Articol importanta utilizarii unui Pantilt

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Pentru ca mi-am propus sa ajut cat mai mult la cresterea nivelului si a calitatii in activitatea de videochat si nu doar prin fotografiile pe care le fac, revin cu inca un articol care va fi de un real ajutor pentru modelele care isi doresc sa avanseze.

In acest articol am sa dezvolt utilitatea folosirii unui device pantilt in activitatea de videochat si cum acest dispozitiv o sa usureze munca modelelor. Cu siguranta multe persoane stiu despre ce este vorba de aceea vreau sa mentionez ca acest articol este destinat persoanelor incepatoare sau persoanlor care nu au fost convinse de utilitatea acestor dispozitive.

Pentru ca lecturarea sa fie una cat mai usoara am sa prezint un pic cuprinsul acestui articol:

1 Introducere
2 Ce este panttiltul
3 Pantiltul pentru camera video sau webcam
4 Cum imi usureaza munca ?
5 Tipuri de pantilt
  1. Webcamuri cu pantilt incorporat
  2. Tipuri de pantilt

6 Concluzii.


1 Introducere

Jobul unui model de videochat nu este asa de usor pe cum pare, pentru ca pe langa atentia pe care trebuie sa o ofere clientilor sau potentialilor clienti, modelul depunde si un mare efort fizic in free (facand tease) cat si cam pe toata durata timpului stat in privat cu membrii platitori.

Cei care nu lucreaza nu vor intelege niciodata acest aspect si anume faptul ca este un job foarte solicitant si ca ai nevoie de resuse si un confort sporit ca sa faci performanta. De fapt asta ar trebuie sa intereseze pe toata lumea si anume: "sa faca performanta" pe toate planurile posibile astfel nu poti da gres ca si model de videochat.

Unul din marile sacrificii pe care le cere performanta este timpul petrecut online, adica nu se poate face performanta fara timp mult stat online, cine crede altfel se imbata cu apa rece, ca exista un caz din 1000 este pur noroc, dar de obicei performanta cere acest sacrificiu si anume timpul alocat.

Pentru ca modelul sa poata sta multe ore online trebuie sa aibe confortul necesar si foarte important trebuie creat un sistem ca modelul sa nu oboseasca foarte usor pentru ca orele stata online sa fie cat mai multe, de aceea am de gand sa va prezint urmatorul device care ajuta foarte mult modelul sa nu oboseasca plus ca totodata intensifica experienta pe care o au membrii cu modelul respective astfel modelul castiga fani, regulari si ii creste popularitatea.

2 Ce este pantiltul?

Pentru ca in introducere am mentionat de dispozitivul "miraculos" ( cunoscut de ani buni in domeniu) care face performanta pentru model, pardon am vrut sa spun care poate ajuta modelul sa faca performanta acum am sa il si prezint.

Se numeste pantilt si cu ajutorul lui se poate misca webcamul sau camcorderul folosit de model pentru videochat in directiile sus jos si stanga dreapta

Pantiltul se prinde intre trepied (stativ sau cum vreti sa ii spuneti) si pe el se monteaza camera video sau webcamul folosit, dupa care cu ajutorul unei telecomenzi pantiltul va modifica pozitia camcorderului sau webcamului montat pe doua axe distinse , stanga – dreapta sau sus jos, aceste proprietati se poat subintelege din denumirea pe care dispozitivul il poata si anume Pan tilt ( pant – miscare stanga dreapta tilt inclinare )

Astfel modelul cu ajutorul unei telecomenzi, cu fir sau fara fir in functie de modelul de pantilt detinut poate sa mute pozitia webcamului in orice unghi doreste stanga dreapta sus jos.

Vreau sa creaipnez un pic utilitatea acestui device, camera video sau webcamul este indreaptat catre model in timpul cand acesta este online, dar in anumite situatii cum ar fi schimbarea tipului de chat si anume din free in privat este foarte posibil ca modelul sa-si schimbe pozitia in care sta si atunci apare urmatoarea problema:
modelul nu mai este in centrul atentiei, efectiv e posibil sa iasa din cadru, un lucru deloc recomandat mai ales ca membrii platesc ca sa vada modelul, de aceea in respectiva situatie se impune o reajustare a cadrului filma. Mai pe scurt camera video sau webcamul trebuie repozitionat astfel incat modeul sa fie in prim plan.

Modelul sa poate intinde catre webcam si il poate muta manual sau modelul poate sa nu se mai deranjeze de acolo si sa foloseasca un dipozitiv de tip pantilt cu ajutorul caruia sa pozitioneze camcorderul astfel incat sa fie din nou in prin plan.

