuri si vrei sa iei o prajitura (este mica ta placere / ca si a membrului ) dupa ce criterii alegi ce sa cumperi?
La fel trebuie sa te gandesti ca procedeaza si membrii cand vin sa-si gaseasca placerea, ei au in fata lor o multitudine de alternative, sa zicem ca dupa cateva criterii/preferinte personale ( bruneta vs blonda, par lung vs par scurt, sani mici vs sani mari, model cu tatuaj vs model fara tatuaj, hairy vs shaved ) fac o mica selectie si din cele 1000 de modele online raman 30 in urma aplicarii unor criterii riguroase. (daca sunt putine criterii numarul de modele ramase va fi mult mai mare)
Ok, acum membrul are in fata 30 de modele similare (la caracteristici), care aspect va face diferenta?? ce il va determina pe el sa cheltuie banii respectivi cu tine si nu cu oricare din celelalte modele care sunt similare cu tine?

Ca sa ai sanse reale si ca sa fie totul in favoarea ta trebuie sa dai o foarte mare atentie la detaliile care pot face diferenta si anume calitatea video, sunet, decor, outfituri, efectiv la experienta pe care i-o poti oferi membrului, ea trebuie sa fie una cat mai buna.
De aceea in urmatoarele randuri ( mai bine spus pagini) am sa dezvolt acest subiect si anume: cum poti sa imbunatatesti experienta pe care o are membrul cu modelul de videochat.



2 Importanta HD-ului pe siteurile de videochat


Ca in orice job/business pe care il desfasuram pentru noi, incercam sa fim printre primi printre cei mai buni pentru a avea anumite beneficii (cel putin eu asa consider ca ar trebui sa gandeasca orice persoana)

Cum spuneam mai sus exista o competitie acerba intre siteuri, studiouri de videochat, modele si in acest post ne vom rezuma la ce ne intereseaza pe noi in mod deosebit sau mai bine spus asupra aspectului pe care il putem modifica noi, pentru ca sta in puterea noastra sa oferim ceva mai bun, ceva calitativ pe siteurile unde lucram.


a) Iconita Hd - cand se artibuie si care sunt partile ei pozitive

Pe orice site lucreaza modelul pe langa seriozitate, perseverenta, unicitate, respectarea unui program este important si urmatorul aspect: obtinerea iconitei HD bineinteles daca siteul ofera respectiva optiune adica hd si iconita in sine.
Fiecare site are sistemul propriu si daca ofera respectiva optiune cu siguranta modelul trebuie sa intruneasca anumite conditii si sa ofere o anumita calitate, pentru a obtine iconita in sine.

Nu am sa prezint acum la fiecare site in parte care sunt cerintele pentru a obtine respectiva iconita, pentru ca respectivele cerinte difera de la site la site.
Cu siguranta cerintele pentru a obtine respectiva iconita sunt scrise pe site la settings / info, daca totusi nu gasiti informatiile respective o discutie cu suportul siteului poate sa rezolve misterul.

Pentru ca sunt multe siteuri de videochat nu pot sa prezint setarile optime pentru fiecare din el, dar am sa subliniez cam care sunt cerintele in momentul de fata, (este posibil pe viitor sa se schimbe)

Pentru a obtine Hd si pentru o calitate video buna, modelele au nevoie de o rezolutie de minim 640x480 px si in jur de 30 fps ( frames per second ) acolo unde se poate modifica bitrateul cu cat e mai mare cu atat este mai bine dar undeva in jurul valorii de 1000 - 1500 ar trebui sa fie suficient pentru o imagine excelenta pe site.
Sunt cateva siteuri care au implementat un sistem cu o rezolutie mai mare si vreau sa amintesc siteul Livejasmin care a avut 800x600 px (in momentul de fata sa renuntat la respectiva rezolutie si sau intors la 640x480) si siteul Xlove care ofera cea mai buna calitatea video si anume rezolutie de 1280x800 si un bitrate de 2500kbs.(implementat de 2 ani)

Aceste valori acum cativa ani erau de neconceput, modelele transmiteau la rezolutia 320x240 si viteza de upload era mult inferioara, acum sa crescut rezolutia se cere net mai puternic, imaginea video arata mult mai bine decat era in trecut si este foarte posibil ca in viitor sa avanseze si mai mult. ( odata cu tehnica )

Deci facem tot posibilul sa ne situam printre modelele care transmit in calitate buna, daca nu stim cum se face acest lucru citim pe site daca nu suntem lamuriti intram la suportul siteului ( daca au ) sau trimitem un mail in care cerem informatii detaliate asupra acestei situatii si cu siguranta ca suportul siteului te va ajuta cu cea mai mare placere.
Este in interesul lor ca modelele sa ofere o calitate foarte buna pe site.


b) Cum poate iconita Hd sa influenteze pozitiv incasarile

Am ajuns la acest punct si nume explicarea in cateva cuvinte de ce este importanta respectiva iconita.
Cum spuneam mai sus in introducere, membrul are o suma de bani in care trebuie sa se incadreze, poate nu este milionarul bogat de 29 de ani cu un corp de atlet, membrul este este un om absolut normal si de banii respectivi vrea sa cumpere "companie" pentru ca intalnirea nu are loc in mod real unde membrul poate sa atinga modelul, experienta lui trebuie sa fie una foarte apropiata de real chiar daca este vorba doar de virtual. De aceea eu consider ca unul din punctele care vor decide daca membrul te ia in privat sau nu o reprezinta si calitatea video, calitate care cu cat este mai buna cu atat apropie mai mult intalnirea virtuala de una reala
Membrul doreste sa cheltuie banii pe un serviciu, ce l-ar determina sa nu plateasca un serviciu de calitate (un model cu o imagine impecabila) ci sa cumpere un serviciu indoielnic vizitand un model care are o imagine nu foarte stralucita fara sunet etc etc.
(facand referire strict la doua modele asemanatoare)

Raspunsul este unul relativ simplu calitatea conteaza si vedem acest lucru in viata de zi cu zi, daca sunt 5 taxiuri cu acelasi plan tarifar eu personal am sa ma urc in masina care arata cel mai bine, cea mai noua, frumoasa, de cele mai multe ori si membrul isi orienteaza privirea catre ce este mai bun, mai frumos si ce crede el ca ii ofera o experienta mai placuta.

Inca un aspect important pe care vreau sa il mentionez este acesta:
Exista sansa ca siteul pe care se lucreaza sa aibe posibilitatea ca membrul sa faca o filtrare a modelelor care sa corespunda mai mult cerintelor lui si este foarte posibil ca una din criteriile in cauza sa fie chiar calitatea video pe care o transmite modelul de videochat.
Daca membrul bifeaza acolo la filtrare ca doreste sa vada numai modelele cu o calitate video buna si tu nu te incadrezi in respectiva categorie din start ai pierdut lupta cu restul modelelor pentru membrul respectiv si asa se poate intampla de zeci de ori zilnic, fara ca modelul sa aibe cel mai mic habar.

