Discutii despre modelele neserioase!

Discuții despre diferite tipuri de fraudă în Industria Adult și activitatatea de videochat; fraudă cam siteuri, fraudă Vizitatori, Clienți, Modele, Studio-uri, Agenții Onlyfans și așa mai departe! ✋🚫🛑⛔🏛️
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Am tot citit p aici p forum despre o gramada d tzepe date d "studiouri" sau "administratori"... NU CONTEST faptul ca cei ce au postat aici au fost intr-adevar pacaliti insa... ma intriga putzin faptul ca nu se vorbeste si despre ce se intimpla la cealalta extrema.
So... mi s-a intimplat ( o singura data ce-i drept dar sunt convins ca nu sunt singurul care a "patit-o") sa angajez o fata care... dupa ce si-a luat d doua ori banii + 100 E imprumut a disparut ca prin minune:)) . banii i-am recuperat dupa ce am rugat-o frumos sa mi-i aduca:)) insa... oare nu pot sa consider si eu tzeapa faptul ca am stat cu banii blocatzi aprox. 3 saptamani si ca am stat cu postul liber inca o saptamina?
De atunci incepind am explicat situatzia si am inceput sa dau banii fetelor abea in momentul in care au intrat si nu inavans , asa cum facusem anterior, si nu am mai avut nici o surpriza d genul dar nici reclamatii pina in mom. d fata.
Acum va intreb p voi... CUM POT FI CATALOGATE aceste modele si... GRESESC DACA LE OPRESC BANII P ULTUMA PERIOADA ATUNCI CAND PLEACA NEANUNTZAT ?(in conditiile in care le-am prezentat inca de la bun inceput conditiile si consecintele, iar ele au fost de acord si pe cale de consecinta au semnat un contract)
Astept raspunsuri!

Best Regards,
Liviu
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
Nephthys
User Activ
User Activ
Mesaje: 370
Membru din: 25 Mar 2008, 20:34
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mie mi s-a intamplat ceva similar. Modelul respectiv a lucrat timp de aproape 2 luni. I-am dat o parte din bani in avans, dupa care m-a lovit cu o scuza puerila pentru a nu mai veni la work timp de o saptamana :) Culmea ca tipa imi era amica, locuind cu parintii nu putea lucra de acasa. Probabil gratie relatiei de amicitie si-a permis sa se comporte asa, desi explicasem clar de cand am acceptat sa lucreze la mine ca nu va primi tratament special. Ba chiar imi era clar ca nu mai are de gand sa lucreze, si scuza cu saptamana de pauza era o tentativa de a se asigura ca nu-i opresc, exact cum ai spus si tu, banii pe ultima perioada pentru ca a plecat neanuntat. Asa ca da, mie mi se pare normala oprirea banilor in cazul nerespectarii regulii vis a vis de anuntarea plecarii cu cel putin 2 saptamani inainte, regula pe care eu am stipulat-o in contract.
Cred ca multe modele apeleaza la metode de genul asta, considerand ca e mai bine sa dispara sau sa te "duca cu presul" decat sa fie sincere si sa anunte ca vor sa plece, tocmai temandu-se ca ai sa faci vreo criza de nervi si ai sa le faci si altceva in afara de a le opri banii, numai ele stiu ce.
Tortura! Intotdeauna o solutie pentru oamenii civilizati.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Eu zic ca trebuie impuscate ca pe cai.

Dat anunt pe forum de genul: am model spre impuscare, cine mai are sa le punem in linie pentru a economisi munitia.

In timp s-ar economisi sute de euro.

Hai mai sa incetam cu prostiile, ce drac.... Ce ar insemna sa facem si top tzeapa si sa mai dam si premii...

Gandeste ca a plecat ca s-a indragostit de tine si fiind un caracter a plecat sa nu te distraga de la manuirea studioului. I-au trebuie 3 saptamani sa-i treaca ca sa te poata revedea sa-ti aduca banii.

Experiente neplacute sunt in orice domeniu...oamenii sunt aceeasi...
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
dondoggy46
Mesaje: 44
Membru din: 18 Ian 2008, 17:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Eu zic ca trebuie impuscate ca pe cai.

Dat anunt pe forum de genul: am model spre impuscare, cine mai are sa le punem in linie pentru a economisi munitia.
:)) Ar fi tare distractiv si in anumite momente as fi de acord. Problema este ca ceea ce i s-a intamplat lui beginer_one nu este singulara. Sunt sigur ca ni s-a intamplat tuturor de mai multe ori.

