Posibile probleme pt unii, pe LiveJasmin

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

ahaha self invoicesu ăsta arată de parca noi suntem membrii si am primit niste servicii de la jasmin si acum ne-a venit de platit factura ! fff tare dar la prima vedere asa se intelege...

adminii spun ca self invoicesu a fost emis pentru a demonstra legal ca ne-au facut platile ,dar de fapt se vrea a fi o factura de prestari servicii ca si cand ar fi fost emisa de noi catre livejasmin si care demonstreaza negru pe alb ca suntem vanzatori de servicii online cu acte in regula....

daca vroiau sa aiba dovezi ca s-au facut platile catre noi( dupa cum sustin adminii ca asta e rostu acestor facturi) trebuiau sa anexeze si o chitanta ca si cand ar fi fost emisa de noi cum ca ne-au platit serviciile(ca deh facturi au putut emite in numele nostru )...dar e clar acum ne-au pus pixu in mana sa semnam negru pe alb ca suntem mari furnizori de servicii online...nashpa rau de tot

p.s videomodeling mersi pt coduri si indrumari (mai devreme eram cu chef de glume )dar am intrat putin sa vad despre ce e vb si spune 9231 servicii de creare si interpretare de opere artistice si literare ,bun daca asa se cere asta e,dar ma gandesc la un control cum o scot pe maneca cu operele artistice....model independent...
SoulCams Models Studios wanted
ivyane
Mesaje: 35
Membru din: 22 Feb 2013, 17:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Invoice este valabil pentru toate site-urile europene , cei ce lucreaza pe Xlove sau alt site european stiu acest lucru , cum LJ sa mutat cu sediul in Luxemburg mi se pare logic sa , se supuna legislatiei UE , nu vad de ce faceti atata caz pentru un amarat de invoice.
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mie nu mi se pare corect cum se pune problema in topicul asta , s-a tras un semnal de alarma , ceea ce e foarte ok , se cauta sau nus e cauta solutii , ceea ce f ok , ceea ce nu-mi place e tratarea problemei cu biciul pe spinare , gen,, faceti dregeti ca dracii va iau , ca s-a schimbat conducerea , s-a schimbat cutarica si gata daca nu platiti puneti aminile pe peipt si muriti ,,

mie asta mi se pare o tratare defectuoasa a problemei , nu ar fi mai ok sa se explice niste posibile consecinte si atat , fara amenintari , fara speriat modele , fara bau baul de Garda Financiara care sa fim sinceri nici nu are habar sa deschida un Pc , da pai de restul

topicul e gandit f bien , insa a escladat ciudat , unii se bucura ca ete fir-ar ai dracu acum o sa ajunga jumatte din vdc isti al inchisoare iar altii stau cu biciul pe spinarea sclavetelui

panica nu face bien si oricum nu din cauza panicii brusc modele independente vor plati la fisc ceva si nici nu vor deveni din modele independente angajte de studiouri

ar fi totuis interesant de aflat ce se intampal in caz ca tu te dai amre webmasterita si te afla Fiscul ca afci vdc , cu atat mai mult cu cat se vor sesiza asap ca stiu cat e de luat din zona vdc istilor ?

vad ca niemni nu abordeaza problema si asa , in caz de evaziune fiscala dovedita , ceea ce inseamna ca niste functionari sa scotoceasca , sa dovedeasca , sa isi rupa din pretiosul timp de stat degeaba , o mai sclazi cum o ami scalzi ,poti palti amenzi penale , poti lua cu suspenddare oricum e o chestie de durata , da in caz de fals in acte cam ce faci ?

daca ar fi lege ar fi f simplu , fac vdc ete ma incadrez la legea x , platesc y suma impozit si am terminat balciul da deh nu e lege
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

de asemenea nimeni nu abordeaza problema cadourilor de 8 Martie , de 1 Martie , de Paste , de Craciun si alte multe nimicuri carate de catre fffff multe din firmele legale la Garda Financiara , nu se abordeaza nici problema spagilor pe care 99.99% din firmele din Romania le dau , cand vine Garda si ii intreaba candid , vrei amenda sau impingi

io nu inteleg de ce se prez numai o anumita parte a problemei si numai partea care ne convine , de ce nu se spune ansamblul

pai Marghiolito ia fa-ti Pfa , trece acolo ce cod caen vrei matale , da ia vezi ca de 1 si 8 Martie impingi x suma , de Paste dai nu stiu cat si restul

de asemena observ ca nimeni nu spune ca un Pfa trebuie sa aiba un sediu , ca sa faci Pfa treb sa afci un contract de comodat la o locatie , eh in cazul fericit in care convingi parintii in varsta sa fie de acord din x motive , stai ca vine Garda Financiara si u nu lucrezi de fapt in locatia trecuta pe hartoaga si iote iar te faci cu o amenda sau cu o spaga

