Despre procesoare

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
dominique
Mesaje: 24
Membru din: 30 Iun 2011, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,

Am un laptop intel core 2 duo care nu mai face fata deloc.

Doresc sa am o sesiune full hd si inca un site maxim.

Am o nedumerire referitoare la procesor. As avea de ales intre urmatoarele:

1)Tip procesor:Intel® CoreTM i7 Tehnologie procesor:22 nm Model procesor:3632QM Frecventa procesor:2200 MHz Cache:6144 KB Producator procesor:Intel
2)Tip procesor:Intel® CoreTM i7 Model procesor:3517U Tehnologie procesor:22 nm Frecventa procesor:1900 MHz Cache:4096 KB Producator procesor:Intel
3)Tip procesor:Intel® CoreTM i7 Model procesor:3612QM Tehnologie procesor:22 nm Frecventa procesor:2100 MHz Cache:6144 KB Producator procesor:Intel

Problema este ca eu as opta pentru varianta nr 2 desi este mai slab laptopul respecetiv este mult mai subtire iar pretul este foarte bun.
Intrebarea mea este urmatoare: cat de mare este diferenta intre ele?
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Teoretic intre cele 3 variante, calea de mijloc e varianta 3, dar depinde si care e diferenta de pret intre ele.
Practic, daca vrei sa-ti tina o sesiune HD si inca 1-2 site-uri, varianta 2 isi va face treaba fara probleme.

Intre v.1 si v.3 diferenta este foarte mica.

Intre v.1/3 si v.2 exista un pic de diferenta dar nu extraordinar de mare:
- v.2 are doar 2 nuclee ce ofera o viteza de procesare mai mica decat v.1/3 care are 4 nuclee
- Cache-ul la v.1/3 e de 6 MB iar la v.2 e de 4 MB, aici simti un pic de diferenta daca lucrezi pe mai multe site-uri
- v.2. nu are optiunea de Turbo Boost Technology, care te ajuta cand folosesti spre maxim puterea procesorului
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
dominique
Mesaje: 24
Membru din: 30 Iun 2011, 11:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu am un core 2 duo la 2.2Ghz iar cei de la support mi-au spus ca este mai bun decat un respectivul i7 (a doua varianta).

Eu nu inteleg cu un procesor de 5 ani poate sa lucreze la frecvente mai ridicate decat un procesor nou.
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

dominique scrie:eu am un core 2 duo la 2.2Ghz iar cei de la support mi-au spus ca este mai bun decat un respectivul i7 (a doua varianta).

Eu nu inteleg cu un procesor de 5 ani poate sa lucreze la frecvente mai ridicate decat un procesor nou.
Cand oare un core 2 duo o sa fie mai bun decat un i7? (chiar si cel mai slab i7)
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cei de jasmine au schimbat rezolutiile la 640.numai poti transmite cu 800
schimba multe asta
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Au schimbat si versiunea softului, acum este:

JasminCam_2.11.1.4
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

alexandra1234 scrie:cei de jasmine au schimbat rezolutiile la 640.numai poti transmite cu 800
Ei zic ca temporar ...
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

VideoModeling scrie:
alexandra1234 scrie:cei de jasmine au schimbat rezolutiile la 640.numai poti transmite cu 800
Ei zic ca temporar ...
Eu zic ca nu e temporar, dar depinde totusi cum intrii tu in softul lor ;)
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Iar au schimbat softul, acum este:

JasminCam_2.11.2.0

Sa pastrat aceiasi rezolutie de 640 x 480 in schimb....Frame rate-ul este pus la 35.....
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Pumpy scrie:Iar au schimbat softul, acum este:

JasminCam_2.11.2.0

Sa pastrat aceiasi rezolutie de 640 x 480 in schimb....Frame rate-ul este pus la 35.....
Avand in vedere ca 35 fr este pentru roboti, cred ca s-au tampit de tot.
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

RTModels scrie:
Pumpy scrie:Iar au schimbat softul, acum este:

JasminCam_2.11.2.0

Sa pastrat aceiasi rezolutie de 640 x 480 in schimb....Frame rate-ul este pus la 35.....
Avand in vedere ca 35 fr este pentru roboti, cred ca s-au tampit de tot.
I-am intrebat si eu care e faza cu 35 fps, si au zis ca e mai bine sa ceara fps mai mare, chiar daca majoritatea camerelor nu transmit mai mult de 30 fps, ca sa evite eventualele pierderi de frame-uri. Sa vedem cat o sa o tina asa.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Au schimbat iar versiunea de soft:

JasminCam_2.11.4.0

Dar.. cu aceleasi setari si FR ,in principu merge bine, chiar neasteptat de bine , am setat maxim FR adica pe 30 cat permite splitul de la verysoft si webcam-ul logitech C920 , acum nu stiu, o fi traficul crescut, o fi softul de vina, cert este ca, in utltimile 3 zile castigurile la fete au crescut simtitor si chiar foarte bine.

