Top Webcams 2012-2024

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Salut tuturor,

La recomandarea lui GlamourFoto, el mi-a spus ca poate fi util pentru modele, deschid acest topic despre cele mai bune webcamuri, asta mai mult pentru a avea o confirmare si un topic dedicat, pentru ca informatia exista deja pe internet si in forum.

Nu va complicati cu alte modele in afara de Logitech, sunt cele mai bune in momentul de fata, daca in trecut era ceva mai greu de ales intre Microsoft si Logitech, in prezent Logitech modelele de top ies in fata prin claritatea imaginii mai ales in conditii de iluminare optime. (parere personala, puteti face teste la randul vostru etc.).

Camere Web care isi merita toti banii:

Logitech BCC950 - ultimul webcam de la logitech, promovat ca webcam pentru conferinte, mai mult spre clasa business, a aparut si la noi, costa undeva la 1200RON la data postarii acestui topic, am testat BCC950 vs C920, rezultatele la teste le gasiti aici:
viewtopic.php?p=73166#p73166
Camera nu vine cu soft, se instaleaza singura etc, dar recomand sa luati ultimul soft de la Logitech C920 si sa il instalati peste, sau pluginurile care le ofera Logitech la ei pe site pe pagina acestui produs.
Pe langa calitate are marele avantaj al TELECOMENZII si PAN TILT (zoomul este digital dar face treaba ok pana in 5x)

Logitech C920 - a plecat cu pret la noi de vreo 600RON, in prezet o gasiti in 400RON si chiar mai jos daca panditi oferte si reduceri (eu am cumparat una noua pentru teste cu 350RON). Din afara tarii se poate cumpara si mai ieftin, undeva in jur de 65$, dar cu transportul etc..Se poate monta pe trepid + pan tilt, dar va duce investitia spre 10 mil

Logitech C910 - a fost inlocuit de modelul de mai sus C920, in prezent nu cred ca se mai produce, dar ramane un webcam foarte bun, daca va pica vreo ocazie, second hand etc.. nu ezitati.

Logitech QuickCam Sphere AF - cunoscuta deasemenea sub numele "QuickCam Orbit AF" lansata in 2007, inca este un webcam foarte bun, la un pret decent mai ales ca are si pan tilt, cu lumina buna, se apropie de calitatea lui C920, mai ales in rezolutiile folosite in videochat. Nu are telecomanda, pan-tilt, zoom etc se face din softul camerei.

Logitech Pro 9000 - ramane un webcam decent, dar vechi, nu se mai produce etc, sincer nu cred ca se merita sa cumperi una noua, mai ales cand ai C920 sau C910 la diferente mici de pret. (mici pentru un model de video chat)

Cum ne dam seama daca avem suficienta lumina pentru calitate si fps maxim a imaginii din webcam?

Imagine

Pentru alte modele de webcamuri, reviewuri, comparatii - gasiti aici foarte detaliat:
https://www.toptenreviews.com/best-webcams


Ce facem in prezent cand vine vorba de a lua o hotarare intre a cumpara un SONY EVI D100, D30, D70 sau o camera video veche cu pan-tilt, in comparatie cu ultimile modele webcam de top?

Acum cativa ani, era clar camera video, in prezent nu prea se mai merita, parerea mea, pentru ca sony evi si camerele video vechi au rezolutie maxima 640x480 (in formatul 4:3 potrivit pentru video chat), mai mult de atat nu se poate, si deja siteurile de video se pregatesc usor usor pentru hd, care inseamna 1280x720 (format 16:9), deja Livejasmin de cateva saptamani impune "subtil" 800x600, daca nu oferi calitatea respectiva, ai rank mai slab in listare, destul de multe modele si-au luat C920 si l-au montant cu banda adeziva sau elastic peste Sony Evi ... ca sa aiba pan tilt.. si pentru a putea lucra in 800x600 si calitatea impusa de jasmin. Camerele video mai au si dezavantajul ca transmit imaginea interlaced, cand ii faci deinterlaced pierzi din calitate putin, setarile se fac mai greu, lumina trebuie mai multa etc.. prea tehnic pentru multe modele..
Si prin firewire, o camera video veche nu poate da mai mult de 720x540 ceva de genul (care este sub 800x600)