3 Pantilt pentru camcorder sau webcam.

Persoanele care in momentul de fata se gandesc sa incerce sa foloseasca un sistem de acest gen, pot pune problema in modul acesta: "eu folosesc webcam/camcorder
pot sa utilizez un pantilt?"

Raspunsul este unul pozitiv, exista pantilt dedicat pentru fiecare sistem in parte dar totodata un sistem pantilt care este folosit pentru manevrarea unui unui camcorder poate sa fie folosit si pentru manevrarea unui webcam.

Specificatii la care sa ne uitam atunci cand vrei sa achizitionam un sistem de timpul pantilt:

Pentru camcorder:
- trebuie in specificatii sa aibe greutatea maxima suportata,
- trebuie sa aibe un sistem de prindere compatibil adica surubul pe care se prinde sa fie de acelasi diametru cu sistemul care este situat pe camera video,

Pentru webcam:
- Daca pantiltul are sistemul de prindere pe respectivul surub ( care este standard) ne uitam sa vedem daca webcamul pe care dorim sa il folosim este compatibil, adica daca are respectiva piulita.
( logitech c920 are incorporat un sistem de prindere standard care se potriveste cu surubul montat pe sistemele pantilt.)
- webcamul este mult mult mai usor decat o camera video de aceea nu are rost sa cumperi un pantitl care suporta o greutate mai mare decat daca doresti sa schimbi in viitorul apropiat sistemul adica sa cumperi camcorder.

Daca am gasit un pantilt care ne place, este accesibil dar din pacate nu are un sistem de prindere compatibil cu webcamul pe care il ai tu nu este nici o problema cu un mic truc se poate realiza montarea respectiva.
Trucul poata numele de banda adeziva, datorita faptului ca webcamul este foarte usor cu un pic de banda adeziva el poate fi prins foarte usor pe respecticul pantilt si astfel problema este rezolvata fara prea mari batai de cap

Este foarte important de cele mai multe ori pantiltul pentru camcorder poate sa suporte si un webpacam pe cand un pantilt pentru un webcam nu o sa poata suporta greutatea unui camcorder sau daca il fortati nu o sa reziste foarte mult, de aceea trebuie avut grija ce achizitionam.

4 Cum imi usureaza munca?

Pentru ca pana in momentul de fata sa inteles care este utilitatea pantiltului este timpul sa aratam aplicatiile practice. De aceea am sa prezint in urmatoarele randuri cum usureaza munca modelelor un dispozitiv pantilt.

Cum am sugerat si in alte topicuri care au ca scop imbunatatirea calitatii, modelele trebuie sa se concentreze pe o calitate ridicata si trebuie sa aibe grija ca sa ofere membrului o experienta cat mai placuta de aceea modelul trebuie sa fie foarte atent la acest aspect experienta pe care o are membrul cand este cu modelul (in free sau in privat) pe o experienta deosebita a membrului de aceea, modelele trebuie sa fie foarte atente la acest aspect si anume calitate oferita si experienta membrului.

Cand modelul doreste sa-si schimbe pozitia in camera de lucru nu mai pierde timp inutil inainte si inapoi miscand cu mana webcamul, incercand sa il orienteze inspre pozitia viitoare, modelul foarte simlu se aseaza frumos in pozitia dorita dupa care misca pozitia webcamului in directia dorita cu ajutorul pantiltului, daca mai apoi doreste sa schimbe pozitia nu este nici o problema modelul se ridica ( sa zicem ca doreste sa se ridice) dupa care cu ajutorul telecomenzii misca pozitia webcamului cu ajutorul pantiltului, foarte frumos totul a decurs smooth and nice, modelul a zambit si membrul a fost placut impresionat.

Sa ne imaginam acelasi scenariu dar fara pantilt, intra membrul in pvt modelul schimba pozitia dupa care se uita si vede ca nu mai este in cadru, se ridica si vine langa webcam camcorder si il indreapta inspre directia unde crede modelul ca o sa fie foarte bine, se intoarce in pozitia initiala si incepe showul dupa care trebuie sa-si schimbe din nou pozitia, se ridica se duce catre camcorder si il misca spre pozitia unde crede ca o sa fie in timpul privatului, se duce in locul respectiv si cand se uita in monitor observa cu stupoate ca se vede de la gat in jos, se intoarce la camcorder si il mai ridica inca un pic, dupa care se intoarce si continua show-ul,

Nimic anormal pana aici nu? Gresit, modelul a fost nevoit sa faca 2-3 drumuri degeaba timp in care e posibil sa nu poata pastra atitudinea de model horny/full of desire, plus ca la un interval de cateva ore respectivele drumuri sus jos inainte si inapoi isi vor aduce aportul asupra starii de oboseala a modelului si astfel modelul nu o sa dea randament un numar mare de ore, ci el o sa ooseasca relativ repede in comparatie cu modelele care nu fac aceste drumuri.

