Probleme cu mozilla !

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Salutare ! De aseara mozzila imi face figuri ,adica intru pe google si cand caut un site zice ''untitled'' si toata pagina e alba !Am mers la tools si am dat clear recent history si se rezolva pe moment dar ce poate fi? folosesc mozilla 3.5.17 ma poate ajuta cineva va rog?
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Sins-Shop
User Activ
User Activ
Mesaje: 270
Membru din: 29 Mar 2010, 19:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Folosesti AVG ?
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

da avg folosesc,asta am folosit si nu am mai avut probleme....
BlueLotus
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 23 Sep 2006, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Update. A aparut de ceva timp varianta 4. Bafta!
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

deci nu mai pot intra pe lj cu mozila 3 .5 17 sub nici o forma. AM INSTALAT mozila 4 ,am adobe rider 9 nici asa nu pot intra pe lj ,am icercat sa intru la suport sa spun problema mea de pe explorer de acolo nici atat ,imi ingheata pagina ! plssssss HELP !!
Avatar utilizator
morcove
User Activ
User Activ
Mesaje: 269
Membru din: 24 Dec 2005, 18:34
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna Sweet ,

te rog sa specifici ce sistem de operare folosesti ( windows version ) , service pack , daca este licentiat , daca ti ai facut update-urile , daca ai anti-virus .

In IE ai incercat ? este aceiasi problema ? ( daca da - problema ta este constransa de Adobe Flash , daca nu - Mozilla Firefox ).

Incearca sa faci update la mozilla http://www.mozilla.com/en-US/firefox/update/

Multumesc ,
Gabriel
http://www.youtube.com/watch?v=cU5dYGPynqE
sweetgirl
VIP
VIP
Mesaje: 1214
Membru din: 10 Noi 2009, 17:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

am upgradat si am reusit sa intru pe site cu varianta 4 dar cine m -a sfatuit sa folosesc varianta mozilla 4 a uitat un detaliu : pe lj nu merge camera cu varianta 4 ! am contactat suportul de pe varianta 4 care mi-a recomandat sa folosesc mozilla 3.5.18 si nu varianta 4 ca sa ma pot vedea ,dupa care mi-a intrat si putin in pc a umblat pe aici si se pare ca merge acum! daca apar din nou probleme revin,oricum multumesc !
Avatar utilizator
morcove
User Activ
User Activ
Mesaje: 269
Membru din: 24 Dec 2005, 18:34
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

http://www.malwarebytes.org/mbam.php


recomand sa folosesti ,
http://www.youtube.com/watch?v=cU5dYGPynqE
BlueLotus
User Activ
User Activ
Mesaje: 241
Membru din: 23 Sep 2006, 20:23
Has thanked: 0
Been thanked: 0

sweetgirl scrie:am upgradat si am reusit sa intru pe site cu varianta 4 dar cine m -a sfatuit sa folosesc varianta mozilla 4 a uitat un detaliu : pe lj nu merge camera cu varianta 4 ! am contactat suportul de pe varianta 4 care mi-a recomandat sa folosesc mozilla 3.5.18 si nu varianta 4 ca sa ma pot vedea ,dupa care mi-a intrat si putin in pc a umblat pe aici si se pare ca merge acum! daca apar din nou probleme revin,oricum multumesc !
Nu stau pe lj, asa ca nu stiam acest detaliu. In general, un update la soft rezolva problemele, dar nu de fiecare data. Ma bucur ca ai reusit sa o faci sa mearga.
coco_ch
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 155
Membru din: 28 Aug 2010, 21:02
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am aceiasi problema cu mozilla ( untiled) , dar am obs. ca daca incerc sa deschid explorer, nu merge. dupa restart e ok :).
in order to be irriplaceable, one must always be different
Avatar utilizator
Calypso_sl
Mesaje: 34
Membru din: 27 Aug 2010, 10:09
Localitate: World Wide Web
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mozilla Sux! Si eu am o gramada de probleme cu ea. De ex pe nici un site nu pot face broadcast HD, in schimb de pe IE pot...

Mi se pare ca IE e singura platforma stabila.. Mai lucreaza cineva cu Mozilla 4? As fi curioasa de feedback.