Clar la zoom camerele video sunt superioare, avand zoom optic, dar pentru cei care vor super zoom si super calitate, rezolutii de la 800x600 in sus, singura optiune viabila dupa webcamurile de ultima generatie, este camera video hd + tv tuner hd conectata prin hdmi care presupune investitie de peste 20 mil (se poate face in jurul a 20 de mil cu camera hd second hand)

Voi incerca sa actualizez topicul acesta constant, cu noutati pe partea de webcamuri (cand apar produse noi)

Bafta acolo.
These users thanked the author SAD^^EYES for the post (total 3):
S0l038 (09 Feb 2018, 09:45) • Mery24 (09 Iul 2018, 21:00) • Jimmywhatever (24 Feb 2021, 16:55)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
SoulCams Models Studios wanted
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

20 milioane nu e mult pt o camera hd practic ajungi un pic mai mutl decat soni evi d100...vroiam s aintreb: camere astea video hd+tv tunner necesita si ele la fel de multa lumina ca soni evi?Nu de alta dar ma simt deseori ca o musca transpirata pusa la bronzat:)))) :mrgreen: In orice caz din ce am vazut logitechurile necesita mai putina lumina si intr-adevar, modelele de top mai toate folosesc logitech. Si apoi cum ai spus si tu si chiar din proprie experienta pot spune ca sony evi necesita mai mutle cunostinte la partea tehnica daca vrei sa reglezi bien camera ( lumina, calitate etc) si iti imaginez ca detaliile astea tehnice sunt greu de inteles pentru o persoana care nu e in domeniu....
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Un bec de genul celui care il ofera Xlovecam, ar trebui sa fie ok si pentru camera hd (daca spatiul unde lucrezi nu este f mare, o camera normala 4x5 etc)
Daca ai folosi bec economic de putere mare cu lumina rece, nu ar trebui sa transpiri.. ala nu emana caldura pe care o emana un bec incadescent sau halogen etc.. (nu stiu ce folosesti in prezent)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

becul pe care il folosesc e un philips cu lumina rece economic , 23 W econoomy( cred ca e echivalent a 120 watt.....
These users thanked the author trompi for the post:
Aniko (03 Noi 2022, 17:22)
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

trompi scrie:becul pe care il folosesc e un philips cu lumina rece economic , 23 W econoomy( cred ca e echivalent a 120 watt.....
Din experienta proprie e slab chiar si pentru webcam (putere mica chiar si pentru spatiu mic spre mediu), nu stiu care e marimea camerei de lucru, cum sunt vopsiti peretii, cat de incarcata e camera etc.. De exemplu daca ar fi o camera mica 3mx4m ceva de genul, mai goala asa (fara mobila multa), peretii albi etc.. poate face cat de cat lumina si becul care il ai tu, pentru ca se reflecta lumina din pereti etc.. In schimba daca e camera mai mare, incarcata cu mobila, peretii in culori care absorb lumina etc.. atunci iti trebuie mai multa lumina... pentru a scoate calitate mai buna din sony evi (valabil si pentru webcamuri)

Poate nu am inteles eu bine ce ai vrut sa zici cu fraza asta "Nu de alta dar ma simt deseori ca o musca transpirata pusa la bronzat:))))", stiu multe modele care au bec economic in tavan de 4 sau 5 ori mai puternic decat al tau 100W (echivalent 500W lumina rece 5500k), si nu s-au vaitat ca s-ar face super cald in camera, sau ca e lumina prea deranjanta la lucru indelungat (atat timp cat nu stai cu ochii in bec etc)... dar normal ca pot fi si persoane mai sensibile. Ideea nu e sa pui o gramada de lumina, ci sa pui lumina optima, dar decat sa stai sa testezi, bani cheltuiti, nervi etc.. mai bine se pune unu mai mare din prima etc.. daca e prea puternic i se pune o foaie de calc in fata sa difuzeze din lumina si sa reduca umbrele pe fata (lumina fiind prea puternica de sus, poate creea umbre pe pielea modelului - de asta uneori e nevoie si de lumina de jos din lateral.. pentru a estompa acele umbre).

