Se restarteaza calculatorul

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
Avatar utilizator
alyce_18
User Activ
User Activ
Mesaje: 364
Membru din: 18 Iun 2007, 19:46
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mi s-a intamplat de mai multe ori si nu stiu care este cauza:(
La maxim o jumatate de ora dupa ce deschid sesiunea ,mi se restarteaza calculatorul,tin sa spun ca lucrez doar pe un singur site(webcams) si in timpul programului nu obisnuiesc sa navighez pe alte site-uri in paralel.
De curand mi-am achizitionat o camera web pro9000 logitech,poate nu am setat bine optiunile si ar putea fi o cauza????

ajutati-ma va rog,pentru ca in ritmu asta nu pot sa mai lucrez nici 5 minute,se restarteaza in continuu:(


va multumesc!
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
ContSters04
User Activ
User Activ
Mesaje: 351
Membru din: 29 Ian 2008, 17:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mi se intampla si mie exact la fel acum vre un an , si era un driver , verifica driverele
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Cauzele ar putea fi mai multe dar in nici un caz de la webcam. Verifica intai calculatorul, functioneaza toate ventilatoarele, nu se supraincalzeste, nu ai obturat cu nimic orificiile de ventilatie, nu ai prea mult praf in el? In mod normal o unitate centrala ar trebui curatata de praf (in interior ma refer) la cateva luni ca sa te asiguri ca totul este ok.
HDK
User Activ
User Activ
Mesaje: 302
Membru din: 20 Mai 2009, 22:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ptr inceput curatal foarte bine de praf , daca ai pe cineva sau daca te pricepi tu punei un cooler direct pe placa video .. nu are nimic daca nu o sa fie bine prins "racoare" sa faca. Daca si dupa operatiunea asta merge la fel reinstaleaza windowsul.

Bafta
Avatar utilizator
alyce_18
User Activ
User Activ
Mesaje: 364
Membru din: 18 Iun 2007, 19:46
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

treaba asta mi se intampla doar in momentul knd deschid siteul de vch....knd ma uit la filme,ma joc pe calc sau navighez pe orice alt site decat cel de vch,calculatorul merge normal ore in sir ,nu are nici o problema ,nu se restarteaza
Avatar utilizator
studio_timisoara
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 142
Membru din: 06 Ian 2009, 23:10
Localitate: Timisoara
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Daca folosesti XP, incearca chestia asta:
My Computer/Properties, Advanced. La Startup and Recovery ai un buton Settings, si acolo uncheck optiunea Automatically restart
Avatar utilizator
morcove
User Activ
User Activ
Mesaje: 269
Membru din: 24 Dec 2005, 18:34
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut !

Cea mai comuna rezolvare consta in schimbarea placutelor RAM ( sau update ul lor ) .

Montarea unui nou dispozitiv nu are vreo legatura , ci doar , cresterea traficului de date in mainboard si auxiliare .

Daca schimbarea placutelor RAM nu rezolva problema as verifica puterea de iesire a Sursei , daca este de 350 , as opta pentru update ul ei catre 450 ( + ) .

Nu exista software sau driver gresit instalat care sa creeze un force reboot fara afisarea vreo unui mesaj de atentionare .

Multumesc ! Astept detalii detali despre sistemul tau !

Best Regards , Morcoveatza
http://www.youtube.com/watch?v=cU5dYGPynqE
Avatar utilizator
morcove
User Activ
User Activ
Mesaje: 269
Membru din: 24 Dec 2005, 18:34
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Salut !

Am revenit cu o probabila solutie software a problemei tale .

click dreaptea pe My Computer > Proprities > tabul Advanced > Startap an Security ( section ) > Setings > in sectiunea System Failure DEBIFEAZA "Automatically restart" > ok . Restart your PC ( nu de la buton !!! ) .


Multzam , Morcoveatza !
http://www.youtube.com/watch?v=cU5dYGPynqE
Avatar utilizator
alyce_18
User Activ
User Activ
Mesaje: 364
Membru din: 18 Iun 2007, 19:46
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

multumesc mult...sper sa nu mai faca figuri
Avatar utilizator
alyce_18
User Activ
User Activ
Mesaje: 364
Membru din: 18 Iun 2007, 19:46
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mda...aku am incercat sa fac tb cu debifatul,dar am vazut k este deja debifata optiunea asta,cred ca o sa instalez win...
Avatar utilizator
Anna21
User Activ
User Activ
Mesaje: 216
Membru din: 18 Oct 2006, 17:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

adina29 scrie:Cauzele ar putea fi mai multe dar in nici un caz de la webcam. Verifica intai calculatorul, functioneaza toate ventilatoarele, nu se supraincalzeste, nu ai obturat cu nimic orificiile de ventilatie, nu ai prea mult praf in el? In mod normal o unitate centrala ar trebui curatata de praf (in interior ma refer) la cateva luni ca sa te asiguri ca totul este ok.
si daca iti spun ca din cauza unui webcam ( logitech sphere) nu mi se deschidea deloc pc ul ? :)
Avatar utilizator
adina29
User Activ
User Activ
Mesaje: 317
Membru din: 15 Aug 2007, 16:58
Localitate: braila
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

[quote="krinwill" si daca iti spun ca din cauza unui webcam ( logitech sphere) nu mi se deschidea deloc pc ul ? :)[/quote]