In imaginea urmatoare se vede clar cum membru poate sa selecteze sa vada doar modelele cu calitatea video HD.
Imagine

In urmatoarea imagine se observa cu usurinta cum anumite modele au iconita HD, exemplul este dat de pe siteuri diferite.
Imagine

c) Softurile siteurilor si calitatea HD

Pentru ca am stabilit ca este important ca modelul sa obtina iconita HD vreau sa dezvolt urmatorul aspect care il consider important si anume softul dedicat pentru fiecare site.

Siteurile care investesc in calitatea video (de obicei cele care au optiunea de HD) ofera ca alternativa la intratul online din browser, un soft dedicat.

Din siteurile care pun la dispozitia modelului softuri dedicate pentru logare transmitere a imaginii pe site se numara: Livejasmin, Xlovecams, Mfc.

Daca siteul de videochat nu pune la dispozitie soft dedicat, unele fac posibil broadcastul prin folosirea aplicatiei FLME de la Adobe, care configurata corect poate sa transmita imaginea video cu o calitate ridicata, din siteurile care folosesc Adobe FLME amintesc: cams.com, streamate, imlive, etc.

Care este avantajul folosirii softului dedicat pentru a transmite pe siteul de videochat? in primul si in primul rand, prin intermediul lui transmiterea imaginii se realizeaza mai usor, (modelul nu mai face setarile personalizate care se fac pentru Adobe FLME) si totodata calitatea video pe site este mai buna sau cel putin asa se spera, se doreste.

Am sa mentionez in cateva cuvinte doua din cele mai cunoscute softuri

JASMINCAM - softul folosit de cei de pe siteul Livejasmin, este un soft care se instaleaza usor nu a dat erori de instalare sau incompatibilitate, functioneaza atat pe windows Xp cat si pe Windows 7 cred ca si pe vista nu am apucat sa il testez (dar cine mai foloseste windows Vista?)

Are o interfata friendly si usor de utilizat, inainte de a intra online este indicat sa accesam advance settings ca sa verificam ca este totul setat corespunzator.

Dupa ce am accesat advance settings, avem optiunea de a selecta:
-sursa video, selectam webcamul sau softul de split daca folosim asa ceva.
-sursa audio, selectam microfonul din webcam sau microfonul extern daca avem asa ceva
-audio codec, cred ca nu se mai poate modifica.
-imput size, este indicat sa folosim cea mai mare valoare care exista acolo
-frame rate, este indicat sa folosim cea mai mare valoare care exista acolo
-bitrate, este indicat sa folosim cea mai mare valoare care exista acolo
Imagine

Tot siteul Livejasmin are un sistem bine pus la punct care instiinteaza modelul cand nu intruneste calitatile necesare pentru a obtine calitatea maxima din pacate nu specifica si care este "problema" la fiecare caz in parte.
Schimbarea se face automat in server atunci cand modelul nu intruneste respectivele cerinte.

Imagine

Un alt site care ofera un soft dedicat si care merita mentionat aici este Xlovecam
cu al lor Fluxmanage sau H264 care va permite streaming de pana la 1280x720 cu 2500kbs si 30fps.. dar cititi ghidul lor inainte pentru a intelege mai bine setarile optime de folosit la ei. Eu am sa pun un print preluat din ghidul lor. Imagine

Imagine

d) De tinut tot timpul sub observatie starea generala tentintele

Sa zicem ca pana acum ai facut tot ce am mentionat adica intri cu Hd pe toate siteurile si este totul in regula, acesta este un lucru bun dar nu trebuie sa intram intr-o stare de letargie pentru ca pot aparea surprize.

Sa ne amintim cat de mult a evoluat tehnica in acest domeniu, in urma cu cativa ani imaginea video pe siteuri ziceai ca e filmata cu cel mai slab telefon mobil pe cand acum sunt siteuri care transmit in rezolutii imense comparativ cu atunci.

De aceea nu trebuie sa uitam nici un moment ca industria este intr-o continua schimbare si astfel este posibil ca anumite cerinte mici modificari la settings sa aibe loc si tu ca model de videochat trebuie sa fi constienta de ele si sa le aplici fara sa astepti prea mult timp.

Tot tipul trebuie sa ne uitam la News sa citim cu interes ce apare acolo, sa vedem daca nu a aparut un alt update la softul siteului, sau un alt update la Flash / splitcamera sau chiar softul webcamului folosit.

Chiar daca este posibil ca initial sa apara mici probleme la un update de genul ele se vor remedia pe parcurs.

Facem acest lucru si suntem atenti la tendinte/la cerintele lor speciale pentru ca orice scapare de genul acesta pe care tu ca model o aplici dupa 4-5 luni poate sa te coste o suma impresionanta pentru ca daca incasarile scad cu cateva sute de dolari la perioada imultit cu cate perioade nu ai aplicat respectivele modificari rezultatul nu o sa fie unul placut.

Este aceeasi situatia si in cazut modelelor cu un pc mai slab sau o camera web mai slaba, trebuie facuta trecerea catre ceva performant cat mai repede pentru a evita situatiile de genu acesta adica pierderile cauzate de lipsa calitatii.

De aceea este important ca modelul sa faca un efort financiar si sa achizitioneze cele necesare pentru a lucra la nivel maxim si in conditii propice.(de preferat cat mai repede)


e) Promovarea de care beneficiaza modelele care ofera calitate buna


Am sa dezvolt un pic titlul capitolului ca sa inteleaga toata lumea care sunt celelalte beneficii de care beneficiaza modelele care ofera o calitate video buna,

Daca tu oferi o calitate buna siteul este posibil sa te listeze mai in fata si astfel ai posibilitatea de a avea mai multi membrii decat daca ai o calitate slaba asta se stie.
Totusi in acest subpunct vreau sa tratez un alt subiect si anume Webmasterii.

Pentru cei care nu stiu webmasterii sunt persoanele care lucreaza/colaboreaza cu siteurile de videochat si le aduc trafic pe site, trafic care mai apoi poate fi convertit in membrii platitori care mai apoi cheltuie bani in camerele modelelor de videochat.