Deci si eu sunt de acord cu oprirea banilor ,evident anuntate fetele inainte de angajare cu privire la conditiile de lucru.
Avatar utilizator
WinXPfather
Moderator
Moderator
Mesaje: 2931
Membru din: 21 Mai 2005, 03:56
Localitate: BUCURESTI
Has thanked: 48 times
Been thanked: 92 times
Contact:

Si daca vorbiti aici de oprire de bani sa vezi cate angajari se fac mai ales ca fete se gasesc pe toate drumurile si nu sunt speriate deloc. Normal ca apar probleme dar astea nu mai bine se rezolva intern cu reguli clare?
Nu intotdeauna clisma e solutia!

Imagine
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

:))) aha,mi-am mai luat o clapa:)) 200 E si 2 ore de munca sustinuta pt. crearea contului care nu a fost folosit decat 6 ore:))
D maine o trec p camatarie... dau 200 pentru 400 in 48 de ore si asta doar in conditiile in care imi lasa semn vreun acaret sau.... contract la notar =)))

Cu camataria chiar glumesc:)

bafta all si spor la gologani
Best Regards,
Liviu
kayea
Mesaje: 11
Membru din: 25 Feb 2009, 21:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

De multe ori `modelele` doresc doar sa cunoasca cum se face un cont si afla de la celelalte modele dak nu chiar de la tine, ce trebuie sa faca si pe ce site uri sa stea...eu mi-am luat-o chiar de la o prietena..asa ca sa nu ne mai plangem de straini...dar m-am invatat minte si isi da semnatura...iar pe fiecare zi lipsita pe perioada contractului plateste:)
Inter_Vision_Ro
Mesaje: 46
Membru din: 08 Iun 2008, 16:24
Localitate: Galati
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

buna ideee cea cu semnatara ca pe fiecare zi cand nu munceste sa plateasca..imi poti zice si mie ..despre ce suma este vorba..o sa adopt si eu acelasi lucru...in viitor..nu mi-ar fi trecut vreodata prin cap..si da sunt de acord sa fie opriti banii...
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

la noi, pentru fiecare ora lipsita din cele prevazute in regulament, penalizarea e de 10$
Avatar utilizator
studyo_laura
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 31 Oct 2007, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Eu le-am facut un program de 6 ore pe zi, inainte era de 8 ore cu o ora pauza..dar sau plans ca e prea lung programul....am redus la 6 ore de munca. Cu ideia pentru bani in plus sau in minus chiar ele au venit.,,daca stam in plus peste alea 6 ore mai dai ceva?,,am fost de acord sa dau 5 RON pentru fiecare ora in plus stata in afara de procentul stabilit dar am propus si sa scadem 5 RON pentru fiecare ora in minus lucrata.La sfarsitul luni tragem linie si vedem cine are de primit si cine are de oprit . Dar metoda nu functioneaza asa de bine :( cred ca trebuie marite penalizarile ...daca fac si eu 10$ sigur nu mai lipseste una :lol:
www.universaltalk.ro & www.virtualtalk.eu
Avatar utilizator
Mihaela
Mesaje: 17
Membru din: 09 Feb 2009, 20:36
Localitate: Bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Parerea mea ca model de ce nu le luati in loc de 50% luatile 80% si daca intarzie le mai luati 15% sa ramana si ele cu 5% ca le ajunge , eu zic ca asa este cel mai bine si stiti de ce ptr ca o sa dispareti voi studiourile astea de 5lei, deci ma repet nu uitati sa nu le dati la modele mai mult de 5% pe luna.Bafta la bani pana puneti CLOSED pe usa.
Avatar utilizator
Nephthys
User Activ
User Activ
Mesaje: 370
Membru din: 25 Mar 2008, 20:34
Localitate: Bucharest
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Cred ca tu nu stii pe ce planeta traiesti. Ia rasfoieste putin codul muncii si afla cum stau lucrurile vis a vis de penalizarile salariale.
Daca ai de respectat un regulament de ordine interioara si un program de munca bine stabilit este de datoria ta ca angajat sa le respecti. Daca eu pot sa ma trezesc dimineata la ora 7 ca sa fiu la birou la ora 8, trebuie sa tac si sa inghit cand soferul ajunge la firma fara tine in masina, pentru ca te-a asteptat 10 minute si tu inca dormeai dupa noaptea aia furtunoasa din club, deci evident n-ai aparut in fata blocului? Sau sunt obligata ca sterg biroul dupa ce-ai iesit din tura si sa-ti golesc scrumiera? Oh come on, get a grip will ya?
O firma poate aplica penalizari de 5-10% din salariul de baza pe o durata de 1-3 luni de exemplu, ia compara cu ce s-a scris aici.
Tortura! Intotdeauna o solutie pentru oamenii civilizati.
Avatar utilizator
studyo_laura
User Junior
User Junior
Mesaje: 59
Membru din: 31 Oct 2007, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Normal ca nu stie rolul unui studio de videochat.