deci daca vreti ca oameni sa inteleaga prezentati problema cap-coada nu numai ce e e interesat de prezentata ca poate se sperie proastele si din modele independente trec una 2 la studiouri

ca io am senzatia ca pusul biciului asta pe spinare undeva adnac asa un pic colateral cam asta include

oricum eu am mai zis-o , din punct de vedere fiscal porcaria a fost adusa la suprafata de anumite stsudioaie , care au declarat profit 0 da veneeau domel cu Ml -ul sa depuna actele contabile , sau mai trageau o reclama in timpul liber cum face Margiolita de la ei din studiou 7000000 de mii de euroi si normla ca Garda Finanaciara a sesizat ca e de muls si mulge
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

O simpla factura de prestari servicii, pe care societatea mea nu a emis-o si nici un model nu le-a facut factura la baietii LJ, e self invoice. Deci care va este problema? :?:
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Vad ca apele se agita nitel cam mult, iar spiritele se incing. In functie de fiecare in parte, situatia poate fi privita ca una delicata sau nu. Insa nicidecum nu e vorba de sfarsitul lumii, asa ca nu antagonizati prea mult situatia in sine.

Problema cea mai mare a fost in ceea ce priveste site-ul LiveJasmin. Nu este problema noastra ca nu au avut sistem de contabilizare a banilor intrati/iesiti, asa cum s-ar fi cuvenit.

Intr-adevar treaba e relativ simpla. Cel ce este in calitate de "service provider" va emite (prin intermediul acestiu self invoice) in fiecare luna cate o factura catre Duodecad IT Services, conform fiecarei tranzactii ce s-a efectuat in luna respectiva.
Ei nu ne-ar fi putut cere noua nici in 1000 ani sa efectuam noi aceste facturi detaliate, intrucat nu avem acces la baza lor de date cu privaturi/incasari/chargebacks/etc. Asa ca sistemul lor genereaza automat aceste facturi, digitally signed, etc.

Problema insa nu o reprezinta factura in sine, ci datele de pe aceasta (si anume: providerul de servicii - care este o persoana). Si sunt vizate aici si studio-urile, si modelele independente.

A nu va inchipui de-acum ca o sa pice cerul.

In Romania nu exista forma legala in acest moment (sau cel putin nu stiu eu) prin care sa declari acele venituri, conform acelei facturi auto generate de ei. Si ca sa ma explic mai bine: factura generata de ei nu poate fi folosita de NOI (in forma in care este ea), insa are utilitate pentru EI (in forma respectiva). Acum, pentru cei din voi care existati intr-o oarecare forma de legalitate cu Jasmin-ul si suferiti de panica, nu faceti decat sa emiteti voi o factura catre Duodecad bla bla, dar aveti grija ca:
* voi sa va treceti ca firma, si nu ca persoana fizica
* sa treceti corect datele Duodecad
* sa treceti la item ceva de genul "Servicii conform contratului XXXX/20XX" si suma reala in euro exact ca pe factura auto generata de ei (chit ca ei au trimis banii in $)
* la referinte (sau anexa), treceti self invoice numberul generat de ei
(eventual mai treceti si o mentiune pe factura voastra, ca exista anexa respectiva)
* mentionati ca expedierea s-a facut prin e-mail (iar eventual persoana responsabila de emiterea facturii sa fie la fel cu cea care apare pe self invoice-ul de la jasmin)

Prin urmare:
* ca si firma/pfa/whatever vei fi si tu ok, deoarece ai factura reala emisa de la tine catre ei, cu anexa atasata self invoice-ul lor
* ei la randul lor sunt ok cu actele deoarece ei se folosesc de self invoice de fapt pt contabilitatea lor

Si cam asta-i toata tarashenia.

Ah... ce-ar mai fi un pic cam grav este faptul ca au facturicile pe noiembrie/decembrie emise in februarie ... dar se rezolva si treaba asta cu 2 referate.


