De la ce banca pot scoate banii de pe payoneer?

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Avatar utilizator
BasGLM
User Avansat
User Avansat
Mesaje: 478
Membru din: 18 Ian 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ba da, te aresteaza , te baga la puscarie , te violeaza , te calca in picioare, te judeca la curtea suprema daca scoti de la ghiseu :)
ai grija :)


kiki scrie:pai daca scoatem de la ghiseu dolari,nu ne fiscu mai rpd?
eu unul asa cred,ca trebuie sa semnezi banuiesc...eu tot atm il prefer......

astept pareri
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

panaramadeom scrie:
kiki scrie:pai daca scoatem de la ghiseu dolari,nu ne fiscu mai rpd?
eu unul asa cred,ca trebuie sa semnezi banuiesc...eu tot atm il prefer......

astept pareri
ba da, te aresteaza , te baga la puscarie , te violeaza , te calca in picioare, te judeca la curtea suprema daca scoti de la ghiseu :)
ai grija :)
Sau te poate cauta ulterior sa iti calculeze impozite retroactiv?!
Intr-o perioada in care lupta impotriva evaziunii fiscale e coordonata de cei de la DIICOT si e subiect de sedinte CSAT, joaca cu fiscul poate fi periculoasa.

A se vedea noile modificari alea Codului fiscal, in vigoare de la 1 februarie 2013:
http://www.avocatnet.ro/content/article ... scale.html

Atentie si la "Metoda fluxurilor de trezorerie":
http://www.avocatnet.ro/content/article ... arate.html
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
mariuca
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 135
Membru din: 30 Mar 2007, 16:38
Localitate: in front of my pc
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

VideoModeling scrie:
isti scrie:Deci da, am scos din banca si la 1000$ mi-au oprit comision 20$. :wink:
La ce banca? cei $20 au fost retinuti de banca dupa ce ai scos banii (gen ai scos $1000 si ei au retinut $20 din ei) sau au fost inclusi in suma care a fost debitata de pe cardul tau Payoneer (gen pe card apare ca ai scos $1020)?

Teoretic daca ai ramas cu $1000 in mana, de pe card ar trebui sa-ti scada $1020.75 ($1000 suma extrasa + 1.8% comision procentual de tranzactie + $2.75 comision fix de retragere).

VideoModelig,

De un an si ceva eu scot din BRD, stiu insa ca se poate scoate de la orice banca ce detine POS.
Comisionul este inclus in suma debitata de pe card, de ex la 2000$ retrasi din BRD ajung acasa si pe Transactions imi arata 2038,75$.
Pt retrageri din banca peste 1000$ trebuie sa dai un telefon la banca inainte si sa faci o rezervare sa-ti aduca suma pt a doua zi, eu in Bucuresti la sucursale rareori nimeresc sa aiba suma in banca in aceeasi zi.
La sume peste 1000 se iese mai bine daca scoti din banca in dolari si schimbi la casa de schimb decat daca scoti de pe ATM. (daca ai o casa de schimb unde mergi regulat cu sume decente, se negociaza cursul direct cu patronul).
Acum, o intrebare: eu pot face retrageri de max 2000$/retragere si o singura retragere /zi. Exista vreo varianta sa maresc aceste limite? Am vorbit deja cu suportul de la payoneer care mi-a dat un raspuns vag, cum ca cererea mea a fost inaintata departamentului corespunzator si ma vor anunta pe mail de rezultat, insa n-am mai auzit nimic de la ei. Daca stie cineva ce si cum, va rog luminati-ma si pe mine. Multam.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mariuca scrie:De un an si ceva eu scot din BRD, stiu insa ca se poate scoate de la orice banca ce detine POS.
Comisionul este inclus in suma debitata de pe card, de ex la 2000$ retrasi din BRD ajung acasa si pe Transactions imi arata 2038,75$.
Pt retrageri din banca peste 1000$ trebuie sa dai un telefon la banca inainte si sa faci o rezervare sa-ti aduca suma pt a doua zi, eu in Bucuresti la sucursale rareori nimeresc sa aiba suma in banca in aceeasi zi.
La sume peste 1000 se iese mai bine daca scoti din banca in dolari si schimbi la casa de schimb decat daca scoti de pe ATM. (daca ai o casa de schimb unde mergi regulat cu sume decente, se negociaza cursul direct cu patronul).
Multumesc de informatie.

