Viteza upload pentru 4, 5 site-uri.

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Vreau sa imi pun internet prin fibra optica ,
10 Mbps (maxim in Internet), 20 Mbps (acces MAN), pentru oricare din vitezele urmatoare (minim garantat in Internet):

-1Mbps
-1,5 Mbps
-2Mbps
3Mbps
-4Mbps

Nu stiu pentru care sa optez. Site-urile pe care se lucreaza ar fi..StreamRay, Webcams,Imlive, LiveJasmin si s-ar putea poate CamContacts..
(Tarifele nu le-am mai pus pentru ca nu asta e important)

Va multumesc, numai bine.
SoulCams Models Studios wanted
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Probabil ar fi fost oky,daca puneai si preturile si providerul, ca sa-si faca si altii o parere, incluziv eu, sau sa-ti spuna daca ai fost probleme cu aceste abonamente:)
Imagine
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu am mai pus preturile pentru ca ma intereseaza oferta strict tehnic .

-1Mbps (Minim garantat in Internet):50 euro;
-1,5Mbps: 75euro;
-2Mbps: 100euro;
-3Mbps: 150euro;
-4Mbps: 200euro.

Spor la toate!
Avatar utilizator
joesancez
Elite User
Elite User
Mesaje: 1102
Membru din: 16 Ian 2008, 17:15
Localitate: Fetesti/Bahamas
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

pai da am inteles pe tine te interesa din pct de veder strict tehnic, dar poate dand preturile etc etc ajuti si pe altii care sunt interesaati de abb de genul,

deci pe tine trebuie sa te intereseze viteza de Upload
si apoi faci un calcul aduni toate siteurile si cat cer ele pt upload si suma trebuie sa fie mai mica decat ofera provider-ul,
Ex:
LJ consuma cam 1 MB/Sec
Imlive 600 , deci din start DOAR aceste 2 siteuri necesita peste 1,6 MB upload
Imagine
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Webcams cere 256, mai ramane de vazut StreamRay si CamContacts. Cred ca sar 2Mbps sigur

Multumesc Joe
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Feuil,si Providerul care ofera aceste viteze/preturi Care este??

Camcontacts nu consuma mult din banda,dar webcams,imlive,jasmin consuma cam 2.5 Mb impreuna.De streamray nu stiu,dar avand in vedere ca si el e site cu free...Iti trebuie pe putin 3.5 Mb upload.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ei nah, pai cine sa fie altul decat RDS? Parerea mea ca sunt in top la oferte, si din cate am vazut pe aici, si la calitate.
Numai bine.
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Mda,speram sa existe si un alt provider care sa aiba oferte atat de avantajoase,asta pentru cei care locuiesc in zone monopolizate de alte firme precum upc,clicknet care au ramas mult in urma.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Pai si eu locuiesc intr-o zona in care RDS nu are infrastructura (varianta fibra optica fiind singura) , cei de la UPC au incercat sa imi puna, dar pentru ca blocul nu este securizat (whatever that means), cica mi-ar pica netul constant , iar cei de la Clicknet nu ofera viteze mari. Au o optiune de 20 Mbps download numai(upload-ul nu mi-l mai amintesc), insa cand am vrut sa imi pun mi-au zis ca linia mea nu suporta atat de mult, momentan avand 8 Mbps download si..chiar nici nu stiu..cred ca 512 upload (nu sunt sigura)..so..
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Si in ce conditii cei de la rds vor instala fibra optica,avand in vedere ca locuiesti intr-o zona monopolizata de upc si clicknet si Nu de ei?
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Nu stiu la ce te referi. Eu am vb chiar azi la telefon si urmeaza sa semnez contractul insa nu ma hotarasem pentru care viteza sa optez.
Ideea e ca am vrut sa imi trag net de la ei si pentru ca nu au infrastructura in zona mea singura alternativa a fost a fibrei optice. Nu mi-au pus nici o conditie..Nu mi-au zis ca ar putea fi stiu eu ce probleme..
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Merci mult,asta voiam sa stiu.E bine ca rds se extinde si in zonele upc-ului,daca acesta din urma nu face nicio oferta convenabila...si aici ma refer la fibra optica si vitezele superioare pe care le asigura tipul asta de conexiune fata de modem.
Avatar utilizator
Webmaster_Studios
User Junior
User Junior
Mesaje: 68
Membru din: 25 Apr 2008, 02:29
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