Ce este un studio de videochat?
Un studio de videochat reprezinta o locatie din care persoanele dornice sa lucreze in aceasta activitate pot primi informatii, unde fetele se pot angaja in acest domeniu pentru a avea un loc sigur si stabil de lucru daca la domiciliu nu este posibil, pot sa primeasca training pentru a desfasura activitatea in cele mai profesionale tehnici si de a dobandi experienta.
In general obligatiile unui studio sunt urmatoarele:
- Asigurarea unui loc in siguranta, stabil, profesional, intim si discret persoanelor dornice sa lucreze.
- Asigurarea legaturii dintre site-urile de videochat si conturile fiecarei fete, rezolvarea neintelegerilor si disputelor dintre aceste doua parti si deschiderea permanenta de conturi noi.
- Asigurarea tehnica a calculatoarelor, camerelor video si functionarea acestora in conditii perfecte la nivel profesional.
-Asigurarea calitatii internetului pentru ca legatura video a fiecarei fete sa fie la standarde inalte, miscarile fetelor sa fie fluente si fara intreruperi.
- Asigurarea calitatii luminilor pentru fiecare fata, fara sa existe umbre. Lumina trebuie sa fie foarte puternica si de calitate pentru o imagine cat mai profesionala.
- Asigurarea decorului si a ambientului pentru fiecare fata.
- Asigurarea trainingului persoanelor incepatoare cat si asistenta fetelor experimentate de a avea un succes continuu si ascendent intr-un cadru profesional si in legalitate deplina.
- Asigurarea platii fiecarei fete fara probleme, fara intarzieri si fara exceptii, indiferent de site-ul cu care se lucreaza, a problemelor care intervin sau a modului de trimitere a banilor de catre site-uri.
- Asigurarea continuitatii lucrului fiecarei fete, fara intreruperi si fara probleme, pentru ca fiecare fata sa lucreze un numar de ore optim pentru satisfacerea nevoilor financiare ale acestor fete.
- Asigurarea calitatii serviciilor de videochat oferite catre site-uri.
- Incadraea intr-un mediu de munca legal ,carte de munca si plata tuturor impozitelor si taxelor aferente pentru-ca modelul sa beneficieze de asigurare medica , pensie ,vechime pe cartea de munca etc...
Pentru aceste responsabilitati pe care un studio de videochat si le asuma, acesta percepe un comision care poate varia in functie de studioul cu care se colaboreaza si de serviciile oferite.
www.universaltalk.ro & www.virtualtalk.eu
Avatar utilizator
Miaux
Mesaje: 14
Membru din: 09 Sep 2008, 01:40
Localitate: On Air
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nephthys scrie: O firma poate aplica penalizari de 5-10% din salariul de baza pe o durata de 1-3 luni de exemplu, ia compara cu ce s-a scris aici.
Si salariul din cartea de munca e cel mult minimul pe economie :) (la studioul unde am lucrat eu era 170 ron..lol) .. acum sa comparam din nou :)
The ego of a man trapped in the body of a woman.
respect
VIP
VIP
Mesaje: 255
Membru din: 06 Iun 2005, 11:17
Localitate: bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mihaela scrie:Parerea mea ca model de ce nu le luati in loc de 50% luatile 80% si daca intarzie le mai luati 15% sa ramana si ele cu 5% ca le ajunge , eu zic ca asa este cel mai bine si stiti de ce ptr ca o sa dispareti voi studiourile astea de 5lei, deci ma repet nu uitati sa nu le dati la modele mai mult de 5% pe luna.Bafta la bani pana puneti CLOSED pe usa.
ai o conceptie total gresita despre studiouri ..... desi acolo te-ai format ca model ....
In primul rand studioul nu ia bani ci da bani la modele, cat timp lucrezi la studio banii sunt ai studioului si patronul face platile in functie de cum s-a inteles cu angajata. Poate aplica amenzi in limita legala si morala pentru abateri de la regulamentul de ordine interioara .
Nu o fata tine un studio si sunt sigur ca un studio nu se va inchide pentru ca o fata sau doua s-au trezit lideri de sindicat peste noapte .
Incetati va rog sa mai blamati studiourile, pentru ca aceste studiouri au produs mii de performeri independenti, persoane care in urma cu cativa ani isi mancau de sub unghie la supermarketul din colt sau isi planificau cu grija zilele de somaj dupa ce au terminat profesionala, fete care probabil nu aveau nici un future whatsoever exemplele pot continua.... ohhhh si inca ce pot continua..... insa nu vreau sa generalizez pentru ca sunt constient ca exista si exceptii.
Macar din respect terminati cu ura asta si intelegeti odata pentru totdeauna, ca o firma fara reguli nu exista in lumea asta.
Dupa cum s-a spus mai sus rasfoieste codul muncii si vei vedea ce inseamna penalizari salariale legale.
Ah dar stai ca noi vorbim de studio de videochat nu de un loc de munca obisnuit si "serios" cum are tupeu studioul sa imi zica sa respect turele si ce daca am acceptat unele conditii cand m-am angajat .... lucrurile s-au schimbat .... acum nu mai sunt proasta ...... m-am desteptat
De ce anumite persoane vad paharul pe jumatate gol cand de fapt el este si pe jumate plin ?
Ma gandesc cu frica ce s-o intampla cand va disparea videochatul si multe fete se vor reintoarce in lumea adevarata ... cea plina de reguli si de compromisuri ....
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

