De unde am plecat si unde am ajuns! Sa luam atitudine!

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Va salut pe cei ce detin studiouri de chat dar si pe toti ceilalti ce vor citi acest post!

Stiu ca am scris foarte mult, dar poate gasiti 15 minute sa puteti citi si sa veniti cu o sugestie!

Vreau sa va spun de la inceput ca nu vreau sa creez dispute sau raspunsuri negative, vreau sa incerc sa gasim o solutie!

Ce sa va spun, in mare eu am deschis un studio in urma cu 4 ani si continui activitatea, fara recorduri la incasari, sau alte "chestii dastea" cu care se lauda anumiti oameni :P. Eram prieten foarte bun cu cineva care avea studio, si printr-o succesiune de fapte destul de neasteptate, mi-a picat si mie in brate aceasta afacere. Am tratat lucrurile destul de indiferent la inceput, ca sa ajung sa ma implic din ce in ce mai mult, pana am ajuns la o anumita experienta si la unele concluzii, pe care, spun eu, imi permit sa le si mentionez:

Ce observ eu, in doar 4 ani (comparativ cu persoane care au studiouri de 10 ani), este ca situatia sa inrautateste pe zi ce trece, si asta doar din cauza noastra! (Asta ca sa nu vorbim de diferentele de acum 10 ani, moment din care nu pot sa gasesc nici un termen de comparatie)
De unde atunci era cat de cat ok acest domeniu, am ajuns in momentul de fata, parerea mea, la o mare panta descendenta si suntem foarte aproape sa atingem apogeul negativ.

S-a observat ca este o afacere profitabila si incet incet am ajuns sa fim multi in domeniu. Studiourile au inceput sa apara ca ciupercile dupa ploaie (poate se datoreaza si crizei ce a lovit omenirea). OK, nici o problema aici, traim intr-o societate ce ne ofera asa zisa independenta, fiecare face ce vrea si ce il taie capul, suportand ulterior consecintele!
Odata cu marea oferta au inceput si problemele:
- Modelele au devenit neserioase si au inceput sa isi bata joc de owneri (si normal, cand vine un model la interviu care are experienta de 5 ani in chat si tu ai studio de o luna, o sa iti iei cateva lectii)
- Ofertele au inceput sa afecteze piata: au inceput ofertele ca la piata: procent 60%, a urmat 70%, ce sa mai dam in plus? noi oferim cazare; mama mama, ala da cazare, eu ce dau? eu fac sedinte foto, program flexibil (aici o sa citez anuntul de pe un site: "Timpul de lucru este flexibil, adaptat fiecarui model in parte, (lucrezi cat si cand vrei)."! pana a spus cineva GATA, nu se mai poate, TREBUIE sa dam avans la angajare, si iar a inceput piata: 100$ avans, 200$ avans, 300$ avans pana spre 500-1000$, normal, care cum isi permite. Au aparut studiouri (impropriu spus) care recruteaza doar modele care lucreaza de acasa, ei nu dau nimic, doar fac niste conturi si asteapta ceva bani! (repet nu este valabil pentru toate cazurile)
Ma intreb ce se va mai intampla pe viitor??? Poate o sa ajungem sa facem videochat de placere si o sa avem anunturi de genul: "Videochat angajeaza modele cu/fara experienta. Oferim: Locatii ultracentrale; program de care vreti voi, procent 100%, cazare, mancare, bonus la angajare 5000 de dolari! Nu cerem nimic, doar sa veniti la noi! (mai avem o afacere sau vre-o 2 locuri de munca, ce ne permit sa venim cu niste bani de acasa sa administram un studio de videochat de placere)!!!
- regasim studiouri care sunt in garsoniere, cu un post de lucru, o canapea si un webcam, un PC SH si o draperie veche, studiouri insalubre cu aspect de wc public, minciuni si intrigi intre studiouri, introduse de modelele care pleaca de la un studio la altul!
Pot continua lista la nesfarsit!

O singura intrebare am: Nu putem sa facem ceva in aceasta privinta? Noi suntem cei care pierdem!!!!

- Prin ofertele cu avansuri si prin intrecerile: care ofera mai mult si mai multe, ajungem sa muncim degeaba!
- Prin studiourile ce angajeaza modele care lucreaza de acasa, nu facem decat sa trimitem modelele sa lucreze toate de acasa
- Prin studiourile care nu au treaba cu videochatul ajungem sa pierdem modele bune definitiv: un modelcare vrea sa se apuce de chat, se duce la intamplare la un studio care promite multe si nu da nimic, ajunge sa lucreze in conditii foarte proaste si ce concluzie sa traga? nu se fac bani din videochat si studiourile arata ca naiba! MAI MULT, acest model va povesti si altor potentiale modele!
- Prin acceptarea oricarui model, ajungem sa ne uram unii pe altii datorita intrigilor si a denigrarii studiourilor la care au lucrat, sa fim dezbinati si sa "progresam pe panta regresiva"!

