Taxe si impozite

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
Scrie răspuns
elena24
Mesaje: 1
Membru din: 21 Noi 2012, 09:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am si eu o problema.
Am pfa in cu totul alt domeniu si acum cateva luni nu am platit niste impozite si mi-au pus oprire pe cont.Dupa aceasta oprire mi-au fost depistate veniturile independente pe care le obtin de la videochat dar bineinteles care nu erau declarate.A mai patit cineva asa ceva??? Daca nu ai Pfa sau alte firme iti pot depista aceasta activitate??

Chiar am nevoie de niste raspunsuri sau daca a mai patit cineva ca mine sa ii fie depistate veniturile sau doar eu sunt asa ghinionista?

multumesc
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
fetish
VIP
VIP
Mesaje: 1788
Membru din: 03 Mai 2007, 16:42
Localitate: Acolo unde nu exista Skins !
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pai ce sa av fac fratilor daca voi singuri va bagati in gura lupului , in genre fiscul nu are atia bani sa se agite sa caute si sa avda ce fce x sau y , dar tu avand Pfa le-ai dat apa la moara mah

sunt modele independentecare fac chat de nai intregi 5-7 si nu s-aprins inca nici un fisc , acum nah daca tot ai Pfa oa si trece-l pe activitatea de vdc si plateste-ti impozitele linistita
"Better to rule in hell than serve in heaven."
-Milton
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ufff, nasol

ai cont de pfa si cont de persoana fizica acelasi
explica acum de unde ai banii :) ca altfel va trebui intr=un final sa platesti pentru ei
ce kkt de tara
alecsandra
Mesaje: 37
Membru din: 02 Noi 2010, 19:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

da,am patito eu.n-am nicio pfa nici nimic.mi s-a blocat contul pentru suma de 130 lei neplatiti la un impozit:))) de tot rasu e tara asta.
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Chiar ce tara de rahat,si astia de la internet sunt de rahat ,cum isi permit sa-mi ceara bani pe net,la lumina de ce trebuie sa platesc,scarba aia de membru de pe MFC avea 50 mii de tokens si nu vrut nici de-al dracu sa mi dea mie pe toti doar ca am zambit frumos,chiar ca aveti dreptate,avem tara pe care o meritam,o tara de rahat cu oameni de rahat.
Tampitii astia de englezi,nemti ,francezi si americani sunt cele mai proaste natii ca platesc taxe,impozite,cat de fraieri sunt,eu in locul lor m-as muta in Ro si as face vchat:))
Ma intreb daca intr-o buna zi se va da o lege si nu mai puteti evita neplata taxelor cati s-or sinucide in Romanica?Cred ca o sa avem parastas national.......
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
AnAngel4You
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 136
Membru din: 07 Oct 2011, 22:10
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pocahontas scrie:Chiar ce tara de rahat,si astia de la internet sunt de rahat ,cum isi permit sa-mi ceara bani pe net,la lumina de ce trebuie sa platesc,scarba aia de membru de pe MFC avea 50 mii de tokens si nu vrut nici de-al dracu sa mi dea mie pe toti doar ca am zambit frumos,chiar ca aveti dreptate,avem tara pe care o meritam,o tara de rahat cu oameni de rahat.
Tampitii astia de englezi,nemti ,francezi si americani sunt cele mai proaste natii ca platesc taxe,impozite,cat de fraieri sunt,eu in locul lor m-as muta in Ro si as face vchat:))
Ma intreb daca intr-o buna zi se va da o lege si nu mai puteti evita neplata taxelor cati s-or sinucide in Romanica?Cred ca o sa avem parastas national.......