Hai nu va panicati :)
Michelle123
User Junior
User Junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Noi 2011, 23:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Fetish mereu ne dai niste explicatii folositoare si esti un membru de valoare pe acest forum.Deci sa inteleg ca dat fiind faptul ca nu avem o lege in care sa putem declara veniturile linistiti din activitatea de videochat,am putea intra in belele poate si mai mari pentru un fals in acte?Sa fim seriosi cati din noi sunt legali si declara pana la ultimul cent obtinut?Poate 1%?Nush poate ma insel ideea e ca marea maj aici a studiourilor fac mare valva tocmai pentru ca modele independente sa dea fuguta la studio...ca deh ele sunt legale lucreaza cu carte de munca operator pc(salariul minim pe economie)Daca e sa fim legali sa fim legali pana la capat .Pune pe cartea de munca a modelului cati bani face efectiv...Implicit o cota mai mare pentru sanatate,somaj,pensie etcSa vedem dc va tine.Ca na asta inseamna 100%legalitate...Duhh sincer nici nush ce sa mai zic...Ideea e ca nu sunt inca legi f clare pentru noi...Si vb lu fetish aici e vb de munca a zeci de functionari publici de a calcula ,socoti,a cauta prin arhive si dehh isi rup ei din timpul pretios de sueta si cafeluta??
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Michelle123 scrie:Nush poate ma insel ideea e ca marea maj aici a studiourilor fac mare valva tocmai pentru ca modele independente sa dea fuguta la studio...ca deh ele sunt legale lucreaza cu carte de munca operator pc(salariul minim pe economie)Daca e sa fim legali sa fim legali pana la capat .Pune pe cartea de munca a modelului cati bani face efectiv...Implicit o cota mai mare pentru sanatate,somaj,pensie etcSa vedem dc va tine.Ca na asta inseamna 100%legalitate...Duhh sincer nici nush ce sa mai zic...Ideea e ca nu sunt inca legi f clare pentru noi...Si vb lu fetish aici e vb de munca a zeci de functionari publici de a calcula ,socoti,a cauta prin arhive si dehh isi rup ei din timpul pretios de sueta si cafeluta??
Michelle, acesta e un forum unde ne informam unii pe altii, despre diverse probleme, sfaturi, etc. Eu n-am vazut niciun mesaj in acest topic in genul : "dati fuguta la studio-ul XXX, ca e belea daca esti pe cont propriu." Ba dimpotriva, mai ales studio-urile trebuie sa aiba grija la ceea ce inseamna acte si fiscalitate. Asta 1 la mana.

Si doi... Ceea ce zici tu cu declaratul sumelor integrale per model, esti infantila sau n-ai absolut niciun habar de ce inseamna taxe.
Pt un salar de 6000 RON declarat pe CIM, se platesc taxe aditionale de mai bine de 4500 RON (asta ca sa beneficiezi de pensie si toate cele). La 10000 brut, vei lua in mana in jur de 5500, pe acte, restul se duc la stat. Problema e alta. Cine-ti va mai da tie 50% ? sau mai mult chiar?

Cod: Selectaţi tot

Retinerile salariatului 	Pentru un salariu BRUT de 7813 lei.
C.A.S. (fond pensii, 10.50%): 	820 lei
C.A.S.S. (fond sanatate, 5.50%): 	430 lei
Fond somaj, 0.50%: 	39 lei
Deducere personala (0 pers.): 	0 lei
Impozitul pe venit, 16%: 	1044 lei
Salariul NET: 	5480 lei
 
Contributiile angajatorului 	Pentru un salariu BRUT de 7813 lei.
C.A.S. (fond pensii, 20.80%): 	1625 lei
C.A.S.S. (fond sanatate, 5.20%): 	406 lei
Fond concedii si indemnizatii, 0.85%: 	66 lei
Fond somaj, 0.50% 	39 lei
Fond garantare salarii, 0.25%: 	20 lei
Fond accidente de munca (estimare medie, 0,4%): 	31 lei
Total contributii platite: 	2187 lei
Salariu COMPLET platit de angajator: 	10000 lei
Deci calculeaza si tu ... sa zicem ca faci in fiecare luna fix 10000 lei, si ti-i declar pe toti la ITM. Tu in mana vei primi 5480, statul va colecta restul (adica aproximativ 45%, cand tu iei 55%). Eu ca si studio cu ce-as mai ramane? N-am curent/net/gaz/etc de platit?

Uite asta vreau sa intelegi. Ca sa fie totul absolut integral legal, nimeni n-ar mai luat 50%, poate abia 25-30% din cati bani baga in firma. Evident ca nu-ti va conveni, crede-ma .
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

MIchele multam mult de aprecieri , eu nu zic sa nu deschizi pfa sau orice alta forma , zic doar ca ne avand cadrul legal iti asumi ori sa te prinda evaziunea fiscala , ori sa te ia Garda Financiara pentru fals in acte sau alte traznai , cum o dai tot nu e bine ;in orice moment poti gasi un constipat de la fisc care sa o intoarca pe toate partile si sa-ti zica sec , nu exista lege pt vdc , matale faci vdc , degeaba platesti impozit pt ceva ce practic nu exista

acum fiecare decide pentru situatia lui / ei personala , si fiecare decide ce masuri sa ia insa personal consider ca sansa de a descoperi o evaziune a unui model independent despre care nu stie nimeni cu ce se ocupa poate e mult mai mica decat sansa de a -ti veni Garda Financiar in vizita saptamanal ca nah faci vdc ai bani , si mai dai si u o spaga 2 , sau sansa si mai nasoala de a te baga intr-o afacere mult mai complicata ca evaziunea , cum e de exemplu falsul in acte ; sau doamne fereste sa ti se faca propuneri porcoase ca nu e nimic exclus , oricum din ccea ce se stie despre vdc in Romania e ca si cum ai schimba centura cu canapeaua