Siteul cu care webmasterii colaboreaza pune la dispozitia lor anumite materiale foto / video / livefeed and more ( cu / de la modele ) pe care acestia le folosesc pentru a atrage membrii pe site.
Acum sa ne imaginam ca webmasterul are la dispozitie 3 video (intro / prezentare / tease ) de la modele diferite (este un exemplu) la 2 modele camera video se vede slabut calitativ iar la ultimul model camera este mult mai buna. Ce o sa faca webmasterul in momentul acela? pe el il intereseaza sa foloseasca materialul respectiv pentru a atrage clienti, pentru a le arata cat de bine si de frumos este pe siteul X unde experienta si interactiunea cu modelele este foarte reala.
Va spun eu webmasterul in momentul respectiv o sa foloseasca materialul de calitate mai buna care are sanse mai mari sa atraga membrii, totodata modelul a carui video este promovat automat o sa aibe un trafic mai mare pentru ca membrii respectivi la ea in room o sa ajunga mai devreme sau mai tarziu.

Reformulez pentru o intelegere mai buna:
Cei care aduc trafic pe siteurile de videochat (webmasteri) au un singur scop si anume: atragerea clientilor dispusi sa plateasca, pentru a atrage un client si a-l determina sa scoata banul din buzunar trebuie sa ii oferi ceva in schimb si primul lucru care il poate convinge calitatea ca este video / foto / decor / cum arata modelul.
De aceea cam in toate campaniile de promovare sunt folosite materiale de buna calitate, sau materiale de la modele foarte populare, ca rezultatul sa fie unul cat mai bun, pentru ca webmasterul nu vrea sa lucreze degeaba.

Modelele care beneficiaza de promovare intensiva de la webmasteri automat au mai mult trafic in room care inseamna sanse mult mai mari sa faca $$$ in plus, de aceea anumite modele ating sume mult mai mari pentru ca beneficiaza de un plus comparativ cu restul modelelor.


e) Ce se intampla daca ramai fidel unui sistem vechi (eu iubesc pro9000)


Cred ca pana in momentul de fata marea majoritate a modelelor au inteles faptul ca o calitate buna mareste sansele de a castiga mai mult.

Pe partea cealalata sunt multe modele care raman atasate de anumite sisteme de lucru nedorind sa il schimbe sau sa faca un upgrade.

De ce?? Si eu incerc sa inteleg de ceva vreme rationamentul din spatele deciziei dar nu pot.

Pentru acele modele scriu urmatoarele randuri: folosirea unui sistem vechi te costa, te costa trafic, te costa $$ chiar daca tu poate faci aceeasi $ care ii faceai si pana acum este posibil ca in viitor suma sa scada treptat si este posibil ca dupa 7luni - 1 an sa iti dai seama ca ai pierdut mult.
Poate tu ca model ai deja o baza de regulari care te iau in privat chiar daca camera se vede un pic mai slab prost decat la celelalte modele, dar tu trebuie sa fi atenta si la urmatorul aspect: numarul de membrii noi pe care il ai in room in pvt, pentru ca pe tine trebuie sa te intereseze pe langa regulari si membrii noi pe care ii ai.

Si am explicat in randurile de mai sus faptul ca daca nu oferi o calitate buna video, daca nu ai iconita HD la profil este posibil ca traficul sa treaca pe langa tine si tu sa nu stii de acest lucru.

Exemplu de discutie ( imaginara cu tenta comica ) intre mine si un model:
Eu: "Consider ca trebuie sa schimbi camera web cu una mai noua /performanta"
Modelul: "Dar ce are webcamul meu nu vezi ca se vede asa de frumos nu vezi ce bronzata apar pe camera?"
Eu: "Asa pare dar trebuie sa fi constienta ca lipsa calitatii video costa"
Modelul: "Pai este calitativ nu vezi ce bine arat, am pielea asa satinata"
Eu: "Intri pe site sa te admiri sau sa faci bani"
Modelul: "Sa fac bani"
Eu: "si ii faci?"
Modelul: "pai...."
Eu: daca ai face o schimbare in bine, traficul ar creste si poti face mai multi $
Modelul: "Dar nu vreau sa cumpar alt webcam ca acesta e foarte bun mie imi place"
Eu: " .................


Si acum MORALA: modelul trebuie sa inteleaga ca important este sa aibe trafic in room.
Chiar daca in webcamul vechi se vede asa de bronzata si asa de frumos, trebuie renuntat la el cat mai repede si trecut pe un sistem nou, care va atrage vizitatorii in camera.

Chiar daca pe webcamul nou nu sunt culorile fix asa cum erau pe cel vechi important este faptul ca ai membrii in room ( trafic) si automat privat.

Modelele lucreaza in domeniu pentru satisfactia financiara nu pentru ca nu au altceva mai bun de facut. Atunci este important ca sa faca acest lucru cat mai bine.


3 Calitatea oferita de Pc


Activitatea desfasurata de modelul de videochat are 100% legatura cu un pc + webcam/camcorder + internet, in acest punct vom trata pc-ul si cum influenteaza el calitatea

Pana acum am stabilit ca este important ca modelul sa foloseasca sistemul HD de la fiecare site sau de la siteul/siteurile principale, de aceea ceea ce vom specifica in acest capitol o sa faca referire doar la sustinerea platformei HD.

In functie de cate siteuri folositi o sa aveti nevoie de un pc mai mult sau mai putin puternic. Pentru ca nu are rost sa cumparati un pc foarte scump daca modelul lucreaza doar pe un singur site nu este logic, iar pe partea cealalta daca modelul doreste sa lucreze pe mai multe siteuri odata este indicat sa aibe echipamentul optim pentru acest lucru, adica un pc mai puternic.

In urmatoarele randuri am sa descriu cum verificam daca pc-ul folosit pentru videochat face fata cerintelor actuale.

Apasam consecutiv pe urmatoarele butoane CTRL+ALT+DELETE si se va deschide o fereastra intitulata taskmanager acolo selectam casuta performance si ne uitam la consumul procesorului, daca se situeaza pana in 70% este totul in regula.
Facem acest test cu siteul de videochat deschis, sau cu siteurile deschise daca se lucreaza pe mai multe, bineinteles toate in calitate HD si cu membrii/guesti in room.

Selectam tabul performance si ne uitam la cat este de solicitat procesorul, daca valoarea depaseste 70% ( adica se situeaza undeva la 90-100%) inseamna ca procesorul este suprasolicitat si nu face fata la cerintele tehnice actuale.

Imagine

Ideal si indicat ar fi ca procesorul sa fie cat mai putin folosit dar daca nu este posibil macar valorile mentionate mai sus respective trebuiesc respectate.

Daca ne incadram in aceasta categorie a modelelor a caror procesor este folosit peste 70% avem 2-3 alternative:
- se face o curatare a pc-ului poate este plin de praf si caldura excesiva afecteaza performantele pcului.
Imagine
- daca pc-ul este curatat dar nu mai face fata fiind depasit solutia este simpla, se schimba pc-ul sau se face un upgrade dar consistent daca mobo o permite (ex din dual core la un Quad core )
- se renunta la 1-2 siteuri, adica se va deschide doar siteul principal si se verifica valorile din taskmanager, daca procesorul se incadreaza intre valorile normale, modelul va lucra doar pe siteul/siteurile principale.