Ai facut vreodata un calcul cam care e diferenta procentuala intre a scoate de la POS si a scoate de pe card, cat % economisesti daca scoti de la POS? Tind sa cred ca diferenta e aproximativ 1-2% intre bancomatul ING de la care poti scoate pana la 2500 USD intr-o singura tranzactie si varianta POS + casa de schimb cu rata buna.
mariuca scrie:Acum, o intrebare: eu pot face retrageri de max 2000$/retragere si o singura retragere /zi. Exista vreo varianta sa maresc aceste limite? Am vorbit deja cu suportul de la payoneer care mi-a dat un raspuns vag, cum ca cererea mea a fost inaintata departamentului corespunzator si ma vor anunta pe mail de rezultat, insa n-am mai auzit nimic de la ei. Daca stie cineva ce si cum, va rog luminati-ma si pe mine. Multam.
Limita la Payoneer e de 2500 USD pe zi. La bancomatele ING te lasa sa scoti intr-o singura tranzactie echivalentul a 2500 USD, ar trebui sa te lase si la POS, in caz ca nu e o limita fixata de banca care detine POS-ul respectiv.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
desirousgirls
Mesaje: 18
Membru din: 15 Feb 2013, 13:34
Localitate: Iasi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Banii se pot scoate de la aproape orice banca din romania. Problema reala este de fapt cursul valutar si comisionul.
Pot recomana CEC Bank sau Banca Romaneasca. Au comisioane mici si cursuri valutare ceva mai bune decat BRD!
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

desirousgirls scrie:Banii se pot scoate de la aproape orice banca din romania. Problema reala este de fapt cursul valutar si comisionul.
Pot recomana CEC Bank sau Banca Romaneasca. Au comisioane mici si cursuri valutare ceva mai bune decat BRD!
Nu am vazut pana acum in Romania bancomat care sa perceapa comision aditional cursului valutar. Ai intalnit tu la CEC sau la Banca Romaneasca?
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
mariuca
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 135
Membru din: 30 Mar 2007, 16:38
Localitate: in front of my pc
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

VideoModeling scrie:
Ai facut vreodata un calcul cam care e diferenta procentuala intre a scoate de la POS si a scoate de pe card, cat % economisesti daca scoti de la POS? Tind sa cred ca diferenta e aproximativ 1-2% intre bancomatul ING de la care poti scoate pana la 2500 USD intr-o singura tranzactie si varianta POS + casa de schimb cu rata buna.
VideoModeling,

Pentru ca eu sunt blonda si cu matematica nu-s chiar prietena, am luat-o babeste:

Am mers vineri cu un card payoneer la bancomat si cu un alt card payoneer la POS.
Bancomatul de la ING mi-a eliberat in lei 65 milioane iar cand am ajuns acasa pe Transactions erau in pending -$2063,47.
Cu al doilea card am mers la BRD sucursala, am scos de pe POS $2000 pe care i-am schimbat la casa de schimb unde schimb mereu si am obtinut pe ei 65 mil 800. Cand am ajuns acasa pe Transactions erau in pending -$2038.75.
Deci conform calculelor mele, pe 2038$ (de la POS) am luat mai multi RON decat pe 2063$ (de la bancomat).
Acuma.. nu stiu cata logica are cum am calculat eu, dar mie asa mi se pare: la sume mai mari e mai avantajos POS-ul.