Bine e posibil ca modelul sa zica, "dar eu trag de timp" sincer respectivul timp este irelevant pt ca nu o insemne niciodata mai mult de 2-3 minute care comparate cu efortul depus dus intors sus jos, nu se justifica.

Un alt aspect important este urmatorul daca modelul lucreaza pe pat si miscarea dus intors catre webcam camcorder o va face in doggy se pune o presiune mare asupra spatelui in special zona lombara si dupa cum stim modelele au predispoztie catre dureri de spate, umar, zona lombara datorita pozitiei in care lucreaza si o solicitare in plus a respectivei zone chiar nu cred ca isi doreste nimeni.(plus genunchi)

Pe partea cealalta modelul care se misca cum doreste si misca pozitia webcamului a camerei video cu ajutorul unui pantilt, o sa oboseasca un pic mai greu, aceasta comoditate poate sa ajute modelul sa lucreze un numar mai mare de ore ceea ce inseamna bani mai multi. Pentru ca in acest mod trebuie privit jobul, sunt o serie de intrebari la care trebuie sa gasesti raspuns:
-cum sa fac sa-mi fie mai usor?
-cum sa fac sa fie mai bine, atat pentru mine cat si pentru membrul,
-cum sa fac ca lumina sa nu ma deranjeze,
-cum sa fac sa tin membrul mai mult in pvt?
- cum sa sporesc experienta pe are o are membrul in pvt cu mine.
-cum sa fac sa am imaginea perfecta,
-cum trebuie sa lucrez ca sa lucrez mai mult?
-cum sa fac acel tip de show?
-cum sa fac .x cum sa fac Y, dupa ce marea majoritate a acestor intrebari au un raspuns si tu pui in practica, cu siguranta ai sa observi o crestere


Fiecare lucru se face pe pasi si din punctul meu de vedere consider ca cel mai usor aspect de modificat in bine sunt aspectele tehnice, calitatea video, un dispozitiv pantilt, lumina corecta, pe partea cealalta aschimbarile in mentalitate (in abordarea) jobului o sa apara in timp daca modelul isi va da interesul, dar pana cand modelul reuseste sa modifice abordarea este indicat si recomandat sa aibe aspectele anterior mentionate la nivel maxim.

5 Tipuri de pantilt

Am prezentat pana acum functionalitatea dispozitivului pantilt si am observat ca este un device foarte functional care ne ajuta foarte mult in tot ce avem de facut.

Functionlitatea acestui dispozitiv a fost observata si de catre producatorii de camere video are au incercat sa incorporeze un dispozitiv pantilt la anumite camere existente, ele au fost prezentate in primul rand persoanelor care aveau nevoie de mobilitate si foloseau aceste camere pentru supraveghere astfel ei putand sa acopere cu o singura camera video o zona mult mai mare.

a. Webcamuri cu pantilt incorporat

Am sa amintesc acum cele mai cunoscute si folosite in domeniu camere web cu pantilt
Sony Evi- d30 d70 d100 Canon VC-C4 logitech orbit sphere si multe altele.

Cei din videochat au observat utilitatea acestor camere de aceea le-au implementat si au inceput sa le foloseasca cu brio, ele ajungand un standard de calitate si mentinandu-se acolo mult timp deoarece camerele erau dotate cu telecomanda wireless din care puteai sa controlezi zoom si totodata erau dotate cu functia pan tilt.

Dar cu trecerea timpului respectivele camere au devenit sa zicem “invechite” pentru ca cerintele actuale sunt mult mai ridicate decat ce pot ele sa ofere de aceea inet incet utilizatori acestor camere au inceput sa le schimbe sa se orienteze catre alte deviceuri mai bune.

Imagine

Totodata cu trecerea timpului au aparut camere mai noi care au incorporata tehnologia actuala adica filmeaza in hd si au pastrate functiile pantilt, din pacate sunt camere foarte scumpe si putin probabil ca vor fi utilizate in domeniul videochatului datorita pretului ridicat.

Imagine

Cei de la logitech au venit cu modelul Bcc950 care a inlocuit orbitsphere.
Bcc950 este o bijuterie de webcam, este una din singurele webcamuri (fac referire la camere noi care sa se incadreze in specificatiile de calitate cerute la ora actuala cel putin pe care le stiu eu ) care are telecomanda wireless cu care pot sa controlezi zoomul ( este digital dar este foarte ok) totodata pot sa misti pozitia webcamului cu ajutorul funtiei pantilt comandata tot din telecomanda.

