Problema instalare windows pe laptop!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
PIMP
User Junior
User Junior
Mesaje: 62
Membru din: 25 Iun 2007, 04:07
Localitate: Romania
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Am si eu o mare problema.
Am incercat sa instalez windows-ul pe un laptop HP.
Am creat partitii noi, si am optat sa instaleze windows-ul in C.
A inceput sa instaleze si la un momentdat a aparut un mesaj zicand "Cannot instal winsrv.dll" ....am dat skip si continue, apoi la fel, a aparut un mesaj zicand ca nu poate instala basesrv.dll.....skip si tot asa s-a intamplat si cu locale.nls, sorttbls.nls, inetpp.dll si desk.cpl , moment in care m-am enervat si i-am dat quit, hotarata sa instalez alta versiune de windows.
I-am dat un reboot si am bagat al cd bootabil cu o versiune de windows. Din acel moment a inceput calvarul.
Se aprinde , arata un ecran negru si scrie "Press Esc to boot change order, Press F2 to enter setup, Press F12 to boot from LAN."
Daca il las asa si nu apas nimic, scrie " NTLDR is missing. Press Ctrl + Alt + Del to restart ".
Am verificat in BIOS si este setat sa booteze de pe cd .....dar nu vrea. Este ciudat si acel F12 care booteaza de pe LAN.....pana acum F12 , la mine , boota de pe cd, nu de pe LAN.
Oricum nu stiu ce sa fac ......va rog help !
Am facut si un cd cu Ultimate Boot CD......l-am scris cu nero burn image....dar l-am bagat in cd rom si nu booteaza de pe el, practic nu se intampla nimic.
Am incercat sa setez in BIOS si boot de pe hard drive....dar nu a facut nimic....orice i-as face , nu se intampla nimic.
Va rog frumos daca stie cineva cum pot rezolva aceasta problema.....v-as fi vesnic recunoscatoare....
Multumesc.
SoulCams Models Studios wanted
juanvaldino
User Junior+
User Junior+
Mesaje: 121
Membru din: 26 Iun 2008, 03:37
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ai incercat si cu un alt cd de windows zici tu ? hmm incearca sa intri in bios sa dai un restart la bios dar apoi sti sa mai faci setarile in bios inapoi ? dami add la id atk_ptm poate reusesc sa te ajut !
Ygor
Mesaje: 28
Membru din: 28 Noi 2006, 01:37
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

pai..vezi sa nu fie problema cu windows-ul pe care il instalezi.problema de hardware nu cred sa ai,deci mai incearca cu un alt cd sau alta versiune de windows,dai delete la partitie dupa care o creezi din nou shi ii dai un format.eu cel putin asa fac shi nu am avut probleme pana acum.Bafta!
Avatar utilizator
LadyAttitude
Veteran
Veteran
Mesaje: 542
Membru din: 24 Apr 2008, 18:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

lasa-ma sa ghicesc...aveai vista pe el? :lol: daca da...atunci vei avea de furca ...de a la z dar daca eu am putut ,poti si tu:) cauta pe google topicuri in forumuri despre 8)
The only way top deal with an unfree world is to become so absolutely free that your very existance is an act of rebellion.(A.C.
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”