De la ce banca pot scoate banii de pe payoneer?

Discutii generale despre activitatea de video chat și despre monetizarea pe platformele de tip Onlyfans. ❤️ Păreri, opinii, întrebări, mod de lucru, povești, discuții diverse despre siteuri de videochat sau Fans Sites și despre acest job in general. Toate își au locul în această categorie. ❤️✅😇
Reguli forum
Cei 7 ani de Acasă! Zero SPAM!
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Sumele de mai sus sunt cele standard, sume pe care banca ti le trece ca setare de cont. Prin cerere la ghiseul bancii (indiferent care) poti urca aceste sume.

Cat despre suma maxima care poate fi scoasa printr-o singura "tragere", ea variaza intre 2.000 si 4.000 lei.

Am vazut mai sus useri care au scris de la ce banci se pot scoate 2.000 sau 4.000. Informatia furnizata de ei este partial inexacta. Trebuie sa stiti ca depinde nu numai de banca, ci si de tipul ATM-ului. Sunt unele ATM-uri care au fanta prin care ies banii prea ingusta. Asadar, furnizeaza maxim 2.000 / shot.
Videochatul este cea mai bine platita munca grea si cea mai prost platita munca usoara.
http://www.easyvideochat.ro
SoulCams Models Studios wanted
BlueLotus
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 23 Sep 2006, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc pentru informatii, chiar cautam pe forum sa vad care sunt bancile cu comisioane mai mici pentru retragere de pe cardul Payoneer.

Am o nelamurire: eu abia l-am comandat, inca n-am primit bani pe el si nu sunt lamurita cu Card Activation Fee. Pe site, la contul meu, scrie ca e $3.95 iar mai jos scrie "Card activation - outside U.S. - Listed countries", $24.95, dar Romania nu apare in lista respectiva.

Pana la urma, pentru Romania care e taxa? Voi cat ati platit?

Mai nou in cat timp ajunge cardul?
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Eu nu am platit nimic. La mine apare $0.00 in drept la Activation fee.
vvv
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2011, 23:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Oameni buni,
lucrez in banca de 5 ani.
am citit tot topicul :
1. payoneer este un produs al mastercard.decontarea se face la cursul mastercard, nu cursul bancii de la care scoti.(ex.am scos cu un card de lei, huf din ungaria, cand m am intors in tara, apare clar pe extras cati ron mi a luat pentru huf i retrasi in ungaria)

2. atm ul din Romania nu percepe comision!!!!!!!!!!!!! cand scoti de la alte atm uri,altele decat ale bancii emitente,TREBUIE sa verifici pe brosura de taxe si comisioane ce taxe ai la "alte atm"
nu am verificat la payoneer ca n am de ce, dar intr adevar recomand sa "bagati capul inauntru", intr o agentie si sa intrebati un angajat cat poti sa scoti intr un shoot, la o singura retragere la atm ul lor....modelul poate sa difere.......pentru ca daca aveti 5 usd per tranzactie, ar fi ideal sa poti scoate cat mai mult odata.

p.s la minela atm nu merge sa scoti mai mult de 1000 ron odata, iar limita pe zi ti o stabileste banca la care ai cardul....eu nu pot sa maresc limita pentru cardul emis de alta banca.nu stiu cum reusiti unele dintre voi.....
succes la banutzi!!!!
vvv
Avatar utilizator
bogdanxxx
User Junior
User Junior
Mesaje: 91
Membru din: 23 Feb 2011, 18:48
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Oameni buni va complicati aiurea !!!
Eu ma duc frumusel la BRD si ii zic lu' tanti de acolo ca vreau sa scot valuta, si comisionul care mi la luat mereu a fost de 5 $ pe extragere.
Dupa ce scot $$$$ de la BRD ma duc frumos la Banca Romaneasca (care are mereu cel mai bun curs de cumparare la dolarel) si ii schimb
F simplu fara batai de cap ...fara comisioane inutile !!!
Avatar utilizator
black_white
User Junior
User Junior
Mesaje: 67
Membru din: 23 Iul 2009, 08:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu am retras de la atm BRD 2000 maxim
am incercat mai mult si mi-a dat doar chitanta cu eroare, am incercat apoi inca o data cu 2000 si am reusit
eu scot doar de la brd deci nu stiu la celelalte banci
comisionul e de 4 lei parca, nu mai stiu exact
“Having sex is like playing bridge. If you don’t have a good partner, you’d better have a good hand.”
BlueLotus
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 23 Sep 2006, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

bogdanxxx scrie:Oameni buni va complicati aiurea !!!
Eu ma duc frumusel la BRD si ii zic lu' tanti de acolo ca vreau sa scot valuta, si comisionul care mi la luat mereu a fost de 5 $ pe extragere.
Dupa ce scot $$$$ de la BRD ma duc frumos la Banca Romaneasca (care are mereu cel mai bun curs de cumparare la dolarel) si ii schimb
F simplu fara batai de cap ...fara comisioane inutile !!!
Adica te duci doar cu cardul Payoneer si buletinul si cei de la BRD iti dau $$$? E prima oara cand aud de asta, a mai reusit cineva asa?
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Da, am scos si eu. Doar ca la mine comisionul difera in functie de suma pe care o scot. E oricum mai mic decat daca scot de la bancomat plus ca prefer sa nu-mi tin banii in lei
Avatar utilizator
Sandra
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 05 Aug 2011, 02:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