In continuare la POS nu ma lasa sa scot mai mult de 2000$/retragere, ai avut dreptate- e limita BRD-ului, am intrebat si asa mi-au spus si ei.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mariuca scrie:
VideoModeling scrie:
Ai facut vreodata un calcul cam care e diferenta procentuala intre a scoate de la POS si a scoate de pe card, cat % economisesti daca scoti de la POS? Tind sa cred ca diferenta e aproximativ 1-2% intre bancomatul ING de la care poti scoate pana la 2500 USD intr-o singura tranzactie si varianta POS + casa de schimb cu rata buna.
VideoModeling,

Pentru ca eu sunt blonda si cu matematica nu-s chiar prietena, am luat-o babeste:

Am mers vineri cu un card payoneer la bancomat si cu un alt card payoneer la POS.
Bancomatul de la ING mi-a eliberat in lei 65 milioane iar cand am ajuns acasa pe Transactions erau in pending -$2063,47.
Cu al doilea card am mers la BRD sucursala, am scos de pe POS $2000 pe care i-am schimbat la casa de schimb unde schimb mereu si am obtinut pe ei 65 mil 800. Cand am ajuns acasa pe Transactions erau in pending -$2038.75.
Deci conform calculelor mele, pe 2038$ (de la POS) am luat mai multi RON decat pe 2063$ (de la bancomat).
Acuma.. nu stiu cata logica are cum am calculat eu, dar mie asa mi se pare: la sume mai mari e mai avantajos POS-ul.

In continuare la POS nu ma lasa sa scot mai mult de 2000$/retragere, ai avut dreptate- e limita BRD-ului, am intrebat si asa mi-au spus si ei.
Multumesc pentru informatii, foarte utile. Utilizandu-le am facut un calcul si a iesit asa:

Daca scoti de la bancomatul ING primesti ~ 95.72% in lei fata de cursul oficial BNR pentru suma debitata de pe card.
Daca scoti de la BRD si schimbi la o casa de schimb valutar ce iti da un curs bun, ramai cu ~ 98.07% fata de cursul oficial BNR pentru suma debitata de pe card.

Diferenta dintre bancomatul ING si POS-ul BRD + casa de schimb e de aproximativ 2.35% la $2000, adica vreo $47 / 150 lei.

De aici fiecare poate trage propria concluzie daca i se merita sa foloseasca un bancomat ("off the record") sau sa scoata direct de la un POS ("on the record").
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

mariuca scrie:
VideoModeling scrie:
Ai facut vreodata un calcul cam care e diferenta procentuala intre a scoate de la POS si a scoate de pe card, cat % economisesti daca scoti de la POS? Tind sa cred ca diferenta e aproximativ 1-2% intre bancomatul ING de la care poti scoate pana la 2500 USD intr-o singura tranzactie si varianta POS + casa de schimb cu rata buna.
VideoModeling,

Pentru ca eu sunt blonda si cu matematica nu-s chiar prietena, am luat-o babeste:

Am mers vineri cu un card payoneer la bancomat si cu un alt card payoneer la POS.
Bancomatul de la ING mi-a eliberat in lei 65 milioane iar cand am ajuns acasa pe Transactions erau in pending -$2063,47.
Cu al doilea card am mers la BRD sucursala, am scos de pe POS $2000 pe care i-am schimbat la casa de schimb unde schimb mereu si am obtinut pe ei 65 mil 800. Cand am ajuns acasa pe Transactions erau in pending -$2038.75.
Deci conform calculelor mele, pe 2038$ (de la POS) am luat mai multi RON decat pe 2063$ (de la bancomat).
Acuma.. nu stiu cata logica are cum am calculat eu, dar mie asa mi se pare: la sume mai mari e mai avantajos POS-ul.

In continuare la POS nu ma lasa sa scot mai mult de 2000$/retragere, ai avut dreptate- e limita BRD-ului, am intrebat si asa mi-au spus si ei.
mariuca multumesc pentru informatii, foarte utile. Utilizandu-le am facut un calcul si a iesit asa:

Daca scoti de la bancomatul ING primesti ~ 95.72% in lei fata de cursul oficial BNR pentru suma debitata de pe card.
Daca scoti de la BRD si schimbi la o casa de schimb valutar ce iti da un curs bun, ramai cu ~ 98.07% fata de cursul oficial BNR pentru suma debitata de pe card.