Thanks! :)
blondytoy
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 21 Feb 2010, 02:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

si eu folosesc mozilla. DOAR mozilla.in primul rand, comparativ cu IE, mozilla e mult mai bine optimizat in aplicatiile flash, predominate in broadcasterele site-urilor.IE mereu mi s-a parut plin de bug-uri si stufos doar la modul comercial.ergonomia de la mozilla o consider net superioara.iar stabilitatea in send-recieve data e mult mai liniara decat la IE,deci fluctuatiile de banda sunt mai mici.asta se poate observa cu usurinta folosin softuri de networking,dar nu asta e important aici.eu folosesc v 3.6.3, pe XP SP2. ramane printre cele mai stabile versiuni, dupa parerea mea. acum folosesc si mozilla 4, inca nu ma pot pronunta asupra eficientei lui, pare ok, interfata seamana dubios de bine cu google chrome.dar mozzila 4 folosesc pe windows 7 x64 (am doua sisteme de operare, iar XP folosesc doar cand muncesc, doar pentru a nu-i zapaci registri cu alte programe pe care le folosesc zi de zi). privitor la antivirus, eu am avut o singura solutie: nu le-am mai folosit.si nu am mai avut probleme.si nu sunt singura care are parerea asta.cand aveam antivirus mereu aveam cate o alerta sau o problema de conexiune sau probleme cu firewallul, mereu aveam impresia ca ma proteja.nu mai spun ca un antivirus zapaceste registri unui sistem, asa ca dupa un uninstall al unui antivirus, e varza cu ciuperci in registri.dar aici parerile sunt impartite si nu dezvolt subiectul.sfatul meu este sa folositi un sistem de operare cat mai curat si mai putin incarcat. eu am in windows xp instalate doar driverele placii video, ale sunetului, mozzila, flash playerul, winampul si softul site-ului.updateu-rile sunt off, firewall e on, iar alertele de antivirus sunt dezactivate.windows xp are cateodata prostul obocei sa faca cate un crash, si tocmai de asta am facut o imagine a sistemului de operare cu toate instalate in el, si cand ceva devine suspect, norton ghost compatibil ntfs, imi pune sistemul de operare la loc in 2 minute.si nu ma complic nici nu antivirusi si nici cu altceva.mentionez ca am urmatoarea configuratie :
CPU Core 2 Duo [at] 2,96 Ghz
4 Gb RAM DDR2@800 ( CL4) dual chanell
video EVGA Gtx260 Core216 , 896 Mb@448 bit
iar camera video e pe firewire.
Sper sa ajute sugestia mea.va doresc succes
hunny.bunny
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2011, 14:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Buna,


Citesc acest forum de foarte mult timp si m-a ajutat enorm, va multumesc tutror celor ce ne impartasiti din experienta voatra :-)

Tin sa spun ca si eu am facut marea greseala de a-mi instala Mozilla4,Internet Explorer l-am sters si dupa cateva zile cand am incercat sa ma loghez pe Jasmine am constatat ca numai pot intra online...pe niciun alt site de fapt.
Am incercat sa reinstalez vechiul Mozilla, insa imi dadea eroare de fiecare data...asa ca am sters din Control Panel/Add Remove Programs Mozilla4 si prin urmare numai am cum sa intru "pe net" daca ma pot exprima astfel.. sau poate este posibil, insa nu stiu eu cum:D

Daca m-am facut inteleasa si ma poate ajuta cineva cu un sfat, v-as ramane recunoscatoare.

Multumesc si spor la banuti :D
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Salut , din cate stiu Internet Explorer nu poate fi sters sau cel putin tu nu cred ca ai stiut sa-l stergi definitiv din pc deci ar trebui sa il cauti , sigur il vei gasi :) .... ce windows folosesti ?
hunny.bunny
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2011, 14:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ken scrie:Salut , din cate stiu Internet Explorer nu poate fi sters sau cel putin tu nu cred ca ai stiut sa-l stergi definitiv din pc deci ar trebui sa il cauti , sigur il vei gasi :) .... ce windows folosesti ?
Buna Ken, multumesc pt raspuns,ai dreptate, l-am gasit ascuns undeva printr-un folder, insa cand intru, pagina se incarca doar, nu imi apare niciun mesaj, nimic :shock: Cat despre Windows, folosesc XP.
blondytoy
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 21 Feb 2010, 02:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

hunny.bunny scrie:Buna,


Citesc acest forum de foarte mult timp si m-a ajutat enorm, va multumesc tutror celor ce ne impartasiti din experienta voatra :-)

Tin sa spun ca si eu am facut marea greseala de a-mi instala Mozilla4,Internet Explorer l-am sters si dupa cateva zile cand am incercat sa ma loghez pe Jasmine am constatat ca numai pot intra online...pe niciun alt site de fapt.
Am incercat sa reinstalez vechiul Mozilla, insa imi dadea eroare de fiecare data...asa ca am sters din Control Panel/Add Remove Programs Mozilla4 si prin urmare numai am cum sa intru "pe net" daca ma pot exprima astfel.. sau poate este posibil, insa nu stiu eu cum:D

Daca m-am facut inteleasa si ma poate ajuta cineva cu un sfat, v-as ramane recunoscatoare.