Initial am dorit sa dau un exemplu de sistem care sa sutina fara probleme un site in HD si un sistem care sa sustina fara probleme 3-4 siteuri in hd dar pentru ca tehnica avanseaza intr-un ritm alert si ceea ce as fi scris acum peste 2-3 luni poate nu mai era valabil am spus ca mai bine sa nu dau exemple, pentru a nu incurca pe nimeni.
Oricum informatii de genul acesta actualizate vor fi tot timpul in sectiunea discutii tehnice.

4 Calitatea oferita de camcorder - webcam

Urmatorul aspect de luat in considerare este calitatea oferita de webcam sau camcorderul folosit. Este un aspect foarte important care trebuie luat in calcul si verificat periodic, atat local (cum te vezi tu la tine in pc) cat si pe site.

Tot timpul au existat persoane care au preferat camcorder in favoarea webcamului si viceversa, eu nu am sa specific acum care sistem este mai bun pentru ca ambele variante pot avea rezultate multumitoare pentru anumiti useri.

Totusi in cateva cuvinte am sa descriu diferentele intre cele doua sisteme
- Webcamul este mai usor de instalat, conectare usb, poate sa fie pozitionat pe monitor, calitate video buna este mai wide decat un camcorder, necesita mai putina lumina,
- Camcorderul are nevoie de placa de captura (tvtuner placa captura sau firewire) prin care sa fie conectat la pc, ofera o calitate video mai buna, are zoom optic prin telecomanda (este un mare plus), dar are nevoie de mai multa lumina decat un webcam, plus ca necesita un trepied pe care sa fie montat.
Pentru un articol mai detailat referitor la conectarea oricaruia din cele doua sisteme (webcam camcorder) vizitati urmatorul link in care este descris mult mai pe larg cum se realizeaza.
Imagine


Daca ne-am hotarat sa folosim camcorder este indicat sa folosim o camera de generatie mai noua conectata printr-un tvtuner performant, sau o camera un pic mai veche conectata prin firewire, facem acest lucru pentru a obtine o performanta buna, altfel nu se justifica folosirea unui camcorder in favoarea unui webcam.

Daca ne-am hotarat sa folosim un webcam la fel este indicat sa folosim un webcam bun care sa asigure o calitate video buna.
Aici sunt prezentate webcamurile cele mai recomandate in momentul asta

Imagine

Mai sunt si alti producatori de webcamuri care pot fi amintite:
- Microsoft Lifecam Studio
- Creative Live Cam Connect HD
Dar in teste logitech s-a clasat tot timpul peste competitori, bineinteles ca intre webcamurile din aceeasi clasa diferenta nu este foarte mare, dar cu siguranta folosind modelele acestea de la logitech nu aveti cum sa dati gres.

Pentru mai multe informatii despre webcamurile din imaginea de mai sus va rugam cititi urmatorul articol in care sunt explicate si cateva din setarile care trebuiesc facute la webcamurile respective. Plus ca in articolul respectiv sunt prezentate cele mai bune camere avand tot timpul informatiile actualizate (neinvechite) Imagine


5 Calitatea oferita de lumina


Pentru a oferi o calitate video buna si o experienta placuta membrilor pe siteurile de videochat trebuie sa avem grija la urmatorul aspect si anume lumina.

Se stie ca lumina influenteza foarte mult calitatea video, atat intr-un mod pozitiv cat si intr-un mod negativ.
Ca o explicatie a randului scris anterior:
- Lumina insuficienta = calitate video slaba, noise ( zgomot ) pe imagine, numar de fps scazut.
- Lumina suficienta = calitate video buna / foarte buna
- Lumina prea multa = afecteaza calitatea video deoarece imagine e posibil sa fie supraexpusa, lumina prea multa straluceste pe fata modelului etc.

Acest capitol din articol nu o sa fie dezvoltat foarte mult pentru ca el este prea amplu si in acest sens a fost scris un articol separat in in care este explicat pe larg rolul si setarile de lumina. Inclusiv cum se aranjeaza lumina in camera de lucru
Imagine

Ar mai fi de citit si urmatorul articol care trateaza aceelasi subiect, cu siguranta se pot afla informatii folositoare.
Imagine

Pentru ca fiecare din punctele mentionate este important recomand modelelor sa acorde o atentie sporita acestui aspect si anume: Tipul de lumina folosit pentru a lumina punctul de lucru si foarte important cantitatea de lumina trebuie sa fie suficienta.


6 Calitatea oferita de decor

Decorul contribuie si el intr-un procent destul de mare la calitatea generala, poate pare un pic ciudat ce are de-a face locul de unde lucrez cu video quality?

Incerc sa explic in urmatoarele randuri aratand cum anumite aspecte pot influenta calitatea:

- Culorile dintr-o locatie, este recomandat ca decorul in care lucreaza modelul sa fie unul placut care sa cuprinda culori calde fara o intensitate prea puternica,

- Un spatiu aglomerat este mai greu de luminat decat acelasi spatiu mai aerisit un pic si dupa cum stim foarte bine cand nu este lumina suficienta, camera video (webcamu) incearca sa o compenseze si apar penalizari la calitate,

- O locatie mai mica are nevoie de mai putina lumina decat o locatie mai mare,

- O camera care are peretii vopsiti in culoare alba are nevoie de un pic mai putina lumina decat aceeasi camera care are peretii vopsiti intr-o culoare care absoarbe lumina, Rosu foarte inchis, maro, negru si alte culori de genul acesta,

Ideal este ca punctul de lucru al modelului sa fie unul placut, un pic aerisit (unde se poate ca spatiu) culori calde care sa nu deranjeze privitorul sa nu ii atraga privirea de la model, pe scurt trebuie sa fie ceva placut nu contraste puternice ( rosu aprins / negru decat unde situatia o cere nisa fetish )

Plus ca aceasta unitate a decorului (culori placute) ajuta pe mai multe planuri:
- buna dispozitie a modelului,
- buna dispozitie a membrilor, nu sunt deranjati distrasi de contraste puternice,
- este posibil sa influenteze cantitatea de informatie pe care o are videoul in momentul respectiv cu cate sunt culori mai pale mai apropiate ca valori cu atat este posibil ca semnalul video transmis sa fie mai mic (cantitativ) si mai usor de uploadat si manevrat de siteuri.


7 Calitatea oferita de internet viteza upload.


Pana acum am subliniat faptul ca este importanta obtinerea Hd-ului dand atentie la Pc, webcam, la lumina, decor iar acum o sa mentionez un factor foarte important la fel de important ca restul.

Pentru ca imaginea care arata bine local adica la model in pc, sa ajunga pe site in conditii optime ai nevoie de un abonament bun de internet care sa asigure acest lucru.