exista sansa ca in situatai in care prejudiciul creat sa nu fie f mare , nu discutam despre fotbalisti , muzicieni etc , sa se obtine in caz de evaziune fiscala , fie pedeapsa cu suspendare , fie amenda

insa in caz de fals intelectual e puscarie direct

totul tine si de capacitatea de a fi repreezentat in tribunal ca poti gasi un avocat bun care te poate scoate basma curata sau macar pe jumatate curata

eu personal NU CRED in sistemul legal din Romania , cine nu a vazut cum se face legea sau ce e efectiv intr-un tribunal , cum apar martori falsi scosi din caciula la secunda , poate crede inca ca e ok sa urmezi legile

vb unui realizator tv in Romania nu exista cadru legal , se aplica doar niste legi diferentiate si atat

the selby , eu ma refeream la apropourile studiourilor tocmai din prisma agresivitatii asteia de genul plateste ca mori , te indoie aia

una e un post constructiv care spune pro si contra astfel incat omul care citeste sa poata lua o decizie in functie de situatia asta si alta este genul de posturi platiti ca s-a schimbat guvernul , va omoara astia , va taie etc

in concluzie , modele independente analizati situatia si decideti cum puteti sa actionati , eu am prezentat niste situatii f reale si care se pot intampla

acum fiecare alege cum considera de cuviinta , luati insa in considerare ca in Romania e f posibil sa mori cu legea in mana , tu sa ai dreptate si sa faci totul ca la carte si degeaba
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Vorba voastra, topicul a inceput bine si pe undeva a inceput sa fie inteles gresit (daca din cauza posturilor mele imi cer scuze, nu a fost cu intentie), gen scapi mai ieftin daca lucrezi la studio decat daca esti independenta. In realitate, taxele si impozitele (daca le platesti pe toate si in mod corect) cam tot pe acolo sunt si la studio si ca independenta, avantajul major la a fi independenta e ca nu mai imparti profitul din incasari cu un studio.

Ca model independent daca iti declari venitul, platesti asa: 16% impozit pe venit si daca nu ai deja un contract de munca cu o firma mai platesti 31,3% contributia de asigurari sociale (CAS-ul) + 5.5% contributia de asigurari sociale de sanatate (CASS-ul), in total platesti 52.6% impozit si contributii sociale pe venitul obtinut.

Daca mai lucrezi si in alta parte cu contract de munca, platesti doar 16% impozit pe venitul obtinut in mod independent.

Luam un exemplu concret: venit obtinut de 10,000 lei intr-o luna (~ 3000 USD):
1. daca nu iti platesti contributiile sociale in alta parte (CAS + CASS) impozitul e de 5260 lei (52.6%), si tu ramai in mana cu 4740 lei
2. daca ai contract de munca la o firma si iti platesti (CAS + CASS), impozitul e de 1600 lei (16%), si tu ramai in mana cu 8400 lei.

Pentru cine vrea sa declare tot venitul si acel venit e mare, smart ar fi sa se angajeze chiar si 2 ore pe zi la o firma [nu e obligatoriu videochat, sa nu se inteleaga gresit :)], pe orice post si orice salar, pentru a intra in categoria de persoane care platesc doar impozitul de 16%.

Aici ar mai fi multe de discutat, dar deja sunt discutii tehnice de fiscalitate ce depasesc idea topicului. Daca cineva vrea sa se documenteze mai in detaliu, poate incepe de aici: http://static.anaf.ro/static/10/Galati/Gl1_116.pdf

Ce mai e important de retinut e ca se pot introduce cheltuieli deductibile pentru a scadea baza de impozitare (ai incasari de 10,000 lei dar impozitul se calculeaza la 6000 lei pt ca 4000 lei ai cheltuieli deductibile), gasiti aici o lista de astfel de cheltuieli:
http://www.cabinetexpert.ro/2012-11-09/ ... ibile.html
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Daca mai citeam si stereotipia "sa dorm linistit noaptea" era tacamul complet. Ipocrizia maxima (cam asta era cuvantul ce-l cauta Sadeyes) sa platesti impozite sa dormi linistit noaptea :). Dar ce linistit dorm noaptea daca nu dau celor ce nu merita bani. Dar ce cosmare as avea sa le dau! Nu as dormi noaptea daca nu as face bani nu din motivul ca nu am cum sa-i albesc :). Evit subiectele de genul ca parca suntem la gradinita. Va rog incetati unii care de pe diverse nick-uri tot veniti si "sfatuiti" pe aici. Daca unii credeti ca dormiti bine noaptea daca dati o aparenta de legalitate nu aveti decat sa o faceti in continuare, dar e bine sa va abtineti de la a "sfatui" si pe altii.