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

transpir fiindca e cald in camera si cum fac showuri multe is leaorca dupa 2 ore:))) nu e de la bec...In tavan nu cred ca m-ar deranja o lumina puternica ma deranjeaza insa cea din fata mea in sensul ca dupa ce am temrinat ziau de munca am ochii rosii/iritati.
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ
Mesaje: 201
Membru din: 05 Mai 2009, 06:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Iubesc logitech-ul asta BCC950 !e pe lista mea de craciun abia asteptam sa apara si la noi !desi am un logitech C920 care e ok ,ma incanta mult faptul k are telecomanda ,sper doar sa nu fie prea multi bani dati doar pt asta :((eh o sa il vreu anyway ,k il astept de 6 luni!
sweetangel2000
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

trompi scrie:transpir fiindca e cald in camera si cum fac showuri multe is leaorca dupa 2 ore:))) nu e de la bec...In tavan nu cred ca m-ar deranja o lumina puternica ma deranjeaza insa cea din fata mea in sensul ca dupa ce am temrinat ziau de munca am ochii rosii/iritati.
Daca pui bec puternic in tavan, de genul ce am vb mai sus, daca exista si posibilitatea sa ii modifici pozitia sa bata cumva pe perete din spatele camerei (depinde si cum ai camera de lucru), din perete se reflecta lumina pe tine, nu mai vine direct de sus (se rezolva cu umbrele pe fata)... iar becul fiind foarte puternic rezolva si lumina globala din camera de lucru.. in acest fel elimini becul de jos.. si iti protejezi ochii .. lucrezi mai comfortabil etc..

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

SAD^^EYES scrie:Daca pui bec puternic in tavan, de genul ce am vb mai sus, daca exista si posibilitatea sa ii modifici pozitia sa bata cumva pe perete din spatele camerei (depinde si cum ai camera de lucru), din perete se reflecta lumina pe tine,
Salutare, sper sa nu te deranjeze interventia mea dar am un mic aspect de adaugat la ce ai mentionat tu, peretii respectivi trebuie sa fie albi, sau macar cel mai aproape de bec de unde se face bounceul de lumina spre model.
Astfel ca lumina sa ramana alba sa nu imprumute din culoarea peretelui.

Spor acolo pt trompi.
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

merci^^oricum am in proiect cand am sa ma mut sa am o camera mai mica...camera unde lucrez acum e mare, si pe deasupra si inalta de 3 metri, iar peretii sunt partial vospiti in alb....Dar daca de exemplu in loc sa pui alb vopsesti peretii intr-un roz pal sper alb sau un crem nu e bine? Stiu ca tu specificai in topicul despre luminca ca e bien o culoara care sa nu absoarba lumina...
Avatar utilizator
SunStudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Dec 2010, 07:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ca sa rezolvi problema cu durerea ochilor dupa o zi de munca poti sa folosesti o umbrela de dispersie, care va atenua efectul acela generat de bec in ochi. Umbrele de dispersie gasesti pe F64 si Quantuum. Este 35 RON pe Quantuum, pe F64 preturile sunt in general duble fata de Q. Din cate am inteles, ar fi vorba de furnizori... nu stiu cat de adevarat este si nu prea cred ca s-ar justifica un pret dublu intr-o piata concurentiala pentru exact acelasi produs... in fine.

Ca sa rezolvi problema luminii in camera intr-un setup cu lumina cu bec din tavan si bec din fata, iti ofer o solutie pe care am testat-o si functioneaza pentru noi (tu decizi, take it or leave it): 2 sau 3 becuri economice, orientate radiar spre exterior, lumina rece (6400K sau 5400K<la 5400 este un pic mai dulce nuanta spectrului de lumina>) in tavan, de putere relativ mica (pana in 25W fiecare). Asta o sa-ti asigure cantitatea de lumina necesara pentru model in camera (in jurul modelului si in toata camera). O umbrela (sau doua, cum zice si Glamour in super-postul lui) de dispersie sau refractie (cum vrei tu, costurile pentru dispersie sunt ceva mai mici). Daca mergi pe o singura umbrela, trebuie sa fie in fata modelului si lumina sa bata perpendicular pe model sau stativul sa fie mai inalt cu 30-50 cm fata de pozitia normala a modelului la computer (nu trebuie sa bata foarte de sus, deoarece creezi umbre sub ochi). Daca mergi pe doua, asezate in laterale, ca sa-si anuleze umbrele reciproc.

