Notebook bun pt Videochat?

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
alina_videochat
Mesaje: 1
Membru din: 10 Apr 2010, 15:28
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Buna ziua tuturor,sunt noua pe aici si vreau sa va cer opinia dumneavoastra in legatura cu anumite produse care le voi achizitiona pentru a lucra in acest domeniu! credeti ca acest laptop http://www.emag.ro/notebook_laptop/note ... .PKF02.059 impreuna cu un logitech quick time 9000 ma vor ajuta? va multumesc,astept parerile dvs!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Ken
Veteran
Veteran
Mesaje: 533
Membru din: 06 Ian 2010, 20:24
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Laptopul este ok , destul de performant ptr activitatea asta , poate vei avea ceva probleme cu windowsul dar vezi ca sa mai vb pe aici despre asta .
Webcamul este bun si este "quickcam " nu "time" ...

Bafta
Avatar utilizator
R1V3R
User Junior
User Junior
Mesaje: 82
Membru din: 04 Feb 2010, 20:49
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Ce procesor ar fi mai recomandat pentru un laptop folosit in ADV un ®Intel Core 2 Duo cu frecventa de 1.3Ghz , sau un ®Intel Core i3 350M de 2.26Ghz ?
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

Salut,

Intr-aevar laptop-ul e suficient de bun pentru ce iti trebuie tie, dar ai grija cu Windows 7... din cate stiu ManyCam ce-ar functiona pe Win7... alte split-uri ar avea probleme totusi.

Pentru inceput, e suficient. Daca vei simti ulterior ca vrei sa faci performante mai mari, iti recomand un sistem desktop totusi, deoarece laptop-urile sunt mai pretentioase si un pic mai lenese.

Tu gandeste-te ca vei sta,p robabil, cu laptopul pe pat. Acesta va absorbi toate firele de par/praful/scamele etc din jurul tau. O tastatura simpla rezista mai mult timp intinsa pe un pat comparativ cu un laptop.


Spor
Darksiders
User Activ
User Activ
Mesaje: 323
Membru din: 09 Aug 2009, 11:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Personal nu recomand la laptop pentru vdc. Prefer un monitor de 22-24" cu un procesor Core2Duo.

@R1V3R Automat Intel i3M din cele doua exemple care leai dat!
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

R1V3R scrie:Ce procesor ar fi mai recomandat pentru un laptop folosit in ADV un ®Intel Core 2 Duo cu frecventa de 1.3Ghz , sau un ®Intel Core i3 350M de 2.26Ghz ?
Chit ca-i core 2 duo... 1.3Ghz nu iti vor fi de folos niciodata deoarece majoritatea splitcam-urilor si encoderelor nu folosesc amebele core-uri (sau toate 4 sau whatever cate ai) ci doar unul din ele care e alocat automat de sistemul de operare.

Deci daca vrei performante mai mari RAM + CPU power FTW!
Darksiders
User Activ
User Activ
Mesaje: 323
Membru din: 09 Aug 2009, 11:21
Has thanked: 0
Been thanked: 0

theselby scrie:
R1V3R scrie:Ce procesor ar fi mai recomandat pentru un laptop folosit in ADV un ®Intel Core 2 Duo cu frecventa de 1.3Ghz , sau un ®Intel Core i3 350M de 2.26Ghz ?
Chit ca-i core 2 duo... 1.3Ghz nu iti vor fi de folos niciodata deoarece majoritatea splitcam-urilor si encoderelor nu folosesc amebele core-uri (sau toate 4 sau whatever cate ai) ci doar unul din ele care e alocat automat de sistemul de operare.

Deci daca vrei performante mai mari RAM + CPU power FTW!

Deviem da la subiect dar sa fim seriosi... zimi si mie cate aplicatii stii care folosesc toate core de la I7?
Avatar utilizator
Mugur
VIP
VIP
Mesaje: 732
Membru din: 13 Iun 2005, 16:09
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times
Contact:

Nici eu nu recomand laptop ...
Omul inteligent nu este rau. Rautatea se naste din prostie, trufie si impotenta.

www.studio20.ro
Avatar utilizator
R1V3R
User Junior
User Junior
Mesaje: 82
Membru din: 04 Feb 2010, 20:49
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Multumesc mult pentru raspunsuri , tocmai am achizitionat acest laptop http://www.oktal.ro/laptop/asus-k52jk-s ... 36338.html , stiu ca nu e cel mai grozav dar pentru ce am eu nevoie cred ca este suficient . O sa incep sa-l folosesc zilele astea si o sa va tin la curent cu el. O mica nelamurire am eu ,am 4 GB ram si nu stiu de ce imi vede functional doar 3GB ram.
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

NutuRody scrie:
theselby scrie:
R1V3R scrie:Ce procesor ar fi mai recomandat pentru un laptop folosit in ADV un ®Intel Core 2 Duo cu frecventa de 1.3Ghz , sau un ®Intel Core i3 350M de 2.26Ghz ?
Chit ca-i core 2 duo... 1.3Ghz nu iti vor fi de folos niciodata deoarece majoritatea splitcam-urilor si encoderelor nu folosesc amebele core-uri (sau toate 4 sau whatever cate ai) ci doar unul din ele care e alocat automat de sistemul de operare.

Deci daca vrei performante mai mari RAM + CPU power FTW!

Deviem da la subiect dar sa fim seriosi... zimi si mie cate aplicatii stii care folosesc toate core de la I7?
Tocmai de asta sa aiba putere cat mai mare per core :)
theselby
VIP
VIP
Mesaje: 600
Membru din: 02 Feb 2010, 22:53
Localitate: Iasi
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times
Contact:

R1V3R scrie:O mica nelamurire am eu ,am 4 GB ram si nu stiu de ce imi vede functional doar 3GB ram.
Iti trebuie Windows Vista, Windows 7 sau Windows XP 64 bit edition ca sa vezi mai mult de 3GB RAM.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”