:))) buna asta
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Aseara eram prea obosita ca sa scriu tot ce vroiam asa ca m-am simtit datoare sa vin cu o ''iexplicatie'' mai amanuntita.Nu ma dau vreo mare corecta si nici nu am spus,da nene eu nu am fct in viata mea nici o magarie si sunt cetatean model, dar in momentul in care esti prins cu mata-n sac si e moarta cu teancul de bani in gura in loc sa ziceti merci ca ati scapat de restul cozii care putea la fel de tare ,veniti si spuneti ''ce tara de rahat'',mi se pare culmea tupeului,avem cea mai minunata tara cu cei mai buni oameni,mergeti si traiti in alta tara din Europa si o sa platiti si aerul pe care-l respirati,intradevar aer mult mai curat, dar si mult mai scump:)
Este o vorba care spune ''oala acoperita nu da gunoi in ea'' ,atat timp cat nu sunteti atenti si prevazatori,cand va duceti si bagati payoneerul in bancomat si pe urma fuguta la banca si depuneti in conturi sute de mil pe an fara nici un fel de acoperire,ganditi-va ca functionarul din fata voastra munceste pe 15-20 mil salariu,puneti-va in locul tuturor oamenilor cu care veniti in contact,de la fam la cel mai carcotas vecin toti pot fi posibili paraciosi,nu mai dati vina pe tara,tot ce ni se intampla in viata ,bun sau rau, sunt consecintele propriilor actiuni si zic eu ca nu strica sa mai platim si cate un impozit,cate o taxa statului, altfel ajungem sa traim intr-o tara unde o sa dormim toti pe saltele de bani si nu o sa avem ce face cu ele.Mai jos de atat tara asta nu prea are unde sa ajunga iar lucrurile cred ca vor incepe incet,incet sa se schimbe.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
jass
User Junior
User Junior
Mesaje: 65
Membru din: 17 Dec 2009, 01:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu am pfa...si m ai cam speriat :))....serios....am o intrebare ...tu pt pfa ai un nr de cont....banii d l vdc iti vin in alt cont sau in acelasi?ca automat daca vin in acelasi se impoziteaza! nuj ma gandesc ca daca ai avut datorie, te au verificat p toate conturile sa vada daca au de unde sa si recupereze banii....si asa te au depistat!
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Helloo

Daca cumva te referi la vorbele mele cu tara de rahat nu iti dau deloc dreptate
Pentru ca domnisoara in cauza a facut o greseala sa aiba acelasi cont bancar pentru 2 lucruri diferite
Impozitele pentru pfa trebuiesc platite... dar chiar daca va demonstra cumva ca restul de venituri nu sunt din pfa ci sa zicem depunere, ajutor, cadou nu va reusi in veci sa convinga anaf ul
Nu stiu daca tie ti-ar conveni sa vina garda financiara in control si sa iti dea amenda de 50 mil pentru ca nu ai trecut o semnatura pe o factura.... si cate mai sunt
Nu imi spune tu ca nu este o tara de rahat cat timp de 13 ani altii au furat statul roman si acum s0au trezit ei ca trebuie sa ia de la prostime ca sa recupereze ....
Este f bine sa platesti si impozite dar faza cu propriile pe cont si amenzile este f exagerata.
Adica de ce sa oprim contul lui x care are pile si de care nu trebuie sa le legam hai sa oprim conturile fraierlor pentru sume de kkt
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

alexandra1234 scrie:Helloo

cat timp de 13 ani altii au furat statul roman si acum s0au trezit ei ca trebuie sa ia de la prostime ca sa recupereze ....
Nu altii fura,toti o facem mai mult sau mai putin.
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

poca , permite-mi sa te contrazic : nimeni din videochat n-ar trebui sa plateasca impozit, nici studiourile, nici independentii.

de ce ? fiindca aducem bani din buzunarele altor tari pe piata romaneasca.
iar banii astia INTRA in economie, indiferent ca sunt pusi la banca sau ca platim cu ei cartofi si ceapa.

in acelasi timp, asa-zisii investitori straini aduc aici un dolar si scot afara 10.
spagile si tunurile la buget ies si ele , se duc in off-shore-uri.

toata lumea "buna" face ce face si scoate banii din economie depozitandu-i pe cine stie unde, noi insa ADUCEM bani.

studiourile ar trebui scutite de TVA , iar independentii de impozitul pe venit.
asa ar fi corect.
ce facem noi este similar activitatii de export.