Cand aud asta cu puscaria mor. Nu se face puscarie pentru ceea ce in cel mai rau caz s-ar putea dovedi. E cont special facut pentru a plati ce ai "fraudat, si daca o faci inca din timpul urmarii penale ai toate circumstantele, avand in vedere si prejudiciul mic la pedeapsa cu suspendare. Dar am tot zis-o si o repet, daca faci ce trebuie 100% esti safe. Dar cu conditia sa faci ce trebuie. Si nah nu e greu...

Cred ca am fost primul ce am infiintat firma pentru domeniul asta. Daca crede cineva altceva putem confrunta, firma inca e activa... Asta a fost cea mai mare greseala pe care am putut sa o fac in domeniul asta. Dupa 7 luni de activitate am remediat :). O mizerie... Iarasi pot argumenta dar nu are sens...

Asa ca va rog fiecare faca ce-o simti dar fara dezinformare va rog. Mai spunea cineva ca umbla nu stiu cine prin conturi etc. Lasa frate sa umble...ca cine se arde e major, dar nu e frumos sa speriem asa ca nah asta e interesul.

theselby, Michelle123 chiar stie cat sunt taxele ca zice "daca va tine", ea zice bine...daca tot vorbeste cineva de legalitate sa vb de cea ideala de 100% la care se refera si ea. In care e trecut exact ca castiga de fapt modelul. Zicea de aia sa vorbeasca. Si daca vorbesc aceia e ok, eu unul le ascult aritmetica. Si da, daca atunci nu mai poti da 50%, studioul va disparea ca daca modelul va lua 15% in acest caz va pleca acasa....

Asa ca hai sa ne vedem de treaba si sa facem bani, apoi vedem noi ce facem cu ei, unii ii declara mai mult sau mai putin pe toti, altii deloc, dar nu tulburati somnul unii altora cu ....
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

WinXPfather scrie:Daca mai citeam si stereotipia "sa dorm linistit noaptea" era tacamul complet. Ipocrizia maxima (cam asta era cuvantul ce-l cauta Sadeyes) sa platesti impozite sa dormi linistit noaptea :). Dar ce linistit dorm noaptea daca nu dau celor ce nu merita bani. Dar ce cosmare as avea sa le dau! Nu as dormi noaptea daca nu as face bani nu din motivul ca nu am cum sa-i albesc :). Evit subiectele de genul ca parca suntem la gradinita. Va rog incetati unii care de pe diverse nick-uri tot veniti si "sfatuiti" pe aici. Daca unii credeti ca dormiti bine noaptea daca dati o aparenta de legalitate nu aveti decat sa o faceti in continuare, dar e bine sa va abtineti de la a "sfatui" si pe altii.

Cand aud asta cu puscaria mor. Nu se face puscarie pentru ceea ce in cel mai rau caz s-ar putea dovedi. E cont special facut pentru a plati ce ai "fraudat, si daca o faci inca din timpul urmarii penale ai toate circumstantele, avand in vedere si prejudiciul mic la pedeapsa cu suspendare. Dar am tot zis-o si o repet, daca faci ce trebuie 100% esti safe. Dar cu conditia sa faci ce trebuie. Si nah nu e greu...

Cred ca am fost primul ce am infiintat firma pentru domeniul asta. Daca crede cineva altceva putem confrunta, firma inca e activa... Asta a fost cea mai mare greseala pe care am putut sa o fac in domeniul asta. Dupa 7 luni de activitate am remediat :). O mizerie... Iarasi pot argumenta dar nu are sens...

Asa ca va rog fiecare faca ce-o simti dar fara dezinformare va rog. Mai spunea cineva ca umbla nu stiu cine prin conturi etc. Lasa frate sa umble...ca cine se arde e major, dar nu e frumos sa speriem asa ca nah asta e interesul.

theselby, Michelle123 chiar stie cat sunt taxele ca zice "daca va tine", ea zice bine...daca tot vorbeste cineva de legalitate sa vb de cea ideala de 100% la care se refera si ea. In care e trecut exact ca castiga de fapt modelul. Zicea de aia sa vorbeasca. Si daca vorbesc aceia e ok, eu unul le ascult aritmetica. Si da, daca atunci nu mai poti da 50%, studioul va disparea ca daca modelul va lua 15% in acest caz va pleca acasa....