Diferenta dintre bancomatul ING si POS-ul BRD + casa de schimb e de aproximativ 2.35% la $2000, adica vreo $47 / 150 lei.

De aici fiecare poate trage propria concluzie daca i se merita sa foloseasca un bancomat ("off the record") sau sa scoata direct de la un POS ("on the record").
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut. Am citit toate posturile legate de acest subiect si tot nu sunt lamurit care este cursul la care se face coversia usd in ron, daca este cursul bancii care detine ATM-ul sau cursul MasterCard (https://www.mastercard.com/ro/personal/ ... index.html).

Exista cineva care poate sustine cu argumente care se pot verifica una din cele doua variante (sau ambele variante :)); adica spre exemplu in data de xx feb am incarcat pe card 1050 usd, apoi am fost la ATM-ul bancii Y unde am scos 3300 ron (conform curs Mastercard/Banca Y (in functie de ce varianta sustinem) in data de xx feb 1 usd = 3.3 ron). Ajuns acasa am constatat ca au fost retrasi din cont 1032,75 usd (1000 usd aferenta celor 3300 ron + 3% comision conversie + 2.75 usd comision retragere).

Pentru ca altfel discutiile de genul am fost si am scos niste usd (cati nu se stie???) si mi-au oprit comision 10 usd nu ajuta cu nimic, pentru ca 10 usd dintro 100 usd inseamna un procent iar dintro mie de usd inseamna alt procent.
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Au intrat banii de la LJ. Fiind primii bani facuti din aceasta activitate poate ma ajutati si pe mine cu o modalitate de calcul a sumei pe care trebuie sa o solicit la ATM (daca nu este prea mult va rog sa si argumentati); suma este 1379 usd. Multumesc frumos.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

visualpleasure scrie:Salut. Am citit toate posturile legate de acest subiect si tot nu sunt lamurit care este cursul la care se face coversia usd in ron, daca este cursul bancii care detine ATM-ul sau cursul MasterCard (https://www.mastercard.com/ro/personal/ ... index.html).

Exista cineva care poate sustine cu argumente care se pot verifica una din cele doua variante (sau ambele variante :)); adica spre exemplu in data de xx feb am incarcat pe card 1050 usd, apoi am fost la ATM-ul bancii Y unde am scos 3300 ron (conform curs Mastercard/Banca Y (in functie de ce varianta sustinem) in data de xx feb 1 usd = 3.3 ron). Ajuns acasa am constatat ca au fost retrasi din cont 1032,75 usd (1000 usd aferenta celor 3300 ron + 3% comision conversie + 2.75 usd comision retragere).

Pentru ca altfel discutiile de genul am fost si am scos niste usd (cati nu se stie???) si mi-au oprit comision 10 usd nu ajuta cu nimic, pentru ca 10 usd dintro 100 usd inseamna un procent iar dintro mie de usd inseamna alt procent.
Uite niste date reale rezultate din folosirea ATM-urilor ING:
01.03.2013 = 3.2108 (payo) | 3.3420 (bnr) | 3.3541 (mc) => payo/bnr = 3.93% | payo/mc = 4.28%
22.02.2013 = 3.2031 (payo) | 3.3159 (bnr) | 3.3215 (mc) => payo/bnr = 3.41% | payo/mc = 3.57%
08.02.2013 = 3.1622 (payo) | 3.2773 (bnr) | 3.2839 (mc) => payo/bnr = 3.52% | payo/mc = 3.71%
24.01.2013 = 3.1652 (payo) | 3.2812 (bnr) | 3.2658 (mc) => payo/bnr = 3.54% | payo/mc = 3.09%
01.06.2013 = 3.2649 (payo) | 3.4017 (bnr) | 3.3871 (mc) => payo/bnr = 4.03% | payo/mc = 3.61%