Aici intervine singura particularitate: becurile din umbrele. Personal consider ca becurile din umbrele trebuie sa fie de cel putin 1.5- 2.5 ori mai puternice decat becurile din tavan (nu vrei sa fie prea puternice, pentru ca atunci ori trebuie sa duci umbrela foarte departe de model, ori daca esti nevoit sa o tii aproape, se va crea un efect de stralucire pe fata modelului, care seamana cu transpiratia; dar aici depinde si foarte mult de calitatea fondului de ten pe care il foloseste modelul, daca foloseste si pudra, etc.). O data din cauza ca asigura iluminarea modelului fara umbre (anuleaza umbrele becurilor din tavan, sustinand in acelasi timp iluminarea generala a camerei). A doua oara din cauza mobilitatii (poti sa misti trepiedul cu umbrela mai in fata sau mai in spate, pana obtii cantitatea de lumina potrivita pentru imagine). A treia oara tot din cauza flexibilitatii in ceea ce priveste optiunea becurilor (adica poti sa modifici intensitatea becului in functie de necesitati, ceea ce la neon inseamna sa cumperi alt corp de neon, montat... etc.). Ca sa n-o lungesc, becurile din umbrele ar trebui sa fie undeva intre 55W-85W.

Mai intervine un aspect important, anume firma care produce becurile: spre exemplu un bec Lohuis de 40W (sau 45... nu mai stiu exact) da aceeasi cantitate de lumina (testat) la aceeasi intensitate ca a unui bec de (cica) 85W pe care l-am cumparat zilele trecute, al firmei Comtec. Evident, Lohuis este mai scump decat Comtec.

In incheiere, niciodata n-am crezut prostiile gen 15W bec economic echivalent cu 1847528323 W bec normal. E o tampenie. Daca vrei sa faci comparatie, ia un bec normal de 100W si unul economic care zice ca-i echivalent. Ai sa vezi ca n-au nici o treaba si ala economic se stinge singur de rusine cand il aprinzi pe ala normal. Sau ia un proiector de 100W si da-i drumul in camera. O sa ai impresia ca s-a mutat soarele de pe cer la tine in camera. Daca dai drumul la un bec economic "echivalent", nu numai ca n-o sa se aprinda, da' o sa inceapa sa planga de ciuda.

In ceea ce priveste nuanta din camera, eu unul n-as opta niciodata pentru nuante care se apropie de culoarea pielii (precum ocru sau crem). Tu decizi, e treaba ta. In ceea ce priveste culoarea varului din camera, trebuie sa tii cont de faptul ca, pentru a obtine imaginea apropiata de realitate, camerele Logitech au tendinta sa pluseze pe complementaritate. Adica va ajusta automat spre + culoarea complementara celei pe care o ai tu in camera (adica in cazul unui rosu/roz, va plusa spre verde si un pic de albastru; deci va trebui sa reduci un pic din ele ca sa iesi cu imaginea apropiata de realitate).

Sper ca te-am ajutat.
http://www.videochat-sunmodels.ro Everything is possible, impossible just takes longer.
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

In incheiere, niciodata n-am crezut prostiile gen 15W bec economic echivalent cu 1847528323 W bec normal.
15W este undeva echivalent cu 75W incandescent, ca idee, nu ai crezut pentru ca probabil nu ai testat plus ca se gasesc greu, nu toate magazinele tin becuri economice de putere mare pentru ca nu se vand.
Ca idee.. un bec economic de 75W echivalent undeva la 375W incadescent, cand il aprinzi intr-o camera mica spre medie, zici ca ti-a intrat soarele in casa.. si sunt si mai mari de 75W

Ca sa vezi diferenta intre un economic de 15W si unul de 75W sau mai mult, vezi video de mai jos, nu are treaba cu video chatul, dar ca idee sa vezi cum arata.. comparativ.



Vezi si aici, ce a scris omul pe becuri este echivalentul in W, nu consumul.


Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
SunStudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Dec 2010, 07:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Hallo Sad. Multumesc pentru reply si videos. Primul filmulet l-am vazut acum vreo 6 luni, cand ma apucase paranoia cu becurile economice. Ai dreptate in ceea ce priveste diferentele dintre ele, nu pot sa te contrazic aici. Ideea e ca eu tocmai 15 sau 20W am testat cu echivalentul pe incandescenta... si a iesit un rahat, nici nu se comparau. Problema mea este ca trebuie sa le si gasesc... asa cum ai zis si tu, nu prea se gasesc si daca sunt, sunt de la producatori de 2 bani la preturi foarte mari pentru calitatea pe care o ofera... zici ca-s facute in sweat shop-uri prin China. Ce am gasit pana la momentul de fata sunt cu rezultate destul de modeste la intensitati mari, la intensitati mici am gasit ceea ce aveam nevoie, probabil pentru ca sunt si mai cautate.

Mai intervine un lucru: intensitati foarte mari am gasit, dar pe soclu E40 (iluminat public), nu E27 cum sunt la stative. Ma uitam acum in filmulet la cel de 1000 W echivalent 250 si e pe E40(vorba aluia din filmulet, Frankenstein bright). N-am gasit pana acum asa ceva la noi. Dar nici pe ala de 400W nu l-am gasit spre exemplu, care-i pe E27 si nu arata rau deloc. Nu zic ca nu sunt, ca doar n-oi fi cautat eu peste tot.

Spre exemplu acum caut ceva peste 85W - 100W care sa fie intr-adevar puternic si sa redea puterea echivalenta, asa cum scriu ei pe cutie. La un moment dat chiar ma gandeam la reflectoare puse de o parte si de alta ca sa se anuleze reciproc, dar umbrele generate sunt foarte puternice. Deci ar fi trebuit sa pun si unul in tavan... era practic schema cu neoane, inlocuite de reflectoare. Ceea ce nu-mi convine, pentru ca vreau sa ofer libertate modelului in camera sa faca ce doreste. In acelasi timp, camera trebuie sa ofere acel "work-at-home" feel.

Anywho, danke pentru videos si interventie.
http://www.videochat-sunmodels.ro Everything is possible, impossible just takes longer.
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

mda^^ mi se parea foarta buna ideea cu umbrela de dispersie pentru ca sa nu ma mai doara ochii si chiar cu 2 becuri de o parte si de alta macar nu bat direct in ochi...Si totutis mai am intrebari....becurile astea puternice de care vorbiti se pot ele pune la o veoiza sau un lampadar? Din ce am vazut in video trebuie ceva special....Ma intreb daca becul ala recomandat de cei d ela xlove e la fel....Eu in momentul de fata am un bec de asta economic atatsat la o veoiza care ii pot schimba pozitia...Si ma agndesc sa mai cumpar macar unul sa am doua in fata d eo parte si de alta asta pana cand ma mut si fac o schimbare generala:)
Si inc ao intrebare: deseori vad modele destul de bronzate la camera si ma intreb daca chiar e pielea lor sau doar se joaca la nunatele camerei....Exista vreun soft special sa faca pielea bronzata? Spun asta pentru ca ele par bronzate dar daca te uitit la rujul de pe buze arata ca doua pete de culoare, iese prea mult in evidenta deci probabil nici pielea lor in realitate nu e asa...O fi vreun soft special soar doar se joaca cu exposure/contrast?
Avatar utilizator
SunStudio
User Junior
User Junior
Mesaje: 52
Membru din: 17 Dec 2010, 07:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Becurile merg pe orice veioza si/sau lampadar, aplica, etc. (orice corp de iluminat) atata vreme cat corpul respectiv de iluminat are soclu E27. Adica gaura aia in care bagi becul, nu stiu cum sa explic altfel( iar E27 este soclul normal, pentru becurile cu incandescenta; adica alea galbene pe care le-am folosit pan' s-au trezit birocratii de la UE sa ne spuna ca nu-s bune). Chestia aia pe care a aratat-o omul in filmulet este un prelungitor pentru soclu, deoarece din cauza faptului ca este asa mare, nu intra in veiozele sau obiectele de iluminat normale, fiind prea gros. Deci nu iti trebuie nimic special. Te duci in magazin, intrebi ce becuri economice peste 50W cu soclu E27 au si aia e.