Asa ca hai sa ne vedem de treaba si sa facem bani, apoi vedem noi ce facem cu ei, unii ii declara mai mult sau mai putin pe toti, altii deloc, dar nu tulburati somnul unii altora cu ....
Nice. Adevarat. :wink:
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

fetish scrie:exista sansa ca in situatai in care prejudiciul creat sa nu fie f mare , nu discutam despre fotbalisti , muzicieni etc , sa se obtine in caz de evaziune fiscala , fie pedeapsa cu suspendare , fie amenda

insa in caz de fals intelectual e puscarie direct
Aici o sa te corectez un pic daca imi permiti:

Evaziunea fiscala e pedepsita mai grav (pedepasa incepe de la 2 la 8 ani) decat falsul in declaratii (pedepasa incepe de la 3 luni pana la 2 ani SAU amenda).

Pentru evaziune fiscala nu exista amenda, se poate da doar pedepasa cu inchisoarea (cu executare sau cu suspendare, in functie de caz), dar pentru fals in declaratii exista si posibilitatea sa primesti amenda.

Faza cu amenda e importanta in discutie deoarece Codul de procedura penala de la noi prevede ca inculpatul (infractorul) nu poate fi arestat prevenit pentru o infractiune la care pedeapsa poate fi si amenda (pentru ca teoretic poate primesti amenda la finalul procesului si daca te aresteaza preventiv pana la solutionarea cauzei e ca si cum ti-ar da o pedeapsa anticipata). Deci daca esti acuzat de o infractiune la care pedeapsa prevede si amenda, nu te pot aresta preventiv, daca esti acuzat de o infractiune la care pedeapsa nu prevede amenda, poti fi si arestat preventiv pana la solutionarea cauzei.

Acum, daca tot suntem aici, si daca tot discutam pro si contra, ar fi bine ca lumea sa stie si care sunt riscurile legale la care se supun, ca sa poata decide in deplina cunostinta de cauza ce vor sa faca pe viitor:

Fapta: ascunderea bunului ori a sursei impozabile sau taxabile, în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale.
Sanctiune: Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani şi interzicerea unor drepturi. Dacă prin aceste fapte s-a produs un prejudiciu mai mare de 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege şi limita maximă a acesteia se majorează cu 2 ani.Dacă prin aceste fapte s-a produs un prejudiciu mai mare de 500.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege şi limita maximă a acesteia se majorează cu 3 ani.
Baza legală: art. 9 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, cu modificările şi completările ulterioare, O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificările şi completările ulterioare.

Fapta: omisiunea, în tot sau în parte, a evidenţierii, în actele contabile ori în alte documente legale, a operaţiunilor comerciale efectuate sau a veniturilor realizate, în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale.
Sanctiune: Constituie infracţiuni de evaziune fiscală şi se pedepsesc cu închisoare de la 2 ani la 8 ani şi interzicerea unor drepturi. Dacă prin aceste fapte s-a produs un prejudiciu mai mare de 100.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege şi limita maximă a acesteia se majorează cu 2 ani. Dacă prin aceste fapte s-a produs un prejudiciu mai mare de 500.000 euro, în echivalentul monedei naţionale, limita minimă a pedepsei prevăzute de lege şi limita maximă a acesteia se majorează cu 3 ani.
Baza legală: art. 9 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 241/2005 pentru prevenirea şi combaterea evaziunii fiscale, cu modificările şi completările ulterioare. O.G. nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, cu modificările şi completările ulterioare.

Fapta: Falsul în declaraţii
Sanctiune: Declararea necorespunzătoare adevărului, făcută unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unităţi dintre cele la care se referă art. 145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
Baza legală: Art. 292 Cod Penal

Acum, care e probabilitatea ca autoritatile sa gaseasca un studio sau un model independent ca face evaziune fiscala sau fals in declaratii sau mai stiu eu ce .... asta depinde de la caz la caz. Poate fi spre zero, atata timp cat persoana / persoanele in cauza stiu cum sa lucreze in liniste, cat timp autoritatile nu au nici un interes in a urmarii astfel de cazuri sau cat timp nu exista o strategie de acest tip la nivel de Parchet si ANAF, sau poate fi un risc mai mare in cazul in care exista "binevoitori" care dintr-un motiv sau altul, pot sa parasca (sa toarne) la Parchet sau ANAF cati bani face unu sau altu. Atunci te poti trezi cu mascatii la usa fie ca platesti impozite pana la ultimul leu fie ca mergi pe burta si nu declari si nu platesti nimic la nimeni. Diferenta e ce ti se poate intampla pe termen lung, ramai doar cu vizita mascatilor sau ramai si cu dosarul penal si impozitele de platit retroactiv.