Multumesc si spor la banuti :D



ceea ce ai patit e un lucru extrem de enervant si 90% din vina o are XP-ul. te-as sfatui sa faci urmatorii pasi

Start - Run , scrii "cmd" si descrizi command promt-ul. in command rpromtt scrii "regedit" si apesi enter.ti se va deschide o fereastra de tip explorer in care se afla registri.apesi CTRL+F si se deschide o fereastra de cautare, iar acolo scrii mozilla si dai enter. in partea din dreapta iti voi aparea 2 sau 3 registri, de obicei cu albastru. cei ce contin "default" poti sa-i lasi in pace.dar restul stergi. apesi f3 si repeti cautarea si stergerea.indicat ar fi sa gasesti folderul.ATENTIE: nu umbla la alti registri nici daca te mananca foarte tare palma, ai sanse foarte mari sa faci sistemul de operare complet nefunctional.recomand un restart dupa ce faci lucrul asta.

mentionez ca si aceasta operatie e riscanta avand in vedere ca din greseala poti sterge un registru important si ai distrus windowsul.eu am facut de mai multe ori acest lucru, si functioneaza fara probleme dar, repet, doar daca stergi registri care trebuie.

mai ai o solutie ajutatoare daca ti se pare prea riscant. cauta pe net XP Repair Pro, si rezolva el problema asta.cauta unul care are si Key Generator ptr ca softul nu e freeware

si cea mai sigura solutie e un cd boot de XP, reinstall windows si e cel mai sigur.

chestiile cu repair network si altele nu functioneaza, in cazul de fatza sunt niste registri care s-au dat peste cap, suprapus (cross-files) sau au devenit nefunctionali.aceeasi problema o genereaza si google Chrome.

de asta eu folosesc un windows curat, plus imaginea sistemului de operare.cand se intampla ceva, se rezolva in 3 minute.iti doresc succes
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

IE il gasesti in : My computer > Local Disk (C) > Program Files > Internet Explorer
Cum adica nu apare nici un mesaj ? ... nu se deschide pagina de net sau cum ? ... baga si tu in browser www.google.ro .....

Succes
hunny.bunny
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2011, 14:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Multumesc "Blondytoy", am sa incerc totusi ce mi-ai sugerat tu,sper sa rezolv ceva :D

Ken, cand intru pe IE se deschide pagina, insa doar apare ca se incarca..doar atat.Am incercat sa deschid google sau alte pagini de internet, insa acceasi problema ...Am incercat apoi sa intru in Control Panel/My Network, insa aceeasi poveste: se deschide fereastra, insa nu apare nimic, doar ca "gandeste" lol

Acum ma gandesc ca poate problema este de acolo,insa aveam aceeasi problema cu IE si cand inca mai aveam Mozilla,dar nu i-am dat importanta ...
Si da, internetul merge,pt ca am conectat laptop ul unei prietene si a mers...

Va multumesc mult pt ajutorul vostru, am sa pun in aplicare ceea ce mi-a sugerat Blondytoy,iar daca "stric" ceva am sa apelez la "ajutor profesionist" :P
blondytoy
User Activ
User Activ
Mesaje: 255
Membru din: 21 Feb 2010, 02:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

atentie la inca un lucru : windows xp e genul de sistem de operare care dupa o "reparatie" tot ca o carpeala va merge si mai devreme sau mai tarziu va face probleme, dar poate merge ca nou daca umbla cine stie si cine stie exact unde sa umble. daca e pe bajbaiala, ca o bajbaiala va merge.daca vezi ca e prea complicat, salveaza-ti documente sau ce mai ai tu de pe partitia pe care e xp-ul, si pune unul fresh si termini balciul. nici nu ai idee de cate ori am vrut sa arunc compul pe geam din cauza xp-ului.si foloseste musai SP2, nu altceva. xp SP1 e plin de bug-uri iar xp sp3 imi permit sa-l cataloghez umplutura.succes
hunny.bunny
Mesaje: 4
Membru din: 31 Mar 2011, 14:14
Has thanked: 0
Been thanked: 0

M-am simtit curajoasa ieri am facut ceea ce mi-a spus "Blondytoy", fara succes insa :( Cred ca cel mai bine ar fi sa reinstalez XP-ul totusi, motiv pentru care va mai cer ajutorul inca o data ... Pana acum acum aveam un prieten care ma ajuta in astfel de cazuri "disperate", insa acum din varii motive numai pot apela la el ..avand in vedere ca eu folosesc calculatorul pentru videochat nu stiu cui sa ma adresez.. nu as vrea sa apelez la cineva din cercul meu de prieteni pentru ca si-ar da seama cu usurinta ce site uri am accesat, plus ca ar putea sa imi instaleze cine stie ce program din"curiozitate" :D . Si cum majoritatea apeleaza la "prietenul ala care se pricepe la calculatoare" :P ma gandeam ca poate imi recomandati voi pe cineva.

Va multumesc mult pentru sfaturile voastre si spor in tot ceea ce faceti! :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”