Legenda:
data decontarii pe card = curs USD/RON aplicat de payoneer (nu include ATM fee de 2.75) | cursul bnr | cursul mastercard => diferenta de curs intre cursul payoneer si cursul bnr | diferenta de curs intre cursul payoneer si cursul mastercard

Diferenta intre cursuri variaza pe zile deoarece data decontarii sumei retrase de pe card nu e intotdeauna aceasi cu data la care a fost facuta operatiunea pe card. De exemplu poti face azi o operatiune cu cardul, iar data decontarii finale se fie considerata maine, cursul final aplicat fiind cursul de maine. Poti observa asta daca faci plati la POS, la momentul platii tranzactia apare in pending si iti apare ca ai platit o anumita suma, iar dupa cateva zile, cand tranzactie e decontata si nu mai apare in pending, suma in USD care iti este debitata din cont se poate schimba.

In decursul timpului, eu am observat ca diferenta dintre cursul aplicat de payoneer (cursul mastercard) si cursul oficial BNR este de aproximativ 3.5% - 4%, adica pierzi 3.5% - 4% fata de cursul BNR.

In opinia mea, daca scoti RON de la ATM folosind cardul payoneer primesti cu 1-2% mai putini RON decat daca ai scoate USD de la POS din banca si ai schimba apoi in RON la o casa de schimb valutar.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

VideoModeling scrie:
visualpleasure scrie:Salut. Am citit toate posturile legate de acest subiect si tot nu sunt lamurit care este cursul la care se face coversia usd in ron, daca este cursul bancii care detine ATM-ul sau cursul MasterCard (https://www.mastercard.com/ro/personal/ ... index.html).

Exista cineva care poate sustine cu argumente care se pot verifica una din cele doua variante (sau ambele variante :)); adica spre exemplu in data de xx feb am incarcat pe card 1050 usd, apoi am fost la ATM-ul bancii Y unde am scos 3300 ron (conform curs Mastercard/Banca Y (in functie de ce varianta sustinem) in data de xx feb 1 usd = 3.3 ron). Ajuns acasa am constatat ca au fost retrasi din cont 1032,75 usd (1000 usd aferenta celor 3300 ron + 3% comision conversie + 2.75 usd comision retragere).

Pentru ca altfel discutiile de genul am fost si am scos niste usd (cati nu se stie???) si mi-au oprit comision 10 usd nu ajuta cu nimic, pentru ca 10 usd dintro 100 usd inseamna un procent iar dintro mie de usd inseamna alt procent.
Uite niste date reale rezultate din folosirea ATM-urilor ING:
01.03.2013 = 3.2108 (payo) | 3.3420 (bnr) | 3.3541 (mc) => payo/bnr = 3.93% | payo/mc = 4.28%
22.02.2013 = 3.2031 (payo) | 3.3159 (bnr) | 3.3215 (mc) => payo/bnr = 3.41% | payo/mc = 3.57%
08.02.2013 = 3.1622 (payo) | 3.2773 (bnr) | 3.2839 (mc) => payo/bnr = 3.52% | payo/mc = 3.71%
24.01.2013 = 3.1652 (payo) | 3.2812 (bnr) | 3.2658 (mc) => payo/bnr = 3.54% | payo/mc = 3.09%
01.06.2013 = 3.2649 (payo) | 3.4017 (bnr) | 3.3871 (mc) => payo/bnr = 4.03% | payo/mc = 3.61%

Legenda:
data decontarii pe card = curs USD/RON aplicat de payoneer (nu include ATM fee de 2.75) | cursul bnr | cursul mastercard => diferenta de curs intre cursul payoneer si cursul bnr | diferenta de curs intre cursul payoneer si cursul mastercard

Diferenta intre cursuri variaza pe zile deoarece data decontarii sumei retrase de pe card nu e intotdeauna aceasi cu data la care a fost facuta operatiunea pe card. De exemplu poti face azi o operatiune cu cardul, iar data decontarii finale se fie considerata maine, cursul final aplicat fiind cursul de maine. Poti observa asta daca faci plati la POS, la momentul platii tranzactia apare in pending si iti apare ca ai platit o anumita suma, iar dupa cateva zile, cand tranzactie e decontata si nu mai apare in pending, suma in USD care iti este debitata din cont se poate schimba.