Ce aspect / aspecte ne intereseaza la un abonament de internet? pentru ca modelul face broadcast/streaming este importanta viteza de upload si nu cea de download si de cele mai multe ori acest aspect este mai greu de atins, adica o viteza buna de upload.

Provideri de internet de cele mai multe ori fac marketing specificand viteza de download si nu cea de upload, dar pentru videochat este important uploadul asa ca inainte sa incheiem un contrat ne informam intrebam providerul respectiv care sunt vitezele de upload.

Download - viteza cu care poti sa primesti informatia
Upload - viteza cu care poti sa transmiti informatia

Daca deja avem un abonament de internet pe care intentionam sa il folosim in activitatea de videochat este indicat sa verificam ce viteze de upload / download avem.
Cum stim care este viteza noastra de upload? este simplu folosim un test de internet care ne va lamuri asupra acestui aspect.

Cel mai cunoscut site pe care se poate face testarea vitezei de internet este Speedtest.net
Vizitam siteul speedtest.net si selectam un server unde anume se va face testul, testele nu se vor face local adica nu faci testul in orasul de resedinta ci il faci in strainatate, este indicat sa se faca testele pentru fiecare site in parte.
De obicei vom intalni un fenomen care se menifesta ceva de genul: cu cat este mai aproape o destinatie de orasul nostru cu atat in teste valorile vor fi mai mari.
De exemplu pentru siteul livejasmin se fac testele in orasul Budapesta Ungaria, pentru siteurile din Usa gen Mfc / Imlive se fac testele in USA
Imagine
O sa verificam valoarea de upload care cu cat este mai mare cu atat este mai bine, pentru ca un upload ridicat face posibila transmiterea imagini video pe mai multe siteuri simultan, fara penalizari de calitate.

Teoretic viteza de upload necesara pentru a tine un site in format Hd este undeva la 1 Mbps dar aceasta valoare poate sa difere in functie de fiecare site in parte.

Valoarea optima de upload necesara pentru fiecare site in parte ar trebuie sa fie specificata pe siteul respectiv.
De exemplu siteul livejasmin specifica la cerintele pentru HD:
Broadband connection with 1.5 Mbps international uploading and 2 Mbps downloading speed
iar in alt paragraf:
It is highly recommended to have at least 1500kbits/s of upload speed for each site you are connected to provide a stable and crystal clear camera feed.

Totodata cei de la siteul livejasmin pun la dispozitie propriul lor sistem de masurare a vitezei de internet, care se realizeaza direct cu serverele lor astfel testul este mai precis.

Imagine

Daca viteza de upload este mica contactam providerul (firma unde avem internet) si incercam sa vedem daca au un abonament mai bun si facem un upgrade.
Daca nu este posibil acest lucru vom renunta la siteurile secundare si ne vom axa doar pe siteul principal ( in speranta ca viteza de upload este suficienta unui site in HD)

Se stie ca practic viteza de internet nu se poate mari mai mult decat ofera providerul dar este posibil ca in timp pe anumite pc-uri datorita unor setari gresite viteza de upload sa fie limitata/micsorata, este bine sa facem cateva verificari,
Facem o scanare cu antivirusul sa vedem daca sunt probleme de genul acesta apoi folosim un soft de genul CCleaner (free) sau Tuneup ( not free) pentru o curatare a pc-ului stergere fisiere temp and more si vedem daca exista vreo imbunatatire.

Un aspect foarte important pentru modelele care lucreaza de acasa. Nu este indicat ca pc-ul de lucru sa fie folosit pentru torente! pe langa faptul ca torentele sunt o sursa sigura de virusare este foarte foarte posibil sa va scada viteza de internet foarte mult daca se foloseste asa ceva.
De aceea pentru filme jocuri si alte activitati de genul este indicat sa aveti un alt pc iar pc-ul de lucru sa fie folosit exclusiv pentru acest lucru, pentru ca va puteti virusa foarte usor si exista sansa sa ramaneti fara $$ munciti.


8 Splitcamul si calitatea HD

Pentru ca sunt persoane care nu stiu le pot spune ca un soft de splitcam nu afecteaza calitatea Hd pe site (decat daca siteul are o politica specifica in acest sens), chiar de multe ori calitatea Hd nu sa putut obtine decat prin intermediul unui anumit soft de split
datorita rezolutiilor pe care acesta le emite.
Pentru ca am clarificat faptul ca splitcamul nu afecteaza Hd-ul am sa ajung la eterna intrebarea modelului de videochat: sa folosesc sau sa nu folosesc un splitcam?
Rezolvarea acestei dileme se face relativ simplu dand un raspuns la urmatoarea intrebare: "Am eu nevoie de splitcam?"

Raspunsul este pozitiv daca:
- lucrezi pe mai multe siteuri de videochat in acelasi timp
- ai nevoie sa redimensionezi imaginea video
- ai nevoie de anumite settings care nu le poti face din softul webcamului sau a tvtunerului

Raspunsul este negativ in principal daca cele prezentate mai sus nu se aplica.

Eu am sa prezint in urmatoarele randuri cateva din avantajele si dezavantajele splitcamurilor concluziile le trageti voi, totodata am sa prezinta si cele mai cunoscute splitcamuri.

Cateva din specificatiile splitcamurilor (ele sunt generale):
- consuma din resursele pc-ului daca ai un pc slab / slabut e posibil sa deranjeze
- exista sa zicem o mica pierdere de calitate daca imaginea este preluata de splitcam undeva la 5%-15% depinde de soft si de webcam camcorder.
- se pot aplica efecte suplimentare pe imagine cum ar fi: brightness, saturation, watermark / text care sa apara pe video
- se poate da un resize la imaginea video posibil chiar si crop.
- se poate folosi aceeasi sursa video pe mai multe siteuri odata ceea ce nu era posibil inainte.

Am sa prezint in urmatoarele randuri cele mai cunoscute softuri de splitcam atat free cat si si cele care costa.