PS!

Pentru curiosi:

Wint 7 ultimate licentiat , I3 un pc, 2 pc I5 si un pc I7. in afara de I3 care merge cu 2 site-uri in HD , restul merg super cu 4 site-uri in HD procesoarele nedepasind 40-58%
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Iar au schimbat softul: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

JasminCam_2.11.5.0

De data asta au micsorat FR la 30 restul ramane neschimbat. :mrgreen:
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Pumpy scrie:Iar au schimbat softul: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

JasminCam_2.11.5.0

De data asta au micsorat FR la 30 restul ramane neschimbat. :mrgreen:
Mult o tinut 35 fps

Stai ca acum au probleme cu checker-ul de stream quality, ba iti apare average, ba good si tot asa. Cica lucreaza la remediere.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
star87
Mesaje: 27
Membru din: 19 Ian 2013, 20:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

In momentul asta au o eroare si nu se poate folosi 1500kbps. Cica se remediaza.
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mmmmda, toate modelele de la noi au coborat pe average ca urmare a noilor schimbari, am incercat sa contactam suportul dar..fara succes , sunt ff aglomerati si ne invita sa trimitem mail daca avem ceva urgent. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: se pare ca, nu suntem singurii cu probleme de broadcast cu noul soft. :evil:
Pumpy
User Activ
User Activ
Mesaje: 239
Membru din: 06 Oct 2012, 13:47
Has thanked: 0
Been thanked: 0

xxxx: i try tomorow again
Jasper: You are still in HD actually, but the rating shows Average because of this issue.
xxxx: i understand thank you
Jasper: At this time we are having a technical issue, this is why the downgrade happened.

Cam asta a fost discutia cu suportul in seara asta, asa ca...revenim on maine, in seara asta punem inlocuitorul de baza al lui LJ. :mrgreen: :mrgreen: ca, fetele sa lucreze in continuare pe 3-4 site-uri in HD.
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

VideoModeling scrie:
Pumpy scrie:Iar au schimbat softul: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

JasminCam_2.11.5.0

De data asta au micsorat FR la 30 restul ramane neschimbat. :mrgreen:
Mult o tinut 35 fps

Stai ca acum au probleme cu checker-ul de stream quality, ba iti apare average, ba good si tot asa. Cica lucreaza la remediere.
EXACT...retarzi
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

RTModels scrie:
VideoModeling scrie:
Pumpy scrie:Iar au schimbat softul: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

JasminCam_2.11.5.0

De data asta au micsorat FR la 30 restul ramane neschimbat. :mrgreen:
Mult o tinut 35 fps

Stai ca acum au probleme cu checker-ul de stream quality, ba iti apare average, ba good si tot asa. Cica lucreaza la remediere.
EXACT...retarzi
Nu chiar retarzi, incearca si ei una si alta. Acum se pare ca si-au dat seama ca sunt o multime de clienti care nu duc 1500 kbps, incearca sa mai taie din banda ceea ce cauzeaza repercursiuni in alte parti ale sistemului. Asta se intampla la orice sistem informatic complex care e modificat "on the move".

E bine macar ca isi dau interesul sa rezolve problemele astea, ca sunt alte site-uri in care raportezi o problema si nici dupa 3 luni nu o rezolva.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[/quote]

Nu chiar retarzi, incearca si ei una si alta. Acum se pare ca si-au dat seama ca sunt o multime de clienti care nu duc 1500 kbps, incearca sa mai taie din banda ceea ce cauzeaza repercursiuni in alte parti ale sistemului. Asta se intampla la orice sistem informatic complex care e modificat "on the move".

E bine macar ca isi dau interesul sa rezolve problemele astea, ca sunt alte site-uri in care raportezi o problema si nici dupa 3 luni nu o rezolva.[/quote]

Si de ce trebuie sa sufere cine poate 1500 ? Fiecare investeste mai mult sau mai putin, dar atata timp cat cineva iti respecta toate cererile (pe parte tehnica) corect ar fi sa-l respecti si tu. Nu ma incalzesc scuzele lor. In afaceri scuzele nu isi au locul. :wink:
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

RTModels scrie:In afaceri scuzele nu isi au locul. :wink:
Nu ca le iau apararea, dar daca si ei ar trebui sa ne arda de fiecare data cand gresim, voit sau nu ... vai vai
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

VideoModeling scrie:
RTModels scrie:In afaceri scuzele nu isi au locul. :wink:
Nu ca le iau apararea, dar daca si ei ar trebui sa ne arda de fiecare data cand gresim, voit sau nu ... vai vai
Ce sa zic, pe noi ne ard mereu si mi se pare normal sa respectam niste reguli, dar...si ei trebuie sa ne respecte. Pe premiza lasa ca mai gresim si noi, mai bine muta serverele in RO. :wink:
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”