Imagine


b. Tipuri de pantilt


Pentru ca am prezentat in mare camerele cu functia de pantilt am sa continui cu dispozitivele de acest gen cele care pot fi folosite impreuna cu webcamurile sau camerele video detinute de modele.

Primul model de pantilt pe care vreau sa il mentionez este si cel mai folosit din domeniu si anume Bescor 101MP, a fost un pantilt foarte utilizat datorita robustetii pe care o avea, se pare ca ultimele modele sunt un pic mai fragile si cedeaza mai repede la o utilizare intensiva. Totusi este inca o algere foarte buna pentru cei care doresc un sistem pantilt suportand atat camere video cat si webcamuri.

Exista doua modele pe care le desparte o mica specificatie tehnica nesemnificativa pentru domeniul nostru si anume:
Imagine

In urmatoarele videouri este prezentata pantiltul Bescor si utilitatea acestuia.



Una din limitarile acestui pantilt a fost telecomanda cu fir care este foarte scurta ( in jur la 1.5 metri cred ) si cine acumparat acest pantilt a cumparat si cablu prelungitor pentru acesta, ca o solutie la aceasta "problema" a fost creat un dispozitiv cu ajutorul caruia poti controla pantiltul wireless.
Imagine

Exista un pantilt care seamana izbitor de mult cu modelul bescor si are incorporate o serie de functii mai deosebite cum ar fi telecomanda wireless dar pretul este inaccesibil. Pentru cei care sunt interesati linkul este urmatorul:
http://www.jarcom.co.uk/mdrp360-program ... -p-71.html

Urmatorul Pantilt pe care vreau sa il mentionez este EBRA / EBENK poarta mai multe denumiri dar dispozitivele sunt identice.

Imagine
Imagine

Imagine


Chiar daca produsul nu se mai produce se pare ca sunt anumite magazine care inca il comercializeaza cel mai probabil sunt pantilturi din stocuri ramase nevandute. Mai jos sunt 2-3 linkuri unde se gaseste respectivul produs ( in numar limitat in cateva cazuri este prezentat cu un alt nume dar cu acelasi design. )
http://www.amazon.com/eBenk-Automatic-T ... 80-8889919
http://www.amazon.com/Automatic-Motoriz ... m_sbs_e_13
http://www.amazon.com/Vidpro-EBR-121-Au ... im_sbs_e_9
http://www.amazon.com/Polaroid-Automati ... d+pan+tilt

Urmatoarea serie de produse pe care vreau sa o mentionez sunt cele de la trackercam.com, cu siguranta cei care au un pic vechime in domeniu cunosc siteul deoarece ei au produs softul de split Dvdriver, care la un moment dat a fost cel mai bun soft de split.
Sa revenim ei au o serie de produse cu functia de pantilt
Eu doar le mentionez:
The Trakerpod, The MotorPod, The PowerPod, si gama Ir adica cele mentionate anterior cu functia de IR ( putand fi folosite cu orice telecomandata de Tv )

Imagine

In linkul urmator gasiti toate informatiile despre aceste deviceuri oferite de Trakerpod
http://www.trackercam.com/TCamWeb/productlist.htm

Urmatorul pantilt pe care vreau sa il amintesc este modelul VK74A Ninja un pantilt cu telecomanda wireless

Imagine

Imagine




Alternative mai accesibile/ieftine

Pentru ca sa inteles utilitatea unui sistem de acest gen si anume pantilt eu am cautat o serie de alternative mai accesibile la pret si pot spune ca pe internet se gasesc cateva solutii pentru a realiza acest lucru si anume pentru a misca un webcam in directiile stanga dreapta si sus jos.

Am sa prezint cateva solutii din categoria DIY (do it yourself) in care sunt prezentate cateva sisteme pentru GoPro ( care dupa cum stim este o camera video cu dimensiuni foarte mici folosita pentru sport actiune )
Daca respectivele sisteme pot sa miste o camera GoPro cu siguranta pot sa faca acelasi lucru si cu un webcam de aceea le si prezint:



Urmatoarea serie de dispozitive sunt folosite in special pentru fotografia / videografia aeriana unde este necesar un sistem de genul pentilt pentru a putea modifica pozitia camerei montata pe dispozitivul de zbor si aici fac referire la avioane de mici dimnesiuni ( aeromodelism )


Inca un video care serveste dreapt exemplu este doar linkul postat a se viziona pe youtube.
http://www.youtube.com/watch?v=4Km_f7VdIjQ

Respectivul dispozitiv poate fi folosit cu brio pentru a misca un webcam in pozitia dorita bine el nu este creat special pentru videochat / webcam dar cred se poate adapta foarte usor.