Trebuie mentionat si faptul ca anumite siteuri favorizeaza sau recomanda folosirea unui anumit splitcam ( Ex livejasmin a recomandat folosirea softului e2vsoft cat si splicamera)

Verysoft, - pret 20$ este considerat in momentul de fata cel mai bun splittcam chiar daca nu este free, acest lucru - faptul ca este considerat cel mai bun, se datoreaza catorva aspecte pe care vreau sa le mentionez eu:
- calitate video redata buna
- recunoaste cam toate sistemele video (webcamuri tvtunere etc)
- suporta rezolutii mari si foarte mari HD ( ex 1080 )
- poate sa faca resize de la wide la formatul recomandat pentru videochat de 4:3
- consum mic de resurse.
Imagine

Splitcamera pret - FREE, este considerat cel mai bun soft de splitcam free, fiind si unul din primele softuri de splitcam folosite in aceasta industrie.
- este free
- recunoaste cam toate sistemele video
- mai nou suporta rezoluti mari si high fps
Imagine


E2vsoft - pret 29$ a fost intr-o perioada impus de cei de la siteul Livejasmin modelelor

- are o multitudine de optiuni de resize,
- are o multitudine de alte efecte.
Imagine

Mai sunt cateva softuri care merita amintite cum ar fi, Dvdriver si Manycams despre celelalte softuri de split se poate vizita urmatorul link unde sunt discutate mai in amanunt toate softurile cunoscute si folosite in videochat
programe-multi-cam-webcam-splitter-came ... c-f12.html

9 Incheiere

Am trecut cam prin toate aspectele importante care tin de calitatea HD pe site daca cumva mi-a scapat vre-un aspect il vom completa nu este nici o problema.

Cu siguranta ca pentru multi cele scrise aici sunt lucruri banale / cunoscute dar acest articol este adresat mai mult persoanelor incepatoare sau a modelelor independente care poate nu au avut suportul necesar cand s-au apucat de aceasta activitate.

Sper ca punctele importante din acest articol au ramas tiparite in mintea cititorului si mi-as dori sa stiu ca anumite modele au luat decizia corecta si au pus in aplicare ce au citit aici.

Un lucru este cert, daca folosesti HD pe siteurile de videochat nu ai absolut nimic de pierdut pe cand daca nu folosesti hd ai destul de multe de pierdut chiar daca in momentul de fata nu constientizezi.

Rog sa nu copiati acest articol partial sau integral fara sa specificati linkul unde acesta a fost gasit sau linkul catre siteul meu si anume: http://glamourfoto.ro multumesc.
Fac aceasta precizare pentru ca lumea de obicei este obisnuita sa "imprumute" articole de pe net si din respect pentru cel care a stat cateva ore sa-l redacteze un link inapoi este de bun simt.

Spor acolo.

Tags: webcam Hd, calitate buna, Logitech c920, softul siteurilor, importanta HD, cum cresc veniturile, imagine video buna, Hd pe siteurile de videochat, iconita Hd, internet upload, Soft site, livejasmin, Fluxmanager,jasmincam, Adobe FLME, settings Hd, setari HD.
These users thanked the author Adrian for the post (total 2):
Mery24 (09 Iul 2018, 21:02) • SAD^^EYES (09 Iun 2021, 18:44)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
SoulCams Models Studios wanted
karina4ulove
Mesaje: 19
Membru din: 02 Sep 2013, 23:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Foarte bun topicul asta..totusi as avea si eu o intrebare..apropo de camere hd..Stiu ca BCC950 este una dintre cele mai bune si anul trecut xlove a dat una ca premiu..ma intreb la noul sistem pe care lj vor sa-l puna in aplicare camera asta este ok?sau numai ce au specificat ei..?
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

clar e ok numai ce au specificat ei !daca intri cu altceva risti sa treci pe bad ! nu stiu d ece multi nu inteleg ca exact ce recomanda ei asa trebuie urmat,altfel nu ar mai face listele alea,mai era undeva cineva care nu vroia neam sa ia c920 cu toate ca stia ca ii aduce good ,dar nu vroia sa renunte la c910 se vaita ca e pe bad dar i se parea ei ca e imaginea mai clara asa....

simplu urmezi exact lista livejasmin daca vrei good
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Sweet ,sorry, dar nu este asa,sunt destule modele cu bcc pe jasmin care fac foarte multi bani,trust me:)Verfica top 69 si jasminer si o sa vezi acolo cel putin 6 fete cu bcc care fac peste 3k la perioada,unele fac chiar 6-7k.Nu neaparat ce recomanda jasmin trebuie sa si faci,daca one day recomanda sa ne aruncam pe geam o facem?
Si in privinta camerelor,cred ca orice cam digitala va merge,nu neaparat panasonic,cannon ,rahat cu perje,ia vezi tu redbunny ce cam are si ce lumini extraordinare,tablou cu pasarele,etc,sa fim seriosi daca esti okay ca host si aduci bani o sa lucrezi si pe c920 mult si bine si o sa ai good,la fel de bine poti lucra pe panasonic si sa ai bad ,ca-ti mai trebuie si nu stiu cate zeci de neoane aferente si mai prinzi pe matilda care no idea ce cauta la suport si ea zice ''stai sa intreb,ai avut scaun azi? Ok ,iti dam good'' :lol:
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

lol ,da cred,mai citeam modele ca inlocuiau cu 910 si instantaneu erau bad,ai dreptate cu bunny oricum ea sfideaza tot ce e legat de claritatea imaginii lol,dar macar compenseaza cu altele miscari etc ,dar una care sta tapana pe scaun sa mai aiba si bezna ca bunny a pus o lol,oricum pe mine m-ar deprima iremediabil sa am bad te da ianpoi psihic sa vezi asa mare bad lol,am fixuri..nu stiu am citit si eu parerile sunt impartite ,multi zic ca de la camere li s ar trage :Dlol

cum verific la 69 zice acolo ce camere folosesc modelele?lol hhabar nu am sau n am inteles bine...
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

sweetgirl scrie:cum verific la 69 zice acolo ce camere folosesc modelele?lol hhabar nu am sau n am inteles bine...

Nu ai cum sa verifici ce camera foloseste modelul.... dar este atat de usor sa-ti dai seama sau macar sa fi pe acolo impartind in categorii mari: webcam, camcorder, sony evi etc
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
mogulghost
Mesaje: 7
Membru din: 04 Sep 2013, 07:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cred ca ai uitat un punct foarte important GlamourFoto in acest post de altfel excelent si anume calibrarea culorilor monitorului pe care host ul lucreaza .
Personal as recomanda folosirea unui monitor LCD IPS care are un spectru rgb mult mai larg si redarea culorilor nu este influentata de unghiul din care este privit monitorul.

Modelul mentionat de tine Poca , nu are o rata de conversie extraordinara insa compenseaza prin volumul de munca , lucru pentru care este de apreciat . Pe un monitor perfect calibrat se vede foarte bine , e adevarat nu foarte luminos dar se vede asa cum a fost intentionat sa se vada .

Sweetgirl , motivul pentru care modelele mentionate de tine au primit bad este ca logitech c910 sau c920 au nevoie de mult mai multa lumina pentru o calitate optima decat un camcorder high end cu un senzor mult mai sensibil .

Exista 2 setari importante in cazul camerelor logitech c920 si c910 si anume gain , exposure .

Pt o calitate optima este necesar sa fie dezactivat Right light , gain ul sa fie redus la zero si expunerea sa fie redusa cat mai mult pana se obtine un fps constant de 30 .

