Laptop pentru videochat!?? Please help!!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
beurself
Mesaje: 11
Membru din: 14 Mar 2012, 20:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Hello everyone,

Am o mare nelamurire!! M-am decis sa lucrez in acest domeniu, insa am doar un laptop Intel(R) Core(TM) i5-2410M CPU @2.30 GHz, 4.00 GB, 65 bit, Windows 7! As vrea sa stiu SIGUR daca as putea lucra simultan pe 5-6 site-uri cu cea mai mare calitate posibila din toate punctele de vedere si fara absolut nicio problema! Daca da, ar mai trebui sa adaug ceva?
Trebuie sa marturisesc ca nu ma pricep mai deloc in sectorul computerelor, dar sunt dispusa sa invat.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns.

O seara minunata!
SoulCams Models Studios wanted
blondytoy
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 21 Feb 2010, 02:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

salut.nu stiu daca 5-6 site-uri vor rula fara nici un fel de problema, in domeniul asta nu am vazut sa nu existe nici un fel de problema, cel putin tehnica.configuratia e buna, dar sistemul de operare nu e deloc indicat.renunta la windows 7 si foloseste windows XP cel putin service pack 2. lipsa oricarei probleme depinde si de banda de net pe care o ai, respectiv uploadul, depinde si de racirea laptopului (tocmai de asta laptopul eu nu-l recomand sub nici o forma), mai ales ca vor veni caldurile, si la acest capitol laptopurile crapa inzecit mai repede decat un PC, depinde si de regimul in care faci broadcast daca folosesti "HD" sau normal,depinde si de browser, recomand firefox v10, sau chrome ambele merg foarte bine, si mai depinde si de stropul tau de noroc care sa te fereasca de eventualele probleme.in principiu ar trebui sa te descurci cu ce ai, dar in nici un caz windows 7.daca ramai pe windows 7 ai sa vezi probleme de la primul site de pe care faci broadcast in "HD".oricum nu te astepta la minuni, chiar si cu windows XP in loc de windows 7, problemele tehnice sunt la ordinea zilei, si ele provin in egala masura de la tine sau de la site. tind sa cred ca cele mai multe vin din partea site-urilor dar parerile sunt impartite.oricum, daca iti vor functiona toate cat de cat cum trebuie, si sper sa fie asa, te sfatuiesc sa te orientezi catre un PC, vei observa diferente majore in functionalitate, sunt aici pe forum o tona de discutii pe aceasta tema.iti doresc numai succes, si sa te lovesti de cat mai putine probleme cu putiinta
beurself
Mesaje: 11
Membru din: 14 Mar 2012, 20:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mersi mult de tot:) O zi frumoasa iti doresc!
beurself
Mesaje: 11
Membru din: 14 Mar 2012, 20:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Deci nu mai trebuie sa adaug nimic la configurare in afara de windows xp? Adica sa integrez ceva pe langa...memorie sau chestii de genul?..
beurself
Mesaje: 11
Membru din: 14 Mar 2012, 20:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am uitat sa mentionez ca am un Sony Vaio cu caracteristicile de mai sus...este bun pentru a face videochat? Chiar asa e mult mai bine sa imi achizitionez un PC cu monitor, sistem si toate astea..sa ma complic??
exunknown23
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 186
Membru din: 01 Ian 2012, 19:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pt laptopurile astea noi, e cam greu sa renunti la win7 si sa iti bagi xp... pt ca vin direct cu win7 pe el... si nu gasesti drivere pt xp.
am un laptop cam cu aceeas configuratie si cu win7 pe el, si merge bine, pe 6 site.uri nu l-am bagat de-odata pt ca nu obisnuiesc sa muncesc pe 6 de.odata, dar l-am bagat pe 3 sau 4 de-odata , sa vad ce da din el, si pot sa zic ca se misca foarte bine ( cele 4 site-uri fiind mfc , imlive HD , webcams HD , si xcams)
trebuie sa mai precizez si ca am 5 mb upload, cred ca si asta conteaza mult.
blondytoy
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 21 Feb 2010, 02:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

drivere pentru xp am gasit intotdeauna pentru laptopurile astea noi, in ciuda faptului ca multe lume spune ca nu sunt de gasit.iar la drivere de xp cele mai importante sunt cele de video si retea.da-mi un laptop pentru care nu ai gasit tu driverele de xp si iti arat ca se gasesc.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”