foarte tare asta ca putem scoate de la ghiseu direct in valuta. puteti da mai multe detalii despre cum se procedeaza???
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Sandra scrie:foarte tare asta ca putem scoate de la ghiseu direct in valuta. puteti da mai multe detalii despre cum se procedeaza???
Mergi la ghiseu cu cardul si cartea de identitate si spui ca vrei sa scoti dolari.
Eu am incercat prima data sa scot de la o unitate din asta mica de cartier si m-au trimis la sediul central pentru ca ei nu au valuta la unitatile astea mici. Am mers la sediul central si am scos fara probleme. E posibil ca in Bucuresti sa gasiti valuta si la unitatile de cartier.
Am intrebat si de comision si au spus ca ei nu percep nici un comision, singurul comision e cel perceput de banca care a emis cardul.
Avatar utilizator
Sandra
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 05 Aug 2011, 02:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mersi pentru raspuns! As mai avea ceva de intrebat: doar de la BRD se poate scoate valuta sau merge si la alte banci? imi poti da exemplu de comision ce ti-a fost retinut la o anumita suma?
Avatar utilizator
SFG2707
VIP
VIP
Mesaje: 515
Membru din: 19 Sep 2010, 19:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Eu am incercat doar la BRD.
Comisionul: $2,75 +1.8% ori de cate ori am extras pana acum.
De ex. am scos $500 iar de pe payoneer mi-au scazut 511,75 etc.
BlueLotus
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 23 Sep 2006, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Confirm, se poate. Dar nu merita decat daca vrei neaparat dolari. Altfel, comisionul la retragere (1.8%, cum spune SFG2707) + diferenta de la casa de schimb valutar ajunge tot undeva pe la 3%, cam cat platesti cand scoti direct lei de la bancomat.
Vamp
Mesaje: 11
Membru din: 08 Mai 2012, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

eu va sugerez sa va faceti un card , la banca ( obligatorius deschideti cont in lei / euro / dolari) , faceti transfer , 2usd costa , dupa care nu mai aveti comision cand scoateti de la banca , si daca intreaba cineva de unde ce si cum , mi io trimis mama din spania , matusa din anglia , unchiu din canada , etc etc , oricum sugerez sa nu tineti prea mult la banca (te fura banca daca da faliment :) )/ acasa (te fura hotii) , daca aveti o suma frumusica , casuta de valori aia nu o poate accesa nimeni in afara de voi , nici politia nici basescu , ceausescu , obama etc :)
Avatar utilizator
isti
Mesaje: 48
Membru din: 05 Dec 2008, 21:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello
Daca a scos cineva bani de pe card la BRD,direct la giseu ...valuta,imi poate spune si mie cat comision se opreste la 1000$?
Multumesc
Avatar utilizator
isti
Mesaje: 48
Membru din: 05 Dec 2008, 21:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ghiseu* :))
alexandra1234
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 02 Iun 2012, 12:49
Localitate: ceska rep
Has thanked: 0
Been thanked: 0

\nu, poti sa scoti de atm direct, mai platesti un comision de cativa dolari
Avatar utilizator
isti
Mesaje: 48
Membru din: 05 Dec 2008, 21:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am fost"foarte inteligenta" ieri seara.Am fost la Bcr la bancomat(cel mai aproape de casa mea).Aparatul nu a vrut sa-mi dea decat 1000Ron pe tranzactie.Am scos de 8 ori cate 1000R.Deci comisionul pe care mi l-au luat e destul e maricel.
In fine mi-e teama sa ma duc la singura la bancomat si prefer sa-i iau pe toti odata, si din banca .
Avatar utilizator
isti
Mesaje: 48
Membru din: 05 Dec 2008, 21:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deci da, am scos din banca si la 1000$ mi-au oprit comision 20$. :wink:
kiki
Mesaje: 33
Membru din: 21 Apr 2012, 22:07
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pai daca scoatem de la ghiseu dolari,nu ne fiscu mai rpd?
eu unul asa cred,ca trebuie sa semnezi banuiesc...eu tot atm il prefer......

astept pareri
Avatar utilizator
VideoModeling
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 141
Membru din: 12 Noi 2012, 17:29
Localitate: Cluj
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

isti scrie:Deci da, am scos din banca si la 1000$ mi-au oprit comision 20$. :wink:
La ce banca? cei $20 au fost retinuti de banca dupa ce ai scos banii (gen ai scos $1000 si ei au retinut $20 din ei) sau au fost inclusi in suma care a fost debitata de pe cardul tau Payoneer (gen pe card apare ca ai scos $1020)?

Teoretic daca ai ramas cu $1000 in mana, de pe card ar trebui sa-ti scada $1020.75 ($1000 suma extrasa + 1.8% comision procentual de tranzactie + $2.75 comision fix de retragere).
VideoModeling - Studio legal de videochat din Cluj | Angajari videochat Cluj
Facebook: VideoModeling
carolinahot
Mesaje: 1
Membru din: 08 Feb 2013, 22:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Dar de ce nu scoate nimeni de la ATM-urile CEC?eu fac de 1 an de zile si numai de acolo am scos,pana acum nu am avut nicio problema si bancomatele CEC imi opresc 3% din suma pe care o scot + 2,75$ care ii opreste Payoneer la fiecare tranzactie indiferent de suma retrasa.
Astept sa ma corecteze cineva daca gresesc si sa imi spuneti si mie de ce nu scoateti de la cec bank.
Scrie răspuns

Înapoi la “Despre video chat - discutii generale”