Practic setarea de exposure de la Logitech c910 sau 920 este similara celei de shutter speed a unui aparat foto .

Simplificat un video este o simpla serie de poze .

Daca lumina nu este suficienta atunci logitech o sa aiba nevoie de un timp de expunere mai lung pentru a realiza fiecare poza si deoarece timpul de expunere este mai lung numarul de poze pe secunda este mai mic , ca atare un rate bad deoarece FPS ul este prea mic .

Pentru rezolovarea aceste probleme singura solutie este mai multa lumina sau un camcorder cu un senzor mai sensibil . Cele recomandate de jasmin sunt decente ca si calitate si modice ca pret insa cu o suma mai mare se poate achizitiona un camcorder care sa aiba o calitate perfecta folosind doar o lumanare ca sursa de lumina insa probabil nu este de dorit in acest domeniu deoarece ar avea un DOF prea mic .
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

mogulghost scrie:Cred ca ai uitat un punct foarte important GlamourFoto in acest post de altfel excelent si anume calibrarea culorilor monitorului pe care host ul lucreaza .
Personal as recomanda folosirea unui monitor LCD IPS care are un spectru rgb mult mai larg si redarea culorilor nu este influentata de unghiul din care este privit monitorul.

Salut, multumesc pentru feedback cu siguranta ca acel aspect mentionat de tine nu se putea gasi in acest articol, nu si-ar fi avut locul pentru ca scopul acestui articol este de a deschide ochii si a face modelele sa inteleaga importanta calitatii Hd pe site.
Dupa ce modelele trec de acest pas si incep sa se informeze cu privire la ce inseamna calitatea Hd si cum o pot obtine pot ajunge si pe la calibrare etc cum sa mentionat deja pentru exigenti este OK, pentru restul de 90% se poate si fara.

Uite o portiune dintr-un alt articol scris de mine cu ceva timp in urma:
glamourfoto scrie:Este indicat pentru cei care fac Balansul de ab la webcamuri sa aibe monitorul calibrat, Stiu ca sunteti in ceata acum dar am sa explic imediat, exista marea sansa ca monitorul pe care il folositi sa fie decalibrat ..... calibrarea se face un un dispozitiv numit Colorimetru....
Referitor la monitoare IPS ( bineinteles ca eu folosesc / doar calibrat ) consider ca este un pic prea mult, nu o sa ajute modelul cu mare lucru faptul ca da 24 de milioane pe un monitor :) si ca spectrul de culoare este un pic mai mare decat standard, cu ce ajuta modelul daca poata sa vada local cu 5 tonuri de gri in plus fata de colega ei? :) ca pe site oricum nu o sa se vada nici o diferenta imaginea fiind mult comprimata.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
mogulghost
Mesaje: 7
Membru din: 04 Sep 2013, 07:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Desigur intre un monitor LCD calibrat cu un colorimetru si un monitor IPS diferenta este posibil sa nu fie semnificativa pentru acest domeniu de activitate deoarece setarile de brightness si contrast o sa fie similare chiar daca spectrul rgb este mai mic insa eu din cate am observat monitoarele lcd pe langa limitarea tehnolologica vin din fabrica cu un contrast si un brightness setat in asa fel in cat sa produca o imagine placuta ochiului publicului tinta . Pe de alta parte momentan majoritatea ecranelor touch screen folosite de ultra portabilele high end folosite de clientii cu bani folosesc tehnologia ips , desigur nu la nivel profesional insa acopera in vasta majoritate a cazurilor peste 94 la suta din spectrul rgb comparativ cu un monitor lcd normal care poate in cazul bun acopera undeva la 60 % si au setarile de brightness , contrast diferite deoarece reproducerea fidela a culorilor reprezinta un argument pentru vanzarea produsului respectiv .

Modelul o sa regleze imaginea in functie de cum se vede ea pe monitorul respectiv in functie de contrastul si brightness ul monitorului pe care ea il foloseste si ca atare imaginea o sa fie diferita cand este vizionata pe un ecran IPS .

Ce am considerat eu important de subliniat aici este ca este important pentru model sa inteleaga ca asa cum se vede ea pe monitorul ei nu este neaparat similar cu modul in care este ea vazuta .

Pe masura ce tehnologia ips devine tot mai accesibila si majoritatea ecranelor touch screen o folosesc diferenta intre cum se vede un model pe un monitor necalibrat si un ecran ips poate sa fie semnificativa .

Spor si acolo la tine .
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Sal mogulghost,

Eu nu te-am contrazis nici o secunda, dar trebuie sa stii ca e foarte greu sa schimbi perceptia asupra unui lucru, daca ii spui unui model sa puna un bec un plus in camera si se uita "suspect" la tine crezi ca poti sa aduci in discutie panel ISP? :)

Chestiile cu setarile si calibrarea monitorului au fost mentionate de mine de ceva timp, feedback si persoane interesate de acest lucru? prea putine asa ca daca doresti sa continui tu Be my guest, eu mi-am facut sa zicem datoria cine a fost capabil sa inteleaga foarte bine cine nu ... asta este :)

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
hotboy
Mesaje: 5
Membru din: 16 Sep 2013, 09:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, am si eu o problema : Am un hadycam hd si un webcam Logitech Hd. In momentul in care ma conectez cu handycam in 10 min ajung la 400 guest plus foarte multi membrii, iar pe webcam nu depasesc 10 guest si maxim 1 membru. Care este motivul ? Pls daca stie cineva :(
Avatar utilizator
Studio20
VIP
VIP
Mesaje: 650
Membru din: 20 Apr 2011, 10:44
Localitate: WorldWide
Has thanked: 22 times
Been thanked: 8 times
Contact:

Excelent post. Dar ar fi ridicol sa revenim de la camere video HD la webcams cu zoom exclusiv digital, doar pentru ca Jasmin are (sau a avut ca-i trece) un fix pe tema asta :)
Studio 20. Cel mai mare si mai cunoscut studio de videochat din lume. 20 de locatii, 5 tari, 3 continente.

Excelam Impreuna!

http://www.studio-20.ro
Avatar utilizator
Camcandy
User Junior
User Junior
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2013, 06:52
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

se pare ca marea majoritate inca folosesc sony evi si c9..crap...
JustModel
User Activ
User Activ
Mesaje: 221
Membru din: 18 Noi 2012, 15:45
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

referitor la bcc950 si livejasmin. personal am intrebat la 5 oameni duferiti de la suportul livejasmin daca va fi ok daca o sa pun bcc in loc de c910. raspunsul a fost de 4 la 1. adica 4 mi-au confirmat ca pot sa cumpar bcc cu cea mai mare incredere si mi-au promis ca va fi in good daca setez kalumea. 1 a zis nu, si un nu foarte strict. dar aia era maria (cine a dat peste ea stiie ce podoaba este). asa ca mi-am luat bcc. si am good fara probleme.

glamourfoto felicitari pentru articol!

scuzati pentru lipsa de semne de phnctuatie si greseli, de pe telefin scriu. citesc forumul strict din rutuere...doar acum am timp)
Glamourfoto.ro -the best

IN GOD WE TRUST< ALL OTHERS MUST PAY CASH>
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

JustModel scrie: glamourfoto felicitari pentru articol!