din acest punct de vedere, personal, sunt si voi fi in greva fiscala la acest capitol viitorii o suta de ani.
in rest la impozit auto, impozit teren, etc. sunt corecta.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Andromaca,scrisesem un post lung dar prefer sa-l discutam alta data si in afara forumului.
Sa ai o seara faina!Nu am nici o problema cu cine nu plateste taxe,nu lucrez la fisc sa tin evidente,fiecare face cum crede ca este mai bine pentru el,am o problema cu oamenii care se plang de orice si dau vina mereu doar pe tara cand de fapt ar trebui sa fie mai atenti la propriile actiuni:)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

@elena24: fiscul iti poate depista activitatea de videochat doar daca primesti sume de bani intr-un cont deschis pe numele tau la o banca din Romania, si din cometariile aferente platilor se subintelege motivul real pentru care primesti acei bani. Fiscul e interesat doar sa iti impozitele venitul/profitul obtinut, nu ii intereseaza exact ceea ce faci (daca faci ilegalitati devine politia interesata).

In Romania, pe langa veniturile impozitate in alta tara cu care Romania are tratat de evitare a dublei impuneri, sunt foarte putine situatiile in care nu platesti impozit pentru banii pe care ii ai, de exemplu: donatii, mosteniri, indemnizatii / ajutoare de stat, despagubiri, pensii, sponsorizari, burse / premii scolare si inca cateva. In rest, intr-o forma sau alta, LEGAL trebuie sa platesti impozit pe veniturile obtinute.

Daca tu primesti sau depozitezi sume de bani in contul tau pentru care nu apari la fisc cu impozite platite pe acele sume, atunci teoretic fiscul poate demara o investigatie mai amanuntita sa vada daca nu cumva sumele de bani pe care le ai sunt obtinute din ceva forma de evaziune fiscala sau sustragere de la plata impozitelor.
Pana acum fiscul nu s-a prea obosit cu astfel de investigatii, dar acum ca s-au trezit ca au de returnat datorii de miliarde si ei au visteria goala, au inceput sa fie mai activi.

Desi perceptia generala e ca statul roman e prost si incapabil, trebuie avut in vedere ca acum e controlat si impins de la spate de EU, FMI, Banca Mondiala si de altii interesati in a-si recupera de la statul roman imprumuturile acordate cu tot cu dobanzi.
andromaca_mulge_vaca scrie:ce facem noi este similar activitatii de export.
Si exporatorii platesc impozite pe profit.
andromaca_mulge_vaca scrie:din acest punct de vedere, personal, sunt si voi fi in greva fiscala la acest capitol viitorii o suta de ani.
Bafta si grija sa nu vina fiscul mai tarziu sa iti calculeze retroactiv impozitele si taxele datorate, vezi cazul lui Negoita.

Personal, cred ca statul roman merita exact ceea ce oferta, un mare zero.

Profesional, daca vreau ca eu si afacerea mea, oricare ar fi aia, sa nu aiba de suferit pe termen lung, atunci trebuie sa am grija sa fiu pe cat posibil in limita legalitatii.
Si cum in vremurile curente evaziunea fiscala se pedepseste mai ceva ca talharia, prefer sa platesc acum statului 10 - 16% din profit, decat sa platesc 50-100% mai tarziu avocatilor.

Cand castigi de 2, 4, 5 sau 10 ori mai mult decat majoritatea oamenilor din jurul tau, de ce te-ai juca cu bunastarea si libertatea ta pentru 10% din suma respectiva? Da stiu, cent cu cent se fac averile, dar nu uitati ca si pe marele Al Capone, in vremurile lui de glorie, nu FBI-ul ci fiscul la pus la pamant.
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
Avatar utilizator
RTModels
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 165
Membru din: 25 Aug 2012, 21:07
Localitate: Constanta
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

of course, ori...offshore ;)
leila4u
Mesaje: 14
Membru din: 15 Mai 2014, 14:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

plateste vreun model independent taxe? si cum procedeaza?
trompi
VIP
VIP
Mesaje: 593
Membru din: 23 Mar 2010, 08:25
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