Va dau un exemplu foarte sincer: Am angajat un model care venise de la alt studio! In 2 saptamani a reusit sa imprastie veste la noi in studio ca vechiul ei angajator este un nimic, un jeg, care nici macar nu i-a dat banii si a lasat-o in datorii, ce sa va spun, iti rupea sufletul povestea! Dupa ce a trecut perioada de acomodare, modelul a pus mana pe telefon si a inceput sa faca si unpic de rau! A inceput sa cheme toate modelele care lucrau la fostul studio la care a fost, la studio la noi! SPER SA MA CREDETI! Am pus mana pe telefon, destul de intrigat de ceea ce se intampla, si am sunat ownerul studioului la care lucrase ea anterior! I-am spus situatia: "Buna ziua, sunt ... de la...In momentul de fata X lucreaza la noi...si a inceput sa cheme toate fetele de la dvs. la noi. Stiu situatia cu angajarile asa ca mi se pare fair-play sa va anunt de ceea ce se intampla, ne putem intalni?" Raspunsul a fost un DA foarte reticent! Ne-am intalnit, am rezolvat problemele ca la sfarsit sa aflu: Modelul isi luase toti banii din partea cealalta, si semnase pentru ei! Fostul angajator era un tip super OK cu o experienta foarte mare in videochat! Intr-un final am ajuns sa imi fie un foarte bun prieten! Ce am avut de pierdut? Un telefon? nu merita?

Prin situatii asemanatoare am ajuns sa cunost inca 2 studiouri si sa imi fac prieteni in acest domeniu!

CHIAR CREDETI CA NU NE PUTEM ORGANIZA ASTFEL INCAT SA EVITAM TOATE SITUATIILE NEPLACUTA SI SA NE AJUTAM INTRE NOI?
NU PUTEM GASI O SOLUTIE SA FIM UNITI?
"DEZBINA SI CUCERESTE" - IN ACEASTA SITUATIE MI SE PARE CA NE AFLAM!

VA ASTEPT CU PARERI!!! SI SUGESTII!!!
SoulCams Models Studios wanted
coco_ch
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 28 Aug 2010, 21:02
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

semnam o petitie..propunem o lege, intram in legalitate 100% , ne facem sindicat , facem constitutia videochatului, pe care o vom respecta cu totii. :) eu sunt sigura ca problemele astea existau si acum 10 ani in studiouri si vor exista si peste 10 ani. depinde doar de cei care le administreaza studioul - ca in oricare alta afacere :) Competitia ne va face mai buni ( bineinteles pe cei care se straduiesc sa devina mai buni ). postul asta e ca si acela despre fetele bune (din top) , carora le scriu fetele urate dar destepte (sau baietii cu ochelari, buni la engleza si pc) - si asa fac ele bani de sunt prin topuri.
p.s - sper sa nu consideri raspunsul meu ca fiind negativ
in order to be irriplaceable, one must always be different
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna,

Nu consider raspunsul negatis si NU cred ca este macar asemanator postului mentionat de tine. Nu am deschis aceasta discutie ca sa fac o comparatie, sau ca sa vorbesc despre partea financiara. Iarasi, sper sa nu fiu inteles gresit, nu vreau sa ma plang, sau sa par vre-un owner disperat ca nu are modele, nu face bani, si este frustrat. Am deshis acest post in speranta ca putem lua atitudine sa ne ferim de anumite riscuri la care ne expunem (in mod voit da, dar daca se poate face ceva in privinta asta, de ce sa nu facem?).

Concurenta ne face mai buni, dar concurenta LOIALA, nu cea de genu, hai sa mai trimit un model sa vad ce se mai mananca in alte studiouri sau alte exemple bine cunoscute, incluzand si anunturile pline de minciuni aici ;)
georgianae
Mesaje: 11
Membru din: 10 Mai 2009, 10:06
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu ai cum sa creezi dispute ... este foarte simplu. Astfel de concurenta exista in orice alt domeniu. Probabil daca ai fi avut orice alt business care targeteaza anumite tipuri de clienti sau angajati (unde ar fi existat o concurenta serioasa) probabil la fel ai fi pus problema, numai ca in titlul forumului nu continea termenul videochat :)
Eu persoanal cunosc cel putin 4 owneri de studio care procedeaza exact cum spui tu ca "ASA NU". Adica vreau sa spun 4 din 4 :). Pana la urma totul consta in felul in care iti vinzi marfa. Ca idee multe din ofertele care le prezinti sunt nereale si multe modele cand descopera asta cauta un loc de munca mai bun sau se lasa de job. Pe de alta parte sunt si oferte reale in care modelele primesc bonusuri cu nemiluita (si eu ma mir cand aud ce ofera piata) dar primesc de la studiouri care nu au un SRL inregistrat, care nu platesc un leu la stat, care platesc modelului jumate din jumatea afisata pe site (ca na, asa plateste siteul) si exemplele ar putea contiuna inca multe randuri. Toti avem fel si fel de experiente, am auzit/patit fel si fel de lucruri.
Eu totusi cred ca 80% din cei care se intind mai mult decat ii tine patura, sau inseala, dupa caz, ajung sa renunte la astfel de practici. Asa ca intr-adevar e complicat sa promovezi si astfel de oferte.