Imagine
http://www.readymaderc.com/store/index. ... ts_id=1290

In urmatorul link gasiti mai multe modele si exemple de sisteme pantilt pentru aeromodelism care e posibil sa poata fi folosite/ adaptate la miscarea unei camere web preturile par accesibile, ( sper sa nu induc pe nimeni in eroare eu doar prezint alternativa nu e testata si nici nu am avut cand sa studiez mai cu atentie cine e interesat poate sa o faca)
http://www.readymaderc.com/store/index. ... cPath=19_7

Produse care FAC DOAR PAN

Din seria dispozitivelor mai accesibile am sa prezint anumite dispozitive care fac doar pan adica se misca doar stanga dreapta si sunt folosite pentru repozitionarea camerelor de supraveghere:

Imagine

http://www.amazon.com/First-Alert-599-3 ... YXB1H4V4TN
http://www.amazon.com/SecurityMan-Remot ... y_hi_img_y

Tot din seria produselor folosite pentru securitatea vreau sa prezint urmatorul link cu dispozitive pantilt ( Atentie - trebuie verificat pentru ca e posibil unele din produsele de pe pagina respectiva sa aibe nevoie de o serie de alte accesorii -pannou de comanda)

http://palmvid.com/content/categories/a ... llers.html

PanTilt-uri profesionale:

Pentru ca am prezentat alternativele ieftine am sa prezint si alternativele scumpe, ele au preturi variind de la 600$ la 3000$ daca nu si mai mult, cum nu cred ca este cineva amator sa investeasca atata intr-un sistem pantilt nu le prezint pe toate ci doar 2-3 modele.





Preturile pentru aceste sisteme este foarte mare de aceea nu consider ca pot fi luate in calcul dar eu am vrut sa le prezint.

Aceste dispozitive pantilt sunt prezentate in mare fara specificatii tehnice de aceea, recomand ca inainte sa achizitionati sa va informati mai bine cu privire la specificatiile fiecarui aparat ca sa nu existe "neintelegeri"( fac referire in special la modelele de tip DIY - ieftine / sau cele destinate 100 supravegherii care e posibil sa aibe nevoie de un panou de comanda )
Totodata aici in acest articol nu sunt prezentate toate modelele de pantilt existente cu siguranta mai sunt si altele demne de mentionat ( e posibil sa adaug pe parcurs pantilturile care consider ca merita amintite).



Concluzii:

Pentru cine doreste sa se informeze mai mult cu privire la dispozitivele de tip pantilt in urmatoarele linkuri sunt prezentare mai multe informatii:

http://www.21best.com/21_best/electroni ... tml#PT500c
http://www.bhphotovideo.com/c/buy/Pan-T ... 4028759232

Cu siguranta mai sunt si alte dispozitive care nu au fost mentionate de mine ( este foarte posibil sa-mi fi scapat) dar dupa cum vedem sunt multe posibilitati sa realizam acest lucru si anume sa mutam pozitia camerei web camera video cu ajutorul unui dispozitiv de tipul pantilt.

Daca tu ca model de videochat ( sau owner de studio ) doresti sa folosesti acest lucru nu este nimic rau, tototdata trebuie sa stii ca aceste dispozitive sunt folosite intensiv inca de acum multi ani ( 7-8 ani daca nu chiar si mai bine ) de cand sa aflat de existenta lor.
Si daca pantilturile au fost adoptate si folosite de atata de multa lume inseamna cu siguranta ca ele sunt mai mult decat utile, eu am prezentat mai sus cam care ar fi avantajele utilizarii unui sistem de tipul pantilt nu mai repet inca odata.

Acum ramane doar sa decizi daca in domeniu este nevoie de asa ceva si daca pe tine personal te ajuta, raspunsul ar trebui sa fie unul singur : "DA" Pentru ca experienta membrului este mai placuta frumoasa si o sa se reintoarca cu placere, totodata timpul pentrecut online este mai putin solicitant datorita eliminarii acelor drumuri dus intors la webcam camcorder.

Sper ca acest articol sa fie de ajutor cu toate ca eu sunt constient ca despre pantilturi sa tot discutatat pe partea cealalalta acest articol este adresat in primul rand persoanelor incepatoare.

Rog sa nu copiati acest articol partial sau integral fara sa specificati linkul unde acesta a fost gasit sau linkul catre siteul meu si anume: http://glamourfoto.ro multumesc.
Fac aceasta precizare pentru ca lumea de obicei este obisnuita sa "imprumute" articole de pe net si din respect pentru cel care a stat cateva ore sa-l redacteze un link inapoi este de bun simt.