PS pentru modele independente: Un studio legal iti oferta o protectie legala impotriva unor astfel de pericole DAR cam aceasi protectie o poti avea si tu ca model independent daca iti platesti taxele si impozitele asa cum cere legea. Daca nu, mergi la risc (poate fi mai mic sau mai mare, de la caz la caz) si la bulan ca nu o sa fi tu aia pe care te prinde, si asta e. Sper ca acum s-a inteles ok :)

Si pentru ca nu pot sa tac: un studio legal pe langa chestiile obisnuite ce se ofera (spatiu, tehnica, training, net, usa de spart [vezi faza cu mascatii de mai sus :)], etc), iti mai ofera un contract de munca, iti plateste impozitele in numele tau (prin retinere la sursa), iti ofera un cadru legal de munca, iti mai ofera si consultanta financiara, fiscala si legala cu privire la diferite aspecte ce tin de ce discutam noi pe aici, in special aspecte legate de optimizare fiscala (care e perfect legala, nefiind evaziune fiscala) si poate alte facilitati de care nu toate modelele independente beneficiaza asa usor!

Acum ca sunt descrise aspectelele importante ce tin de fiscalitate si de riscuri, fiecare poate sa isi faca planul de viitor in cunostinta de cauza. Bafta si spor la incasari.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Michelle123
User Junior
User Junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Noi 2011, 23:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Bine zis WinXPfather.
Exact la asta m-am referit si eu .Daca e sa fim corecti hai sa fim pana la capat 100% legali chair dc asta inseamna banii mult mai putini atat pt modele cat si pt studio.Ca na asta inseamna sa fim complet legali chiar dc nu ne convine...Dar na din pacate noi romanii intotdeauna ne bucuram de raul altora...Tot timpul trebuie sa ne uitam ce care vecinu in curtea lui sau na daca a murit capra mea dc sa nu moara si capra celorlati.Daca ma intelegeti ce vreau sa zic...
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

WinXP, Michella - acum e clar, nu am simtit ironie sau directia mesajului, dar ei bine ca s-a inteles pana la urma :)
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

absolut TOTI banii intrati in tara , impozitati sau nu, intra in ligheanul economiei nationale si ajung ORICUM sub forma de taxe si la stat, nu direct ci indirect prin produsele si serviciile pe care noi le platim cu banii astia si cu fix o luna intarziere fara ca sute de bugetari sa-si foloseasca timpul lor limitat de munca haituindu-ne pe noi ca sa aduca la buget niste bani care oricum veneau singuri tot la buget, singuri de capul lor.

de exemplu, luand cazul mediu pe tara , sa zicem ca produc 500$ pe luna = 1550 ron conform a ceea ce ne da bancomatul, din care obligatoriu cumpar urmatoarele ( toate fiind purtatoare de TVA si impozit pe profit ) : 600 ron mancare, 100 ron curent electric, 200 ron gaze, apa, gunoi, utilitati, 50 ron internetul, 250 ron diverse prostioare( tigari, merdenele, snacks, seminte, suc si bere), 100 de ron haine, incaltaminte, coafor, igiena personala, 200 ron cheltuieli de transport ( public sau auto propriu) mai adaugam si un alt membru de familie ( sot, copil) pe care il intretinem cu mancare , curent, apa, gaz, haine ... observati ca TOTUL este impozitat.

deci daca m-ar haitui pe mine ca model independent m-ar opri din treaba mea, m-ar infricosa si stresa, eu as aduce mai putini bani pentru patrie, consumul ar scadea si rotatia economiei s-ar incetini ( adica exact ce a facut Boc cu scaderea salariilor si pensiilor)....in concluzie, paguba produsa de haituirea mea ca model independent fiind cu mult mai mare decat amaratul de impozit obtinut de la mine, pentru niste bani care oricum tot ajung la stat doar cu 30 de zile intarziere ( in loc sa-i declar eu ca i-am facut in luna ianuarie o sa-i declare supermarketul din colt ca fiind veniturile lui pe luna februarie , la fel si ENEL-ul, RATB-ul, Petrom-ul )


e adevarat ca haituirile astea tampite au mai fost facute, ca de exemplu, un angajator platea TVA 100 de lei si 10 lei simbrie catre un jurnalist, a venit Boc si a spus : scoate din TVA-ul angajatorului 2,4 lei si muta-i pe jurnalist sa plateasca el jurnalistul TVA la drepturile de autor, per total TVA ul fiind ACELASI tot de 100 lei( 97,6+2,4), statul nu a castigat nimic decat vorbarie multa si bugetari pusi pe haituiala sa vada lumea ca muncesc.

numa' sa speram ca noul Guvern e mai antelejent ca alde Boc.

cat despre codul CAEN " videochat" , pai nu-i convine nimanui (din nici o tara) sa arate in cifre negru pe alb ca x% din PIB este adus de codul CAEN "videochat", fapt pentru care aceasta activitate este si va fi ani multi ceva ce merge ca prasitoarea printre randuri.

in ziua cand o sa-si dea legislatie ca Bugetul Statului are voie sa primeasca DONATII de la populatie si de la persoane juridice, Guvernul dupa impresia artistica lasata in popor va primi mai multi bani decat ar visa si fara sa mai haituiasca pe nimeni, GARANTAT.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

BRAVA TARE DE TOT andromaca !!!