Cred ca cea mai simpla rezolvare a acestei probleme este sa facem un import masiv de forta de munca din China sau Filipine, in rest nu cred ca exista nici o alta rezolvare la aceasta problema.
Totusi, gandeste-te 10 minute cum se procedeaza in majoritatea businessurilor din categoria prestarii de servicii... Mie situatia mi se pare asemanatoare.
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Salut, online.vogue.

In linii mari ai dreptate. Poate cu exceptia faptului ca aceasta mancatorie era si acum 8 ani, cand am debutat noi. Situatia, intradevar, e din ce in ce mai rea. Ma refer aici atat la calitatea studiourilor, cat si a modelelor. As vrea sa fiu bine inteles: ma refer aici la marea masa. Au aparut o sumedenie de studiouri noi, majoritatea deplorabile. Jalea e ca si unele vechi, cu oarecare notorietate, au ajuns sa aiba aceeasi calitate. Nu e suficient sa ai o locatie misto, ca sa fii un studio de top.
Asa-zisele super-oferte sunt, de fapt, minciuni. Facute sa atraga modelele, fara o acoperire reala. Da, stiu: o sa sara X sau Y sa spuna ca ei chiar dau aceste bonusuri la inceput. Doar pe baza promisiunii modelului ca va fi fata cuminte, ca o sa ia note mari si o sa pape tot.
Timpul de lucru flexibil. Da, daca te referi la faptul ca poate sa isi aleaga ce tura vrea, sau sa isi aleaga in care dintre cele 7 zile ale saptamanii isi face cele 5 ture obligatorii. Ai dreptate ca sunt si locuri unde vine fiecare cat si cand vrea. Ceea ce nu se spune este ca modelul respectiv va face maruntis de tigari, eventual. Dar asta se intampla si in reclame ale unor multinationale, pe care le vezi la tembelizor si, in urma carora te repezi sa cumperi detergentul X sau crema Y, care iti vor scoate petele instant sau iti vor face sanii mari, piciorul frumos si parul pana la calcaie.
Beleaua, din punctul meu de vedere, este naivitatea oamenilor. Atat a modelelor, cat si a multor owneri de studio. Stand de vorba cu niste modele noi, acestea au ramas surprinse cand au realizat ca e absurd ca cineva sa le dea (de exemplu) 500 de euro numai pentru ca au venit ele la un interviu, etc.
Le explic tuturor: pana la urma, totul e o chestiune de bani. Daca tu, model, castigi, si eu, studio, castig. Asa ca eu, unul, fac tot ce pot ca acel model sa castige. Nu ca as fi altruist, filantrop sau altceva. Dar e interesul meu. Si mi-l stiu al naibii de bine.
Nu cred ca asa-zisa raca intre studiouri este cauzata de modelele care pleaca de la un studio la altul. Este cauzata de competitia pe o resursa destul de saraca: modelele bune. De aici si disperarea unora in a oferi si pe mama, si pe tata unui model, numa' sa vina in studioul respectiv.
In ce ma priveste, e clar: procentul pe care il oferim este de 50%. Batut in cuie. Fara bonus de angajare, fara bonus de ochi frumosi, fara bonus de cat de bine stii sa pupi sefu' in cur. Acordam bonusuri pentru performante deosebite sau organizam concursuri cu premii substantiale, dar nu in bani. Preferam excursiile, sa fiu sincer. Modelul isi exerseaza o limba straina, isi mai "destupa" mintea suplimentar. Si asta, consider eu, da un plus, inclusiv studioului.

Drept concluzie: nu, nu cred ca ne putem organiza. Cel putin, in viitorul apropiat, nu.
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ms mult de raspuns georgianae. Ce pot sa iti spun, ai dreptate in mare parte. Am mai avut afaceri in diverse domenii la momentul oportun, inclusiv in imobiliare (cat a mers :P). Da, era concurenta, dar nu in acest stil alert, care te duce la pierdere! Singurul lucru la care ma gandesc este faptul ca la noi domeniul este destul de restrans oricat pare el de mare. Daca am fi uniti, si am avea incredere unul in celalalt, am putea sa ne organizam, astfel incat erori in domeniu sa fie mai putine. Am putea avea inclusiv liste cu modele/owneri care nu isi desfasoara activitatea cum trebuie. Care isi bat joc. "unde'i unu nu'i putere" dar unde ar fi mai multi, cand ar fi cazul, am putea sa punem la pamant concurenta neloiala. Nu mi se pare ok noi sa dam tot si sa nu primim nimic :(

Totusi astept, cunosc 4 owneri care sunt de acord cu mine, chiar am avut o tentativa la un moment dat sa facem ceva, dar eram prea putini!
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut UnitedStudios,

Din pacate nu te pot contrazice cu nimic :( ceea ce mi se pare destul de nasol pentru noi! Ai dreptate: prea putine modele bune, prea multe studiouri! Dar ce se intampla cand un model bun ajunge la un studio ne nimic? Modelul ii produce acelui studio 5000$ la perioada, ownerul a investit 3000$ in tot studioul, ii da 70%, program flexibil, vine cand vrea face ce vrea (ca are mai multa experienta ca tot studioul la un loc). Studioul castiga 1500$ la perioada, achita facturile si face un profit de 1000$ tot la perioada (nu are cheltuieli mari, chirie mica apartament cu 2 camere, net prin RDS ca merge, si tot asa). Pe parcurs modelul devine delasator...cine pierde? Toata lumea! Un studio fericit cateva luni duce la pierderea unui model bun. Oricum, pot sa dau nenumarate exemple!