Da, becul ala de la Xlove e la fel. Da-i un search pe google pentru "bec economic putere mare" si vei gasi furnizori.

Uite aici inca o sursa: http://www.ledevolution.ro/becuri-econo ... ergie.html

Partea cu modelele bronzate se poate face cu white balance de la setarile camerelor Logitech (din cate vazusem eu aici intr-un filmulet foarte amuzant acum ceva timp, tu folosesti C920). Au soft-ul lor si nu-i greu deloc sa ajungi la niste setari in care modelul este usor bronzat iar textura pielii este foarte placuta la vedere si in acelasi timp culorile din camera si mediul ambiental sa fie absolut naturale. De asemenea, si splitcamul pe care il folosesti ar trebui sa-ti ofere optiunile astea. Joaca-te cu ele si vezi ce iese.

La veioze, in mod evident nu poti pune umbrele de dispersie/refractie. Dar poti sa faci o chestie, daca sunt cu brate flexibile. Orienteaza-le in sus. Asta duce punctul focal al spectrului de lumina din bec in sus, luminand modelul si asigurand cantitatea de lumina necesara si in acelasi timp limitand un pic efectul puternic al becului in ochi.
http://www.videochat-sunmodels.ro Everything is possible, impossible just takes longer.
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

http://www.tehnoelectric.ro/97-becuri_economice

Majoritatea de putere mare nu sunt pe stoc pentru ca au fost epuizate de studiouri si modele.. dar se gasesc in multe magazine de electrice mici si medii de cartier sau din piete.. rar la depozite.. nu stiu cum nu gasiti voi.. ca eu am gasit si in Bucuresti. si in orase mici de sub 50 de mii de locuitori.. poate nu cautati unde trebuie..

Pentru dispersie.. pentru cei cu buget redus.. se poate folosi FOAIE DE CALC - desi o umbrela e nimic pentru un model de video chat.. (dar multe din ele prefera sa nu se complice cu accesorii multe.. ca bate la ochi).. sunt inca multe modele independente care strang camera dupa fiecare tura, de frica sa nu vina cineva pe la ea si sa isi dea seama ce face etc...

Eu si din motivul asta recomand setari bune si cat mai simpliste, sa ofer solutii pentru cat mai multe cazuri, pentru ca pui 1 bec economic de putere mare in tavan.. si ai rezolvat treaba cu lumina in majoritatea cazurilor, in schimb cand tre sa pui 5 din alea normale ca sa echivalezi ce poate asta.. incep problemele pentru modele (am doar 2 locuri in aplica din tavan, nu pot sa pun lumina in lateral ca ma deranjeaza la ochi, nu imi iau umbrele ca ocupa prea mult loc etc)...

Orice setare de lumina e ok.. atat timp cat ii dai camerei lumina care trebuie.. din pacate inca sunt foarte multe modele care lucreaza cu o veioza.. sau un bec chior, si multe din ele plang non stop ca nu se vede bine.. ca nu au privaturi etc..

Repet, setarea cu becul economic de putere mare, rezolva peste 90% din problemele de calitate ce vin din lipsa luminii adecvate pentru camere...restul tine doar de setari de camera, in schimb cand ai lumina f putina, neadecvata, poti sa setezi cat vrei, ca tot nu iese (cel putin la webcamuri si camerele video din astea decente la pret)..

Peste 90% din modelele active, cand aud de chestii foarte tehnice, se iau cu mainile de cap, poate o sa radeti, dar pana si chestia cu "nu am unde sa insurubez mai mult de 2 becuri in tavan" e mare problema.. pentru tine SunStudio setarea poate e buna, cu doar 3 becuri, dar daca modelul lucreaza dintr-o camera mare etc.. foarte incarcata.. nici 5 nu fac fata...

Acum fiecare face cum crede.. dar va repet.. singura metoda simpla, ieftina, si care functioneaza cam in 90% din cazuri, indiferent de culoarea peretilor, marimea camerei, etc.. este asta cu 1 bec economic de putere mare (sau 2 daca lucrezi dintr-o camera foarte mare).. le plasezi bine.. nu iti mai trebuie nimic.. nu le plasezi bine.. iti mai trebuie bec din lateral..

