Probleme cu splitcam cand conectez sony handycam!

Discuții generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discuții legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, tableta, smartphone-ul, telefonul fie el iPhone sau Android, probleme cu internetul etc. Orice alte discuții pe teme tehnice sunt binevenite. Tutoriale utile din youtube se pot integra în forum! ⚙️⚙️⚙️
Scrie răspuns
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

buna

am conectat la splitcam un sony handycam HC24 si se vede o margine neagra de jur imprejurul imaginii.

din cauza asta am avut probleme cu cei de la streamray care au spus ca am facut eu desene si ma ameninta ca imi inchid screenul.

am incercat si cu zoom.

cu webcam se vede imaginea completa pe splitcam, numai cu sony se vede marginea aceea neagra, ca o rama de tablou.

poate fi de la codecuri? ce sa folosesc pentru sony?

daca are cineva idee, astept cu nerabdare!
SoulCams Models Studios wanted
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

eu am exact acel tip de Sony. nu stiu ce configuratie ai tu, dar iti zic ce am eu si NU am chenar negru.
1. Nu instalez Sony Handycam de pe CD. N-am treaba cu CDul
2. Instalez Tv Tunner Pinnacle 100e (este tv tunner extern)
3. Bagi Tv Tunnerul in computer prin Usb.
4. Cand ai cumparat Sony ai primit si un cablu care are in capat 3 culori - rosu alb galben. Capatul galben il infigi in Tv tunner in gaura unde scrie Video (gaura de altfel si ea tot galbena). Capatul celalalt al cablului il infigi in Sony acolo unde are 3 gauri in gaura A/V out.
5. Bagi Tv tunner in priza
6. deschizi splitcamera si la source alegi PCTV2 USB (e tvtunnerul). la crossbar alegi composite
7. te mai joci p-acolo cu culorile etc

gata

Se procedeaza la fel si cu tunner extern, numai ca il loc sa il infigi prin USB la PC, il infigi intr-un slot inauntrul unitatii centrale.

N-are nimic de-a face cu codecurile. Merge fara codecuri.
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

se vede foarte bine camera cu el, o fi din cauza asta?
tv tuner nu am :(
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

cand aleg la sursa splitului camera sony, nu ma lasa sa pun 5 frame/sec...se seteaza automat 25, are cineva idee din ce cauza?
oricum fata de cum se vede la mine pe comp, cand transmit imagini pe yahoo, de exemplu, se vede oribil, in sensul de, in ceata, neclar si nu inteleg de ce?
poate sa fie de la placa video?
adina1
User Activ
User Activ
Mesaje: 256
Membru din: 09 Noi 2006, 00:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

cumpara tv tunner sau placa de captura. altfel imaginea (calitatea) sucks
thats all:D
n-are legatura cu placa video.
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

din pacate am cautat pinnacle si 55e si 100e dar se pare ca a disparut. nu il mai are nimeni. stie cineva un loc unde se mai poate gasi asa ceva si care din ele e cel mai recomandat dintre cele doua. ah, am vazut ca a aparut si 150, cel putin teoretic, ca eu nu am gasit sa il cumpar. si, dupa ce am dat vreo 20 de tel, m-am linistit si am luat acel fireware.
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

am incercat sa transmit imagine/video splitcam prin yahoo de pe un comp pe altul. desi pe primul comp imaginea in splicam si yahoo este oglinda, pe celalalt comp se vede groaznic, neclar. nu stiu daca pot sa adaug aici printscreenurile pe care le-am facut
poate e vreo setare a splitului pe care am debifat-o din greseala, chiar nu inteleg de ce se vede atat de rau
doremi
User Junior
User Junior
Mesaje: 88
Membru din: 09 Noi 2006, 22:31
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

ia fa matale un test te banda:)
Avatar utilizator
sexybabe
Veteran
Veteran
Mesaje: 691
Membru din: 03 Noi 2007, 07:34
Has thanked: 0
Been thanked: 0

angel001 scrie:din pacate am cautat pinnacle si 55e si 100e dar se pare ca a disparut. nu il mai are nimeni. stie cineva un loc unde se mai poate gasi asa ceva si care din ele e cel mai recomandat dintre cele doua. ah, am vazut ca a aparut si 150, cel putin teoretic, ca eu nu am gasit sa il cumpar. si, dupa ce am dat vreo 20 de tel, m-am linistit si am luat acel fireware.
Orice placa d captura sau tv tuner e bun pt videochat. Eu am cumparat acum un an un no name cu 50 ron si se vede perfect. Dupa ce deschizi apoi split-ul vezi la File-Video Config si incearca toate variantele la Video Decoder - Video Standard.
angel001
User Junior
User Junior
Mesaje: 85
Membru din: 30 Aug 2008, 23:20
Has thanked: 0
Been thanked: 0

incerc sa iau un tvtuner sa vedem, oricum splitul mi se pare ca se vede ingrozitor ,cel putin in ultimul timp...or avea probleme?
si inca ceva, ai vreo legatura directa cu private camz? cum merge? poti sa imi dai detalii despre acest site?

te pup si bafta la $$$$! :)
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Tehnice”