Spor acolo.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
VipStudio
Mesaje: 20
Membru din: 03 Mai 2013, 21:04
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Super articol :D
Imi amintesc ca in vremurile mele de model dezvoltasem un adevarat talent in a muta camera video stanga-dreapta-sus-jos prinzand maneta de la trepied cu degetele de la picioare :)))) - cand faceam vreun show si eram intinsa in pat.
Intre timp lucrurile s-au schimbat.
EBENK ne-a facut probleme mari, nu cred ca am avut vreodata un aparat care sa se strice asa usor. Il alesesem doar pentru ca este wireless si mi s-a parut mai lejer.
Bescor a fost urmatorul pe lista. Imi place cel mai mult. Din pacate, telecomenzile au ajuns sa fie consumabile. La recomandarea unui prieten am luat prelungitor pentru telecomanda, dar degeaba, au continuat sa se strice.
Eram hopeless, dar acum mi-ai deschis iar apetitul, mai ales cand zici de atatea variante wireless. Nu as vrea sa se incurce fetele in fire.
Acum, intrebarea mea se adreseaza tuturor celor care lucreaza cu pantilt-uri wireless (exclus EBENK, sau camere web cu pantilt incorporat).
Care este cel mai bun? Care se strica cel mai greu?
Avatar utilizator
Camcandy
User Junior
User Junior
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2013, 06:52
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Vip, si eu am auzit ca se strica cele ebenk pe banda...dar la noi in 2 ani de zile aproape sa stricat doar unul...bine..telecomenzile nu se pun la socoteala..dar la 20 ron bucata nici nu este o problema..
Avatar utilizator
StudioMgs
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2012, 04:29
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut...cele mai proaste fara nici o discutie sunt E Benk..am 22 de bucati...dar n am nici o telecomanda :)))altshop nu a adus never telecomenzi...pe ebay nu se gasesc...sfat...Ocoliti EBenk
Avatar utilizator
Camcandy
User Junior
User Junior
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2013, 06:52
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

StudioMgs scrie:Salut...cele mai proaste fara nici o discutie sunt E Benk..am 22 de bucati...dar n am nici o telecomanda :)))altshop nu a adus never telecomenzi...pe ebay nu se gasesc...sfat...Ocoliti EBenk
dami un pm si iti explic eu cum sa rezolvi de telecomenzi :wink:
Avatar utilizator
StudioMgs
Mesaje: 17
Membru din: 06 Iun 2012, 04:29
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Iti dau :) sunt modelul 1 nu modelul 2 care au venit cu telecomanda uriasa putin mai mare k un iphone :)
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Camcandy scrie:
StudioMgs scrie:Salut...cele mai proaste fara nici o discutie sunt E Benk..am 22 de bucati...dar n am nici o telecomanda :)))altshop nu a adus never telecomenzi...pe ebay nu se gasesc...sfat...Ocoliti EBenk
dami un pm si iti explic eu cum sa rezolvi de telecomenzi :wink:
Pot spune eu care este solutia pentru ca ceilalti utilizatori sa se poata descurca.

Se se va folosii o: TELECOMANDA UNIVERSALA CU FUNCTIA DE INVATARE

Adica se cumpara o telecomanda universala care are functia de invatare adica poate reproduce functiile de baza de la alta telecomanda si cum functiile unui pantilt nu sunt asa de compleze o sa fie relativ simplu.

Efectiv se vor configura 4 butoane pe telecomanda noua care sa transmita la pantilt cele 4 comenzi de baza si anume stanga dreapta si sus jos. Fiecare telecomanda vine cu manual in care este explicat pe larg cum functioneaza functia de invatare :) si daca telecomanda are butonul multi functional in forma de cerc se pot predefini respectivele butoane fiind totodata si simplu stanga dreapta sus jos, alternativa este predefinirea in urmatorul mod

.............2- sus
4 stanga...........6 dreapta
.............8 jos

Se reproduce efectul de cruce :) pentru a fi mai usor de retinut utilizat


Cateva din specificatiile unei telecomenzi de genul:
- poate învăţa de la orice telecomandă cu infraroşu (chiar şi pentru ventilator sau aparat de aer condiţionat)"
- poate controla aparatele electrocasnice dupa setarea corespunzatoare.
- Este alegerea ideala pentru inlocuirea telecomenzilor defecte sau pierdute ale unor
game variate de aparate electronice.