Si teoria e simpla... cand iesi cu webcamul sau camera video afara in lumina soarelui.. se vede sticla.. logica mea a fost simpla.. aduc un "soare" artificial in camera de lucru.. si gata..

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Sad, tu zici de bec cu putere mare in tavan, dra in cauzl in acre folosesti sa zicme doar becul respectiv va trebuie unul cu lumina rece nu?Pentru ca nu mai intri in schema cu lumina calda in tavan si rece in fata :roll: daca folosesti un singur bec e clar ca folosesti pe cel cu lumina rece oO
Acum revenind la mine, am fost azi la ikea si mi-am luat un lampadar de asta cu soclu E27 si maine intentionez sa-mi iau inca unul. te rog arunca un ochi si eventual sa-mi spui cazul in care folosesc schema cu doua lampadare in fata modelului cu lumina rece(si plasate in spatele camerei) si un bec economic in tavan cam cati volti ar trebui sa aiba becurile din fata? Asta avand in vedere ca dispun de o camera de 3 pe 6 metri si cu plafonul de 3 metri?Dar becul din tavan?Am nevoie de sfaturi pentru ca saptiul meu d elucru nu s eincadreaza in unul obisnuit avand in vedere marimea plafonului.
linkul cu lampadarul este acesta:
http://www.ikea.com/fr/fr/catalog/products/50147783/
Voila! Avand in vedere ca spatiul de care dispun e cam mare, mi-am luat si o chetsie in genul asta, pe care practic imi imparte camer ain doua, separa spatiul de lucru de cealalta parte a camerei si felul asta am observat ca lumina se concentreaza mai mult in loc sa se disperseze in toata camera.
http://www.ikea.com/fr/fr/catalog/products/80193066/
Si inca o intrebare(o da, inca una!)Asta ca sa ma clarific pe deplin. Voi spuneti toti lumina in spatele camerei, dar nu precizati distanta intre sursa de lumina si camera. Adica sa zicem avem patul cu modelul respectiv, in fata patului e camera iar in spatele camerei(la ce distanta????) se afla sursa(sursele) de iluminat.
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

Sad, tu zici de bec cu putere mare in tavan, dra in cauzl in acre folosesti sa zicme doar becul respectiv va trebuie unul cu lumina rece nu?Pentru ca nu mai intri in schema cu lumina calda in tavan si rece in fata
Cred ca era tocmai invers schema.. lumina rece in tavan, lumina calda in fata (dar nu foarte aproape) doar sa estompeze umbrele si sa dea caldura in plus pe imagine.. dar.. daca aia de sus e plasata bine.. in multe cazuri nu mai este nevoie de lumina din lateral.
Se poate doar cu lumina rece, fara sa le combini, atat timp cat se face white balance la camera video cum trebuie, cum tu ai sony evi, nu stiu daca poti sa faci asta manual.. doar auto..se poate si manual dar trebuie soft si conectata camera prin cablu visca.. s-a mai vb pe forum.
La webcamurile astea prezentate aici, toate au si auto si manual whitebalance, si atunci e mai usor de reglat..
Eu mereu am preferat lumina rece majoritara, ori numai lumina rece, ori 80% lumina rece si 20% calda.. dupa caz..

Lumina soarelui, se invarte intre 5000 si 6000 kelvin de obicei, becurile astea de care tot zic eu au de obicei intre 5000 si 5500 k temperatura culorii, ceea ce le face un fel de soare artificial... si cu totii stim cat de bine se vad camerele afara din casa.. pe lumina..