Noi oferim tot 50% dar deja cand suna telefonul aud intrebari gen: "doar 50%?". Rapund: Da, dar ne ocupam de promovare, oferim aia aia aia! si primesc un raspuns: O sa va contactez eu, si nu mai suna! Cei ce nu fac promovare si lucreaza la ce o fi o fi nu inteleg ca: Promovarea costa! Sa promovezi un model nou, prezinta anumite riscuri (daca pleaca ramai cu promovarea parului pana la calcaie din reclame).

Oricum, sper ca poate prin acest post ne vom strange ceva mai multi sa discutam posibilitati de viitor macar :)

Am incredere in oameni, pana la urma toti avem acelasi interes, si cand tragem linie vrem sa facem un ban si sa ramanem si sanatosi, nu sa ajungem la balamuc ;)

Ca si o paranteza: Cei 2 owneri pe care i-am cunoscut prin intermediul modelelor negative (o fata a furat de la unul dintre ei si a ajuns la mine la interviu, vazusem anuntul lui despre ea si l-am luat in seama, alta fata am mentionat in post, vroia sa aduca tot studioul la care lucrase la mine) am ajuns sa am 2 buni prieteni, cu care am petrecut anul trecut o excursie la vecinii nostri bulgari de am spus ca nu e adevarat. A fost cea mai distractiva vacanta in care am auzit doar povesti de videochat, am ras de ma durea burta si ne-am distrat!

Prin urmare, se poate :)
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Un model care vine cand vrea si cat vrea nu mai produce 5.000$ ever.

Modelele care viseaza ca fac banii astia in 2 ore de munca la 3 zile vor face fix nimic.

Am avut un caz super la studioul din Pitesti. O tipa de 45 de ani, de profesie sudor. Engleza zero. Arata....modest. Castiga 11 milioane cand s-a decis sa schimbe meseria. In 3 luni ajunsese la 70 de milioane pe luna, banii ei. (Nu, nu am postat asta ca sa se vada ce mega-castiguri sunt la noi!!!! Da?) Dar femeia asta muncea 12-14 ore pe zi. Ea voia bani, si nu doar afirma ca vrea bani. Chiar ii voia.

Revenind un pic la ce spuneam mai sus. La noi, nu sunt mega-castiguri. Si, in acelasi timp, sunt mega-castiguri. Dar nu noi suntem cei care le determinam. Noi facem doar tot ce ne sta in puteri sa le ajutam pe fete sa faca banii aia. Daca ele vor sa ii faca, aici nu prea avem cum sa le intram in creier, sa le facem setarile. Desi incercam.

Revenind, ca am deviat de la subiect: da, si mie mi se intampla sa aud intrebari de genul "Cum? Numai 50%? Nu dati avans?", apoi sa dispara. Insa mie, personal, nu imi pasa de genul asta de modele. Imi pasa de genul care formuleaza intrebarile de genul "Daca fac tot ce imi ziceti voi, lucrez cat imi ziceti voi si chiar nitel peste, la cati bani pot sa ajung?"

Acestea sunt castigatoarele. Restul....mananca si ele o paine, mai uscata cateodata.
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Corect iarasi. Dar problema este ca noi am creat modelele care spun la telefon ca 50% e prea putin, ca vor avans, ca vor de acasa si ca vor de toate eventual cazare mancare si 100%. Si tot noi suntem cei care le vom face si pe urmatoarele care vor avea pretentii din ce in ce mai mari. Ca doar nah, vad ca ne place sa ne dam la picioare tot noua!