FeuiLiquide scrie:Vreau sa imi pun internet prin fibra optica ,
10 Mbps (maxim in Internet), 20 Mbps (acces MAN), pentru oricare din vitezele urmatoare (minim garantat in Internet):

-1Mbps
-1,5 Mbps
-2Mbps
3Mbps
-4Mbps

Nu stiu pentru care sa optez. Site-urile pe care se lucreaza ar fi..StreamRay, Webcams,Imlive, LiveJasmin si s-ar putea poate CamContacts..
(Tarifele nu le-am mai pus pentru ca nu asta e important)

Va multumesc, numai bine.
Hello,

FeuiLiquide, daca tarifele nu sunt importante, eu iti recomand FiberNet.
De-a lungul timpului am avut contracte cu mai multi provideri. FiberNet, Evolva, chiar si cu o firma ce conectarea la internet erea posibila numai prin satelit, de numele acestei firmei nu imi mai amintesc, asta pentru ca au trecut vre-o 4 sau 5 ani de atunci, insa ereau foarte buni dar nu aveau acoperire chiar peste tot. Acea firma si FiberNet, din punctul meu de vedere sunt THE BEST. Am lucrat si cu rds desigur, insa despre rds pot spune ca nu pot garanta upload-ul desi am avut fibra optica si de la ei. Daca stai si te gandesti, putini sunt cei care pot garanta upload.

Daca vei dori sa iei legatura cu cei de la fibernet, sfatul meu ar fi sa le spui exact cata banda upload iti trebuie si la ce o vei folosi, sa le spui ca deschizi sesiuni de video chat si iti trebuie o banda upload garantata.

Eu ca studio de video chat, am lucrat mult timp cu FiberNet si banda upload a fost garantata, exact conform contractului.

Multa bafta!


Marius
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Wow. upload garantat!
Multumesc!
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

pai la RDS e mai avantajos pe fibra,eu inainte sa trec pe fibra o aeam mereu probleme cu net-ul.De cand au schimbat e totul ok cu mici exceptii.Cat despre preturi sincer mi se par muuult prea mari fata de ultima oferta pe care o am eu de la ei.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Asta e, vrei sa faci mai multi bani, investesti mai mult.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Apropo..eu cu 600 kb/s merg in paralel pe Webcams si StreamRay fara probleme. Cred ca nu o sa trebuiasca cel mai mare pachet de internet daca mai vreau sa adaug imolive, spre exemplu. De Jasmin..stiu ca asta mananca mult.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

balky, observ ca ai spus "de cand au schimbat". Presupun ca tu te referi la Fiberlink si nu la fibra optica. De unde si preturile mai mici.
Avatar utilizator
Maleficent
Veteran
Veteran
Mesaje: 935
Membru din: 10 Noi 2005, 12:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ma refer la fibra optica,despre asta se discuta nu?La mine in zona au trecut pe fibra o cam de un an juamate/2.
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

eu ma referam la fiberlinkul oferit de ei sub denumirea de fibra optica, stiu ca si-au schimbat intreaga infrastructura acum 1-2 ani, dar ce ofera ei nu este FTTH autentinc, ci un FTTB. oricum ar fi e destul de tare si desi am abonament grantat de 2 Mb, rar scade sub 4.
Avatar utilizator
FeuiLiquide
User Activ
User Activ
Mesaje: 263
Membru din: 04 Mai 2008, 17:02
Localitate: Im one wih the wind
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Adina, putin mai clar.. tu ai fibra optica de la rds de 2 Mb upload garantat?
rebecca
User Activ
User Activ
Mesaje: 215
Membru din: 02 Apr 2008, 01:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Adina a mai scris despre abonamentul pe care il are, aici:


http://www.adultvideochat.ro/forum_ro/u ... t8664.html
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”