Mihaela scrie:Parerea mea ca model de ce nu le luati in loc de 50% luatile 80% si daca intarzie le mai luati 15% sa ramana si ele cu 5% ca le ajunge , eu zic ca asa este cel mai bine si stiti de ce ptr ca o sa dispareti voi studiourile astea de 5lei, deci ma repet nu uitati sa nu le dati la modele mai mult de 5% pe luna.Bafta la bani pana puneti CLOSED pe usa.
Ironia, de multe ori, e utila. Acum nu.

S-a acreditat ideea, poate din cauza lipsei a suficiente modele, ca studiourile sunt cele care nu pot fara modele. Gresit: studiourile pot mereu forma (cu un efort mai mare, e adevarat) modele noi, din persoane aflate in afara domeniului.

Asa cum s-a afirmat mai sus: banii sunt ai studioului, nu ai modelelor. Modelele primesc bani de la studio, nu invers. E ca si cum ai spune ca hyper market-ul primeste bani de la casierele sale. Casiere care au ca rol acela de a incasa banii de la clienti.
Cat despre penalizari: daca ar fi sa las (vorbesc pentru mine, dar sunt convins ca e o stare generala de fapt) modelele sa vina cand si cum vor ele, fara sa "strang surubul", s-ar intampla urmatoarele lucruri:
- programul de lucru s-ar da peste cap, asa ca ba vor veni 3 modele pe un calculator in acelasi timp, ba n-ar fi nici unul.
- oare e cazul sa spun cati bani face un model care vine cand si cum vrea?
- din punctul de vedere al firmei, probabil ca am pune afisul ala de care vorbeai tu destul de repede pe usa.

Exista un regulament interior. In ce ma priveste, "cobor militaria din pod" cu aplicarea regulamentului, destul de rar. In general, cand lipsa de profesionalism si cea de bun simt incep sa apara in cantitati apreciabile.

Stiu ca, pentru un model, "patronu'" e ala care "sta pe banii modelelor". Probabil ca, daca s-ar citi toate sectiunile forumului, cu mintea deschisa, s-ar observa si s-ar intelege si punctele de vedere ale owner-ilor de studiouri.

In orice caz, ownerii sunt cei care studiaza atent nevoile reale ale modelelor (a se remarca sublinierea), si nu invers. Pe un model il doare in biocamp daca eu am bani sau nu sa platesc salariile, daca site-ul cutare a intarziat cu plata sau nu, daca curentul sare de 12 milioane intr-o luna la studio, daca am chef sau nu sa merg la studio sa rezolv ceva la calculatoare. Il doare tot in biocamp daca ma suna la tel la 1 noaptea, la 3, la 5 s.a.m.d.