leila eu nu inteleg care e faza asta cu vai cum se procedeaza pai cum sa se procedeze foarte simplu se consulta o firma de experti contabili, se plateste consultatia si oamenii aia iti explica exact ce sa faci....problema apare cand modelelor le este rusine domle sa spuna cu ce se ocupa....voi de fapt trebuie sa intelegeti ca voi sunteti cei care au banii, cei care produc si implicit money is power.....tu crezi ca expertii aia stau sa te judece pe tine ca faci tu videochat pe ei ii doare la basca ba din contra tu ii platesti ca sa-ti gaseasca tie cea mai buna si eficienta solutie ca tu sa platesti mai putin!Asa ca in opinia mea mai lasati rusinea la o parte si mergeti frumusel la un cabinet de epertiza contabila sa va reglati situatia....eventual puteti vorbi la telefon inainte sau prin mail deci nu inteleg de ce va tot ascundeti....Din ce imi amintesc eu in Romania pana in 65000euro e bine sa fii persoana fizica apoi treci pe firma, in orice caz cei care se ocupa cu asa ceva stiu mai bine si te vor indruma in functie de cat castigi pe luna sa alegi cea mai buna varianta!
Daca nu declari nu poti face un imprumut bancar, nu poti cumpara ceva barosan pentru ca trebuie sa justifici de unde ai avut banii, nu ai vechime in munca etc etc....
Avatar utilizator
googlefun
VIP
VIP
Mesaje: 1701
Membru din: 25 Oct 2006, 20:28
Localitate: Delta Dunarii (Chilia Veche)
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

leila4u scrie:plateste vreun model independent taxe? si cum procedeaza?
Draga leila4 me ..
Tu apari din negura istoriei direct cu intrebari destea filozofice ? Cu ce te ocupi matale ,mai exact ?
Vii direct din cosmos , tu nu ai nici o problema tehnica ? Nu ai avut nici o curiozitate never ? Esti un guru in domeniu si noi nu stim ? E singura ta problema ? De unde plm ai tu idei destea : "mai ales pt un model care face peste 8 mii de dolari pe luna? este vreun model independent care plateste taxe " ? Asa ai auzit tu ?
Ca si cum ai veni la o reprezentanta BMW in slapi si fara sa posezi macar un permis de conducere , vii si-l intrebi pe primul reprezentant din showroom, aratand cu degetul spre o masina rosie ,decapotabila cu scaune albe, de piele evident (bovina argentiniana) : nenea zi si mie te rog ce compresie are la 4000 rot/min masina aia ?
Si nenea ala ar trebui sa-ti spuna : baietel dute din nou acasa , cere-i voie mamei tale , imbracate frumos si revii , dar te sfatuiesc sa aduci si permisul .Oricum nu dam relatii la pietoni .Dar inainte sa ma intrebi asa ceva trebuie sa vad cum pipai masina aia cu mainile tremurand ...sa-ti vad lacrimile in ochi , sa simt ca ti-o doresti intradevar ...altfel nu raspund la intrebarea ta deochiata ...de vandut nici nu se pune problema !
Dupa ce vad reactiile de mai sus la tine ...poate o sa te intreb si daca ai vrea so ai cand vei fi(mai) mare :D !!
Deci reviizuieste-ti atitudinea si chiar daca esti sub acoperire :lol: ..fa-ti un cont pe jasmin de ex pt 2 luni ..sa te futa la creier toti bastarzii aia pe care-i apuca pensia tot ca "guest" ..apoi revii aici .
Succes ! :lol:
iuliaa89
Mesaje: 2
Membru din: 01 Feb 2016, 20:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mai oameni buni ... Mie azi la banca mi-a blocat cardul pentru ca am bani pe cont 2200 de lei ... si m-au intrebat clar de unde am banii ... iar eu am spus ca de lka videochat si trebuie sa duc contractul dintre mine si site ca sa arate daca situl plateste si el impozit la randu lui ... va dati seama ca s-au pus cu ochii pe toata lumea si ne ia si pe noi care facem 1-2 mi de euro pe luna,,, eu totusi nu am inteles cat trebuie sa platesc la stat daca incep de azi sa declar banii , cat la suta din venitul meu trebuie sa platesc
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

deci banca din Ro vrea sa stie daca site-ul hamerican plateste si el impozite la randul lui ?

ce tare.