P.S.: Exemplul pe care l-ai mentionat tu este adevarat, si exista si la noi in studio. Am ajuns sa ma bucur cand suna un model la o varsta de peste 35 de ani, crezand ca ofera mai multa seriozitate si apreciaza venitul pe care il face :)
MarioM
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2012, 17:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu vreau sa judec pe nimeni. Consider ca si in tabara modelelor si in cea a owner-ilor sint oameni si seriosi si nu prea. Vreau doar sa impartasesc si eu din experienta mea... cam 2 ani in urma, cind nici habar nu aveam de videochat, am fost contactat prin intermediul unui site de personals de catre un studiou care imi propunea sa lucrez acasa. Mai mult din curiozitate decit din dorinta de a cistiga ceva (atunci ca si in prezent am jobul meu de baza) am hotarit sa incerc. Ei bine, de la inceput am acceptat toate conditiile pentru ca dupa cum v-am zis habar nu aveam... iar conditiile in cauza erau: studioul creaza conturile, imi ofera online tot suportul nececar, se obliga sa imi faca transferurile de bani prin western union, lucru pentru care imi luau 50 %... in realitate insa primeam un raspuns foarte vag la sumedenia de intrebari pe care le aveam poate o data in saptamina... Peste o luna m-am orientat si mi-am creat conturi singurel... gasit forumuri si multa alta info... si le-am dat papucii... Amuzant este faptul ca in aceasta luna cit am fost cu ei, din dorinta de a comunica cu alte modele, am intrebat daca sunt careva forumuri sau situri unde modelele comunica intre ei/ele. Raspunsul - "Poate doresti si un sindicat al modelelor de videochat?" - pffff... bine acum inteleg de ce nu doreau sa imi zica, dar puteau avea cel putin bunul simt de a imi raspunde intr-un mod mai putin batjocoritor.
Ma mai repet nu fac nici o aluzie la alti owneri de studio real sau virtual...
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Mario, in primul rand, multumesc pentru comentariu. Folositor de altfel. Poti sa faci aluzie, nu este un deranj, stim ce este in bransa. De aceea am deschis acest topic, sa gasim solutii, atat pentru modele cat si pentru owneri, astfel incat, ownerii sa nu isi mai bata joc de videochat si de modele si vice versa. Ce sa spun, o experienta reala de care ai avut parte, care din nefericire acum este intalnita mai des. Toti vor sa faca bani din nimic, eventual sa pice din cer. Cum tot ploua de 2 saptamani, cred ca daca ar fi plouat cu hartii de 100$ muti s-ar fi lasat de videochat!

Am facut o pasiune pentru acest studio, vreau sa schimb ce pot, sa aduc o urma de bine pe care sa o las! Poate voi primi ajutorul celor ca tine, ca UnitedStudios, persoane care vor mai bine si sunt consiente ca ne sapam groapa singuri!
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

online.vogue, va trebui sa te focusezi sa faci tu treaba buna acolo la tine, altfel daca vrei sa schimbi ceva, va fi doar pierdere de timp, o lupta inutila. Ti-o spune cineva de un pragmatism cinic, cu bun simt al realitatii. Nu trebuie sa-ti mai confirm eu ca ai dreptate si ca realitatea e mult mai trista decat poate fi exprimata in cuvinte. Daca cauti topicuri mai vechi s-a mai discutat situatia si trendul si in unele o spuneam cum o spun si acum, nu poate fi controlata situatia. Tocmai prin felul in care e constituit bussinesul asta. Cum unii fac gesturi de fair play cum ai si facut tu, vor face in continuare cum au facut-o si in trecut, altii prefera sa fie jigodii. Pana la urma tine de caracterul fiecaruia. Nu cred ca se intampla lucruri mai urate decat in alte domenii doar ca sunt mai vizibile, oamenii sunt aceeasi. Probabil se va ajunge la un prag asa de jos, limita de la care poate se va schimba ceva. Dar iti spun e departe inca. Industria asta inca mai poate inghiti multe. Nu pierde timp pretios luptand cu vantul, ia ca atare si adapteaza totul situatiei pentru succesul propriu. Doar asa, facand treaba buna tu mai salvezi din imaginea industriei. E singura modalitate de lupta constructiva. Legalitate, sindicate si restul sunt bullshit. Legal e si videochatvidele dar legalitatea nu te absolva de jigodism.
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Pe mine ma dispera acel bonus, sa ajungi sa dai bani cuiva doar ca vine sa se angajeze ,cand stii ca trebuie sa depui munca serioasa ca acea persoana sa ajunga sa faca profit,de altfel procentele de 70-80%,o sa ajunga sa se '' vanda'' pe nimic cunostintele din vchat.( ma rog cei care au asa ceva ma indoiesc ca vor vinde pe nimic dar impresia se creeaza)
De schimbat nu cred ca se va schimba nimic,cei ce au futut industria o vor face in continuare,cei care pun mana pe un 3-4 mii si fac ''studio'',din ce in ce mai multi vad,cei care vor ingrosa randurile in paginile over 10 pana la 120 :))sau cate are un site.Conteaza ce fac cei care au creier sa nu ajungem sa ne retardam si noi cu procente ametitoare si bonusuri de prezenta.
In rest, succesuri,fiecare traieste cum poate si cum se descurca dupa posibilitati:)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri :). Sunteti realisti si aveti dreptate nu am ce sa zic. In acelasi timp am sa incerc sa formulez un raspuns la fel de realist si adecvat situatiei. Sper sa nu para doar o iluzie.
Ma focusez pe treaba mea si o sa imi desfasor activitatea la fel de bine chiar din ce in ce mai bine si cu acelasi profesionalism ca si pana acum. In acelasi timp cred ca pot sa incep aceste actiuni care sper eu ca vor avea un rezultat. Atata timp cat exista oameni ca voi, si cand spun asta ma refer atat la ownerii cat si la modelele care au raspuns la postul meu, atunci exista si speranta de mai bine. Cum toti suntem oripilati de ce bombe arunca altii pe piata si fiecare este nespus de deranjat de calitatea la care am ajuns, eu totusi cred ca daca punem mana de la mana putem sa ajungem undeva. Daca ramanem la stadiul de a ne enerva cand gasim: anunturi false; nickname-uri asemanatoare modelelelor noastre la alte studiouri (am patit-o si pe asta); promisiuni si procentaje care duc la pierderi si care oricum nu sunt reale; anunturi de studiouri cu poze de la alte studiouri (am patit-o si pe asta, pozele mele de la studio erau la alt anunt cu alt numar de telefon), atunci nu ajungem nicaieri. Putem totusi sa incercam sa facem ceva, un site, un blog, un post, un forum, unde sa apara toate aceste exemple negative. Sa stie toate modelele inainte de interviu unde se duc, sa stim si noi cand cineva isi bate joc de noi cine e! Sa fim mai multi care ofera standardul pietei si calitatea maxima. Atunci cred ca lucrurile se vor reglementa.