Iar eu nu am de ce sa ma plang lor, cacai trebuie sa le pastrez increderea. revenind insa la subiect: cat timp subscrii la un job, trebuie sa respecti regulamentul. Nu iti convine... gasesti alta.
Avatar utilizator
pskjust4ady
Mesaje: 45
Membru din: 14 Mar 2006, 19:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Sa inteleg ca acele casiere se plimba printre rafturi si sfatuiesc clientii ce sa cumpere , sa ii covinga de cantitatea de care au nevoie? Ca un anumit produs cu toate ca e mai scump e mai calitativ? Cum poti compara tu ca owner de studio un model cu o casiera? Deci ultima vreme doar am rasfoit acest forum dar acum a trebuit sa imi reamintesc parola pentru ca nu mia venit sa cred. Casiere huh? Deci teoretic noi daca ne punem curu pe scaun ( aka pat) stam ca mutele si asteptam urmatorul client? Well daca la tine este asa ar trebuii sa fi mandra de studioul tau:D Eu sunt la studio , am lucrat si de acasa dar mam intors la studioul care m-a format. Intradevar in unele cazuri ,poate 90 % din cazuri , se fac mai multi bani la studio si exista o stimulare, competitie oarecum intre fete etc. Dar la noi cel putin nu e chiar durere in cot de facturile sefilo, de chef sau dispozitie etc , e o mobilizare generala.
Exista unele discutii etc , si tind sa cred ca asa este mai peste tot, dar ca sa vezi uimitor la noi mai ales in momentul de criza cand luom pauza se sting luminile in camere , etc, fiecare isi aduce o contributie studioului. O mana spala pe alta . Nu suntem perfecte ca si modele, dar pana la a ne considera sefii nostri ceva gen casiere mai este drum lung, si sincera sa fiu nu pot sa ma imaginez stand ca tuta in fatza calculatorului asteptand .
Bine acum depinde de fiecare studio in parte banuiesc :P
Deci postul dau denota o foarte buna "apreciere " a modelelor ca sa spun asa :) Imi pare rau daca chiar te-au afectat in vreun mod adik.. trebuie sa fii chiar suparat si sa vezi modelele ca niste marionete sa postezi cele enuntate mai sus.
Wow.... :roll:
MONEY MAKE THE WORLD
Avatar utilizator
pucca
Mesaje: 23
Membru din: 28 Noi 2008, 19:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mda... acum toata lumea se inghesuie sa arate care i mai aspru in sanctiuni!!
faceti un concurs, ceva... ca sa aratati lumii intergi ce buni strategi sunteti si ce bine va manageriati afacerea...
a!! si daca nu aveti si o nuielusa sau daca nu le puneti la coltul de rusine nu faceti nimic... ca dealtfel salarii motivante sunt, asigurari medicale si concedii de asemenea, mai ceva ca in occident!!
si de craciun le luati cadou ochelari de vedere (asta conform normelor de protectie a muncii), nu?????

P.S.stiti ca n unele state e interzisa expunerea prelungita ( mai mult de 4 5 ore) la radiatiile emise de pc?

de unde... sa stea la program, moarta-coapta... cui ii pasa de mireasa... bani la muzicanti sa iasa, nu?? :))

fiti mai rezonabili, oameni buni si veti fi rasplatiti cu aceeasi moneda...

nu va neaga nimeni meritele de a "forma caractere" de a initia "prostimea"... insa nu uitati suntem cu totii oameni!!

desigur postul meu va crea controverse, eu sunt o frustrata persecutata de studio care a gasit si ea forumul si hai sa arunce cu pietre in cine se nimereste...
nimic mai fals... am lucrat la "studio" (impropriu spus) era mai degraba o cunostinta,eu eram singurul "model" nu mai mult de o luna, pana am inteles cu ce se mananca... bine inteles modelul lua 25% din castig pentru ca, (nu i asa??) mare lucru nu facea...
ideea e ca ea era o semi analfabeta, un alt " model" ce rupsese lantul si fugise si se gandise sa si faca si ea draga studio, ca de!! toata lumea poate... ce conta ca ea nu stia sa vb corect romaneste...