PS-cauta-ti pe net o firma de contabilitate+consultanta juridica , du-te la ei, plateste o consultatie si iti infiinteaza ei PFA, SRL, te invata ei....
PPS-in perioada 1 ianuarie-25 mai 2016 trebuie sa declari veniturile obtinute din strainatate ca persoane fizica(veniturile pentru tot anul 2015 si inca patru ani anteriori daca ai asa ceva: 2014+2013+2012+2011), asta daca nu esti nici PFA, nici SRL, ci ca persoana fizica.... cauta aici in forum expresia "Declaratia 201" si te lamuresti, sau poti sa intrebi despre ea tot la cabinetul de consultanta.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
silvergirl
Mesaje: 15
Membru din: 26 Apr 2015, 02:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna, nu am scris de mult, dar am vazut postul si vroiam sa adaug un comentariu.
Eu mi-am declarat veniturile pe 2014, mi-a venit acasa decizia de plata, iar in momentul in care am ajuns efectiv sa platesc am fost intrebata daca firma cu care colaborez plateste si ea impozit la randul ei in Romania ....am spus ca nu stiu, nu e treaba mea. Mi s-a spus ca este o sitatie f ciudata ca doar eu sa pltesc acel impozit in Romania...si ca vor cerceta cazul..dar banii mi i-au luat!!! lol..nu e problema, dar da, te intreba cu cine ai contract si daca si ei platesc impozit in Romania.

Nu ma pricep la birocratie..am declarat, am platit..si asta a fost tot..

o dimineata buna!!1
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

Declaratia 201 se numeste "venituri obtinute DIN strainatate" , adica DE LA sedii si filiale din strainezia ale unor firme de orice fel(straine sau multinationala romaneasca) sau chiar de la persoane fizice din strainezia ....
silvergirl scrie: am fost intrebata daca firma cu care colaborez plateste si ea impozit la randul ei in Romania ....
a intrebat ca sa stie daca sunt salarii de la o multinationala romaneasca cu filiale in strainatate , fiindca salariile au alt "flux tehnologic" la Fisc... eu stiu ca Romania are o singura multinationala proprie si anume Rompetrol.
daca Declaratia 201 daca se numea "venituri obtinute IN strainatate" trebuia sa fi fost detasata fizic sau domiciliata in strainatate (la o multinationala romaneasca ...sau nu) ... insa cine a dat titlul Declaratiei 201 a fost dastept, i-a dat un sens mai larg, acoperitor pentru toate situatiile posibile, inclusiv situatia noastra... se tine cont numai si numai de originea venitului: ori din tara ori din afara, atat.

de exemplu, ceteanul Ionescu locuieste in Romania dar e proprietar de apartament in Spania, il inchiriaza , plateste impozitul pe proprietate la primaria de care apartine apartamentul dar plateste impozitul pe venitul din chirie cu Declaratia 201, de cand suntem in UE romanii au case prin tot felul de tari pe tot globul.
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
Avatar utilizator
Maddy
User Activ
User Activ
Mesaje: 237
Membru din: 28 Sep 2005, 13:51
Localitate: Romania
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Mai oameni buni ... Mie azi la banca mi-a blocat cardul pentru ca am bani pe cont 2200 de lei ... si m-au intrebat clar de unde am banii ... iar eu am spus ca de lka videochat si trebuie sa duc contractul dintre mine si site ca sa arate daca situl plateste si el impozit la randu lui ... va dati seama ca s-au pus cu ochii pe toata lumea si ne ia si pe noi care facem 1-2 mi de euro pe luna,,, eu totusi nu am inteles cat trebuie sa platesc la stat daca incep de azi sa declar banii , cat la suta din venitul meu trebuie sa platesc]
21,5 % trebuie sa platesti .
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”