Un singur exemplu pot da, o idee ce mi-a venit, poate e stupida dar macar e o idee :P

Un site, gen forum, user si parola pentru fiecare membru, acces restrictionat doar pentru membri, inainte de acceptarea contului, fiecare membru sa fie verificat la sange (vizita la studio si o discutie ca sa stim daca este ok sau alta persoana ca vrea doar sa culeaga informatii). In acest forum putem posta: modele care mint, fura, isi bat joc, vor sa fure modele sa isi deschida ele studiouri si putem evita intre noi anumite eventuale probleme (doar eu cred ca pot veni cu 10 exemple de modele care au furat, au venit sa recruteze de la noi din studio etc). Putem posta studiouri care mint, isi bat joc etc aceste lucruri intr-o sectiune publica. Nu stiu, putem face multe. Trebuie doar sa ne strangem.

Sper sa mai primesc raspunsuri si dupa acest reply :)

O zi buna tuturor si spor la bani!
MarioM
Mesaje: 3
Membru din: 02 Mai 2012, 17:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Din puncul meu de vedere suna cam utopica treaba cu vizitele la fiecare studio si interviurile.
Dar pentru a filtra/selecta membrii pot sa va aduc ca si exemplu un forum rusesc, in care exista topicuri unde doar modelele au acces. Astfel, daca esti model si vreai sa ai acces la aceste topicuri, trebuie sa ii scrii administratorului un mesaj in privat, cu denumirea room-ului unde ai inregtistrarea ca si model (pe unul dintre siturile pe care lucrezi), iar in descrierea acestui room sa fie un cuvint cheie (pa care modelul il pune temporar, doar pentru a demonstra ca este persoana in cauza). Daca imi mai amintesc corect, room-ul dat trebuia sa fie inregistrat de cel putin o luna.
Dupa asta modelele au acces la aceste topicuri astfel avind posibilitatea de a discuta doar intre modele, ascunsi de ochii "binevoitorilor"...
constantina
User Junior
User Junior
Mesaje: 75
Membru din: 11 Apr 2012, 17:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ar fi mare lucru de realizat asa ceva, dar la cat de uniti sunt romanii in general, si in activitatea asta, in special, nu dau nici 10% sanse de izbanda.
Pentru ca sunt mult mai multi cei care nu au nici un interes sa vada un asemenea forum realizat, si pentru ca intotdeauna, "capusile" sunt mai multe multe decat "cainii".
Nu intelegeti gresit cuvintele dintre ghilimele, cainii sunt personajele pozitive, ce trag de rup ca sa razbeasca, care nu sar repede la 10000 EURO si apoi sa dea jet modelelor.
Astfel de oameni sunt prea multi in domeniu, pot fi desfiintati doar prin tratarea cu profesionalism si corectitudine a modelelor.

Ca sa va faceti o idee, la Galati, primul studio a aparut in anul 2006, si nu va spun cate dificultati de diverse feluri a intampinat si inca mai intampina (lipsa de deschidere la nou a tuturor celor cu care se lua contact - angajate, prietenii acestora, etc. ; deschiderea de alte studiouri de catre modele care au avut impresia ca le stiu pe toate dupa 2 luni de munca, concurenta cat se poate de neloiala: sarit gardul in curte si speriat modele, stricat tot felul de chestii, asteptat si caftit modele la poarta, etc.).
Cam aceste genuri de mizerii au loc in Galati... si chiar daca au trecut mai mult de 6 ani, se deschid in fiecare zi cel putin 2-3 studiouri, care se inchid in maxim 2 luni.