Este un pic funny pentru ca astazi am fost felicitat apreciat de mai multe persoane diferite referitor la acest articol si el e scris de cateva luni bune...

Multumesc tuturor pentru apreciere sper sa fie util.

P.S. eu tastez gresit si de la pc, asa ca nu te mai stresa ca scrii gresit de pe telefon. ;)
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
jebyby
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 168
Membru din: 15 Dec 2007, 23:41
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Hello tuturor!
Felicitari GlamourFoto pt postare si pt informatii.
Cu toata modestia, eu chiar investesc in calitatea aparaturii, webului, internetului etc...(sunt model independent)...
Eu folosesc o camera video Sony, nu mai stiu modelul si nici nu am cutia pe langa mine acum, pe care l-am platit 5100 ron in Media Galaxy acum un an. Mi-am dorit sa am o camera video performanta pe care sa o pot folosi si in afara videochat-ului, de aceea am ales sa cumpar una mai performanta si mai scumpa. In fine.... folosesc o placa de captura osprey si nu am neoane si alte chestii, folosesc niste umbrele din acelea pe trepied, am reusit sa creez o imagine cu lumini calde si reci (m-am folosit si de informatiile primite pe aici, plus idei personale). Ma gandeam sa-mi iau o placa de captura Osprey HD, de 650$, considerati ca are vreun sens? Camera mea e mega-sensibila si se adapteaza la orice fel de lumina...
Si pana la urma, care e cel mai bun splitter? Free sau nu.... dar CEL MAI BUN! DvDriver nu va recomand....eu l-am platit si era varza, plus ca unele site-uri nici nu-l recunoasteau :( Poate greseam eu ceva, dar ma indoiesc...
Succes tuturor!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Buna Jebby, sa stii ca am mai intalnit modele independente cu echipamente mult peste ce se gaseste prin studiouri si intr-un fel eu inteleg aceasta situatie, modelul doreste ceva mult mai bun si investeste felicitari.

Referitor la spliter Dvdriver a fost la un moment dat cel mai bun splitter existent sau cel putin singurul care se descurca cu rezolutii mari Hd si vorbesc de acum 4-5 ani in urma, greseala lor a fost ca nu s-au ocupat sa updateze softul si el nu se mai pliaza pe cerintele actuale.

La ora actuala cel mai bun este splitul de la verysoft :) este recunoscut fara nici o problema de toate softurile de chat reda o calitate buna rezolutii mari etc.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
meweed12345
Mesaje: 16
Membru din: 23 Apr 2014, 13:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am observat pe jasmin ca desi ai tot ce iti cer ei la recomandate tot nu iti ofera good rating la video si audio pana nu vorbesti cu ei.Si iconita de hd tot la fel.Degeaba ai echipamentu corespunzator daca nu te iei de support sa le zici,nu iti dau tagu de hd.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

meweed12345 scrie:Am observat pe jasmin ca desi ai tot ce iti cer ei la recomandate tot nu iti ofera good rating la video si audio pana nu vorbesti cu ei.Si iconita de hd tot la fel.Degeaba ai echipamentu corespunzator daca nu te iei de support sa le zici,nu iti dau tagu de hd.
Cand au introdus chestia cu penalizarea ( -5% ) datorita lipsei de calitate video/audio, am intalnit situatii cand tagul HD era primit automat daca softul detecta o anumita camera etc, la fel cum daca te conectai folosind altceva iti era indepartat, se realiza din sistem este posibil sa functioneze si acum la fel.

Dar acum cam este necesar sa ii contactezi pentru a primi HD, nu cred ca este un "deranj" prea mare sa contactam suportul pentru ca este posibil ca ei sa faca si alte modificari benefice pentru model nu doar tagul HD.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Tot mai multe modele care lucreaza pe website-ul livejasmin.com au avut probleme datorita calitatii, sau mai bine spus a lipsei ei, cel putin din ce spune suportul.

Important este sa nu va enervati, cu un pic de atentie si rabdare se poate rezolva problema.

Se intra frumos la suport se explica cum ca a modelul a primit bad la video, dupa care modelul intra online cu jasmincam, suportul verifica si modelul reapare avand calitatea GOOD.

Pice of Cake :) de obicei dureaza intre 10 - 40 de minute depinde foarte mult cum explicati si de cunostintele suportului pe care il intalniti.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
beyou-studio
Mesaje: 21
Membru din: 04 Ian 2014, 10:52
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

GlamourFoto scrie:Tot mai multe modele care lucreaza pe website-ul livejasmin.com au avut probleme datorita calitatii, sau mai bine spus a lipsei ei, cel putin din ce spune suportul.

Important este sa nu va enervati, cu un pic de atentie si rabdare se poate rezolva problema.

Se intra frumos la suport se explica cum ca a modelul a primit bad la video, dupa care modelul intra online cu jasmincam, suportul verifica si modelul reapare avand calitatea GOOD.

Pice of Cake :) de obicei dureaza intre 10 - 40 de minute depinde foarte mult cum explicati si de cunostintele suportului pe care il intalniti.

Spor acolo
si cum se explica faptul ca un model lucra pe 2 conturi simultan si pe unu avea bad iar pe celalalt(incasari mult mai mari contul mai vechi) avea GOOD?
Am intrat am vb cu suportul le-am explicat situatia si au spus ca nu e buna camera (sonny pj10) si ca nu e web cam :mrgreen:
in acel moment am spus OK si am scos toate modelele de pe LJ
mie personal LJ mi se pare ca are mult prea multe pretentii fata de ce ofera ( parere personala )
belive in
yourself


http://www.beyou-studio.ro/
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

beyou-studio scrie: si cum se explica faptul ca un model lucra pe 2 conturi simultan si pe unu avea bad iar pe celalalt(incasari mult mai mari contul mai vechi) avea GOOD?
Am intrat am vb cu suportul le-am explicat situatia si au spus ca nu e buna camera (sonny pj10) si ca nu e web cam :mrgreen:
in acel moment am spus OK si am scos toate modelele de pe LJ
mie personal LJ mi se pare ca are mult prea multe pretentii fata de ce ofera ( parere personala )

Sunt anumite lucruri care nu se pot explica dar cu rabdare si cu diplomatie se pot rezolva multe problemele si aici includem si problemele cu jasminul.

Oricum Calitate Calitate si iar Calitate!!! fara nu se poate!
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”