Linkurile unde se gasesc telecomenzi universale cu functia de invatare sunt:
http://www.telecomenzi-shop.ro/subcateg ... are-0.html
http://www.decibel.ro/subcategorie/Tele ... are-0.html
http://www.shopmania.ro/telecomenzi/p-t ... t-23408531


Daca este un model de telecomanda care functioneaza fara probleme poate fi mentionat ca sa se evite achizitionarea de produse "necompatibile", sau daca cumva exista si alta solutie in afara de cea mentionata de mine mai sus, poate fi facuta publica pentru a fi mai usor pentru cei care au probleme sa gaseasca solutia.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Camcandy
User Junior
User Junior
Mesaje: 55
Membru din: 19 Iun 2013, 06:52
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Dupa ce am testat "nspe" telecomenzi cu functie de invatare....unele dintre ele foarte scumpe am ajuns la o singura concluzie:
http://www.mivarom.ro/catalog/product_i ... eki-p-5897

Se pot programa foarte usor, se poate programa si zoom-ul la camcordere, costa 20 ron si sunt mai ok decat cele originale.

Sau varianta nr 2:
http://www.altshop.ro/sisteme-supravegh ... tii--57609

90 ron...aceeasi telecomanda....deja programata dar fara zoom.
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

La fel cum am mentionat aceeasta este solutia, se cloneaza telecomanda de la pantilt, nimic greu.

Camcandy se pare ca ai folosit exact acelasi tip de telecomanda replace ca cea vanduta de altex, personal consider ca pretul practicat de Altex (90 ron ) este un pic cam mare pt o telecomanda clonata care costa 20 de ron

Asteptam si alte recomandari, nemultumiri, sugestii sau eventuale probleme intalnite la sistemele pantilt folosite.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Am revenit pentru ca vreau sa prezint inca un model de pantilt care e un pic mai scump decat Ebra si Bescor, acest pantilt se gaseste si in romania

PROAIM™ Jr. Pan Tilt Head with 12V Joystick Control

Imagine

Pretul este rezonabil comparativ cu preturile sistemelor de acest gen care sunt destul de mari:

Linkul este urmatorul:
http://www.proaimshop.com/pas/PROAIM-Jr ... ntrol.html
Iar din romania poate fi cumparat de la:
http://www.westbuy.ro/macarale-video-ac ... trol-6-kg-


Daca sa incumetat cineva sa cumpere / foloseasca sisteme de acest gen poate vine cu un review:

- Se merita! De ce ?
- Nu se merita! De ce? :)

Stiu ca sunt preturi inaccesibile pentru 98% din persoanele din industrie dar totusi poate sunt doritori persoane care investesc in calitate.

Eu in continuare am sa caut si alte alternative de sisteme pantilt in special sunt interesat de sisteme cat mai ieftine/accesibile am sa vin cu un update cand am sa gasesc sisteme de acest gen, adica mai ieftine.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cautand o alternativa la Bescor, la care asa cum zice VipStudio, telecomanda e consumabila (joystick-ul se strica repede la folosire intensa), am dat peste acest Pantilt:

Merlin head 2-axis pan and tilt
Imagine

Se poate cumpara online sau offline din Austria, pret aprox 159 eur: Link magazin

Nu am testat dispozitivul dar mentionez cateva avantaje citite pe net:
- dispozitiv robust, alternativa la Bescor, EBenk
- poate fi controlat prin bluetooth, USB sau RJ12
- exista mai multe telecomenzi pe fir, eu am gasit doua: Merlinbox (ieftina ~ 49 eur, are functii de baza pan/tilt) sau PanoCont (scumpa ~219 eur, are functii care nu sunt necesare in VC)
- se poate controla printr-un soft free instalat pe calculator sau pe telefoane Nokia N8x0 Papywizard (dezvoltarea soft-ului a fost oprita in 2013)
- are conector pentru camerele Canon

Video-uri:
http://www.youtube.com/watch?v=LuGIoE9QR2E
http://www.youtube.com/watch?v=zeBX6QN_nFM
http://www.youtube.com/watch?v=ZgFEY7lAnaA

Din ultimul video de mai sus am observat ca nu este silentios la miscare, asta poate fi un desavantaj pentru folosirea lui in videochat.