Ca sa poti obtine ceva in domeniul videochat iti trebuie rabdare, nervi foarte sanatosi, multi bani si seriozitate.
Un forum unde sa spunem ce studio da tepe, sau cum le bate pe fete, nu cred ca ar ajuta, pentru ca oricand se poate muta si schimba numele acel studio.
Pastrati un standard inalt si doar asa puteti scapa de "capuse".
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Si administratorii si modelele pot minti cu nerusinare atunci cand este in avantajul lor ,adevarul fiind greu de verificat,cine spune ca nu s-a ofticat ,pana la sange, cand i-a plecat un model care facea bani multi ,minte cu nerusinare si de aici pana la spune fel de fel de miniuni despre model este un pas atat de mic,pe de alta parte si invers,modelul minte din diverse motive sau pur si simplu for fun ,etc.
A mai fost o discutie si o idee la fel acum vreo 5-6 ani cred,idee destul de discutabila si cu care eu personal nu sunt de acord.Am avut modele plecate la concurenta fara nici un motiv in opinia mea, in opinia lor au plecat pentr un procent mai mare deci opiniile nu coincid,ca a obtinut ce a vrut sau nu asta nu mai este treaba mea ,unele studiouri zis merci de o fata cum o fi ea sa-i aduca acolo un amarat de 500 usd lunar pt care nu face nimic,deci,cand vreodata o sa ma sune pe mine nu stiu ce studio sa ma intrebe daca o angajeaza,si daca nu o angajeaza unul ,se gaseste mereu un studio lesinat unde va lucra modelul cu probleme multe asuprit si batut de altul LMAO.
Stiti voi vb aia '' banul ,ochiul dracului'' si pentru unii este just business,deci nu cred ca ne pasa suficient ca sa facem ceva si nici nu se va intampla asta niciodata.
Cunosc cel putin 2-3 persoane din domeniu( si cati or mai fi asa..) care nu-si lasa prietenele sau sotiile sa faca chat pentru ca ''ele nu sunt curve, ce fa vrei sa-ti arati toate cele pe chat ?'',asta mi se pare cea mai mare dovada de scarbosenie pe care o poate arata un om care are chat si am putea avea pretentia ca gandesc si nu sunt niste neica nimeni ,altii isi tin familiile departe de studiouri nu cumva sa le afecteze statutul social,deci mai vreti?Cum spuneam in the past ,am vzt atata scarbosenie in domeniu asta si atatia oameni falsi incat cu greu imi vine sa mai gandesc ca exista si oameni pe lumea asta sau suntem toti niste animale ghidate de ban.
Ne este rusine ca facem chat, dar banii sunt buni:)
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Avatar utilizator
LadyAttitude
Veteran
Veteran
Mesaje: 542
Membru din: 24 Apr 2008, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cum sa fi atat de naiv incat sa visezi fair-play in biz ?Ori am devenit eu paranoica ori..am totusi curajul sa not sleep in my shoes si sa vad adevarul in toata hidosenia lui-business ul se rezuma la competie,orgolii personale impinse la extreme,invidii ocazionale,lacomie,jocuri elaborate te fac-ma faci(let's see who's smarter and doesn't get caught doing it),per total mai tot ce a urat.Once money gets involved everything turns to dirt .Add to that ca orice succes are si un pret-reversul medaliei..so ..cred ca uneori the real big Q e ''are you ready to pay the price for your succes?" .
Just my 2 cents..nothing personal.
The only way top deal with an unfree world is to become so absolutely free that your very existance is an act of rebellion.(A.C.
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Inca odata multumesc pentru raspunsuri. Corect ceea ce vreau eu este putin nerealist, irealizabil si poate chiat utopic cum spuneti voi. Greu de verificat, DA, imposibil, NU.

Aveti dreptate la ce se rezuma businessul in general, dar noi fiind o latura care depaseste orice masura, putem incerca sa schimbam acest lucru. Numai daca stam sa ne gandim unpic. Nu toti, dar 70% daca suntem uniti, cate putem face, inclusiv cu site-urile. Daca marea majoritate a performerilor sunt romani, ganditi-va ce ar face spre exemplu Jasmin-ul cand ar primi o petitie sa reprezinte 60% din performerii de pe site si posibilitatile sunt multiple.

@Pocahontas: Imi place foarte mult raspunsul tau. Ai maxima dreptate, nu putem sa evitam acest gen de probleme, abuzuri si minciuni. Toata lumea se oftica in momentul in care un performer pleaca. Dar, eu unul, nu gasesc motiv sa fac un caz din asta, sa incerc sa ii fac rau. Sunt fete care au plecat de la noi, si au ajuns la alte studiouri tot la indrumarea noastra (au vrut ele sa plece sau nu mai era eficienta colaborarea cu noi). Si acum am ramas prieteni si ne intalnim. De unde, cred eu, se poate si acest lucru. Cat despre cei care nu isi lasa prietenele sa faca chat, se feresc in public sa spuna ca fac treaba asta etc, acesta este un alt subiect, plin de ipocrizie, care duce si el la defaimarea videochatului.

Apropo de ce incerc eu sa fac, sau mai mult vorbesc despre asta. Va pot recomanda sa va uitati la un documentar: "Thrive". O perspectiva frumoasa a businessului si o lectie de viata. Nu va asteptati la cine stie ce film, dar incercati sa extrageti esenta.

Mai astept idei si comentarii :)

O zi buna tuturor
andromaca_mulge_vaca
VIP
VIP
Mesaje: 907
Membru din: 15 Dec 2008, 18:09
Has thanked: 0
Been thanked: 17 times

1. n-as zice ca majoritatea modelelor sunt romani, fenomenul webcam girl e in extindere peste tot inclusiv in tari cu o populatie cu mult mai mare ca a noastra, nu cred ca acoperim mai mult de 20-25% din totalul modelelor, ceea ce e mult avand in vedere CATE tari sunt in industrie.