si desi ea fugise diin cauza "lantului "mult prea strans,( lant ce lasase urme adanci), ea aplica acelasi regim de teroare ca si fostul "patron"...
concluzia lungii mele pledoarii ar fi ... sa fiti ponderati si sa nu generalizati pt ca nu toate sunt o apa si un pamant...

numai bine!!
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

pskjust4ady scrie: Deci postul dau denota o foarte buna "apreciere " a modelelor ca sa spun asa :) Imi pare rau daca chiar te-au afectat in vreun mod adik.. trebuie sa fii chiar suparat si sa vezi modelele ca niste marionete sa postezi cele enuntate mai sus.
Wow.... :roll:
Dimpotriva... :)

Apreciez mult modelele ...m-a suparat numai postarea de mai devreme, la care am si replicat, din care reiesea clar ca un owner trebuie sa faca "ciocu' mic", ca acea persoana vine si ea cand poate la munca. Sau cand vrea. Pe de alta parte, compararea cu acele casiere a fost o exagerare, tocmai pentru a vedea diferenta de la acel "modelele dau din bani studiourilor", si nu invers.
daca vrei o comparatie foarte aproape de realitate, putem compara cu agentii de vanzari.
Oameni buni.... nu exista firma in lumea asta, in care, indiferent daca cei direct productivi sunt cei care aduc de facto banii, sa se conceapa ca acei angajati, oricati bani ar aduce, sunt, de fapt, detinatorii acestor bani si dau si ei, amabili, niste bani firmei.
Avatar utilizator
pucca
Mesaje: 23
Membru din: 28 Noi 2008, 19:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

mda e mai reusita comparatia cu agentii decat cu casierele, al caror unic merit in succesul marketului ar fi incasarea banilor... daca se poate numi merit... e cam fortat, la fel ca si comparatia ta ,"united"

de altfel, e una dintre cele mai nereusite comparatii, asta in cazul in care nu vroiai sa spui ca modelele ar avea ca unic rol de a intermedia niste plati...
gandeste te ca acele plati nici nu ar exista fara modelele tale, trecand peste toata tehnologia, timpul si resursele investite de tine...
Avatar utilizator
beginer_one
User Activ
User Activ
Mesaje: 362
Membru din: 07 Oct 2006, 05:12
Localitate: berceni/bucuresti
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

pucca scrie:
desigur postul meu va crea controverse, eu sunt o frustrata persecutata de studio care a gasit si ea forumul si hai sa arunce cu pietre in cine se nimereste...
Nu, nu tu esti cea frustrata, ci... mihaelei i se potriveste cel mai bine acest adjectiv. Iar in continuare o sa explic de ce: Posibil ca cei 10 $ penalizare de care s-a tot vorbit mai sus inseamna 30% din payment-ul ei de sfarsit de perioada si... asa a ajuns ea la concluzia ca ... oprim 80% comision :oops: :lol: :lol:
United Studios
Veteran
Veteran
Mesaje: 807
Membru din: 09 Noi 2006, 17:16
Localitate: Bucuresti / Pitesti
Has thanked: 14 times
Been thanked: 0
Contact:

pucca scrie: gandeste te ca acele plati nici nu ar exista fara modelele tale, trecand peste toata tehnologia, timpul si resursele investite de tine...

Asta e evident. In nici o firma nu se pot crea bani, fara factorul uman. Inca o data: nu am avut intentia de a discredita modelele, ci numai de a pune lucrurile in ordinea lor fireasca. Sistemul in care functioneaza economia capitalista tocmai in asta consta: sunt firme, care creaza infrastructura pe care sa vina alti oameni sa lucreze. Creaza locuri de munca, in care diversi oameni isi exercita talentele, de la a construi case, la a face spectacole. Insa detinatorii "banilor" sunt firmele, care intorc o parte din acesti bani, sub forma de salarii, comisioane, etc, catre cei care lucreaza efectiv.

Mai am un hint (ca ma simt rau azi) si pentru cei care ziceau: pai da, sunt salarii motivante, etc. Oare nu sunt motivante salariile? Oare de ce au ales cei care lucreaza in domeniu sa lucreze? Le-a placut de ochii angajatorilor? Oare nu tot bani sunt cei care ne-au motivat pe toti, owneri sau modele, sa lucram in domeniu?
Scrie răspuns

Înapoi la “Fraude în domeniul Adult”