Ca parere personala, cred ca un electrician bun ar putea sa faca un gadget prin care acest dispozitiv sa poata fi controlat printr-o telecomanda cu infrarosu programabila. Am mentionat asta pentru cei care se pricep sau pentru studiourile care sunt interesate de un pan tilt robust cu telecomanda fara fir.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
jebyby
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 168
Membru din: 15 Dec 2007, 23:41
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut! Am citit o mare parte din acest topic, dar nu tot...recunosc....GUILTY ! :d
In concluzie.....care este cel mai bun?
Va multumesc tuturor!
Toate cele bune!
jebyby
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 168
Membru din: 15 Dec 2007, 23:41
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ahhh si inca ceva.... eu am KING BEST-ul acela....
NUUUUUU-l recomand nimanui, sub nicio forma! Achizitionati-l NUMAI in cazul in care doriti sa dati cu el de pamant sau sa va bagati ceva in el , fix cand va e lumea mai draga.... Cand apare private-ul..., nu mai merge telecomanda... Uite pasarica, nu e pasarica :))
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

jebyby scrie:Salut! Am citit o mare parte din acest topic, dar nu tot...recunosc....GUILTY ! :d
In concluzie.....care este cel mai bun?
Va multumesc tuturor!
Toate cele bune!

Buna Jebyby, in functie de bugetul te poti orienta, un pantilt profesional care se roteste in toate directiile si costa 3000 $ este mai bun decat un ebra care costa 140$ :) .

Referitor la preturi normale Bescor-ul ( pret 200e) a fost folosit intensiv mult timp si inca este, ca minus telecomanda este cu fir :) si mai nou cica nu mai este asa de robust cum a fost in urma cu cativa ani : dar acest aspect referitor la robustete a fost mentionat de studiouri si se stie ca un model din studio nu prea are grija de lucrurile care sunt pe acolo,
Pentru un model independent eu cred ca bescor este ok facandu-si treaba cu bine mult timp.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
JullyAna
Mesaje: 24
Membru din: 14 Apr 2016, 19:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna seara. Pt logitechc920 există un asemenea sistem? Am cautat pe net dar din pacate nu am gasit sau nu am știut exact unde sa caut :?: dacă ma puteti ajuta cu o informație a.si fi recunoscătoare
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

JullyAna scrie:Buna seara. Pt logitechc920 există un asemenea sistem? Am cautat pe net dar din pacate nu am gasit sau nu am știut exact unde sa caut :?: dacă ma puteti ajuta cu o informație a.si fi recunoscătoare

C920 il poti atasa pe orice sistem pantilt cu ajutorul sistemului de prindere de care dispune :) ...
Dar nu exista un pantilt dedicat pentru C920 sau 930 si care sa aibe si functia de zoom ( modelele viseaza la asta )

Ma poti intreba referitor la un model de pantilt anume si iti voi raspunde fara nici o problema,
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
JullyAna
Mesaje: 24
Membru din: 14 Apr 2016, 19:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mulțumesc GlamourFoto pt raspuns! Si da a.si fi interesanta...esti in domeniu si cu siguranta recomandarea ta mi.ar prinde foarte bine.Deci un model recomandat pt logitech920? Mulțumesc inca o data!
arma88
Mesaje: 7
Membru din: 21 Mar 2017, 18:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Foarte elaborat acest post! Eu sunt noua in domeniu so ma intreb ce mi recomandati sa folosesc? Sa dau banii pe o camera video profi si sa mi cumpar un pan tilt avand in vedere ca lucrez de acasa sau sa incep cu un cam logitech?
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

arma88 scrie:Foarte elaborat acest post! Eu sunt noua in domeniu so ma intreb ce mi recomandati sa folosesc? Sa dau banii pe o camera video profi si sa mi cumpar un pan tilt avand in vedere ca lucrez de acasa sau sa incep cu un cam logitech?
Buna Arma multumesc pentru apreciere:

Camera video + pantil + placa de captura (nu o poti conecta la pc altfel) = multi banuti si posibile batai de cap care pot aparea in urma conflictelor dar la final = o calitate video mai buna decat la webcam ( si pretul de cel putin 10 ori mai mult decat un webcam )

Webcam = calitate video buna, ieftin, fara batai de cap

Fiind la inceput de drum iti recomand sa dai drumul la treaba cu un logitech dupa care daca iti place si vrei sa avansezi poti sa investesti in ceva mai calitativ dar sunt multe sute de modele care fac multi bani si lucreaza cu logitech de ani de zile :)

Spor in continuare
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
arma88
Mesaje: 7
Membru din: 21 Mar 2017, 18:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc pentru sfat, am sa ma orientez catre un cam dar poate daca nu cer prea mult de la voi, primesc si o recomandare pentru asta. Multumesc
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

arma88 scrie:Multumesc pentru sfat, am sa ma orientez catre un cam dar poate daca nu cer prea mult de la voi, primesc si o recomandare pentru asta. Multumesc
Sry abia acum am vazut mesajul acesta, daca nu ai rezolvat spune-mi te rog ce buget ai alocat pentru achzitionare cam si poate am sa te pot indruma macar sa iti faci o mica idee.

Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”