2. "the thrive" ca si seria zeitgeist sunt un fel de sondaje de opinie in popor (finantate de cine?) cu privire la un fel de socialism utopic.
sunt filme si idei generoase, pozitive, umaniste dar...esenta fiintei umane individuale ESTE la 99% din populatie sa vrea mai mult: mai multi bani, mai multe functii, mai multa putere, mai mult vedetism si se manifesta fiecare in competitia lui "locala" in zona societatii in care s-a nascut... abia DUPA ce a avut o parte din ele il apuca umanitarismul fata de altii, niciodata inainte.
probabil orbit de generozitatea ideilor din film nu te-ai intrebat cine vor fi SEFII viitoarei societati...oricum, este deja dovedit prin practica : disciplina sociala se mentine exclusiv prin regim politienesc, eu cred ca viitorul va fi mai degraba ca in operele lui Orwell DACA vom mai avea un viitor, intrucat ghetarii de la poli se dezgheata cu mult mai rapid decat se estimase, de sub ei apar si se evapora in atosfera imense bule de gaz metan care conduc la cele spuse in ultimele 15 minute din filmul HOME.... si asta nu mai este ceva asupra caruia oamenii sa mai poate interveni, iarna care am avut-o a fost prima dintr-o serie lunga: ghetarii de la polul nord care s-au rupt plutesc in jos in oceanul atlantic , racesc aerul din jurul lor si blocheaza (ca un perete de aer rece) circulatia curentului CALD Gulf Stream (iarna) drept care toata europa primeste exclusiv aer rece si precipitatii, fapt care in cativa ani va modifica si ECONOMIA tarilor europene.

e frumos sa fii generos, sa ai idei umaniste dar... oamenii sunt "care este" si din pacate, oricati prieteni si sustinatori ai aduna...ramai in minoritate...
https://www.youtube.com/watch?v=E2cwAnIZXXU
online.vogue
Mesaje: 30
Membru din: 15 Dec 2009, 12:30
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Hmmm :) foarte bine documentat(a). Me Like. NO COMMENT, cu exceptia mentiunii ca: Documentarul Thrive l-am vazut recent, in urma cu 4 luni, nu are legatura cu post-ul acesta, il dau doar asa ca exemplu ca se poate :) si este o lectie de viata pentru noi toti, si umanitar nu am devenit in urma lui si nici nu cred ca pot sa spun ca sunt. Vreau sa fac asta pentru binele nostru, inclusiv al meu, pentru a face afacerea sa mearga mai bine, si pentru a prospera din plin. Cand dau procentajele de medie a modelelor din romania pe site, probabil exagerez, dar fac referire la site-uri mari gen Jasmin, Imlive, unde cred ca sarim mult peste 25% in pondere. In rest ce sa spun. Imi face foarte mare placere sa citesc ce ai scris :) chiar sa vede ca esti o persoana care are ce spune, si pune punctul pe i foarte bine.

Iti multumesc
Avatar utilizator
GlamChatStudio
GoldMember
GoldMember
Mesaje: 2311
Membru din: 30 Dec 2008, 08:57
Localitate: Bucuresti/Slatina
Has thanked: 11 times
Been thanked: 52 times
Contact:

Pe langa ce a zis Andromaca sa nu uitam ca maj oamenilor gandesc'' daca arunc o punga pe strada,o hartie,o cutie,nu moare planeta din atat lucru'',individualismul si gandirea globala este tot cea de acum 2000 de ani cu toata evolutia umanitatii ,in fapt suntem tot niste primitivi cu gandire exclusivista pentru ca asa este rasa umana,probabil caracterul se studiaza de sute de ani si pana acum nimeni nu a gasit toate chichitele umanitatii.
Toti gandim individual si egoist,oricat am vrea sa parem de altrusiti nu suntem nici pe departe,nu mai spun de sistemul de indobitocire la care suntem suspusi zilnic gen politica,religie ,etc,toate guvernate de eternul benjamin,cu perdea sau fara.
Pana si in clipa cand murim toti suntem egoisti,toti vrem in rai,intr-un loc frumos sau cum isi inchipuie fiecare viata dupa moarte( daca exista pentru ca momentan nu s-a intors nimeni sa ne spuna concret ce si cum).Oare cel care a trait frumos si a fct numai bine are parte de tratament preferential ?Sau toti ne ducem intr-un sg loc unde nu mai exista diferente si tot se termina cu un mare vid:)
Back to the topic:Daca toti am fi la fel,unde ar mai fi diferenta?Daca nu ar mai fi diferenta ne-am simti ca in multinationale pe un salariu fix si viata ar fi mult mai plictisitoare si monotona,asa ca,cei din industrie care sunt oameni sper sa ramana la fel,restul ne fac pe noi sa fim mai buni.
In industrie sunt f multi oameni capabili din toate punctele de vedere,in ciuda feedback-ului negativ mai apare cate o raza de speranta care mai indulceste sloganul ''Parasiti orice speranta ,voi care intrati''
https://glamchatstudio.ro/ powered by GlamChatStudio
Cat de ciudati suntem noi oamenii, sa ne nastem nu cerem, sa traim nu stim si sa murim nu vrem...
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”