Ca si stat... e incredibil de cate ori aceiasi bani tot re-ajung in buzunarul lui. Parca tin minte ca am mai explicat si eu candva fix aceeasi treaba cu impozitarile si re-impozitarile.

Exemplu:
* X castiga 1000 Ron. Merge in Carrefour si cheltuie 500 Ron pe diverse. O parte din bani sunt TVA si impozit.
* Carrefour plateste angajatul Y cu 800 Ron. Care angajat Y ajunge tot in Carrefour sa cumpere diverse, si mai plateste inca ceva tot statului.

So on and so forth.

O hartie de 100 lei, in parcursul a nu mai putin de 5 drumuri diferite, isi pierde deja valoare cu peste 50 lei.
Ca sa ma explic: O hartie de 100 lei, odata ce trece prin mainile a 5 institutii diferite printr-un proces de vanzare/cumparare, ajunge sa valoreze deja peste 50 lei incasati in buzunarul statului. Juuuust nice :)
Michelle123
User Junior
User Junior
Mesaje: 68
Membru din: 15 Noi 2011, 23:29
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Bravo Andromaca!!!
Pai de asta nu se face caz de necaz...
Ca lor le convine...Multi bani se aduc in tara datorita videochatului si tot atat de multi bani intra in buzunarele statului datorita noua...
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

theselby scrie:O hartie de 100 lei, in parcursul a nu mai putin de 5 drumuri diferite, isi pierde deja valoare cu peste 50 lei.
Ca sa ma explic: O hartie de 100 lei, odata ce trece prin mainile a 5 institutii diferite printr-un proces de vanzare/cumparare, ajunge sa valoreze deja peste 50 lei incasati in buzunarul statului. Juuuust nice :)
Bine punctat! Face ce face statu si face jumi-juma la orice bani ne trec prin mana, indiferent cum incercam noi sa-i invartim
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

mno, actually "statul" fiind capusat temeinic mai mult pierde decat castiga, de exemplu:

pentru a-si plati proprii sai salariati bugetari, statul colecteaza tot felul de impozite, sa zicem TVA ca fiind cel mai celebru.

pentru un salariat cu 1200 ron net, statul se va chinui sa colecteze 2400 ron TVA, apoi va trimite cu "posta" (adica prin reteaua bancara) 2400 de ron catre unitatea bugetara ( sa zicem Spitalul Colentina)

cei 2400 de ron vor calatori intre expeditor (Ministerul de Finante) si Destinatar cam 3 zile.

Destinatarul va imparti banii primiti , adica 1200 ron va lua salariatul iar restul ...ii va trimite INAPOI expeditorului sub forma de taxe si impozite, banii vor calatori din nou 3 zile.....

pe vremea lui Ceasca pentru subunitati ale "mele" pentru bani care plecau de la Sectia 1 catre Sectia 2 si inapoi, se faceau doar actele fara sa umble banii dus-intors de la mine catre mine si inapoi, ce numeau Note de Decontare Interna.

faceti socoteala ca in fiecare zi a lunii un alt efectiv de salariati bugetari e programat sa isi ia salariul: o zi invatatorii, o zi medicii, o zi militarii, etc.

cati bani circula de la buget inapoi la buget , dus-intors ZILNIC.

astfel, "postasul" are o masa de manevra sa joace pe bursele internationale, o masa de manevra pentru care mai ia si comision ca o manevreaza.

daca eu as fi "postasul" si cineva mi-ar da astazi 1000 de lei , sa-i tin la mine 3 zile sa-i predau cuiva, iar peste inca 3 zile as primi 500 de lei sa le refac EXACT acelasi traseu dar in directia opusa adica RETUR , sa tin si returul pe la mine tot fo 3 zile, sa iau comision si din "TUR" si din "RETUR"... cam asa de prost gestioneaza STATUL sumele pe care cu chiu cu vai s-a straduit sa le colecteze....

din aia 2400 de roni colectati putea sa plateasca DOI salariati bugetari in loc de unul iar pentru impozitele lor sa faca doar Note de Decontare Interna cu impozitele datorate de STAT catre STAT.

la un cap al satului sta Ion, in capatul opus sta Gheorghe, Ion ii trimite lui Gheorghe 1000 de lei, banii ii duce Maria( in viitoarele 3 zile, ca n-are de ce sa se grabeasca) , din care Gheorghe ii trimite inapoi lui Ion 500 de lei, banii ii duce tot Maria si tot cale de 3 zile ca n-are de ce sa se grabeasca, ah si Maria ia comision de 5 la mie din banii transportati... :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
naughtyboyyy
Mesaje: 4
Membru din: 24 Mar 2013, 16:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Wow,incredibil,nu mai stiu de unde sa ia. :(
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”