Cat de distanta.. si marimea camerei.. 3x6x3 nu e mare.. e medie.. daca pui un economic de putere mare in tavan, exact in lustra (ca banuiesc ca e o sursa de iluminare in mijlocul tavanului) - ai cam 90% sanse sa nu iti mai trebuiasca alta sursa de lumina... si gata ai terminat.. restul tine de setarile din camera... un bec de 150W echivalent 650W ar trebui sa fie mai mult decat ok pentru camera ta... adica ceva de genul.. http://www.tehnoelectric.ro/produse/ap_ ... umina_alba nu gasesti din asta.. iei 2 de 75W echivalent 300 si ceva.. si gata.. exemplu... http://www.tehnoelectric.ro/produse/ap_ ... umina_alba

Ideea cu lumina in spatele camerei.. era ca sa nu bata lumina puternica direct in camera.. dar in momentul ce o ai in tavan.. poate sa fie si deasupra patului, si deasupra camerei, si mai in spate putin de camera.. etc.. ca nu bate direct in ea.. am testat tot ce zic mai sus.. in diferite situatii... e ok

Camera sony evi care o ai, atat timp cat nu poti umbla la setarile avansate, ai mari sanse sa te mai chinui cu lumina vreo 10 ani si tot sa nu fie perfect.. invata sa folosesti setarile avansante.. soft exista pe siteul sony si cablu visca pentru ea se ia dupa net.. daca nu ai mufa seriala pe calculator .. iti trebuie si adaptor ceva.. (tot o complicatie)... asa ca mai bine asteapta webcamul ala.. ca sony evi din gama d30, d31, d70, d100 deja sunt invechite.. sau daca vrei ceva cu super zoom si rezolutii hd etc.. urmatorul pas pe viitor este camera hd + tvtuner hd.. si de asta s-a tot vb pe forum...


Bafta acolo.
These users thanked the author SAD^^EYES for the post:
Mery24 (05 Iul 2020, 03:57)
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

trompi scrie:Si inca o intrebare(o da, inca una!)Asta ca sa ma clarific pe deplin. Voi spuneti toti lumina in spatele camerei, dar nu precizati distanta intre sursa de lumina si camera. Adica sa zicem avem patul cu modelul respectiv, in fata patului e camera iar in spatele camerei(la ce distanta????) se afla sursa(sursele) de iluminat.
Distanta difera de la caz la caz, nu sa creat o schema universal valabila ( de asta nu sa dat nici o distanta ) pentru ca spatiul de lucru al modelelor difera destul de mult.

Lucrul pe care il poti face in momentul de fata este foarte simplu... pozitionezi sursa respectiva de lumina sa zicem undeva la 1 metru de pat, deschizi lumina si te uiti cum se vede pe camera mai departe descoperi distanta care te multumeste pe tine foarte simplu:
- in caz ca imaginea este prea luminata adica este prea multa lumina, iei sursa de lumina si o dai mai in spate si verifici din nou pe camera pana cand gasesti locatia luminii care te multumeste pe tine, adica ai o imagine buna in web.
- in caz ca imaginea este intunecata adica este prea putina lumina iei sursa de lumina si o apropii mai mult de pat si verifici pe video, daca esti multumita este foarte bine, daca cumva apropii lumina la maxim si lumina totusi este insuficienta trebuie sa schimbi becul cu unul mai puternic :)
Dar sa nu uiti si de becul din tavan de care vorbeste Sad in postul anterior


Spor acolo
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

in orice caz daca nu-l dau tot imi iau in ianuraie unul(webcam)
merci la toata lumea pt sfaturi !
Avatar utilizator
Adrian
Moderator
Moderator
Mesaje: 1564
Membru din: 19 Feb 2011, 21:36
Localitate: Bucharest / Ro
Has thanked: 34 times
Been thanked: 54 times

Ca o continuare a postului initial scris de Sad postez aceasta imagine care ilustreaza topul webcamurilor actuale.

Imagine
Recomand >>> Studio Videochat Fetish >>> Work Smart Not HardCore!!!
Avatar utilizator
SAD^^EYES
Administrator
Administrator
Mesaje: 2704
Membru din: 02 Mai 2004, 18:48
Localitate: Romania
Has thanked: 129 times
Been thanked: 78 times
Contact:

O mica rectificare, ilustreaza topul celor mai bune/cunoscute/usor de gasit camere de la Logitech, pentru ca sunt de exemplu camere de la Microsoft mai bune ca Pro 9000 dar mai slaba decat C920 etc..
Sunt deasemenea modele business gen B990 care este mai buna decat C910 etc..dar destul de greu de gasit..
SAD^^EYES
Admin Adult Video Chat Forum
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”