In decursul timpului, eu am observat ca diferenta dintre cursul aplicat de payoneer (cursul mastercard) si cursul oficial BNR este de aproximativ 3.5% - 4%, adica pierzi 3.5% - 4% fata de cursul BNR.

In opinia mea, daca scoti RON de la ATM folosind cardul payoneer primesti cu 1-2% mai putini RON decat daca ai scoate USD de la POS din banca si ai schimba apoi in RON la o casa de schimb valutar.
Multumesc frumos pentru raspunsul argumentat.
Dar exista un dar :), nu am inteles de unde rezulta cursul (payo) si de unde il luam sau de unde rezulta. Celelalte doua cursuri sunt clare, cu mentiunea ca ele se stabilesc in ziua curenta la ora 13 si sunt valabile pentru a doua zi (de exemplu cursurile bnr si mc trecute de tine pentru 01 martie sunt valabile pentru data de 02 martie).
Multumesc frumos.
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Si inca ceva, daca cursul este acelasi indiferent de ATM-ul de la care banca scoatem banii, am vazut ca exista o diferenta intre comisioanele de conversie, si din ce am inteles de la voi la ING este 3% per tranzactie si la BRD este 1.8% per tranzactie. Inseamna ca pe mine ma avantajeaza sa scot suma de 1300 de usd de la BRD. Corect???
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

visualpleasure scrie:Si inca ceva, daca cursul este acelasi indiferent de ATM-ul de la care banca scoatem banii, am vazut ca exista o diferenta intre comisioanele de conversie, si din ce am inteles de la voi la ING este 3% per tranzactie si la BRD este 1.8% per tranzactie. Inseamna ca pe mine ma avantajeaza sa scot suma de 1300 de usd de la BRD. Corect???
Cursul payo l-am calculat astfel:
Suma in RON retrasa de la ATM impartita la [suma debitata de pe card in USD - $2.75 (comision extragere la ATM perceput de payoneer)]

Exemplu: Daca ai scos de la ATM 8000 RON iar pe card iti apare la tranzactie "Amount to charge: $2495.68 (Including fees of $2.75)" atunci cursul efectiv USD/RON obtinut de tine la ATM se calculeaza astfel: 8000 RON / ($2495.68 - $2.75) = 3.2090 la data la care cursul BNR era 3.3026, rezultand un cost de conversie fata de BNR de 2.84%.

Costul de conversie de 1.8% de la BRD era calculat pentru retragerea de numerar folosind POS-ul din interiorul bancii, tranzactie care se inregistreaza de banca si poate fi raportata mai departe autoritatilor, in anumite situatii: daca e considerata tranzactie suspecta, daca faci mai multe astfel de tranzactii intr-o perioada scurta de timp care depasesc in total 15000 EUR, daca autoritatile solicita informatii despre tine si/sau tranzactiile tale, etc.

In ce priveste cursurile diferite de conversie percepute de banci, teoretic nu ar trebui sa existe cursuri diferite deoarece cursul aplicabil la retragerea de numerar ar trebui sa fie cursul Mastercard ... DAR fara a avea suficiente dovezi in acest sens (si fara teste concrete), tind sa cred ca anumite banci aplica un curs diferit fata de cursul Mastercard, tocmai pentru a castiga ceva din tranzactie. E greu de probat aceasta afirmatie pentru ca sunt foarte putine banci (testat la unele bancomate Raiffeisen) care iti afiseaza cursul pe care il aplica la retragerea de numerar de pe un card in alta valuta.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna dim