Pai... ce sa zic... te cred.. Numai spune-ne si noua care a fost problema si mai ales cum ai rezolvat-o . Cred ca ne-ar prinde bine raspunsul tau si noua, celorlalti posesori de webcam-uri.
Inter_Vision_Ro
Mesaje: 46
Membru din: 08 Iun 2008, 16:24
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

acum ca ai incercat toate..in caz ca te pricepi..il desfaci tot....cauta o perie de la cineva care are masina de tuns...are perisorii lungi si nu tari..si il stergi de praf....desfa si sursa..pe acolo intra aer...scoti placa video..de sunet...ram..samd ...nu te apuci de dezasamblat hdd si DVD-write-rul lol...contactele acelea electronice de la ram plava video sunet, etc , le stergi cu o radiera..apoi ai sa vezi pe placa de baza ...acel ventilator care raceste procesorul...il desfaci de pe placa...cu tot cu siportul acela de aluminiu....il cureti cu peria(sub ele nu mai umbli..doar sufli ,ca acolo e procesorul..si daca e inca incarcat electronic..si il scoti se arde...lol..)..acum e totul curat...problema se afla intre procesor..si acel radiator de deasupra lui...in mod normal in fabricatie se aplica o pasta termoconductoare..care face ca transferul de aer rece de la vetilor la procesor sa ajunga mai repede si mai rece ..si binenteles sa nu faca intre ele contact....u cand intri pe siteuri de videochat, soliciti procesorul prea mult...si de asta isi da restart...Te duci la un magazin de IT si ceri o pasta termoconductore, stiu ei ce sa iti dea...e in jur de 20 ROn o seringa mica cat degetul tau mic..lol. Bun pasta o aplici pe rama de aluminiu a radiatorului..puitn nu multa si o intinzi cu degetul, o lasi circa 5 min (dar asta dupa ce ai montat toate piesele la loc) si pui radiatoul la loc dar inceci sa sa misti cat mai putin radiatorul.gata...ai sa vazi ca merge dupa..sper..lol...sau mai simplu te duci cu el la un service..si fac baietii treaba(se poate si cateva borne sa le schimbe ei daca considera ei)..eu am postat aici pt cei care isi baga nasul in unitatile lor ...spor la treaba
HDK
User Activ
User Activ
Mesaje: 302
Membru din: 20 Mai 2009, 22:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mda .. ai uitat sa spui sa aiba grija la pastila de sub radiator.
Ce am scris mai sus ramane valabil .

P.S: daca cineva are mai multe inimioare asta nu inseamna ca este mai destept ...
Avatar utilizator
Cam2Chat
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 29 Mai 2009, 01:55
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

in momentul in care ti se restarteaza computerul itzi apare o fereastra cu un cronometru ?? in acest caz ai un virus . o rezolvare de moment ar fi , in momentul in care iti apare cronometrul sa intri in Start -> Run si acolo scrii shutdown -a
Cam2Chat - Professional Broadcast
http://www.cam2chatstudio.ro
office@cam2chatstudio.ro
Imagine
Avatar utilizator
alyce_18
User Activ
User Activ
Mesaje: 364
Membru din: 18 Iun 2007, 19:46
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am rezolvat problema facandu=mi un alt user la win ...deocamdata merge si nu se mai restarteaza

licoprostudio nu-mi aparea acea ferestra despre care vbeai u ,aparea o eroare ,tot ecranu se facea albastru si se restarta.....ms frumos pt raspunsuri ....va pup si multa bafta
HDK
User Activ
User Activ
Mesaje: 302
Membru din: 20 Mai 2009, 22:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

licoprostudio scrie:in momentul in care ti se restarteaza computerul itzi apare o fereastra cu un cronometru ?? in acest caz ai un virus . o rezolvare de moment ar fi , in momentul in care iti apare cronometrul sa intri in Start -> Run si acolo scrii shutdown -a
:lol: LOL .crezi tu ca apuca sa faca asta in 10secunde? :lol:

De obicei ..in 90% din cazuri cand dau erori de genul inseamna ca este bulit windows-ul.

Btw era asta o rezolvare licoprostudio ?
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

alyce_18 scrie: ,aparea o eroare ,tot ecranu se facea albastru si se restarta.....ms frumos pt raspunsuri
Acel ecran albastru poarta denumirea de Blue Screen of Death citeste aici
http://ro.wikipedia.org/wiki/Blue_Screen_of_Death
indicat este sa Reinstalezi windows-ul, webcam, browser + un minim de programe Absolut necesare
si sa incerci asa sa vezi daca mai sunt probleme.

P.S. si eu am avut probleme cu BSoD dar la mine sa rezolvat relativ simplu :)
nu am mai scos webcamul din pc in timp ce pc-ul era deschis :)
Imagine
Avatar utilizator
Cam2Chat
User Activ
User Activ
Mesaje: 236
Membru din: 29 Mai 2009, 01:55
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

HDK scrie:
licoprostudio scrie:in momentul in care ti se restarteaza computerul itzi apare o fereastra cu un cronometru ?? in acest caz ai un virus . o rezolvare de moment ar fi , in momentul in care iti apare cronometrul sa intri in Start -> Run si acolo scrii shutdown -a
:lol: LOL .crezi tu ca apuca sa faca asta in 10secunde? :lol:

De obicei ..in 90% din cazuri cand dau erori de genul inseamna ca este bulit windows-ul.

Btw era asta o rezolvare licoprostudio ?
da , eu ma gandeam ca este un virus gen sasser , si in felul asta oprea restartarea computerului , dupa care urma sa instaleze update-urile de la windows .

Oricum , problema este rezolvata asa ca nu are rost sa mai dezbatem subiectul
Cam2Chat - Professional Broadcast
http://www.cam2chatstudio.ro
office@cam2chatstudio.ro
Imagine
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”