Subscriu, este mult mai bine sa scoti banii direct in dolari de la ghiseu decat de la atm
Cel mai bun exemplu..atm bcr caci altul nu aveam in zona..am scos chiar si o suma mica dar s-a facut conversia .. un dolar la 3.150 mai putin cu 1 ron decat BNR
Nu toate bancile procedeaza asa,alpha bank are tot timpul curs bun usd si euro,la fel si banca romaneasca,la alpha bank nu se poate de exemplu
Merg tot timpul la brd si a fost ok pana acum
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut.
Am scos banii si in urma calculelor a rezultat ca aceasta conversie se face la cursul MasterCard. Acum sa si detaliez cum am ajuns la aceasta concluzie :
1370 usd incarcati pe card
cursul MasterCard valabil 08.03.2013 a fost 3.321 ron/usd (https://www.mastercard.com/ro/personal/ ... index.html - a se vedea cursul stabilit pe 07.03.2013 care este valabil pentru ziua urmatoare)
am retras 4000 ron echivalent a 1204,46 usd conform cursului mai sus mentionat
comision conversie 36,13 usd (3% din suma mai sus mentionata)
comision retragere 2.75 usd
Total retras: 1204,46 + 36,13 + 2,75 = 1243,34 usd => ar mai trebui sa fie pe card 126,66 usd
Ulterior cand am verificat in cont suma ramasa pe card aceasta era 126.64 usd

La mine concluzia (sustinuta si prin calcule) este ca se foloseste cursul MasterCard!!!

PS - cursul afisat al bancii era 3.288 ron/usd - deci nu prea dau calculele cu acest curs!
visualpleasure
Mesaje: 13
Membru din: 02 Mar 2013, 21:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

alexandra1234 scrie:Buna dim

Subscriu, este mult mai bine sa scoti banii direct in dolari de la ghiseu decat de la atm
Cel mai bun exemplu..atm bcr caci altul nu aveam in zona..am scos chiar si o suma mica dar s-a facut conversia .. un dolar la 3.150 mai putin cu 1 ron decat BNR
Nu toate bancile procedeaza asa,alpha bank are tot timpul curs bun usd si euro,la fel si banca romaneasca,la alpha bank nu se poate de exemplu
Merg tot timpul la brd si a fost ok pana acum
Buna Alexandra,
In ceea ce priveste daca "este mult mai bine sa scoti banii direct de la ghiseu" eu spun ca depinde din ce unghi privesti, sau mai bine spus "este mult mai bine" in comparatie cu ce?
Daca te referi la suma retrasa clar este mai bine pentru ca se exclud/micsoreaza anumite comisioane si poti eventual ulterior sa schimbi dolarii la un curs mai bun.
Daca ne referim la expunerea infinit mai mare in ochii autoritatilor (o data ce ai dat cu pixul pe hartie e greu ulterior sa spui ca nu ai fost tu - Doamne Fereste sa nu se ajunga aici!!!) eu unul nu vreau sa imi asum acest risc si prefer sa "pierd" catva dolari in plus.

O zi buna.
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna

Ai dreptate, in acest moment pe mine nu ma intereseaza deoarece in 20 de zile ma mut in Berlin
Acolo insa o sa ma intereseze:)
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

alexandra1234 scrie:Buna

Ai dreptate, in acest moment pe mine nu ma intereseaza deoarece in 20 de zile ma mut in Berlin
Acolo insa o sa ma intereseze:)
Acolo o sa fie mai greu cu cash-ul scos de la POS. Grija mare ca la nemti evaziunea fiscala (daca stai mai mult de 6 luni te considera rezident fiscal) e pedepsita mai asupru decat furtul.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

contractul este pe 12 luni ,munca este lejera o sa am timp si de vdc, vedem
ivyane
Mesaje: 35
Membru din: 22 Feb 2013, 17:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Sunteti de belea cu acest curs mastercard, pentru o diferenta de nimic va bateti capul aiurea........... in ceea ce priveste taxele percepute de payoneer cititi si voi pagina din payoneer : Pricing & Fees
Daca stati prost cu engleza puneti mana si invatati , nu folositi google translate , ca nu faceti nimic, mai rau va incurca.
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”